Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Nie może być tak, że pompa ma większy bezpiecznik niż cały budynek. 1f przy dużych agregatach to tylko potencjalne problemy. Nawet przy małych z grzałkami backup 1f i grzałkami zasobnika 1f też są problemy, bo te 2x 3kW gdzieś trzeba dołożyć.

Oczywiście logika pracy grzałek też ma znaczenie, ale jeśli duży agregat, to 3f + grzałka 3f; a moc 17-24 kW.

Przy małych agregatach też lepiej wziąć grzałkę 3f.

Ale każdy zrobi jak uważa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Moc to nie wszystko. Zabezpieczenia się liczą, a te są stopniowane w zależności od mocy. W pomorskiej Enerdze dopiero od 16,5 kW dają 32 A. Ja w ostatniej chwili (dzięki naszemu forum) zwiększałem we wniosku moc z 14 kW (chyba 25 A) na właśnie 16,5 kW (32 A) właśnie pod kątem 1-fazowego T-Capa.

 

pamiętam -30 nw 2005

ale stety dokładnie analizowałem imgw tak z ostatnich 10 lat

poniżej -20 masz kilka godzin rocznie

-15 kilkanaście

takie są fakty

NIGDY nie było takiej sytuacji że było -20 przez 24 h

to takie gadanie jak to że za cara było lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał marcin.sto1:

 

Panasonic SDC 9kW 1F Moc grzewcza przy -15 5,9kW+grzałki 3kW

Panasonic SDC 7kW 1F Moc grzewcza przy -15 4,6kW+grzałki 3kW

Różnica w cenie to ko. 2 tys. Brać słabszy model 7kW a te pieniądze dołożyć do reku, czy się wogule nie zastanawiać i zamówić 9kW?

 

Jesli nastawiasz sie na grzanie w tanim pradzie, to ten model 5,9kW bedzie OK. Jak kupisz za malej mocy, to bedziesz przez wiekszosc np taniego okienka w dzien grzal CWU a nie wylewke i pompa bedzie musiala mocno pracowac w drogim pradzie.

 

Pyxis ma rację, przy malejącym zapotrzebowaniu na co, co raz większe znaczenie ma wymagana moc na cwu. Tak jak u mnie PC-PW 7,0kW przy mrozach wykorzystuje całe 2 godzinne (13-15) okienko na podgrzew cwu i jeszcze czasami w nocy.

Nie pamiętam jakie podawałeś zapotrzebowanie na co, ale chyba małe skoro zastanawiasz się nad PC-PW 7,0kW czy 9,0kW.

Ja teraz wziąłbym 9,0kW.

Im wyższa moc tym szybciej dogrzeje Ci cwu, a tym bardziej da radę i na co. Z taktowaniem też nie powinno być problemu, bo to w końcu inwerter.

 

Oczywiście te wszystkie uwagi dotyczą sytuacji gdybyś chciał żeby PC pracowała tylko w tanim prądzie.

Edytowane przez mcyper
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tcap 9kw 1fazowy najlepsze rozwiazanie

ale wiadomo jak sie dzis kupuje, zeby potem nie bylo problemow

 

Do domu maluxa, czy mcypera T-Cap to jest bardzo złe rozwiązanie. Widać, że nie mieszkałeś nigdy w domu ogrzewanym taką pompą:( Przy T-Capie w życiu nie mieli by osiągów zużycia jakimi teraz się chwalą. Wystarczy spojrzeć na wyniki Arturo, który do podobnego budynku zafundował se T-Cap'a i teraz ma zużycia nie adekwatne do swojego obciążenia. Niestety sprężarka 16kW nie potrafi modulować mocy do 1kW - a takie właśnie moc potrzebna jest w TAKICH domach przez 80% sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do domu maluxa, czy mcypera T-Cap to jest bardzo złe rozwiązanie. Widać, że nie mieszkałeś nigdy w domu ogrzewanym taką pompą:( Przy T-Capie w życiu nie mieli by osiągów zużycia jakimi teraz się chwalą. Wystarczy spojrzeć na wyniki Arturo, który do podobnego budynku zafundował se T-Cap'a i teraz ma zużycia nie adekwatne do swojego obciążenia. Niestety sprężarka 16kW nie potrafi modulować mocy do 1kW - a takie właśnie moc potrzebna jest w TAKICH domach przez 80% sezonu grzewczego.

 

to chyba wysle do Panasa jako złota czcionka

w tcap 9 kw nie ma sprezarki 16 kw kto kto takie bzudy opowiada

a praca spreżarki zależy od układu hydraulicznego i czujników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba wysle do Panasa jako złota czcionka

w tcap 9 kw nie ma sprezarki 16 kw kto kto takie bzudy opowiada

a praca spreżarki zależy od układu hydraulicznego i czujników

 

Tak twierdził przedstawiciel Panasonic, który robił odbiór mojej pompy. Potwierdzają to również instalatorzy udzielający się na forum.

A z ciekawości napisz proszę jaką pompa ogrzewasz swój dom, od ilu sezonów i jakie masz doświadczenia jako użytkownik, bo tysiące instalacji jakie zapewne uruchomiłeś zupełnie mnie nie interesują - napisz o tej jednej jedynej, którą użytkujesz na co dzień i znasz na wylot:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maximum Input Power For Heatpump System 4,94kW dla SDC, 5,41kW T-cap.

Może przedstawiciel Panasonic miał na myśli to, że tam jest taka sprężarka jak dla pomp o mocy grzewczej 16kW.

 

ps. albo ściemniał jak to eksperci handlowi.

Serwisówka podaje dla t-cap rated output kompresora 3kW, dla SDC 4,3kW.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak twierdził przedstawiciel Panasonic, który robił odbiór mojej pompy. Potwierdzają to również instalatorzy udzielający się na forum.

A z ciekawości napisz proszę jaką pompa ogrzewasz swój dom, od ilu sezonów i jakie masz doświadczenia jako użytkownik, bo tysiące instalacji jakie zapewne uruchomiłeś zupełnie mnie nie interesują - napisz o tej jednej jedynej, którą użytkujesz na co dzień i znasz na wylot:)

 

Ja w takim razie poproszę do tego twojego przedstawiciela telefon, bo na moją wiedzę Panasonic to jest oddział w Warszawie jako przedstawiciel marki, potem są dystrybutorzy którzy dostarczają produkty dla instalatorów

forum jest po to aby pisać rzetelnie a nie bajki opowiadać, które ktoś tam powiedział z instalatorów jakich miałeś u siebie

mam nadzieje ze twój przedstawiciel wystawił protokół odbioru, protokół przekazania i świadectwo dopuszczenia urządzenia do użytkowania

a co do pytania twojego to ja odpowiem tak czy ja sie pytam z kim sypiasz ?

przynajmniej nie ściemniam jak sie nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłem z katalogu Panasonica dla zasilania 30 stopni, wydajność grzewcza:

- 9,00 kW dla +25

- 9,00 kW dla +7

- 6,80 kW dla +2

- 6,10 kW dla -7

- 6,00 kW dla -15

 

 

 

W tej chwili mam w umowie określoną moc przyłączeniową na 14kW (wystarczy?), chociaż samego przyłącza jeszcze nie mam wykonanego i z tego co wiem to nie powinno być problemu z podwyższeniem mocy przyłączeniowej.

 

Instalację elektryczną planuję na marzec, więc zwrócę uwagę elektrykowi na to, że będzie pompa.

 

 

 

Chociaż odpowiedź nie do mnie, to się przy okazji dopytam - to jak w takim wypadku rozsądnie określić moc pompy - ile dołożyć na CWU? I jak ostatecznie wyznaczyć potrzebną moc dla mojego domu - w obliczeniach strat ciepła mam 4,2 kW przez przenikanie i 2,5 kW na wentylację - przyjęte normowo, chociaż będzie WM i rekuperator.

 

I jeszcze jedno - jak taka pompa współpracować z dogrzewaniem kominkiem - pompa jest sterowana pogodówką, ogrzewanie podłogowe ma sporą bezwładność, więc czy jak np przy -22 stopniach napalę w kominku to czy pompa i tak nie będzie grzać "swoje" pomagając sobie grzałkami?

Który konkretnie typ pompy wybierasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do pytania twojego to ja odpowiem tak czy ja sie pytam z kim sypiasz ?

przynajmniej nie ściemniam jak sie nie znam

 

Pytanie było konkretne i bardzo proste. Nie sądziłem, że odebrałeś je aż tak osobiście:( Ja te informacje, które Ty tak skrzętnie chronisz udostępniam forumowiczom w stopce - po to by wiedzieli z kim mają do czynienia.

Co do ściemniania to akurat na tej konkretnej pompie myślę, że znam się lepiej niż Ty, bo jestem jej użytkownikiem i oczywiście nie mówię tu o sprawach technicznych, a typowo eksploatacyjnych, bo to te są ważne dla inwestorów dlatego z całą odpowiedzialnością piszę, że T-Cap to nie jest cudowne rozwiązanie do każdego domu. Niestety ma on dość słabą modulację i nawet przy moim durszlaku w ciepłe dni występowały problemy z taktowaniem, więc aż boję się pomyśleć co byłoby w domu maluxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Często piszecie o taktowaniu pompy. Cóż to właściwie jest w odniesieniu do PC inwerterowej?

W moim przypadku, gdy pompa (T-Cap) pracuje na okrągło przez 24 na dobę, występują zamiennie okresy pracy i spoczynku sprężarki.

Sądzę, że pompa ta skonstruowana została właśnie do pracy w takim trybie i pracy z modulacją, a nie gonienia z pełną mocą w okienkach taniego prądu.

Czy okresy pracy i spoczynku sprężarki są zatem "taktowaniem"?

 

Żeby nie było żem głupi; wodę grzeję dwa razy -ok.23.00 i 14.00 w G12G od Taurona.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było konkretne i bardzo proste. Nie sądziłem, że odebrałeś je aż tak osobiście:( Ja te informacje, które Ty tak skrzętnie chronisz udostępniam forumowiczom w stopce - po to by wiedzieli z kim mają do czynienia.

Co do ściemniania to akurat na tej konkretnej pompie myślę, że znam się lepiej niż Ty, bo jestem jej użytkownikiem i oczywiście nie mówię tu o sprawach technicznych, a typowo eksploatacyjnych, bo to te są ważne dla inwestorów dlatego z całą odpowiedzialnością piszę, że T-Cap to nie jest cudowne rozwiązanie do każdego domu. Niestety ma on dość słabą modulację i nawet przy moim durszlaku w ciepłe dni występowały problemy z taktowaniem, więc aż boję się pomyśleć co byłoby w domu maluxa.

 

No faktycznie jako użytkownik wiesz o niej wszystko,

eksploatacyjne masz zainstalowane w PC 9 kW sprezarkę 16 kW, lol !!!

każdy chwali swoje jak wiesz , nawet pewnie nie potrafisz wskazac w agragacie dochładzacza czy bapass EGR a mądrzysz sie na całego

piszesz o modulacji, taktowaniu ? to napisz co to jest i od czego zależy, oczywiscie eksloatacyjnie

informacje mojej własnej inwestycji pozwolisz zachowam dla siebie, co niektórzy widzieli osobiście

co z tym twoim przedstawicielem, dasz namiary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często piszecie o taktowaniu pompy. Cóż to właściwie jest w odniesieniu do PC inwerterowej?

W moim przypadku, gdy pompa (T-Cap) pracuje na okrągło przez 24 na dobę, występują zamiennie okresy pracy i spoczynku sprężarki.

Sądzę, że pompa ta skonstruowana została właśnie do pracy w takim trybie i pracy z modulacją, a nie gonienia z pełną mocą w okienkach taniego prądu.

Problem zaczyna się podczas taktowania ;) Jeśli masz przewymiarowaną pompę, lub w przypadku T-capa za dużą sprężarkę, to pompa mimo inwertera nie jest w stanie zejść z modulowaniem do tak niskich mocy. Bo to, że masz inwerter, nie oznacza, że działa on w zakresie 1-100%. Jest pewna minimalna granica (np. 16% mocy), poniżej której nie może zejść. I jeśli masz dobrze zaizolowany dom, który wymaga powiedzmy 6% modulacji, to masz problem. Bo albo będziesz przegrzewał dom, albo (i to zazwyczaj się dzieje) pompa zaczyna taktować, czyli powiedzmy pół godziny czy godzinę pracuje, godzina spoczynek i tak w kółko. Teraz jaśniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...