Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Witam,

Chciałby poradzić się w sprawie powietrznej pompy ciepła do domu o powierzchni 140 m2, w całości ogrzewany podłogówką, wyliczone obciążenie domu to 6,7 kW. Zrezygnowałem z komina w kotłowni, więc inny sposób ogrzewania w tej chwili nie wchodzi w grę.

 

W tej chwili dom mam w SSZ, powoli robią się instalację, więc być może na pompę jest jeszcze za wcześnie, ale kuszą mnie zimowe promocje od Panasonica. Kiedy warto instalować pompę - z jednej strony dobrze byłoby mieć już płytki w "kotłowni", a z drugiej ciężko wygrzać wylewki bez źródła ciepła - jak sobie z tym poradzić?

 

Dostałem kilka ofert na pompy ciepła, w różnych konfiguracjach - poniżej podaje ceny z montażem i 8% VAT, które mi zaoferowano - w wypadku Panasonica uwzględniam promocję i zwrot 1000 zł:

1. Panasonic T-CAP WH-UX09FE5/WH-SXC09F3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW) - 21 437,00 zł

2. Panasonic T-CAP WH-UX09FE8/WH-SXC09F9E8 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 3~;400V; grzałka el. 9kW) - 25 244,00 zł

3. Panasonic WH-UD09FE5/WH-SDC09F3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW) - 16 739,00 zł

4. Panasonic ALL IN ONE WH-UD09FE5/WH-ADC0309G3E5 (wydajność nominalna 9kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany ze stali nierdzewnej 200l) - 23 160,68 zł

5. Daikin Altherma ERLQ008CV3/EHVX08S18CV3 (wydajność nominalna 8kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany 180l) - 24 003,00 zł

6. Daikin Altherma ERLQ008CV3/EHVX08S26CV3 (wydajność nominalna 8kW; zasilanie 1~;230V; grzałka el. 3kW; zbiornik zintegrowany 260l) - 24 966,90 zł

 

Do pomp 1, 2, 3 muszę dodatkowo dokoptować zbiornik CWU - proponowano mi Panasonic WH-TD20E3E5 (stal nierdzewna, pojemność 200l) za 5 292,00 zł, ale równie dobrze mogę samemu coś kupić i instalatorzy mi to zamontują przy okazji pompy - np polecany na forum Galmet Maxi 300 l za około 3 000,00 zł. Zbiornik potrzebny mi jest do obsługi 4 osobowej rodziny (2 dorosłych + 2 dzieci) - z obecnego zużycia w mieszkaniu - ok. 4,5 m3 miesięcznie wychodzi 150 l dziennie - nie wiem czy zbiornik 200 l nie byłby na styk - w końcu dzieci rosną.

 

Początkowo byłem zdecydowany na Altherme ze zbiornikiem 260 l, ale promocja na Panasonica dała mi do myślenia, więc mam dylemat co wybrać:

 

1. Czy warto brać zbiornik CWU firmowy z Panasonica (z nierdzewki) czy można śmiało zaoszczędzić 2300 zł i wybrać Galmeta (co prawda emaliowany, ale chyba tak szybko nie zerdzewieje?)

 

2. Najbardziej kusi mnie Panasonic SDC + Galmet 300 l - w sumie wychodzi 19 800,00 zł - bardzo rozsądna kwota - tylko czy ta pompa to dobry pomysł dla mojego domu położonego na Podlasiu (IV strefa)? Czy da sobie radę z ogrzaniem domu i ciepłej wody? Czy dobrze zrozumiałem, że w wypadku kiedy pompa nie da rady to włączą się grzałki i pomogą dobić do potrzebnych 9 kW?

 

3. Czy może lepszym pomysłem jest T-CAP - wersja trójfazowa jest wg mnie zbędnym wydatkiem, a za jednofazową z np Galmetem zapłacę 24 500 zł - prawie 5000 zł więcej niż za pompę SDC - warto?

 

4. A może warto popatrzeć na Altherme - pewnie ma jakieś zalety, których mogłem nie zauważyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

 

2. Najbardziej kusi mnie Panasonic SDC + Galmet 300 l - w sumie wychodzi 19 800,00 zł - bardzo rozsądna kwota - tylko czy ta pompa to dobry pomysł dla mojego domu położonego na Podlasiu (IV strefa)? Czy da sobie radę z ogrzaniem domu i ciepłej wody? Czy dobrze zrozumiałem, że w wypadku kiedy pompa nie da rady to włączą się grzałki i pomogą dobić do potrzebnych 9 kW?

 

3. Czy może lepszym pomysłem jest T-CAP - wersja trójfazowa jest wg mnie zbędnym wydatkiem, a za jednofazową z np Galmetem zapłacę 24 500 zł - prawie 5000 zł więcej niż za pompę SDC - warto?

 

4. A może warto popatrzeć na Altherme - pewnie ma jakieś zalety, których mogłem nie zauważyć?

Wiesz że przy -7 one mają około 6kW? Tak więc dla tych temp. te pompy będą na styk. Dotyczy to zarówno zwykłego panasa jak i daikina.Daikin wypada trochę lepiej bo ma 6,4 a panas 5,9. To 6,7 to razem z CWU czy bez.?

 

Po nad to proponuję abyś wziął pod uwagę również to:

Dane dla stacji Sulejów u Ciebie może być nieco inaczej

 

Średnio w roku jest ~1520 godzin z temp poniżej 0 st czyli około 63 dni i tak godzin z temp w zakresie

0 do -2 jest około 840,

-2 do -5 - około 300,

-5 do -10 około 280,

-10 do -12 około 64,

-12 do -14 około 13,

-14 do -16 około 10

i poniżej -16 około 8

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega jest z przepięknej krainy '

Niestety w jego okolicach bywa zimniej niz w centrum

Ja i tak brałbym jednofazową

3 tyś za zasobnik to i tak dużo

W łazienkach w drabinkach polecam grzałki np 800 watt

Jak kominka nie masz to wszystko przemyśl

Jeśli masz to najwyżej kilka razy odpalisz w roku i tyle

Kolega tu jest z suwałk i nie ma żadnych problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze rozwiązanie to TCAP 1 fazowy 9kW z grzałką 3kW wersja SXC 09F3e5

baniak cwu dwupłaszczowy 250 l, dodatkowo bufor 100 l

mozliwosc grzania i chłodzenia, stała moc grzewcza

 

porównaj najlepiej krzywe grzewcze przy danych temperaturach pc 9kW typu: sxc i sdc i bedziesz wiedział ile prądu, jakia wydajnosc grzewcza, itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze rozwiązanie to TCAP 1 fazowy 9kW z grzałką 3kW wersja SXC 09F3e5

baniak cwu dwupłaszczowy 250 l, dodatkowo bufor 100 l

mozliwosc grzania i chłodzenia, stała moc grzewcza

 

porównaj najlepiej krzywe grzewcze przy danych temperaturach pc 9kW typu: sxc i sdc i bedziesz wiedział ile prądu, jakia wydajnosc grzewcza, itp

 

Jesli bedzie podlogowka to po co bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz że przy -7 one mają około 6kW? Tak więc dla tych temp. te pompy będą na styk. Dotyczy to zarówno zwykłego panasa jak i daikina.Daikin wypada trochę lepiej bo ma 6,4 a panas 5,9. To 6,7 to razem z CWU czy bez.?

 

6,7 to bez CWU, ale liczone dla -22 - ale wtedy tak czy siak żadna z tych pomp nie da radę.

Po nad to proponuję abyś wziął pod uwagę również to:

Dane dla stacji Sulejów u Ciebie może być nieco inaczej

 

Średnio w roku jest ~1520 godzin z temp poniżej 0 st czyli około 63 dni i tak godzin z temp w zakresie

0 do -2 jest około 840,

-2 do -5 - około 300,

-5 do -10 około 280,

-10 do -12 około 64,

-12 do -14 około 13,

-14 do -16 około 10

i poniżej -16 około 8

Poszukam danych dla Białegostoku, ale na pewno będzie mniej kolorowo :rolleyes:

 

...

W łazienkach w drabinkach polecam grzałki np 800 watt

Jak kominka nie masz to wszystko przemyśl

Jeśli masz to najwyżej kilka razy odpalisz w roku i tyle

Kolega tu jest z suwałk i nie ma żadnych problemów

Planujemy w łazienkach - tak jak piszesz - elektryczne drabinki.

Z kominkiem jest sprawa dyskusyjna - żona twierdzi że nie wyobraża sobie domu bez ciepłego pieca - a w okolicy znalazłem zduna, który za 7 tys z materiałem może nam postawić piec-ścianówkę ze szklanymi drzwiczkami i ciepłymy kaflami - miód na zimowe wieczory. Nie wiem tylko czy taki piec nie przegrzeje nam w mgnieniu oka salonu.

 

najlepsze rozwiązanie to TCAP 1 fazowy 9kW z grzałką 3kW wersja SXC 09F3e5

baniak cwu dwupłaszczowy 250 l, dodatkowo bufor 100 l

mozliwosc grzania i chłodzenia, stała moc grzewcza

Czyli opcja nr 1 + do tego np Galmet? Dobrze rozumiem?

 

Jesli bedzie podlogowka to po co bufor?

 

Podłogówka będzie po całości, do tego dwie drabinki elektryczne w łazienkach i klimakonwektor w salonie. Plus ewentualnie piec kaflowy a'la kominek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bufor TAK ale nie jest niezbędny. Inwerterowe pompy powietrzne spokojnie sobie powinny poradzić bez bufora.Zawsze przy instalacji można go pominąć a potem w razie potrzeby dołożyć, pamiętając aby najlepiej przygotować już łącza pod niego.

 

inwerter nie jest powiazany z buforem

bufor ma inne wazne cechy w instalacji dla obiegu pierwotnego i wtornego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panas ma dwa rodzaje zasobników. Jeden z nich jest zintegrowany jak dobrze pamiętam z bodajże 50l buforem a drugi to jednostka wew. zintegrowana z zasobnikiem. misq zaproponowano to I rozwiązanie. Wolał bym już ten drugi rodzaj.

PS

Biorąc pod uwagę twój rejon i wyliczenia to jedynym rozwiązaniem jest T-cap. Pogadaj z instalatorami o tej jednostce wew. zintegrowanej z zasobnikiem. Jedyne czego jej brakuje to grupa bezpieczeństwa ale to wydatek rzędu 2-3 stówek. A jeśli chcesz myśleć o zwykłym Panasonicu lub Daikinie to raczej musisz rozpatrzeć modele o stopień wyższe.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nad to proponuję abyś wziął pod uwagę również to:

Dane dla stacji Sulejów u Ciebie może być nieco inaczej

 

Średnio w roku jest ~1520 godzin z temp poniżej 0 st czyli około 63 dni i tak godzin z temp w zakresie

0 do -2 jest około 840,

-2 do -5 - około 300,

-5 do -10 około 280,

-10 do -12 około 64,

-12 do -14 około 13,

-14 do -16 około 10

i poniżej -16 około 8

 

Z ciekawości zobaczyłem Białystok i wyszło mi coś takiego:

Średnio w roku jest ~1991 godzin z temp poniżej 0 st czyli około 83 dni i tak godzin z temp w zakresie

0 do -2 jest około 690,

-2 do -5 - około 499,

-5 do -10 około 610,

-10 do -12 około 56,

-12 do -14 około 56,

-14 do -16 około 52

i poniżej -16 około 28

 

Postaram się nałożyć to na wydajność grzewczą i sprawdzić jakie otrzymam wyniki :)

 

Panas ma dwa rodzaje zasobników. Jeden z nich jest zintegrowany jak dobrze pamiętam z bodajże 50l buforem a drugi to jednostka wew. zintegrowana z zasobnikiem. misq zaproponowano to I rozwiązanie. Wolał bym już ten drugi rodzaj.

 

Jeżeli dobrze rozumiem, to mówisz o pompie ALL IN ONE, która ma wbudowany zasobnik 200 l ze stali nierdzewnej - mam to wycenione jako propozycja nr 4.

 

PS

Biorąc pod uwagę twój rejon i wyliczenia to jedynym rozwiązaniem jest T-cap. Pogadaj z instalatorami o tej jednostce wew. zintegrowanej z zasobnikiem. Jedyne czego jej brakuje to grupa bezpieczeństwa ale to wydatek rzędu 2-3 stówek. A jeśli chcesz myśleć o zwykłym Panasonicu lub Daikinie to raczej musisz rozpatrzeć modele o stopień wyższe.

 

Piszesz o modelu KIT-WXC09F3E5 prawda? Dlaczego polecasz zintegrowany zasobnik - mimo wszystko jak pisałem wcześniej oddzielny wychodzi sporo taniej.

 

Jeżeli chodzi o wyższy model to czy mój piecokominek, o którym pisałem wcześniej nie dałby radę na dogrzanie przez tych kilka dni w roku, kiedy termometr wskaże np -15? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wyższy model to czy mój piecokominek, o którym pisałem wcześniej nie dałby radę na dogrzanie przez tych kilka dni w roku, kiedy termometr wskaże np -15? :)

W dalszym ciągu uważam że najbardziej rozsądnym wyborem jeśli chodzi o pompę PW będzie T-cap. Czy on będzie w wersji z zasobnikiem czy bez będzie to zależało wyłącznie od ofert które dostaniesz. Razem z CWU będziesz potrzebował około 7,5kW więc zarówno Daikin jak i zwykły Panasonik wystarczą Ci max do około -2 stopni. Tak więc biorąc pod uwagę temperatury z twojego rejonu kominek będziesz musiał odpalić na trochę więcej jak na kilka dni. Raczej może to być 1/3 do 1/2 sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...