Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

:-) Widzę, że niektórzy bronią swoich wyborów... i słusznie ;-) Ja nie cierpię wycierać rurek od ręcznikowca i nie cierpię jego widoku na ścianie. A co do dogrzewania najlepiej policzyć ile będzie dawać podłogówka i co i gdzie i ile trzeba domontować, jak się chce mieć 24 stopnie w łazience. Jak komuś nie przeszkadza takie cudo na ścianie i że trzeba przy myciu łazienki każdą rurkę przetrzeć (może niektórzy lubia;-)) to ok :cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:-) Widzę, że niektórzy bronią swoich wyborów... i słusznie ;-) Ja nie cierpię wycierać rurek od ręcznikowca i nie cierpię jego widoku na ścianie. A co do dogrzewania najlepiej policzyć ile będzie dawać podłogówka i co i gdzie i ile trzeba domontować, jak się chce mieć 24 stopnie w łazience. Jak komuś nie przeszkadza takie cudo na ścianie i że trzeba przy myciu łazienki każdą rurkę przetrzeć (może niektórzy lubia;-)) to ok :cool:

 

ja też jestem przeciwnikiem drabinek z punktu widzenia estetyki i z punktu czyszczenia - bo ręcznik tego nie zasłania szczelnie 24h i się kurzu.

 

ale co innego bardziej mnie dziwi - temperatura w łazience - wyższa bo dodatkowo mam tą 1 drabinkę przy pompie ciepła?? O co chodzi??

 

Z tego co sądzę, jak ludzie mają system mieszany w domu (kalafiory i podłogówką) i taką drabinkę w łazience podepną pod 50* to może coś ta drabinka dogrzeje. Ale jak jest system w całości niskotemperaturowy to czy ta drabinka wpięta pod 30-35* zasilania robi jakąś różnicę w temperaturze łazienki? Wątpię ...

 

... Lub sam mam spier... bo ja w łazience 14m2 oprócz podłogówki mam dodatkowo 5m2 ściennego (1/3 powierzchni łazienki!) co miało niby tą łazienkę dogrzać. A prawda jest taka że łazienka ma mniej więcej temperaturę jak całe piętro, no może 0,1*C. To czy u mnie jest tak źle czy też może 5m2 ściennego to nie moc 1 grzejnika "drabinki"? Dodatkowo w nowym domu z rekuperacją (mi chodzi 18-20h na dobę), podciętymi drzwiami t temperatury jakby w całym domu sa równe a dokładniej parter i piętro mają swoje temperatura.

 

A jak 90% zapuszcza grzanie drabinki w II taryfie to zakładam, że kąpią się ludzie "grubo" po 22 aby coś ciepła z tej drabinki poczuć?

 

Ja nie myślę co u siebie z tym zrobić bo w domu mam 23,2-23,5*C to i mi w łazience wystarczy jak i tak siedzę w wannie lub stoję pod gorącym prysznicem, ale może niech ktoś się z 22 i 21* w domu wypowie czy u niego w domu taka drabinka grzana głownie w II taryfie potrafi utrzymać 24* w łazience bo wątpię i sądzę, że ludzie MOC drabinki przeceniają. Co innego dom ogrzewany 24h jak gaz czy ekogroszek i/lub system mieszany że na drabinkę idzie 45-50* i najlepiej bez rekuperacji (choć w zimę wywietrzniki wentylacyjna to nawiewy więc nie wiem co gorsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja nie myślę co u siebie z tym zrobić bo w domu mam 23,2-23,5*C to i mi w łazience wystarczy jak i tak siedzę w wannie lub stoję pod gorącym prysznicem, ale może niech ktoś się z 22 i 21* w domu wypowie czy u niego w domu taka drabinka grzana głownie w II taryfie potrafi utrzymać 24* w łazience bo wątpię i sądzę, że ludzie MOC drabinki przeceniają. Co innego dom ogrzewany 24h jak gaz czy ekogroszek i/lub system mieszany że na drabinkę idzie 45-50* i najlepiej bez rekuperacji (choć w zimę wywietrzniki wentylacyjna to nawiewy więc nie wiem co gorsze).

 

Ja mam drabinki wpięte pod pompę + dodatkowo każda ma grzałkę 600W (przez 5 lat włączone może kilka razy). W domu mam temp około 23,5st, w łazienkach odczuwalnie cieplej ale przyznam, że wcześniej tego nie mierzyłem. Wczoraj zainspirowany waszymi dywagacjami wstawiłem termometr do jednej i drugiej łazienki. Rano w dolnej łazience (7m2 OP+drabinka) było 25st, a w górnej (12m2 OP+drabinka) 24,5st - obie łazienki mają spore okno i są od północnej strony. Także nie wiem, czy jest to kwestia drabinki, gęstszego rozstawu OP, czy jeszcze jakaś inna, ale u mnie w łazienkach jest wyraźnie cieplej.

Co do estetyki, to kwestia gustu, ja używam drabinek jako wieszako/suszarki do ręczników od 5 lat w obu łazienkach i jestem zadowolony. Jakiegoś nadmiernego kurzenia również nie mogę potwierdzić. Generalkę w łazienkach robimy może co 1-2 miesiące i to zupełnie wystarcza żeby nie było widać kurzu na szczebelkach. Drabinki w kolorze srebrnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek regularnie i piszecie o tym, żeby maksymalnie upraszczać instalację.

Co Waszym zdaniem musimy przewidzieć do instalacji opartej na podłogówce i klimakonwektorach w sypialniach.

Co taka instalacja musi posiadać aby być jak najbardziej ekonomiczna a co jest już elementem zupełnie niepotrzebnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 przy tak dużych łazienkach (7 i 12 m2) i gęstym ( np. co 10 cm) OP myślę, że nie powinno być problemu z wyższą temperaturą w łazience niż w reszcie domu. Np. nasza ma może OP na 3,5-4 m2 (cała łazienka koło 5 m2) i ten grzejnik coś tam daje in plus ale nie jest tam cieplej niż w reszcie domu. Nam to nie przeszkadza, łazienka jest tak mała, że po urzędowaniu w niej zwykle temperatura wzrasta... U góry jak policzyłam w końcu to musielibyśmy zamontować grzejnik wielkości 1m na 2 m, żeby dogrzać, a takiego klamota sobie nie wyobrażam. Dla kogoś innego może być "ładny". kwestia gustu, wiadomo. :) Co kto woli. A do grzejnika jak to do grzejnika. Kurz się lepi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale drabinka to nie tylko dogrzewanie, na to bym w ogóle nie liczył przy niskich parametrach ogrzewania - przyjechałem w sobotę z nart, rękawiczki przemoknięte - położyłem na grzejniku, prędko suchutkie na kolejny wyjazd wraz z przepraną bielizną termoaktywną, której mam jeden komplet (wiem wiem, dokup se pan jeszcze ze 2).

Przyszedłem rano z pracy, że odwilż to mi buty przemokły od brodzenia w tej brei i czapka od opadów zmokła, położone na grzejniku i już suche.

A jak to się ma gdy nie ma żadnego źródła ciepła o podwyższonej temp, na którym można by cokolwiek prędko wysuszyć jak np grzejniczek lub jakaś tam drabinka ? Czasem nawet latem coś zmoknie i trzeba to prędko wysuszyć i taka drabinka z dodatkową grzałką wydaje się tu idealna, to samo na bieżąco dosuszanie ręczników, których używa się zwykle dłużej niż na 1 wytarcie a wilgotne stają się prędko.

 

A z punktu widzenia czyszczenia to jestem przeciwnikiem wszystkich powierzchni zbliżonych nachyleniem do poziomu bo na nich coś tam osiada jest np 200m2 do czyszczenia z kurzu, zlikwidować nie sposób w naszej 4-o wymiarowej rzeczywistości a do alternatywnej się jeszcze nie wybieram, więc ta drabinka to już chyba nie katastrofa ?

 

Minus z całą pewnością to taka sobie estetyka.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Buduję dom i jestem na etapie planowania ogrzewania.

Dom to prosta bryła z poddaszem budowana z Ytonga 400 + 15cm styropianu grafitowego 0,032,

Na podłodze 20cm styro 0,036, poddasze 30cm wełny 0,035 lub 40cm 0,039, okna 3 szybowe ze średnim współczynnikiem przenikania 0,9, WM z rekuperacją.

 

Wszędzie będzie podłogówka ( 150 m2 ) + drabinka w łazience.

 

Z OZC wynika, że dom ma zapotrzebowanie ok 6 kW + CWU (+ ew. fuszerki i mostki których nie dopilnowałem w trakcie budowy).

 

I tu moje kilka pytań?

 

1. Czy wstępnie wybrana i w sumie polecana przez instalatora pompa Panasonic T-cap 9KW będzie dobrym wyborem?

 

2. Przy planowaniu rozstawu pętli podłogówki Purmo SDG każe robić łazienki i pralnię co 10cm, salon, kuchnię i pokój nad garażem od północy co 15cm, a 3 sypialnie na poddaszu które są od południa i zachodu co 25-30 cm. Czy mając na uwadze pompę ciepła zagęszczać te sypialnie czy robić co 25 jak wychodzi z obliczeń?

 

3. Czy pętle o długości pomiędzy 60 a 90 m będą OK? Za nic w świecie nie chcą mi powychodzić równe w okolicy 65 metrów :/

 

4. I wreszcie czy jest jakiś program do narysowania pętli który sumuje długość pętli podczas rysowania (teraz rysuję w sketchupie ale liczenie długości na piechotę i ew. zmiany są bardzo czasochłonne)

 

Pozdrawiam i liczę na jakieś rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Buduję dom i jestem na etapie planowania ogrzewania.

Dom to prosta bryła z poddaszem budowana z Ytonga 400 + 15cm styropianu grafitowego 0,032,

Na podłodze 20cm styro 0,036, poddasze 30cm wełny 0,035 lub 40cm 0,039, okna 3 szybowe ze średnim współczynnikiem przenikania 0,9, WM z rekuperacją.

 

Wszędzie będzie podłogówka ( 150 m2 ) + drabinka w łazience.

 

Z OZC wynika, że dom ma zapotrzebowanie ok 6 kW + CWU (+ ew. fuszerki i mostki których nie dopilnowałem w trakcie budowy).

 

I tu moje kilka pytań?

 

będzie dobrze lub lepiej niż dobrze

tylko bym zastanowił się nad tym rozstawem 25-30cm na pietrze, troszkę rzadko

 

Tcap 9kw: mam

ok 594 PLN nabiłem do dziś od 10.10.2014

mam też 150m2 ale bliżej 5,4-5,5 KW dla 23,4*C jakie mam w domu

skoro jesteś na PC powietrzną zdecydowany to chyba więcej niż wynikiem w PLN za CO i CWU polecić Ci tego rozwiązania nie mogę

 

na prądzie nie szczędzę, bo rachunek za ostatnie równo 70 dni (mój pierwszy rachunek pełny w G12r) to 790 zł na cały dom na prąd z indukcją, żarówki ledy 100%. Bytowy prąd na rok weźmie u mnie sporo więcej niż CO i CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na podłodze 20cm styro 0,036, poddasze 30cm wełny 0,035 lub 40cm 0,039

 

proponuje dać najlepiej wełnę 0,033 ewentualnie 0,035.. jest trwalsza, gęściejsza a przez to tak nie siada jak ta "szmatka" 0,039 ;)

 

2. Przy planowaniu rozstawu pętli podłogówki Purmo SDG każe robić łazienki i pralnię co 10cm, salon, kuchnię i pokój nad garażem od północy co 15cm, a 3 sypialnie na poddaszu które są od południa i zachodu co 25-30 cm. Czy mając na uwadze pompę ciepła zagęszczać te sypialnie czy robić co 25 jak wychodzi z obliczeń?

 

przy zapotrzebowaniu na moc maks 6 kW to te odległości 25-30cm są zbyt opytmistyczne, proponuje dać 20 cm ... 25-30cm to mam u siebie dla maks zapotrzebowania 4,2 kW a pow podłogówki mam podobną+ 20cm styro grafit na ścianie. oczywiście najlepiej zrobić sobie projekt lub zamówić

 

3. Czy pętle o długości pomiędzy 60 a 90 m będą OK? Za nic w świecie nie chcą mi powychodzić równe w okolicy 65 metrów :/

 

powinno być ok, też nie mam równych obiegów, są rotametry można wyregulować przepływy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łazienka 15m2, rurki co 10cm. Temp. 24*C. Nie sądzę żeby zwykła drabinka mogła coś dogrzać. Natomiast ręczniki schną b.szybko. I o to chodzi.

 

Witam

 

Według obserwacji niejakiego TB, którego poglądy na podstawie moich doświadczeń w tej mierze popieram decydujące znaczenie dla suszenia ręczników itp. ma sprawna wentylacja. Temperatura też, lecz w znacznie mniejszym stopniu.

Starsi uczestnicy dyskusji mogą jeszcze pamiętać wywieszanie prania na zewnątrz. Chłodny wietrzny dzień i po dwóch godzinach suche.

Priorytetem powinno zatem być zapewnienie sprawnej wentylacji łazienek.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje dać najlepiej wełnę 0,033 ewentualnie 0,035.. jest trwalsza, gęściejsza a przez to tak nie siada jak ta "szmatka" 0,039 ;)

 

przy zapotrzebowaniu na moc maks 6 kW to te odległości 25-30cm są zbyt opytmistyczne, proponuje dać 20 cm ... 25-30cm to mam u siebie dla maks zapotrzebowania 4,2 kW a pow podłogówki mam podobną+ 20cm styro grafit na ścianie. oczywiście najlepiej zrobić sobie projekt lub zamówić

 

 

 

powinno być ok, też nie mam równych obiegów, są rotametry można wyregulować przepływy

 

Za późno niestety bo wełna już rozłożona ale starałem się ją porozkładać dokładnie i szczelnie więc może nie będzie tak żle.

 

Sypialnie jednak dla pewności zagęszczam do 20cm.

 

A czy dobrym pomysłem jest rozrzucenie resztek styropianu z ocieplenia ścian i podłogi na wełnę na poddaszu? Sporo tego zostaje i za bardzo nie mam co z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś mógłby udzielić mi więcej informacji na temat pompy ciepła Galmet, model New ML Compact GT. Zauważyłem, że mamy na forum kilku instalatorów. Ja interesuję się ta pompą ponieważ mam już produkty Galmet w domu i jestem zadowolony. Ktoś z Panów to montował?

 

----------------------------------------

Reklamy są niezgodne z regulaminem (pkt II 2.4 b/c)

Edytowane przez finlandia
reklama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś mógłby udzielić mi więcej informacji na temat pompy ciepła Galmet, model New ML Compact GT. Zauważyłem, że mamy na forum kilku instalatorów. Ja interesuję się ta pompą ponieważ mam już produkty Galmet w domu i jestem zadowolony. Ktoś z Panów to montował?

 

przymierzałem się pod Galmet, też mam ich zasobnik

i .... cena może dobra, rabaty w necie uzyskasz, ale popytaj o:

- czy jest sens kupować ten model z zintegrowanym zasobnikiem CWU czy nie lepiej (wg. mnie tak) kupić osobno New MiniLand i zasobnik CWU. Zasobnik Galemta lub zasobnik nie gorszy od Galmeta i nie droższy jest czeski Drazice (ciekawa kontroferta).

- podpytaj co z hałasem - bo słyszałem osobiście tą PC i to chyba lider hałasu na rynku. Nie mam takiego porównania jak instalatorzy więc dopytaj ale mi się wydaje, że ta PC bardzo hałasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy dobrym pomysłem jest rozrzucenie resztek styropianu z ocieplenia ścian i podłogi na wełnę na poddaszu? Sporo tego zostaje i za bardzo nie mam co z tym zrobić.

Nie, to nic nie da. Pomyśl tak - czy coś Ci da, jeśli potniesz swoją kurtkę i przyczepisz tylko jej kawałki do siebie?

 

Żeby ocieplenie działało, musi być szczelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przymierzałem się pod Galmet, też mam ich zasobnik

i .... cena może dobra, rabaty w necie uzyskasz, ale popytaj o:

- czy jest sens kupować ten model z zintegrowanym zasobnikiem CWU czy nie lepiej (wg. mnie tak) kupić osobno New MiniLand i zasobnik CWU. Zasobnik Galemta lub zasobnik nie gorszy od Galmeta i nie droższy jest czeski Drazice (ciekawa kontroferta).

- podpytaj co z hałasem - bo słyszałem osobiście tą PC i to chyba lider hałasu na rynku. Nie mam takiego porównania jak instalatorzy więc dopytaj ale mi się wydaje, że ta PC bardzo hałasuje.

Tez slyszalem ze sa bardzo glosne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...