Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Dzięki wszystkim za opinie i dyskusję, zasialiście we mnie ziarno pożądania do wersji 3f:)

Gwoli ścisłości, u mnie OZC by Asolt wyszło 5,4kW liczone dla -20/+20 (oczywiście bez cwu), biorąc pod uwagę, że w domu będzie ok 22-23oC, dodając do tego jeszcze pare Watów na mostki (nieplanowane:) ) i odejmując trochę Watów na wentylację mniejszą niż normowa to myślę, że te 6kW będzie w miarę realną liczbą. CWU - zestaw demograficzny 2+2 o dosyć standardowym zużyciu wody. Dom całkiem spory (nieco ponad 200m2) ale z dosyć przyzwoitym ociepleniem, reku, itp stąd zapotrzebowanie na ciepło nie jest specjalnie duże. Grzanie chciałbym w taryfie II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki wszystkim za opinie i dyskusję, zasialiście we mnie ziarno pożądania do wersji 3f:)

Gwoli ścisłości, u mnie OZC by Asolt wyszło 5,4kW liczone dla -20/+20 (oczywiście bez cwu), biorąc pod uwagę, że w domu będzie ok 22-23oC, dodając do tego jeszcze pare Watów na mostki (nieplanowane:) ) i odejmując trochę Watów na wentylację mniejszą niż normowa to myślę, że te 6kW będzie w miarę realną liczbą. CWU - zestaw demograficzny 2+2 o dosyć standardowym zużyciu wody. Dom całkiem spory (nieco ponad 200m2) ale z dosyć przyzwoitym ociepleniem, reku, itp stąd zapotrzebowanie na ciepło nie jest specjalnie duże. Grzanie chciałbym w taryfie II.

 

a ile kwh/rok do wyprodukowania na ogrzewanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie można sobie pogdybać, gdy nie mamy pełnych informacji na temat budynku i preferencji użytkownika.

Nie chodziło mi o udowodnienie wyższości jednego rozwiązania nad drugim, a o przesłanki decydujące o właściwym wyborze urządzenia: budynek, CWU, preferencje co do taryf, temp. wewnątrz itd.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85
a c.w.u. ?

 

a no faktycznie..czyli 7kW brać? cena różni się jedynie 800zł ,a sprzedawca twierdzi ,że to sprężarki inwenterowa i ona sama ustala moc stąd też brak problemu taktowania PC to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no faktycznie..czyli 7kW brać? cena różni się jedynie 800zł ,a sprzedawca twierdzi ,że to sprężarki inwenterowa i ona sama ustala moc stąd też brak problemu taktowania PC to prawda?

To jeżeli chcesz grzać praktycznie bez grzałek to musisz wybrać taką co do temperatury około -7 -10 zapewni Ci te 7kW. Jeśli Ci na tym nie zależy to 5-6 kW dla tych temperatur wystarczy ,a jak chcesz korzystać w większym stopniu z 2 taryfy to jeszcze z 2kW powinieneś doliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pójdziemy tym tropem, to i 9kW będzie mało.

Grzałki to nie tragedia. Pompa się nimi wspomaga i ma być tak dobrana, aby przy niskich temperaturach się załączały. Załączały i wspomagały, ale nie zastępowały pompy.

Jak dla domu o zapotrzebowaniu 4,5kW przy - 16C zaaplikujemy pompę o mocy 10kW lub większą (żeby grzałki się nie uruchamiały), to jak ta pompa będzie pracować przy +7C? Taktowanie, że aż "miło".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no faktycznie..czyli 7kW brać? cena różni się jedynie 800zł ,a sprzedawca twierdzi ,że to sprężarki inwenterowa i ona sama ustala moc stąd też brak problemu taktowania PC to prawda?

 

Żadna pompa nie ma mocy minimalnej = 0. moc minimalna w zaleznosci od typu i producenta jest w zakresie 22-25% mocy znamionowej, jezeli obciązenie cieplne budynku dla okreslonej temp bedzie mniejsze niz moc minimalna to pompa bedzie taktowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pójdziemy tym tropem, to i 9kW będzie mało.

Grzałki to nie tragedia. Pompa się nimi wspomaga i ma być tak dobrana, aby przy niskich temperaturach się załączały. Załączały i wspomagały, ale nie zastępowały pompy.

Jak dla domu o zapotrzebowaniu 4,5kW przy - 16C zaaplikujemy pompę o mocy 10kW lub większą (żeby grzałki się nie uruchamiały), to jak ta pompa będzie pracować przy +7C? Taktowanie, że aż "miło".

Dlaczego piszesz o 4,5kW jak krzychu wspomina o 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ufasz temu co obliczyłeś to potrzebujesz około 5,5 kW przy -16. Ja w twoim przypadku dobrał bym taki który przy -7 zapewnił by mi grzanie bez grzałek czyli z parametrem -7/35 5 kW, dla zwykle podawanych parametrów czyli 7/35 będzie to pewnie około 7-8 kW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzisz o zestawie Panasonica monoblock 9kW 1f?

Jest jakaś różnica między splitem, poza tą że mono napełniony fabrycznie, więc mniejsze ryzyko nieprawidłowego montażu?

Z drugiej strony- większe kradzieży całego zestawu....:(

 

Monoblok to do Hiszpanii albo Włoch raczej ryzykowna sprawa w naszym klimacie oczywiście można c.o. napełnić glikolem albo "zrobić wymiennik" ale to wszystko odbije się na sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...