Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Powierzchnia użytkowa to 180m2, w ciągu sezonu zużywam 2,3t ekogroszku o kaloryczności 28000 MJ/kg (sprzedawca tak twierdzi) niestety nie wiem z jaką sprawnością zachodzi zamiana tego węgla na energię cieplną przez kocioł. Zakładając optymistycznie że ekogroszek ma 28GJ a kocioł pracuje ze sprawnością 70% dostaję zapotrzebowanie 70kWh/m2 czyli wartość zbliżoną ze ŚE. Jeżeli jednak wartość opałowa i sprawność kotła jest niższa to nawet mniej.

Tak czy inaczej widzę że przestawienie się przeze mnie na prąd chwilowo jest nieopłacalne. Może jak nasz kochany rząd bardziej zacznie zwalczać kotłownie węglowe nakładając kolejny podatek albo będę miał nadmiar zbędnej gotówki to znowu o tym pomyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam podobną ilość okien w salonie na 30m2, może 0,5-1m2 mniej.

ja bym z tego nie rezygnował aby oszczędzić do 50 zł na rok.

 

bardziej bym sprawdził u producentów okien do jakiej wysokości robią je bez problemu. Pamiętam, że od jakiejś wysokości dochodziły poprzeczki poziome - co mi się nie podobało - lub inne ramy i okucia dla wysokich okien. Był taki moment w wysokości okna, ze dodanie do okna 10-15cm robiło mi przeskok cenowy o dobre 30-40% choć okna przybywało kilka %. I to wydaje mi się że od 220-225 cm wysokości takie jaja cenowe startowały. Sprawdź to jak jest teraz.

 

Ok dzieki za utwierdzenie w przekonaniu że nie opłaci się osczędzać na tym szkleniu. W sumie jeszcze zona chce zadaszony taras i to też ograniczy dostęp słońca. Co do wysokosci to jeszcze mogę się podpytac jak chodzi o te wysokosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bez powodu nazywają to miejsce polskim biegunem zimna .

To za Suwałkami maja jakąś górkę ?

 

I to całkiem fajną. Poszukaj w google "szelment".

Dla tych co nie lubią śniegu a np. złotą polską jesień warto pojechać 25km za Suwałki do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Najlepiej wziąść ze sobą rower. Tam kręcono krajobrazy z Pana Tadeusza, warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne te górki .

Propozycja Parku Krajobrazowego i rower bardziej realna w moim przypadku.

 

W Smolnikach jest sklepik przy punkcie widokowym gdzie warto zakupić za 5pln mapkę parku. Jest dokładna i żadna inna nie ma oznaczonych dobrze szlaków pieszych i rowerowych. Jak ktoś nie przepada za super wygodami polecam noclegi w "szaraczku" za Smolnikami. Tanio cicho i "studenckie" warunki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zaczynam budowe domu o pow 120m2 plus garaz 23m2. Dom chce postawic bez kominow calosc ogrzewanie podlogowe. Nie mam gazu na dzialce. Jako zrodlo ogrzewania planuje pompe pw jako jedyne zrodlo zasilana. Mieszkam kolo wroclawia. Pytnie do uzytkownikow czy to dobry kierunek jako system monowalenty. Jestem pelen obaw a decyzje musze podjac szybko. Do wyboru mam daikina mitsubischi panasonic. Prosze o zetelna odpowiedz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na FM znajdziesz duzo uzytkownikow Panasonica. Jak narazie nic zlego na ich temat nie slyszalem. Pompa to tylko jedno ogniwo do sykcesu, jesli Ci ktos spieprzy instalacje to najlepsza marka pompy nie pomoże. Zanim zdecydujesz sie na Pci zrob sobie audyt OZC-to podstawa. Dowiesz sie dzieki niemu jakiej mocy jednostkę będziesz potrzebował. Pompa na pewno da rade, tylko musisz dobrze ocieplic budynek wtedy rachunki za prad nie zabiją radości z jej posiadania. Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, szukam pompy ciepła gruntowej z kolektorem poziomym, moze ktoś coś doradzi? jest ktos z okolic częstochowy?

Ktoś mi już przedstawił ofertę na Pompa ciepła HOTJET ziemia – woda 9,92 kW (B0/W35) (ponoć ON-OFF) z robocizną i 8% podatkiem VAT wyszło ok 35tyś zł. czy to dobra cena?

Domek ok 120m użytkowej, 150m całkowitej.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, szukam pompy ciepła gruntowej z kolektorem poziomym, moze ktoś coś doradzi? jest ktos z okolic częstochowy?

Ktoś mi już przedstawił ofertę na Pompa ciepła HOTJET ziemia – woda 9,92 kW (B0/W35) (ponoć ON-OFF) z robocizną i 8% podatkiem VAT wyszło ok 35tyś zł. czy to dobra cena?

Domek ok 120m użytkowej, 150m całkowitej.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.

A wiesz ile mocy twój dom potrzebuje ? Zrobiłeś OZC? Bo jak na mój gust to ta pompa jest co najmniej o 50% za duża. Chyba że postawiłeś dziurawy dom bez ocieplenia z grzejnikami zamiast podłogówki. Ja mam dom o 50 % większy a na upartego pompa 6kW mi wystarczy i to razem z CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie robiłem, domek jest w budowie, tzn. w przyszłym tygodniu tynki wchodzą. ocieplenia jeszcze nie ma ale bedzie styropian 15cm, podłoga styropian 15 cm, strop styropian 5cm, dach wełna 20cm.
Dołóż co najmniej 5 na ściany aby było co najmniej 20 o dobrym wspólczynniku. W dachu 20 cm to też trochę mało. Minimum 25 -30 i to dobrej a nie marketowej wełny. Pisząc o stropie rozumiem że masz na myśli strop między parterem a poddaszem. Taki projekt z tymi poprawkami daj komuś solidnemu do policzenia OZC. Na forum jest kilka osób które się tym zajmują. Jak dostaniesz wyniki to będziesz wiedział jakiego kociołka potrzebujesz. Inaczej sprzedawcy wcisną Ci Jakiegoś klocka który będzie miał się nijak do twoich potrzeb. Nie dość że będzie wtedy drogo w zakupie to i eksploatacja nie będzie najtańsza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Bardziej się opłaci grzać pompą w taniej taryfie w nocy, czy w normalnej? W tej chwili w nocy temperatura 3 stopnie, a w dzień 12 stopni, COP zapewne sporo wyższy w dzień. Z drugiej strony dużo tańszy prąd w nocy. Jakie są wahania temperatury jak nie grzejemy w dzień, oczywiście podłogówka 100%.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...