Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Uważam, że 15 cm styropianu o lambda 38 to dość dobra izolacja. Jeśli chodzi o poddasze to dam 25 cm ale porządnej wełny. Jedna firma robi mi wycenę na PC Nibe monoblok. Będę jeszcze robił wyceny w 2-3 firmach

 

Według mnie 15 cm z tą lambda to nieporozumienie. Zleciłeś już może wykonanie audytu OZC swojego budynku ?

Z tego co napisałeś w poście można wywnioskować, ze chyba jeszcze nie.

Wykonaj je w dwóch wariantach- z ociepleniem takim jak napisałeś powyżej i np. z 20 cm szarym styro i 40 cm wełny na poddaszu. Porównaj wyniki a wtedy Twoje zdanie na temat grubości ocieplenia budynku będzie z goła odmienne.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że 15 cm styropianu o lambda 38 to dość dobra izolacja. Jeśli chodzi o poddasze to dam 25 cm ale porządnej wełny. Jedna firma robi mi wycenę na PC Nibe monoblok. Będę jeszcze robił wyceny w 2-3 firmach

Przy tych bloczkach to mniej jak 25 grafitu bym nie dawał. Poddasze 25 cm dobrej wełny to niezbędne minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz na którą może odpowiedzieć ktos kto zbudował i robił kilka kalkulacji.

Do ogrzewania pompą ciepła należy dobrze ocieplić budynek aby zakup miał ekonomiczne uzasadnienie i późniejsza eksploatacja była opłacalna.

Natomiast czy ktoś liczył różnice jaką inwestor ponosi zwiekszając parametry izolacyjnosci budynku względem "standartu" . Za "standart" biorę pod uwagę parametry i grubosci izolacji którye wiekszosć budujących stosuje , najczesciej ogrzewajac się śmieciuchem czyli :

ściana: 12-15 cm styro białego.

sciana fund. 5-10 cm.

podłoga 8-10 cm.

wełna 20 cm..

Czy ktos to kiedys wyliczał dla nie wiem , przecietnego domku 100m2 te róznice

Czy jest to 4000zł., 8000zł. a moze 15000zł.

Chodzi mi o to że przy budowie wydane np. 10000zł. wziete na kredyt na 30 lat kosztuje tak naprawdę 20000zł.

Wziete dodatkowe 20000zł. kosztuje 40000zł.

 

Po uwagę weźmy "pompiarski" standart:

20cm. styro grafit

wełna 30-40 cm. , 0,32

itd....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy piszą o ociepleniu ścian i poddasza nie wiadomo jaka grubą warstwą izolacji, ale największe straty ciepła są przy oknach. Możesz dać nawet 30 cm styropianu i 40 wełny na poddasze, ale przy oknach niskiej jakości nie dedzie to miało większego znaczenia. U nas okna mamy z wyższej półki ( 3 szyby i ponad 10 cm grubości ramy). pytałem kilku fachowców od PC i mówili, że taka izolacja na taki mały domek jest wystarczająca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz na którą może odpowiedzieć ktos kto zbudował i robił kilka kalkulacji.

Do ogrzewania pompą ciepła należy dobrze ocieplić budynek aby zakup miał ekonomiczne uzasadnienie i późniejsza eksploatacja była opłacalna.

Natomiast czy ktoś liczył różnice jaką inwestor ponosi zwiekszając parametry izolacyjnosci budynku względem "standartu" . Za "standart" biorę pod uwagę parametry i grubosci izolacji którye wiekszosć budujących stosuje , najczesciej ogrzewajac się śmieciuchem czyli :

ściana: 12-15 cm styro białego.

sciana fund. 5-10 cm.

 

podłoga 8-10 cm.

wełna 20 cm..

Czy ktos to kiedys wyliczał dla nie wiem , przecietnego domku 100m2 te róznice

Czy jest to 4000zł., 8000zł. a moze 15000zł.

Chodzi mi o to że przy budowie wydane np. 10000zł. wziete na kredyt na 30 lat kosztuje tak naprawdę 20000zł.

Wziete dodatkowe 20000zł. kosztuje 40000zł.

 

Po uwagę weźmy "pompiarski" standart:

20cm. styro grafit

wełna 30-40 cm. , 0,32

itd....

 

Przy minimalnej grubości ocieplenia i smieciuchu w kotłowni jesteś na niego skazany do końca życia. Nie wymienisz go na na Pci czy kocioł na gaz bo rachunki po pierwszym kwartale przyprawią Cie delikatnie mówiąc o zawrót głowy. Przy dobrej izolacji w kotłowni zainstalujesz co Ci się źywnie podoba, rachunki będą niskie. Prawo budowlane się zmieniło i nie moźna oszczedzać na grubości izolacjij. Nie jestem pewny jakie jest minimalna wytyczna ale jakś jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że 15 cm styropianu o lambda 38 to dość dobra izolacja. Jeśli chodzi o poddasze to dam 25 cm ale porządnej wełny.

Jest to bardziej niż skromna izolacja,i ścian i poddasza.

Do ogrzewania pompą ciepła należy dobrze ocieplić budynek aby zakup miał ekonomiczne uzasadnienie i późniejsza eksploatacja była opłacalna.

Niezbyt mądre rozumowanie,jest wręcz przeciwnie.Im chałupa gorzej ocieplona tym pompa ciepła będzie bardziej opłacalna.

Edytowane przez karamba1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko wiem, ale ciekawe czy ktoś to kiedyś przeliczał ile dopłaca do tzw. standartu "pompowiec" wliczając w to wszystko tzn. lepsze okna, styro, wełna ....

Dalej nie jarzysz widzę o co biega,o jakim dopłacaniu mówisz ?

To może przykład,żeby uzmysłowić i pokazać jak się mylisz.

 

Dom 100m2 słabo i badziewnie ocieplony z zapotrzebowaniem 100kWh/m2/rok czyli zużyje na ogrzewanie 10000kWh a pompa dzięki COP zrobi z tego 3300kWh

 

Dom 100m2 z dobrą izolacją z zapotrzebowaniem 40kWh/m2/rok zużyje na ogrzewanie 4000kWh a pompa dzięki COP zrobi z tego ok.1300kWh.

 

W którym przypadku pompa będzie bardziej zasadna ekonomicznie ? W badziewnie izolowanym czy w dobrze izolowanym ?

Zatem o jakim "doplacaniu" do standartu przez pompiarzy piszesz ?

 

Dobra izolacja domu nie jest wymogiem pompy ciepła a tylko i wyłącznie dbaniem o jak najniższe rachunki za ogrzewanie w kazdym przypadku,niezaleznie czym się będzie grzało.

Edytowane przez karamba1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra juz dobra bo widze ze oburzenie rozpętałem.

Moim pytaniem chciałem zaspokoic ciekawość bo mam troche kontaktu z budującymi i o grubościach i parametrach materiałów dociepleniowych to nawet nie słyszeli , czyli kupią co kupią. Szacuje ze 90% ludzi i tak kupi co powie wykonawca (bo jemu bedzie tak wygodniej) a 10% będzie drązyło co i jak. Nawet ostatnio goscio postawił oczy ze istnieje coś takiego jak okna z 3 szybami (ma stan surowy otwarty)

 

Ja na szczescie trafiłem na to oswiecone forum i zastosuję wielokrotnie wskazywane porady co do ocieplenia.

Chodziło mi tylko o to ile zapłacę wiecej niż te 90% ludzi ocieplających w tzw. 'standardzie"

Nikt mi nie mówi że ocieplenie które tu wszyscy podpowiadaja to jest standart. Nie, to nie jest starndart, napewno wkrótce będzie (kilka lat) ale jeszcze nie jest.

Więc jesli nie standart to ponad standart . Jezeli ponad standart to i cena wyzsza.

I o tą cenę chciałem sie dowiedzieć. Przy kredycie na dom kazde pozyczone 10000zł. to koszt. 20000zł.

 

 

Abstarachując ja oczywiście zastosuje tutejsze porady i dam lepsze docieplenie. Widze w tym uzasadnienie ekonomiczne. Ale nie mówcie że dziś to standart. Jest to raczej standart forumowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Az oczy bola za te twoje "standarty"

Z ociepleniem jak z jezykiem polskim jak STANDARD

 

 

Dobra juz dobra bo widze ze oburzenie rozpętałem.

Moim pytaniem chciałem zaspokoic ciekawość bo mam troche kontaktu z budującymi i o grubościach i parametrach materiałów dociepleniowych to nawet nie słyszeli , czyli kupią co kupią. Szacuje ze 90% ludzi i tak kupi co powie wykonawca (bo jemu bedzie tak wygodniej) a 10% będzie drązyło co i jak. Nawet ostatnio goscio postawił oczy ze istnieje coś takiego jak okna z 3 szybami (ma stan surowy otwarty)

 

Ja na szczescie trafiłem na to oswiecone forum i zastosuję wielokrotnie wskazywane porady co do ocieplenia.

Chodziło mi tylko o to ile zapłacę wiecej niż te 90% ludzi ocieplających w tzw. 'standardzie"

Nikt mi nie mówi że ocieplenie które tu wszyscy podpowiadaja to jest standart. Nie, to nie jest starndart, napewno wkrótce będzie (kilka lat) ale jeszcze nie jest.

Więc jesli nie standart to ponad standart . Jezeli ponad standart to i cena wyzsza.

I o tą cenę chciałem sie dowiedzieć. Przy kredycie na dom kazde pozyczone 10000zł. to koszt. 20000zł.

 

 

Abstarachując ja oczywiście zastosuje tutejsze porady i dam lepsze docieplenie. Widze w tym uzasadnienie ekonomiczne. Ale nie mówcie że dziś to standart. Jest to raczej standart forumowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam burzę.

Masz rację w wielu przypadkach można to zrobić taniej (mniej ciepło) ,ale teraz jest modna ekologia ,oszczędzanie energii itp.

Zdecydowana większość narodu w polsce ma domy bez izolacji i jakoś żyją .

Miło jest płacić mniej za ogrzewanie ,ale czy za wszelką cenę.

 

Je teraz buduję dom.Dałem 20 cm grafitowego na ściany,40 cm wełny w dach.,okna 3 szybowe,prosta bryła.requ ,pc pw.,podłogówka.

Zobaczymy co wyjdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstarachując ja oczywiście zastosuje tutejsze porady i dam lepsze docieplenie. Widze w tym uzasadnienie ekonomiczne. Ale nie mówcie że dziś to standart. Jest to raczej standart forumowy

Czyli jak sam widzisz,ludzie nie mają pojęcia nie tylko o tym,że bez ognia i syfu w domu można ogrzać dom ale też o tym,że im dom będzie bardziej izolowany tym mniej straci energii czyli rachunek za ogrzewanie będzie niższy.Jak się spotkasz z takim delikwentem to zapytaj się go czy wie na jakiej zasadzie dziala termos.

Co do kosztów to łatwo sobie to obliczyć,projekty gotowe posiadają 15cm izolacji na ścianie i ok.20cm izolacji na poddaszu,taki dom powiedzmy ok.130m2 ma ok.120m2 ścian zewnętrznych i ok.200m2 poddasza czyli zwiększając izolację z 15cm do 20cm styro z lambdą 0,031 daje nam to o "aż" 6m3 więcej styro niż w projekcie czyli o jakieś 1500zł więcej,poddasze to samo,zwiększając z 20cm na 30cm daje to nam 20m3 więcej wełny czyli o jakieś 3000zl więcej.

Wykończony komin kosztuje zdecydowanie wiecej a z niego pompiarz rezygnuje.

Ale za to mamy znacznie niższe zużycie energii niż w przypadku gdybyśmy nie izolowali dodatkowo.

Edytowane przez karamba1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...