Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Witam

 

Mógłby mnie ktoś oświecić w temacie jaka powinna być odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej dla pompy sdc 9kw? Domyślam się że najlepiej jak najmniejsza ...ale jeżeli musi być większa to jaka? Naświetlę trochę warunki...

 

Wybudowałem dom już parę lat temu i obecnie ogrzewam go ekogroszkiem i dogrzewam okazjonalnie kominkiem (bez płaszcza). W sezonie zużywam na ogrzewanie i CWU około 2,3t ekogroszku co przy sprawności kotła (załóżmy 75%) daje nam około 13,5MWh /rok. Ciężko mi oszacować energię ze spalanego drewna bo są to jakieś resztki po budowie typu stemple czy resztki desek może 2m3 /rok - wspominam bo ta wartość 13,5MWh jako całkowitego poboru energii na ogrzewanie jest zaniżona.

Na parterze mam z 80m2 ogrzewania podłogowego + kaloryfery płytowe we wszystkich pomieszczeniach (ale włączane są 3x 1h dziennie o godz 5,15 i 20). Myślę że spokojnie mogłyby sobie chodzić non stop na niskiej temp zasilania ale obecnie nie mam jak tego zrealizować

 

Na koszty ogrzewania nie narzekam ale jak będę musiał wymienić kocioł na nowy (za parę lat) to chciałbym przerobić kotłownię na PC + prąd dwutaryfowy (być może).

 

Przechodzę do sedna... kotłownia jest w części garażowej (garaż zintegrowany z budynkiem mieszkalnym) usytuowana od strony północ-wschód. i ponieważ budynek jest już wykończony to jednostka zewnętrzna mogłaby stanąć przy kotłowni ale właśnie po tej niekorzystnej stronie. Mogłaby też stanąć od strony południowej gdzie na jednostkę słońce padałoby od wschodu do godziny około 15 ale miejsce to jest oddalone od kotłowni około 11m. Oczywiście wiem że tu nie o słońce chodzi ale po tej stronie jest cieplej w ciągu dnia a po stronie północno-wsch będzie w zimie praktycznie non stop cień.

Moja lokalizacja to okolice Wrocławia.

Gdzie musiałaby stanąć jednostka zewnętrzna?

Edytowane przez pierwek
zmiana jednostki z kWh na MWh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Termometr mi powiedział. Bo po zacienionej stronie wsch-płn jest w ciągu dnia niższa temperatura. a tu 2-3 stopnie robi chyba sporą różnicę?

 

olej termometr

myślisz, że jak ja zadaszę PC i w cieniu będzie mieć 5*C mniej niż na wiosennym słońcu to o tą wartość mi pomniejszy się COP?

ona bierze setki m3 powietrza

 

jedyne słuszne pytanie to o długość przewodu. Mam taki wykres. Mogę Ci przesłać ale dopiero w piątek. jednak nie masz czym się martwić bo sialmo możesz PC podstawić blisko kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr mi powiedział. Bo po zacienionej stronie wsch-płn jest w ciągu dnia niższa temperatura. a tu 2-3 stopnie robi chyba sporą różnicę?

No to weź ten termometr i ustaw go tak by słońce na niego nie padało i porównaj te temp.

Max długość przy SDC to jak dobrze pamiętam 15m a optymalna to chyba 5

PS zajrzałem karty

Przewód 3-30m

Dla nominalnej wartości 7/10

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodzę do sedna... kotłownia jest w części garażowej (garaż zintegrowany z budynkiem mieszkalnym) usytuowana od strony północ-wschód. i ponieważ budynek jest już wykończony to jednostka zewnętrzna mogłaby stanąć przy kotłowni ale właśnie po tej niekorzystnej stronie. Mogłaby też stanąć od strony południowej gdzie na jednostkę słońce padałoby od wschodu do godziny około 15 ale miejsce to jest oddalone od kotłowni około 11m. Oczywiście wiem że tu nie o słońce chodzi ale po tej stronie jest cieplej w ciągu dnia a po stronie północno-wsch będzie w zimie praktycznie non stop cień.

Moja lokalizacja to okolice Wrocławia.

Gdzie musiałaby stanąć jednostka zewnętrzna?

 

Tu nie chodzi o odległość, a o długość orurowania. I dla tej pompy optymalna długość to 7m, minimalna 3m, a maksymalna 30m. Można i więcej, ale wtedy trzeba już dobić czynnik. Strona świata nie ma znaczenia, a nawet lepiej żeby nie stała na bezpośrednim słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem lajkonikiem w temacie PC więc naiwnie sądziłem że ta północna strona to będzie jakiś problem a od południa słoneczko i ciepełko będzie mi się "marnować". Dzięki za wyjaśnienia. Kolejny temat to bufor. Myślałem o czymś wielkości 700l tak żeby można było zmagazynować ciepełko za dnia kiedy temperatura jest sporo wyższa. Choć z drugiej strony w nocy przy 2taryfowym prądzie prąd jest dwukrotnie tańszy i być może znowu źle myślę.

Mam też rurki podciągnięte pod dach do solarów można by system rozbudować i wpiąć w bufor ale z tego co już wyczytałem to się chyba kompletnie nie opłaca?

 

Temat jest mocno przyszłościowy ale w tym roku będą mi w drodze ciągnęli gaz ale po policzeniu kosztów zdecydowałem że raczej pójdę w PC i w związku z tym nie będę załatwiał przyłącza gazu itd. Tylko muszę się upewnić, że PC w moim przypadku da radę i ja dam radę z późniejszymi kosztami eksploatacji bo się trochę rozbestwiłem na ekogroszku.

Jeszcze jedna uwaga, być może nieistotna, ogrzewam 120m2 parteru i 60m2 poddasza.

Edytowane przez pierwek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem lajkonikiem w temacie PC więc naiwnie sądziłem że ta północna strona to będzie jakiś problem a od południa słoneczko i ciepełko będzie mi się "marnować".

PC może odmówić współpracy w upalne lato na słońcu, gdy będziesz chciał CWU zagrzać. Kapryśna jest ;)

 

Dzięki za wyjaśnienia. Kolejny temat to bufor. Myślałem o czymś wielkości 700l tak żeby można było zmagazynować ciepełko za dnia kiedy temperatura jest sporo wyższa. Choć z drugiej strony w nocy przy 2taryfowym prądzie prąd jest dwukrotnie tańszy i być może znowu źle myślę.

Mam też rurki podciągnięte pod dach do solarów można by system rozbudować i wpiąć w bufor ale z tego co już wyczytałem to się chyba kompletnie nie opłaca?

Jeśli masz całą podłogówkę, to bardziej kalkuluje się grzać w 2 taryfie. W przypadku instalacji grzejnikowej i/lub mieszanej grzanie tylko w 2 taryfie będzie mało komfortowe, szczególnie na piętrze. Bufor w takim wypadku może nieco poratować, ale czy 700 l starczy, tego nie wiem. Pamiętaj też, że grzanie takiej masy wody do wyższych temperatur generuje masę strat, a w przypadku PC jest również mało ekonomiczne. Jeśli masz już solary, to zawsze to w okresach wiosennych i jesiennych coś da. W zimę i tak nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Solarów nie mam. Mam za to rurki polutowane twardym lutem poprowadzone w miejsce pod dachem gdzie mogłyby pojawić się solary. Nie zakładałem ich podczas budowy bo przy kotle ne ekogroszek jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto ale liczyłem się z tym że kiedyś zmodernizuję kotłownię i wtedy być może solary byłyby sensowne... Jak widzę założenie było jak na razie błędne a wydane 1000zł na te 2 rurki okazuje się złą inwestycją.

 

Co do bufora to miałbym miejsce nawet i na 2000l ale jak sam napisałeś będę go grzał i tracił to ciepło które będzie mi uciekać ...

 

Dziwi mnie to że za dużo słońca też jest niekorzystne ale wierzę skoro tak twierdzicie. W takim razie miejsce które mam najlepiej dostępne będzie ok słońce tam jest tylko przez kilka godzin rano (latem).

 

Niestety widzę że ta hipotetyczna modernizacja nie będzie taka tania. Liczyłem że zamknę się w kwocie 20-25 k pln (PC + bufor + instalacja) a tu sama PC kosztuje prawie 20k pln. Nie wiem czy w takim razie to się w ogóle kalkuluje w moim przypadku. W momencie budowy (rok 2007) rozważałem PC z gruntowym wymiennikiem ale koszt samych odwiertów (60kpln) wybił mi z głowy ten pomysł. No cóż będe się przyglądał tematowi...

jest możliwość zmieścić się w podanej przeze mnie kwocie 25k pln za PC(split) + odpowiedni bufor(1000l? 1500l?) z instalacją?

A może postawić zwykły kocioł na prąd 3faz + bufor i grzać tylko w 2 taryfie? Robi się tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety widzę że ta hipotetyczna modernizacja nie będzie taka tania. Liczyłem że zamknę się w kwocie 20-25 k pln (PC + bufor + instalacja) a tu sama PC kosztuje prawie 20k pln. Nie wiem czy w takim razie to się w ogóle kalkuluje w moim przypadku. W momencie budowy (rok 2007) rozważałem PC z gruntowym wymiennikiem ale koszt samych odwiertów (60kpln) wybił mi z głowy ten pomysł. No cóż będe się przyglądał tematowi...

jest możliwość zmieścić się w podanej przeze mnie kwocie 25k pln za PC(split) + odpowiedni bufor(1000l? 1500l?) z instalacją?

Sam bufor będzie kosztował 2,5-5 tys (w zależności z czego). A PC jakiej mocy? Masz OZC?

A może postawić zwykły kocioł na prąd 3faz + bufor i grzać tylko w 2 taryfie? Robi się tak?

Można. Ale musisz mieć bardzo dobrze ocieplony dom. Tzn. nie musisz. W zależności jakie masz oczekiwania względem rachunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC muszę mieć skoro mam odebrany budynek... (sprawdzę jakie tam są wyliczenia) ale chyba bardziej miarodajnym zapotrzebowaniem jest to ile obecnie zużywam ekogroszku i jaka jest energia jaką z niego wyciągam. Podawałem to kilka postów wyżej - szacuję (ponieważ nie znam sprawności z jaką spala kocioł) że jest to około 13,5MWh/rok (w tym 100% CWU). edit (doczytałem że ponieważ kotły pracują na pół gwizdka to przy założeniu sprawności 55-60% otrzymuję wartość około 10MWh) - faktycznie rozrzut jest spory Z tym OZC to chodziło o Świadectwo Energetyczne? Bo szczegółowego wyliczenia programem OZC nie mam.

 

Bufor 300l to nie bufor. Przy grzaniu samym prądem skłaniałbym się ku buforowi raczej 1000-2000l (miejsce w kotłowni mam) żeby móc grzać tylko w 2 taryfie. No i przepływowe CWU to nie wiem czy to jest dobry pomysł. Miałem coś takiego z kotłem gazowym 20kW w mieszkaniu i w zimie (jak temp wody na wejściu do domu była 3oC) była lipa z dogrzaniem do gorącej.

Gdybym teraz budował to bym trochę inaczej zbudował dom / dobrał system grzewczy... ale to chyba nie jest nic odkrywczego ... :)

Edytowane przez pierwek
uszczegółowienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przepływowe CWU to nie wiem czy to jest dobry pomysł. Miałem coś takiego z kotłem gazowym 20kW w mieszkaniu i w zimie (jak temp wody na wejściu do domu była 3oC) była lipa z dogrzaniem do gorącej.

 

Jaka była powierzchnia weżownicy przepływowej w tamtym buforze?czy piszesz o grzaniu przepływowym gazem?, jezeli tak to taka węzownica ma moc ok 50 kW, przy 8 m2 i wydajnosc i temp wody jest odpowiednia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC muszę mieć skoro mam odebrany budynek... (sprawdzę jakie tam są wyliczenia) ale chyba bardziej miarodajnym zapotrzebowaniem jest to ile obecnie zużywam ekogroszku i jaka jest energia jaką z niego wyciągam. Podawałem to kilka postów wyżej - szacuję (ponieważ nie znam sprawności z jaką spala kocioł) że jest to około 13,5MWh/rok (w tym 100% CWU).

 

 

Dane ze swiadectwa są zwykle mało wiarygodne, to tylko papier do odbioru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz racje. Mam tam takie 2 parametry: Roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię końcową : 112,3 [kWh/(m2/rok)] , Roczne jednostkowe zapotrzebowanie na energię końcową 72,7[kWh/(m2/rok)].

A co do pytania o wężownicę był to kocioł gazowy dwufunkcyjny - CWU była ogrzewana przepływowo przez ten kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu za mało danych, brakuje powierzchni calkowitej, cóz mozemy wywnioskowac z wsp zapotrzebowania Ek bez powierzchni, niewiele.

Odnosnie wezownicy tak myslałem, nie porównuje sie sie rzeczy nieporównywalnych, takie porównania nic nie daja, to tak jakbym porównał elektryczną Teslę z maluchem. Jedno i drugie słuzy do jazdy a jednak sie róznią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie poniewaz tak jak wspominałem wczesniej planuje PC PW odnosnie okien elewacyjnych bo oczywiscie kazde okno nawet 3 szybowe będzie "przegrodą" z gorszym współczynnikiem U od sciany ze styropianem.

Czy zmienialibyscie wymiar okien w projekcie z 241 na mniejsze? Zarówno to balkonowe jak i pozostałe?

Dokładnie chcę zrobić tak że drzwi balkonowe 244x235 będą oknem panoramicznym Fixem 244x150 bez słupków . Drugie drzwi chce zostawic 270x235 okna w kuchni i ostatnim pokoju powiekszyc do 150x150 a w sypialniach naprzeciwko pomniejszyc je też do 150x150.

'Czy np w salonie i kuchni nie za dużo tych okien i czy nie sa za duze na stosunkowo niewielkie pomieszczenie?. Chodzi mi cały czas o straty ciepła.

Okno panoramiczne będzie od południa. Czy to też nie zrobi sie tam piekarnik latem? (wtedy roleta zewnetrzna?)

Trochę kombinuje , wybaczcie ale chcę wszystkiego dopytać.

http://z500.pl/res/rysunki/Z241_rysunek_szczegolowy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie poniewaz tak jak wspominałem wczesniej planuje PC PW odnosnie okien elewacyjnych bo oczywiscie kazde okno nawet 3 szybowe będzie "przegrodą" z gorszym współczynnikiem U od sciany ze styropianem.

Czy zmienialibyscie wymiar okien w projekcie z 241 na mniejsze? Zarówno to balkonowe jak i pozostałe?

Dokładnie chcę zrobić tak że drzwi balkonowe 244x235 będą oknem panoramicznym Fixem 244x150 bez słupków . Drugie drzwi chce zostawic 270x235 okna w kuchni i ostatnim pokoju powiekszyc do 150x150 a w sypialniach naprzeciwko pomniejszyc je też do 150x150.

'Czy np w salonie i kuchni nie za dużo tych okien i czy nie sa za duze na stosunkowo niewielkie pomieszczenie?. Chodzi mi cały czas o straty ciepła.

Okno panoramiczne będzie od południa. Czy to też nie zrobi sie tam piekarnik latem? (wtedy roleta zewnetrzna?)

Trochę kombinuje , wybaczcie ale chcę wszystkiego dopytać.

http://z500.pl/res/rysunki/Z241_rysunek_szczegolowy.pdf

 

mam podobną ilość okien w salonie na 30m2, może 0,5-1m2 mniej.

ja bym z tego nie rezygnował aby oszczędzić do 50 zł na rok.

 

bardziej bym sprawdził u producentów okien do jakiej wysokości robią je bez problemu. Pamiętam, że od jakiejś wysokości dochodziły poprzeczki poziome - co mi się nie podobało - lub inne ramy i okucia dla wysokich okien. Był taki moment w wysokości okna, ze dodanie do okna 10-15cm robiło mi przeskok cenowy o dobre 30-40% choć okna przybywało kilka %. I to wydaje mi się że od 220-225 cm wysokości takie jaja cenowe startowały. Sprawdź to jak jest teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...