Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Obiegówkę wymieniłem już na etapie instalacji. Leży nieużywana na półce jako zapas. Z moich wyliczeń wynikało, że najwyższe opory w całej instalacji nie powinny przekraczać.450 mb. Dość dużo ale ponadstandardowo mam ciepłomierz, drugi zawór na klimakonwektor no i sam klimakonwektor generujący najwyższe opory Pomyliłem się o ok. 20-30 mb.

Szukałem mniejszej pompki, zwłaszcza, że od początku zakładałem możliwość ciągłej pracy PC, a wówczas dobowe zużycie prądu przez fabrycznego Grundfosa przekraczałoby 4kWh.

Przepływ 1390 l/h jest w mojej instalacji optymalny; Delta pracy ciągłej wynosi dokładnie 5*, ani mniej ani więcej.

 

 

Jeśli masz przepływ 1390 l/h i deltę 5st to oznacza, że Twoja pompa oddaje 8,07kWh ciepła. Ja bym taką pompę reklamował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli masz przepływ 1390 l/h i deltę 5st to oznacza, że Twoja pompa oddaje 8,07kWh ciepła. Ja bym taką pompę reklamował.

 

Witam

 

Mogę bez problemu uzyskać 9kW zwiększając go do nominalnego,czyli 1548 l/h. Pompa jest oczywiście sprawna, 1390 l/min to mój świadomy wybór a nie konieczność, czy defekt. Sek w tym, że dla mojego domu taka moc nie jest potrzebna, nawet do grzania CW.

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
redakcja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mogę bez problemu uzyskać 9kW zwiększając go do nominalnego,czyli 1548 l/h. Pompa jest oczywiście sprawna, 1390 l/min to mój świadomy wybór a nie konieczność, czy defekt. Sek w tym, że dla mojego domu taka moc nie jest potrzebna, nawet do grzania CW.

 

Pratchawiec

 

W takim razie chyba niepotrzebnie inwestowałeś w T-Capa. Z tego co piszesz w zupełności wystarczyłaby tu słabsza i tańsza pompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, deltę podałem przy identycznym przepływie jak Twój - skryzowałem dla sprawdzenia. Na codzień delta u mnie to 5,1-5,2 przy przepływie 1790l/h, co daje powyżej 10,5 kW.

Jak amen w pacierzu Twoja pompa niedomaga. U mnie na początku też tak było.

 

a to nie jest tak, że ten sam przepływ i wyższa delta u Ciebie oznacza po prostu wyższe straty pomieszczeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, deltę podałem przy identycznym przepływie jak Twój - skryzowałem dla sprawdzenia. Na codzień delta u mnie to 5,1-5,2 przy przepływie 1790l/h, co daje powyżej 10,5 kW.

Jak amen w pacierzu Twoja pompa niedomaga. U mnie na początku też tak było.

Ty nadal swoje

Macie taką samą częstotliwość sprężarki?

Macie takie same temperatury parowania i skraplania?

Macie takie same rurociągi i ich izolację?

 

Nie wiesz, nie macie, nie interesuje Cię to?

To przestań już!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia ile rurek i jakie są straty..... Znając przepływ i deltę łatwo obliczymy chwilową moc. Niezależnie czy to będzie piec na paliwo stałe, grzałka, gaz czy pompa. Liczymy tylko to co wychodzi ze żródła ciepła. A to czy to ciepło rozpłynie się 2 metry dalej czy dotrze do miejsc docelowych to inna sprawa. Ważne jest to, że jeśli żródło ciepła oddaje 8kW to do pomieszczeń nie dotrze więcej niż te 8kW.

Producent deklaruje moc jaką żródło ciepła wytworzy a nie jaką dostarczy nasza instalacja do pomieszczeń.

Jeśli znamy deltę zasilania i powrotu oraz przepływ to mnożymy te współczynniki i dzielimy przez 862 (w zaokrągleniu). Wychodzi nam moc chwilowa żródła ciepła. Nie będę wdawał się w szczegóły ale każdy w miarę "kumaty" powinien to zrozumieć.

 

Bez rozwodzenia się - jeśli firma panasonic podaje, że pompa oddaje 9kW i określa parametry COP dla poszczególnych temperatur to powinno być to spełnione.

Przypomnę, że forumowicz napisał iż CAŁY CZAS ma deltę 5st i przepływ 1390l/h. Tak nie może być.

Zresztą bardzo łatwo sprawdzić czy pompa potrafi oddać większą moc. Wystarczy podnieść temperaturę zadaną i poczekać czy zwiększy deltę.....a tym samym moc.

Ale ok, już przestaję skoro staje się to niewygodne, to nie mój problem - racja.

Edytowane przez asaselllo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...