Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli znamy deltę zasilania i powrotu oraz przepływ to mnożymy te współczynniki i dzielimy przez 862 (w zaokrągleniu). Wychodzi nam moc chwilowa żródła ciepła. Nie będę wdawał się w szczegóły ale każdy w miarę "kumaty" powinien to zrozumieć.

 

to by oznaczało - ten wzór- że u mnie jest nie mniej niż 11kW.

cokolwiek to znaczy, ale taki wynika z tego wzoru mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to by oznaczało - ten wzór- że u mnie jest nie mniej niż 11kW.

cokolwiek to znaczy, ale taki wynika z tego wzoru mam.

 

Warto wiedziec co sie liczy.

Podam Ci wartosci (bez rozpisywania jednostek, ale uwierz na slowo, ze sie zgadzaja): ;)

 

(cieplo wlasciwe wody x przeplyw w litrach na godzine x delta zasilanie powrot) / ilosc sekund w godzinie = moc w [kW]

 

cieplo wlasciwe wody = 4,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wiedziec co sie liczy.

Podam Ci wartosci (bez rozpisywania jednostek, ale uwierz na slowo, ze sie zgadzaja): ;)

 

(cieplo wlasciwe wody x przeplyw w litrach na godzine x delta zasilanie powrot) / ilosc sekund w godzinie = moc w [kW]

 

cieplo wlasciwe wody = 4,2

Z tym że jest to chyba moc chwilowa z jaką pracuje w danym momencie pompa. Przy inwerterze wcale nie musi to oznaczać że taką mocą ona dysponuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak właśnie jest. Znam cztery (łącznie z moja) instalacje z t-cap na pokładzie. Wszystkie mają zdecydowanie większą moc i COP niż deklaruje producent. Dopiero przy -15 -18 "schodzą do 9kW. Pompa po rozmrożeniu wyciaga nawet 13kW - później powoli spada, a przed rozmrożeniem oddaje ciut poniżej 9kW.

Tak pompa jest inwerterem i faktycznie zmniejsza moc ale tylko trochę i dopiero po osiągnięciu żądanej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wiedziec co sie liczy.

Podam Ci wartosci (bez rozpisywania jednostek, ale uwierz na slowo, ze sie zgadzaja): ;)

 

(cieplo wlasciwe wody x przeplyw w litrach na godzine x delta zasilanie powrot) / ilosc sekund w godzinie = moc w [kW]

 

cieplo wlasciwe wody = 4,2

 

nadal 11

a kupowałem 9kW

a wiem, ze mógłbym jeszcze zrobić wynik lepszy niż 11 ok 11,6 do 12kW.

W druga stronę nie próbowałem (zmniejszając przepływu), taki jak teraz mam przepływ to akurat u mnie optimum między deltą a biegiem pompki.

 

liczona dla dziś przy -4* zewnętrzna i sprężarka równo na 47Hz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal 11

 

Ale ja nie twierdze, ze ma wyjsc co innego. Podziel 3658237 na 332567 i tez wyjdzie 11. Chodzi o to, zeby wiedziec co sie liczy. :)

 

 

a kupowałem 9kW

a wiem, ze mógłbym jeszcze zrobić wynik lepszy niż 11 ok 11,6 do 12kW.

W druga stronę nie próbowałem (zmniejszając przepływu), taki jak teraz mam przepływ to akurat u mnie optimum między deltą a biegiem pompki.

 

Wystarczy niedokladny (zawyzony) pomiar delty o 0,5-0,7K i juz sie wyniki "zgadzaja", a to i tak duza dokladnosc jak na standardowe czujniki temperatury w pompach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę, że forumowicz napisał iż CAŁY CZAS ma deltę 5st i przepływ 1390l/h. Tak nie może być..

 

Witam

 

W poście #15763, na który zapewne się powołujesz napisałem, cyt; "Przepływ 1390 l/h jest w mojej instalacji optymalny; Delta pracy ciągłej wynosi dokładnie 5*, ani mniej ani więcej".

Ty zaś piszesz, że pompa moja pompa cały czas pracuje z deltą 5, co jest oczywistą nieścisłością. Jak ci już wyżej zwrócono uwagę T-Cap to inwerter z dość subtelnym programem sterującym, samodzielnie dostosowującym moc, zasadniczo przez zmianę częstotliwości pracy sprężarki, stosownie do aktualnego zapotrzebowania podłogi obliczanego przez ciągły pomiar temperatury zasilania i powrotu.

W przypadku stosowania termostatu pokojowego swoistym kagańcem jest wyznaczona temperatura docelowa, co może powodować pracę ciągłą z maksymalną wydajnością do czasu osiągnięcia zadanej przez termostat temperatury, a następnie wyłączenie pompy.

W przypadku pracy ciągłej bez użycia termostatu zewnętrznego, program sterujący pompy decyduje o ilości energii niezbędnej dla utrzymania założonych przez użytkownika warunków.

W moim przypadku, choć wiem że różnie to u innych bywa, pogodówka T-Capa sprawuje się bardzo dobrze. Przy ustawionej w setupie temperaturze zasilania 32* z obniżeniem -2, temperatura w domu oscyluje wokół 22,0*, niezależnie czy na zewnątrz jest -8* czy +6*. Przy temperaturach niższych podniosę prawdopodobnie temp. zasilania, choć dotychczas nie było to potrzebne. Wciąż się uczę, korzystając z własnych obserwacji jak i cennych uwag innych użytkowników.

Wielokrotnie, w tym również w tym wątku, podkreślano że dom domowi nie równy, a oczekiwania użytkowników niekiedy krańcowo odmienne.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy niedokladny (zawyzony) pomiar delty o 0,5-0,7K i juz sie wyniki "zgadzaja", a to i tak duza dokladnosc jak na standardowe czujniki temperatury w pompach.

 

Zakładając nawet ze te czujniki dokładnie mierzą

Czy można wyciągnąć z tego wnioski:

 

Moc 11 kW

Grzanie CO bez CWU 9h na dobę dla 23,5*

czyli 11kW/24h=0,458kW/h

to

0,458x9h=4.12kW obciążenia cieplnego domu dla 23,5* wewnątrz i -6 na zewnątrz.

 

Czy takie obliczenie teoretycznie jest zasadne??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając nawet ze te czujniki dokładnie mierzą

Czy można wyciągnąć z tego wnioski:

 

Moc 11 kW

Grzanie CO bez CWU 9h na dobę dla 23,5*

czyli 11kW/24h=0,458kW/h

to

0,458x9h=4.12kW obciążenia cieplnego domu dla 23,5* wewnątrz i -6 na zewnątrz.

 

Czy takie obliczenie teoretycznie jest zasadne??

 

Same obliczenia ktore przedstawiles sa (dla mnie przynajmniej) malo intuicyjne (np interpretacja jednostki [kW/h] jest conajmniej klopotliwa), chociaz co do wartosci poprawne. :)

 

Ja bym to policzyl tak:

Dom potrzebuje na dobe energie 11[kW] * 9[h] = 99[kWh]

Musimy ja dostarczyc ze srednia moca 99[kWh] / 24[h] = 4,12[kW]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma informacje jakie są różnice w mocy panasoniców SDC 9kW i T-cap 9kW na najniższej modulacji ? Często powiela się na forum informację, jakoby SDC potrafiła modulować z mniejszą mocą niz t-cap, czy ktoś to potrafi potwierdzić pomiarami lub jednoznacznymi danymi technicznymi, a może to jakiś mit i nic poza tym ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale skąd pewność, że obie schodzą z modulacją do tego samego poziomu częstotliwości ? Może rozwiązania konstrukcyjne sprężarek są inne - ja nie znalazłem nigdzie czarno na białym (może słabo szukałem) jakie są tam dokładnie sprężarki, mówi się, ze twin rotary w t-cap a w zwykłych z pojedynczym tłokiem, póki co pewności nie mam, no i jak to jest ustawione w programie sterownika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma informacje jakie są różnice w mocy panasoniców SDC 9kW i T-cap 9kW na najniższej modulacji ? Często powiela się na forum informację, jakoby SDC potrafiła modulować z mniejszą mocą niz t-cap, czy ktoś to potrafi potwierdzić pomiarami lub jednoznacznymi danymi technicznymi, a może to jakiś mit i nic poza tym ?

 

nie wiem czy w tych wpisach co czytałeś chodziło dokładnie o modulację mocy = częstotliwość sprężarki jak to opisujesz w kolejnym poście,

 

sadziłem, że autorom "modulacji" chodziło bardziej o minimalną moc pompy i za tym pobór prądu przy okresach przejściowych

a to widać w instrukcjach około punktów 18-19 instrukcji i stron 110-130 gdzie jest podane dla 30/35 Capacity i Inpout Power

w serii C wykres dla Input Power zaczyna się od 1,2 a w Tcap od 1,7 :)

 

ktos pewnie doda ile minimalnie może oddać kW TCap a ile seria C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, są takie wykresy, ale skoro wg tych instr. SDC 9kW i 16kW to te same sprężarki a mimo tego 9-ka moduluje od ok 1,2kW a 16-ka od 2,7kW to oznacza to, że wynika taki a nie inny dół modulacji nie z ograniczeń sprężarki a algorytmów sterownika.

No i pytanie, jak są te algorytmy zaprogramowane dla częściowych obciążeń - na wykresach są moce pobierane przez pompę dla maksymalnej dostępnej mocy oddawanej w zależności od temperatury.

Ale jak wygląda ta modulacja np w -7 lub w 0st gdy dom wymaga mocy mniejszej od max. możliwej do wytworzenia przez pompę, bo może się okazać, że wcale w takich warunkach SDC nie będzie modulować niżej niż t-cap bo jej algorytm na to nie pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...