Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Grzałka 3kW montowana seryjnie w panasach nie służy do grzania. Można ją awaryjnie do tego wykorzystać, ale nie jest to jej przeznaczenie. Ja mówię o tzw pakiecie grzałek, które dokupuje się osobno i montuje w pompie. To koszt ok 1200zł i można tym sterować ręcznie lub przy pomocy sterownika pompy - zabezpiecza to w zupełności na wypadek awarii PCi, poza awarią obiegówki.

Co do tzw okresów przejściowych to w ogóle o tym zapomnij przy PCi:) Do tej pory paliłeś śmieciuchem ( jak dobrze pamiętam) więc wiosną, czy jesienią jak nie chciało Ci się napalić to miałeś "okres przejściowy":D Przy PCi załatwi to za ciebie sterownik pompy - on doskonale będzie wiedział kiedy i ile zagrzać podłogę, żeby okresu przejściowego nie było;)

 

witam ja też myślałem inaczej, czy to oznacza, ze w Panasonicu T-Cap ta grzałka nie służy do grzani coś chyba źle zrozumiałem, to co grzeje jak temperatura spadnie poniżej -20 np

 

i jaka pompa Waszym zdaniem jest Lepsza ta Atlantic czy Panasonic T-cap ( obie chyba powietrze-woda ) ?,

i kolejne czy wreszcie jak mam podłogówkę w całym domu i nie mam innego źródła grzania ( na stałe tylko awaryjnie kominek ) to bufor trzeba czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

lepsza jest ta jak porównasz parametry podstawowe przy danych temp zasilania ile prądu bierze, jaką ma moc, COP, cena to zobaczysz, bo inaczej to kazdy chwali swoje

ci co nie maja buforu mówią ze nie potrzeba , ci co mają to nic nie mówią albo głupoty wypisują

a do czego jest bufor ?

bufor jest potrzebny PC przede wszystkim do defrostu oraz do prawidłowej pracy przepływu jak i pracy PC przy osiąganiu delty

 

 

 

 

witam ja też myślałem inaczej, czy to oznacza, ze w Panasonicu T-Cap ta grzałka nie służy do grzani coś chyba źle zrozumiałem, to co grzeje jak temperatura spadnie poniżej -20 np

 

i jaka pompa Waszym zdaniem jest Lepsza ta Atlantic czy Panasonic T-cap ( obie chyba powietrze-woda ) ?,

i kolejne czy wreszcie jak mam podłogówkę w całym domu i nie mam innego źródła grzania ( na stałe tylko awaryjnie kominek ) to bufor trzeba czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepsza jest ta jak porównasz parametry podstawowe przy danych temp zasilania ile prądu bierze, jaką ma moc, COP, cena to zobaczysz, bo inaczej to kazdy chwali swoje

ci co nie maja buforu mówią ze nie potrzeba , ci co mają to nic nie mówią albo głupoty wypisują

a do czego jest bufor ?

bufor jest potrzebny PC przede wszystkim do defrostu oraz do prawidłowej pracy przepływu jak i pracy PC przy osiąganiu delty

 

Oj raczej się mylisz z tym defrostem, moja to robi gazem, bufor mam do grzejników bo podobno bez tego ani rusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zaczyna sie !

podobno to wiesz..

 

pokazcie mi choc jedna instalacje z regulacją zaworów przepływu ?

pokażcie instalatora który wam zamontował zawór przepływu

wytłumaczcie dlaczego nie macie zaworu za 100 zeta a macie bufor za 800

 

 

 

Oj raczej się mylisz z tym defrostem, moja to robi gazem, bufor mam do grzejników bo podobno bez tego ani rusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dopisać o tym twoim gazie

 

nie idzie o gaz a wymiennik, gdzie parownik staje sie skraplaczem , a DZ jest GZ przy defroście

kto ci takie rzeczy naopowiadał?

 

 

 

 

Oj raczej się mylisz z tym defrostem, moja to robi gazem, bufor mam do grzejników bo podobno bez tego ani rusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja proponuje wybrac sie do Zakopanego !

i sprawdzic jakie PC PW tam pacują, w domkach, w hotelach, motelach ośrodkach jakich marek

 

 

 

 

Znani producenci pomp np.Atlantic,Panasonic,Daikin mają takie dane przy charakterystyce każdej swojej pompy. Kiedyś Atlantic podawał do -20st.C teraz chyba wszyscy podają do -15st.C ale to chyba związane jest z normami unijnymi,podobnie jak mocowe nazewnictwo pomp dla określonego parametru.

I to nie dotyczy jedynie oddawanej mocy ale także poboru prądu przy różnych temperaturach zasilania bo tutaj występują też różnice.

Dlatego tez w pierwotnej wersji wybrałem zwykłą 8kW Atlantica bo wiedziałem,że nawet przy -20st.C da radę u mnie w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj raczej się mylisz z tym defrostem, moja to robi gazem, bufor mam do grzejników bo podobno bez tego ani rusz

A ten gaz skąd ciepełko pobiera nowy F ma także ładowanie bufora przed odszszranianiem i po grzeje wtedy na 100% na wyświetlaczu miga w tym czasie odszranianie i niektórych myli że długo trwa miałem okazję sprawdzić taj zimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dopisać o tym twoim gazie

 

nie idzie o gaz a wymiennik, gdzie parownik staje sie skraplaczem , a DZ jest GZ przy defroście

kto ci takie rzeczy naopowiadał?

 

napisałem raczej tak, bo nie jestem pewien bo nie jestem specjalistą, napisałem co mam w instrukcji i co obserwuje i tyle niestety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten gaz skąd ciepełko pobiera nowy F ma także ładowanie bufora przed odszszranianiem i po grzeje wtedy na 100% na wyświetlaczu miga w tym czasie odszranianie i niektórych myli że długo trwa miałem okazję sprawdzić taj zimy

 

wydaje mi się że sprężarka go podaje, podczas defrostu coś się przełącza i syka, psyka jakby gaz uchodził a ten cały skraplacz czy coś tam na zewnątrz zaczyna parować, po chwili startują wentylatory, zabawa się powtarza dwa razy, ale trwa to może 3-4 minuty, parowóz odjedzie i git, popa obiegowa pracuje a pod ikonką grzanie wyświetla się ikonka grzałki, myślę że po to by bufor za bardzo temperatury nie stracił.

Oczywiście mogę się mylić bo to tylko obserwacje, patrzyłem w tedy na licznik i prawie nic to prądu nie żre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja też myślałem inaczej, czy to oznacza, ze w Panasonicu T-Cap ta grzałka nie służy do grzani coś chyba źle zrozumiałem, to co grzeje jak temperatura spadnie poniżej -20 np

 

i jaka pompa Waszym zdaniem jest Lepsza ta Atlantic czy Panasonic T-cap ( obie chyba powietrze-woda ) ?,

i kolejne czy wreszcie jak mam podłogówkę w całym domu i nie mam innego źródła grzania ( na stałe tylko awaryjnie kominek ) to bufor trzeba czy nie ?

 

Ta grzałka standardowa 3kW może służyć do wspomagania pracy PCi w niskich temp, ale nie jest to jej standardowa funkcja i trzeba ją specjalnie uruchomić. Gdy tego nie zrobimy standardowa grzałka załączy się jedynie w celu defrostu, ochrony powrotu, ochrony przed zamarznięciem.

Nie wiem która jest lepsza:confused: Ja mam T-Cap'a i jestem zadowolony. Użytkownicy Atlanticów również chwalą swoje, więc trzeba wybrać zgodnie ze swoim sumieniem:)

Ja bufora nie mam. Wszystko działa wyśmienicie drugi sezon. Defrosty o dziwo odbywają się bez zakłóceń i w ogóle to od ponad roku nic nie dotykałem. Jak coś działa doskonale to nie ruszam;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast w przypadku braku prądu, który jest znacznie bardziej prawdopodobny i może występować cyklicznie jest urządzenie niezależne od mediów domowych, czyli albo zwykły kominek, koza, albo piecyk na butlę gazową. Jak nie chcesz kominków itp, a boisz się braków prądu to właśnie w taki piecyk zainwestuj - koszt symboliczny i może sobie leżeć choćby w garażu, czy jakiejś drewutni i czekać na godzinę "W":D

 

Nie lepiej na wypadek braku prądu mieć agregat benzynowy - wtedy będzie prąd dla pompy i do oświetlenia itp. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej na wypadek braku prądu mieć agregat benzynowy - wtedy będzie prąd dla pompy i do oświetlenia itp. ?

 

Trojfazowy agregat o mocy 4-5kW o odpowiedniej charakterystyce to juz nie jest drobna kasa. Trzeba tez go jakos rzsadnie w ta instalacje wpiac.

 

Ja mam maly agregat 1f o mocy 1,1kW. Kupilem do zasilania glownie pompy hydroforowej, bo jakos brak swiatla tak mi nie przeszkadza w domu jak brak biezacej wody. W ciagu 3 lat az 1 raz sie przydal. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta grzałka standardowa 3kW może służyć do wspomagania pracy PCi w niskich temp, ale nie jest to jej standardowa funkcja i trzeba ją specjalnie uruchomić. Gdy tego nie zrobimy standardowa grzałka załączy się jedynie w celu defrostu, ochrony powrotu, ochrony przed zamarznięciem.

Nie wiem która jest lepsza:confused: Ja mam T-Cap'a i jestem zadowolony. Użytkownicy Atlanticów również chwalą swoje, więc trzeba wybrać zgodnie ze swoim sumieniem:)

Ja bufora nie mam. Wszystko działa wyśmienicie drugi sezon. Defrosty o dziwo odbywają się bez zakłóceń i w ogóle to od ponad roku nic nie dotykałem. Jak coś działa doskonale to nie ruszam;)

 

Dzięki za odpowiedź a przy okazji w którym miesiącu uruchamiałeś instalację , czy masz ten moduł sterowania przez internet ( jeżeli tak to czy warto wydać na to ok 1tyś zł. )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź a przy okazji w którym miesiącu uruchamiałeś instalację , czy masz ten moduł sterowania przez internet ( jeżeli tak to czy warto wydać na to ok 1tyś zł. )?

 

Moja instalacja pracuje od 27.09.2013r. Mam moduł IntesisHome i uważam, że to fajna sprawa, szczególnie gdy się często wyjeżdża, poza tym znacznie rozszerza on możliwości fabrycznego sterownika. Ja swój dostałem niby gratis, więc nie wiem czy dałbym za niego tysiaka, ale jest to na pewno fajne udogodnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie T-CAP chodzi od 08-2013 i też intesishome w gratisie (niby dużo funkcji nie ma ale dla mnie niezbędny). Atlantica rozważałem ale za duża moc jak dla mnie dlatego padło na Panasonica - tylko okazało się, że też za duża moc i przez to nie jestem w stanie utrzymać temperatur zasilania poniżej 35 stopni - co jakąś tragedia nie jest ale dziwnie, że czy jest +5 czy -10 na zewnątrz to zasilanie mam 35 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...