Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Skoro mowa o kominkach, mam pytanie, może ktoś jest zorientowany czy istnieje w ogóle takie urządzenie.

Jeżeli będę się pakował w PC również chciałbym mieć jakieś awaryjne ogrzewanie, nie chce mieć żadnego kominka na drewno w salonie bo nie będę mieszkał w średniowiecznych warunkach z drwami, popiołem i ryzykiem czadu w salonie.

Myślę o 1-2 klimach na dom, o ile w sypialni nie mam z tym problemu estetycznego to w salonie parownik z klimy na ścianie nie będzie dobrze wyglądał, z tych mocniejszych klim są wręcz ogromne, podparapetowe są mniej popularne i droższe.

 

Teraz kominek - całkiem nieźle wyglądają kominki elektryczne, nadspodziewanie fajnie wygląda ta ich imitacja ognia, mają wbudowaną nagrzewnicę z dmuchawą więc i dogrzać można, czy ktoś spotkał się z kominkami elektrycznymi, które zamiast grzałki i dmuchawy mają wbudowany moduł wewnętrzny klimy i dogrzewają na zasadzie pompy ciepła p/p?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz kominek - całkiem nieźle wyglądają kominki elektryczne, nadspodziewanie fajnie wygląda ta ich imitacja ognia, mają wbudowaną nagrzewnicę z dmuchawą więc i dogrzać można, czy ktoś spotkał się z kominkami elektrycznymi, które zamiast grzałki i dmuchawy mają wbudowany moduł wewnętrzny klimy i dogrzewają na zasadzie pompy ciepła p/p?

Podpinam się do zapytania:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wam

 

Czyli rezygnuję z łączenia kominka z płaszczem i pompy.

 

Na tapetę biorę pompę ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda.

 

Oba rozwiązania i tak będą towarzyszyć kominkowi, gdyż ja np. nie wyobrażam sobie domu bez kominka (też zboczenie). Kominek będzie obłożony szamotem, a na szamot przyjdzie kamień. Na kamień przyjdzie płyta granitowa i to będzie służyło jako asymilator ciepła wytworzonego przez kominek.

 

Pytanie, czy jeśli dojdzie do instalacji pompy powietrze-woda i kominek zbyt mocno nagrzeje podłogę (bo na pewno nagrzeje), to nie zaszkodzi to pompie (ogrzewanie podłogowe z pompy) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ty miałeś już kominek w domu czy tylko chcesz bo wydaje Ci się że to taka super sprawa? Jeśli tylko chcesz to zaręczam Ci że po roku praktycznie będzie on służył Ci za nazwijmy to "ozdobę" salonu a palił w nim będziesz od święta i to nie rzadko z przymusu. W pierwszym roku i owszem jeszcze będzie Ci się chciało ale potem już co raz mniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o kominkach, mam pytanie, może ktoś jest zorientowany czy istnieje w ogóle takie urządzenie.

Jeżeli będę się pakował w PC również chciałbym mieć jakieś awaryjne ogrzewanie, nie chce mieć żadnego kominka na drewno w salonie bo nie będę mieszkał w średniowiecznych warunkach z drwami, popiołem i ryzykiem czadu w salonie.

Myślę o 1-2 klimach na dom, o ile w sypialni nie mam z tym problemu estetycznego to w salonie parownik z klimy na ścianie nie będzie dobrze wyglądał, z tych mocniejszych klim są wręcz ogromne, podparapetowe są mniej popularne i droższe.

 

Teraz kominek - całkiem nieźle wyglądają kominki elektryczne, nadspodziewanie fajnie wygląda ta ich imitacja ognia, mają wbudowaną nagrzewnicę z dmuchawą więc i dogrzać można, czy ktoś spotkał się z kominkami elektrycznymi, które zamiast grzałki i dmuchawy mają wbudowany moduł wewnętrzny klimy i dogrzewają na zasadzie pompy ciepła p/p?

 

Olo, w ten sposób przed niczym się nie zabezpieczasz;) Przy PC możemy wyróżnić 2 rodzaje zagrożeń. Awaria PC i brak prądu. W pierwszym przypadku najtańszym, najlepszym i nieingerującym w estetykę domu zabezpieczeniem jest po prostu grzałka w PC - PC działa wtedy jak zwykły kospel. Natomiast w przypadku braku prądu, który jest znacznie bardziej prawdopodobny i może występować cyklicznie jest urządzenie niezależne od mediów domowych, czyli albo zwykły kominek, koza, albo piecyk na butlę gazową. Jak nie chcesz kominków itp, a boisz się braków prądu to właśnie w taki piecyk zainwestuj - koszt symboliczny i może sobie leżeć choćby w garażu, czy jakiejś drewutni i czekać na godzinę "W":D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie, czy jeśli dojdzie do instalacji pompy powietrze-woda i kominek zbyt mocno nagrzeje podłogę (bo na pewno nagrzeje), to nie zaszkodzi to pompie (ogrzewanie podłogowe z pompy) ?

 

Zaszkodzić, nie zaszkodzi;) może zakłócać sterowanie pompą, jeżeli będzie odbywać się to za pomocą jakiegoś wewnętrznego termostatu, lub powodować przegrzanie domu gdy sterowanie będzie pogodowe. Generalnie jest to trochę problematyczne dlatego niewiele osób jednocześnie grzeję pompą i kominkiem.

A tak poza tym to się zastanów, bo mi kominek szybko się znudził - ostatni raz paliłem w grudniu 2013:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym roku i owszem jeszcze będzie Ci się chciało ale potem już co raz mniej.

 

To zalezy od tego, jak bardzo to lubisz. :)

Ja jako blokers bardzo chcialem miec kominek (w sensie piecyka, a klasycznego kominka) i niezmiennie wielka przyjamnosc sprawia mi widok ognia. Druga sprawa jest, ze nie za czesto w nim pale, wiec i okres znudzenia sie nim bedzie odpowiednio dluzszy, ale poki co klimat "z kominkiem w tle" jest naprawde niepowtarzalny i nie zaluje ani zlotowki wydanej na relaizacje tego "projektu".

Pomijam juz fakt posiadania niezaleznego zrodla ciepla w przypadku awarii pompy czy bardziej awarii zasilania, kiedy nie dal sie grzac pradem czy klimatyzacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wam

 

Aktualnie mieszkam w domu (w obrysie 6x8m) kominek umieszczony prawie centralnie (trzeba było go po prostu tak ustawić) i jak w nim napalę rano, ok 7, tak po wypaleniu się wsadu drewna mam na parterze ciepło do godziny circa 18. To chyba dobry wynik jak na 6 szczap drewna (kominek na prawdę mały).

 

Przez jakiś czas go nie używałem, ale potem się z nim przeprosiłem, gdyż mam kotłownie na zewnątrz domu i dzięki kominkowi nie muszę do niej chodzić zbyt często, teraz chodzę raz dziennie (jak palę na noc w piecu).

 

W nowym domu, który mam zamiar postawić chcę kominek ustawić totalnie centralnie na środku domu,tak, żeby w pomieszczeniach jego rura wylotowa również robiła za grzejnik, oczywiście musi to być maksymalnie szczelne, żebym za szybko nie kopnął w kalendarz.

 

Palenie w kominku mi się osobiście bardzo podoba, i przy takim wsadzie jak pisałem, czyszczę kominek z popiołu raz na miesiąc, więc obsługa prawie, ze żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej:

 

W moim domu musi być źródło ciepła BEZOBSŁUGOWE gdyż moja stara jak czegoś dotknie to momentalnie to przestaje działać (nawet cegłę potrafi popsuć) więc jedno źródło musi być tego typu, żeby ona nie miała z nim żadnej styczności. Jest to podyktowane tym, że nie mam pracy 7-15 tylko bardzo nienormatywną a w domu ciepło być musi. Stąd pomysł na pompę ciepła.

 

A kominek, bo po prostu lubię, to po pierwsze, a po drugie, bo będąc w domu i paląc w kominku można coś zaoszczędzić na prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maja pompe ciepla i grzejac w tanim pradzie zaoszczedzisz tylko wowczas, jesli opal masz za darmo.

 

Akurat drewno mam prawie za darmo. Działka jest koło lasu, więc od razu z nadleśnictwa można kupić (metr przestrzenny liściaste 115 zł).

 

Ps. Na kominek jestem też zdecydowany chociażby ze względu możności ogrzewania w przypadku braku prądu. A żyjąc na wsi już mnie taka "przyjemność" kilka razy spotkała.

Edytowane przez Drifte
Dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Powyższe zdanie to powienien być cytat miesiąca na temat pomp ciepa PW, a już na pewno oddaje istotę nieufności ludzi przed tymi urządzeniami z powodu nierzetelności opisu urządzeń

 

Tłumaczę: jak można komplikować proste opisy podstawowych rzeczy - parametry etc. i po co? Przecież skoro dom ma zapotrzebowanie 3,5kw jak domyślam się w Polsce, a nie Afryce, to trzeba szukać pompy ciepła, która 'na czole' ma napisane: oddaje moc 3,5kw przy -20stopniach. Ale niestety próżno takiej informacji szukać w opisach :(. To jest podstawowa informacja!

 

Po co, to pewnie oczywiste:

1) W mętnej rzece najlepiej się ryby łowi ?

2) Skoro pompa ma 8kw to się płaci jak za 8kw i można porównać np. do kotła o takich parametrach, a że ma 4kwh przy -20stopniach to już 'mało istotna rzecz'.

 

A przecież potencjalny klient zapewniam woli rzetelną informację.

 

pzdr

Bogdan

Znani producenci pomp np.Atlantic,Panasonic,Daikin mają takie dane przy charakterystyce każdej swojej pompy. Kiedyś Atlantic podawał do -20st.C teraz chyba wszyscy podają do -15st.C ale to chyba związane jest z normami unijnymi,podobnie jak mocowe nazewnictwo pomp dla określonego parametru.

I to nie dotyczy jedynie oddawanej mocy ale także poboru prądu przy różnych temperaturach zasilania bo tutaj występują też różnice.

Dlatego tez w pierwotnej wersji wybrałem zwykłą 8kW Atlantica bo wiedziałem,że nawet przy -20st.C da radę u mnie w domu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olo, w ten sposób przed niczym się nie zabezpieczasz;) Przy PC możemy wyróżnić 2 rodzaje zagrożeń. Awaria PC i brak prądu. W pierwszym przypadku najtańszym, najlepszym i nieingerującym w estetykę domu zabezpieczeniem jest po prostu grzałka w PC - PC działa wtedy jak zwykły kospel. Natomiast w przypadku braku prądu, który jest znacznie bardziej prawdopodobny i może występować cyklicznie jest urządzenie niezależne od mediów domowych, czyli albo zwykły kominek, koza, albo piecyk na butlę gazową. Jak nie chcesz kominków itp, a boisz się braków prądu to właśnie w taki piecyk zainwestuj - koszt symboliczny i może sobie leżeć choćby w garażu, czy jakiejś drewutni i czekać na godzinę "W":D

 

Właśnie, zabezpieczę się przed 1 czynnikiem - awarią PC, taką awarią, że i grzałka w niej nie zadziała która tak czy inaczej ma w Panasie tylko 3kW, zyskam możliwość szybkiego dogrzania w okresach przejściowych gdy nie ma sensu czasem grzać podłogi no i skoro taki kominek będzie grzał za pomocą PC to i pewnie by chłodził latem (imitacja śniegu za szybką kominka nie wymagana). Tego nie dadzą mi inne rozwiązania.

 

A piecyk na butlę gazową - rozumiem, że tego do centralnego nie podłączę a tylko do dogrzania jednego pokoju czy są takie, które z centralnym awaryjnie mogą współpracować, no i ile czasu awaryjnie butla pochodzi na ogrzanie domu ?

 

Kominek el. w nowoczesnej formie z PCPW w środku moim zdanie doskonała rzecz do salonu, tylko jakoś nie widzę takich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A piecyk na butlę gazową - rozumiem, że tego do centralnego nie podłączę a tylko do dogrzania jednego pokoju czy są takie, które z centralnym awaryjnie mogą współpracować, no i ile czasu awaryjnie butla pochodzi na ogrzanie domu ?

 

Ja bym zapytal, czy sie po takim grzaniu jeszcze kiedys obudzicie, czy juz tylko na Sad Ostateczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, zabezpieczę się przed 1 czynnikiem - awarią PC, taką awarią, że i grzałka w niej nie zadziała która tak czy inaczej ma w Panasie tylko 3kW

 

Grzałka 3kW montowana seryjnie w panasach nie służy do grzania. Można ją awaryjnie do tego wykorzystać, ale nie jest to jej przeznaczenie. Ja mówię o tzw pakiecie grzałek, które dokupuje się osobno i montuje w pompie. To koszt ok 1200zł i można tym sterować ręcznie lub przy pomocy sterownika pompy - zabezpiecza to w zupełności na wypadek awarii PCi, poza awarią obiegówki.

Co do tzw okresów przejściowych to w ogóle o tym zapomnij przy PCi:) Do tej pory paliłeś śmieciuchem ( jak dobrze pamiętam) więc wiosną, czy jesienią jak nie chciało Ci się napalić to miałeś "okres przejściowy":D Przy PCi załatwi to za ciebie sterownik pompy - on doskonale będzie wiedział kiedy i ile zagrzać podłogę, żeby okresu przejściowego nie było;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym to nie wiedziałem, myślałem, że ta grzałka się załącza na wypadek spadku wydajności pompy, nie mówię to akurat o t-capie a ogólnie o panasanonicach, również tych mniej wydajnych.

A podłogówka działa wolno, ja chcę prędko no i chłodzenie też chcę. Jak latem temp spadnie do 15 stopni przez kilka dni to również p/p by wystarczyła, nie trzeba zaraz podłogi kulać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...