Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Żeby nie być gołosłowny - przeprowadziłem prosty eksperyment myślowy :)

 

Na wykres wrzuciłem z jednej strony zapotrzebowanie na ciepło (spada liniowo do zera wraz ze wzrostem temperatury - dla -22 stopni wynosi 6,7 kW, dla 20 - 0 kW), z drugiej zaś moc grzewczą SDC z katalogu producenta (Panasonic podaje do -15 stopni - dalej pociągnąłem liniowo ). Miejsce przecięcia wykresów to temperatura, w której pompa nie domaga - wyszło na ok -17 stopni. Wg danych meteo mam średnio 5 takich godzin w ciągu roku.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302068&d=1422742921

 

Tak przeglądając wydajności naszło mnie jeszcze jedno pytanie - każdy producent podaje wydajność do -15 stopni - a co poniżej? Dla mojej lokalizacji wynika, że w ciągu roku jest 42 h poniżej -15 stopni - niby nie dużo, ale co wtedy? Pompa staje i w ogóle nie grzeje czy też coś tam grzeje, ale producent nie gwarantuje co?

 

Czy moje rozumowanie powyżej jest poprawne czy też są tu jakieś błędy/nieścisłości?

WYKRES.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żeby nie być gołosłowny - przeprowadziłem prosty eksperyment myślowy :)

 

Na wykres wrzuciłem z jednej strony zapotrzebowanie na ciepło (spada liniowo do zera wraz ze wzrostem temperatury - dla -22 stopni wynosi 6,7 kW, dla 20 - 0 kW), z drugiej zaś moc grzewczą SDC z katalogu producenta (Panasonic podaje do -15 stopni - dalej pociągnąłem liniowo ). Miejsce przecięcia wykresów to temperatura, w której pompa nie domaga - wyszło na ok -17 stopni. Wg danych meteo mam średnio 5 takich godzin w ciągu roku.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302068&d=1422742921

 

Tak przeglądając wydajności naszło mnie jeszcze jedno pytanie - każdy producent podaje wydajność do -15 stopni - a co poniżej? Dla mojej lokalizacji wynika, że w ciągu roku jest 42 h poniżej -15 stopni - niby nie dużo, ale co wtedy? Pompa staje i w ogóle nie grzeje czy też coś tam grzeje, ale producent nie gwarantuje co?

 

Czy moje rozumowanie powyżej jest poprawne czy też są tu jakieś błędy/nieścisłości?

 

to tak jak z samochodem, producent podaje ile spali przy danej predkosci np 90 km/h a zaden nie poda ile pali przy 140 km/h

okresliles punkt biwalencji o ile wykres jest prawidlowy dla tej PC bo ja mam inny od producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie jechala z copem i tak prawie 2

Sam jestem ciekaw jak to dziala bo u mnie grzalki zablokowalem

I tylko raz miałem -18 bez nich i było ok z pompą

Wez 3fazowke i przestan sie martwic

 

nie rozumiem myslenia 3 fazowego, dla tej mocy to ma jakies znaczenie wg ciebie , znasz różnice ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie być gołosłowny - przeprowadziłem prosty eksperyment myślowy :)

 

Na wykres wrzuciłem z jednej strony zapotrzebowanie na ciepło (spada liniowo do zera wraz ze wzrostem temperatury - dla -22 stopni wynosi 6,7 kW, dla 20 - 0 kW), z drugiej zaś moc grzewczą SDC z katalogu producenta (Panasonic podaje do -15 stopni - dalej pociągnąłem liniowo ). Miejsce przecięcia wykresów to temperatura, w której pompa nie domaga - wyszło na ok -17 stopni. Wg danych meteo mam średnio 5 takich godzin w ciągu roku.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=302068&d=1422742921

 

Tak przeglądając wydajności naszło mnie jeszcze jedno pytanie - każdy producent podaje wydajność do -15 stopni - a co poniżej? Dla mojej lokalizacji wynika, że w ciągu roku jest 42 h poniżej -15 stopni - niby nie dużo, ale co wtedy? Pompa staje i w ogóle nie grzeje czy też coś tam grzeje, ale producent nie gwarantuje co?

 

Czy moje rozumowanie powyżej jest poprawne czy też są tu jakieś błędy/nieścisłości?

 

jezeli chodzi o prace TCAP to wylacza sie przy temp -28 a wlacza ponownie przy -25

wspomaganie wody grzewczej z grzałką mozna ustawic w sterowniku od +20 do -15

 

a wracajac do wykresu dla sdc i temp zasilania +40 to moc grzewcza przy -15 wynosi 5 kW a przy tcap sxc dalej 9 kW

no i jedna uwaga dogrzanie nie oznacza pracy grzałek na pełnej mocy, grzałki sa stopniowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak jak z samochodem, producent podaje ile spali przy danej predkosci np 90 km/h a zaden nie poda ile pali przy 140 km/h...

 

To porównanie do auta jest bez sensu.

Gdyby wykres dotyczył COP, to miałoby sens, bo wtedy spalanie vs COP można porównywać. Tutaj natomiast jest mowa o mocy, a więc porównanie mocy pompy vs mocy auta można tutaj zestawiać ze sobą.

 

A wracając do Twojego porównania z autem - to jest mały, ale istotny niuans: jeżeli właścicielowi auta zależałoby na niskim spalaniu, to MOŻE jeździć te 90km/h - spali mniej więcej tyle ile podaje producent, natomiast właściciel pompy PW MUSI dostosować się temperatury na zewnątrz, więc ta moc i COP deklarowana przy +7 stopniach w polskich realiach - to po prostu kpina z potencjalnego klienta.

 

pzdr

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz o czym pisze zastanow sie przeczytaj jeszcze raz powtorz

nie chodzi o porownanie a o to co jest podawane w danych warunkach na kartach producentow

jeszcze raz przeczytaj powtorz

 

Przeczytałem raz jeszcze i się zastanowiłem nad tym co napisałem - moim zdaniem ustosunkowałem się dokładnie do twojej dygresji.

 

Bogdan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokaldnie 8000 W nie napisales wszystkiego przy jakich warunkach pracy

prze temp zasilania +55 to moc 6700 W

Trzeba jeszcze spojrzec na zuzycie pradu

 

Co nie zmienia faktu, że 3-fazowa jest bardzo wydajna, o wiele wydajniejsza od 1-fazowej, nie odbiega wiele w normalnych warunkach użytkowania od t-capa, podczas gdy 1-fazowa nie odbiega parametrami od przeciętnych przedstawicieli innych marek, w tym chińskich produktów.

A podstawowa przyczyna to zapewne 2 wentylatory i 2x większa powierzchnia parownika w 3-fazowej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie zmienia faktu, że 3-fazowa jest bardzo wydajna, o wiele wydajniejsza od 1-fazowej, nie odbiega wiele w normalnych warunkach użytkowania od t-capa, podczas gdy 1-fazowa nie odbiega parametrami od przeciętnych przedstawicieli innych marek, w tym chińskich produktów.

A podstawowa przyczyna to zapewne 2 wentylatory i 2x większa powierzchnia parownika w 3-fazowej wersji.

 

To ze parownik w 3fazowej sdc jest taki jak w tcap to nie sa to rozwiazania dla typowego tcap 1 fazowego tcap

inne algorytmy a przede wszystkim dochladzacz z bypassem daje stala moc grzwcza

a cena zblizona tcapa do 3fazowej sdc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze parownik w 3fazowej sdc jest taki jak w tcap to nie sa to rozwiazania dla typowego tcap 1 fazowego tcap

inne algorytmy a przede wszystkim dochladzacz z bypassem daje stala moc grzwcza

a cena zblizona tcapa do 3fazowej sdc

Gdyby to było tylko to to podobnie było by w 12, 14 i 16 a tak nie jest. Jestem laikiem w tym względzie ale nie zdziwił bym się gdyby w tych czterech jednostkach były praktycznie te same bebechy a tylko oprogramowanie robiło różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to było tylko to to podobnie było by w 12, 14 i 16 a tak nie jest. Jestem laikiem w tym względzie ale nie zdziwił bym się gdyby w tych czterech jednostkach były praktycznie te same bebechy a tylko oprogramowanie robiło różnicę.

 

Zdziwilbys sie nie jest to samo bo trzeba zadac pytanie co daje moc grzwcza do ukladu

a to ze sprezara tcap jest taka sama dla 9 i 12 kw to fakt

Nie ma sensu zestawiac sdc do tcap bo to inna polka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o praktycznych różnicach, dom z podłogowym ogrzewaniem i współczesnym, przyzwoitym zaizolowaniem (15cm 0,031 z każdej strony) do ok 200m2 tak samo skutecznie i za podobną cenę będzie można ogrzać t-capem 9kW i sdc 9kW. SDC podobno niżej moduluje więc i mniej cykli start/stop.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja podepnę się do tematu:

 

Na wiosnę chcę zamówić Panasonica SDC , pytanie tylko jaką moc wybrać? 7 czy 9kW?

 

PC będzie jedynym źródłem ciepła, nie posiadam kominka, itp.

 

Domek ok 100m po podłogach, na całości podłogówka, obecnie będzie jedna, docelowo trzy osoby.

Grzanie w miarę możliwości w II taryfie.

Z OZC wychodzi mi zapotrzebowanie na CO 5,5 kW przy -18 + 1kW CWU

 

Jednak jeśli zastosuję rekuperator, na CO spadnie do 4,9kW przy -18

 

Panasonic SDC 9kW 1F Moc grzewcza przy -15 5,9kW+grzałki 3kW

Panasonic SDC 7kW 1F Moc grzewcza przy -15 4,6kW+grzałki 3kW

 

 

Różnica w cenie to ko. 2 tys. Brać słabszy model 7kW a te pieniądze dołożyć do reku, czy się wogule nie zastanawiać i zamówić 9kW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...