Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Czuli pozostaje jeszcze podłoga , fundament i lepsze okna. Podejrzewam ze kwota sięgnię nastu tysięcy ale i tak się opłaca.

Co do komina to niestety żony nie da się namówić na brak kominka. Kurcze nie pasuje mi ten kominek jak nie wiem co.

Ale z drugiej strony jaka alternatywa na przerwy w dostawach energii i ewentualnych "odpukać" awariach C.O.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

postaw smieciucha i komin zostaw

a w kieszeniu zostanie nastu tysi

po co kombinujesz z fundamentem i podłoga i tak fachowcy zmaszczą jak trzeba zebys nie widział

to tak jak kupisz super okna 3 szybowe i zmaszczą ci montaż a ty masz swiadomosc ze miodzio jest

 

 

Czuli pozostaje jeszcze podłoga , fundament i lepsze okna. Podejrzewam ze kwota sięgnię nastu tysięcy ale i tak się opłaca.

Co do komina to niestety żony nie da się namówić na brak kominka. Kurcze nie pasuje mi ten kominek jak nie wiem co.

Ale z drugiej strony jaka alternatywa na przerwy w dostawach energii i ewentualnych "odpukać" awariach C.O.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wez tą NIBE monoblok ?

bedziesz Pan zadowlony !!!

 

przyjdzie zima i mrozik ok. -10 C to zobaczysz jak działa i nam tu ładnie opiszesz, ile masz rachunek i jaki komfort

bedziemy czekać !

 

 

Uważam, że 15 cm styropianu o lambda 38 to dość dobra izolacja. Jeśli chodzi o poddasze to dam 25 cm ale porządnej wełny. Jedna firma robi mi wycenę na PC Nibe monoblok. Będę jeszcze robił wyceny w 2-3 firmach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaw smieciucha i komin zostaw

a w kieszeniu zostanie nastu tysi

po co kombinujesz z fundamentem i podłoga i tak fachowcy zmaszczą jak trzeba zebys nie widział

to tak jak kupisz super okna 3 szybowe i zmaszczą ci montaż a ty masz swiadomosc ze miodzio jest

 

"Zmaszczą"?

Panie Miodek zwracasz pan uwagę o język Polski kilka postów wyżej a nastepnie kompromitujesz się za chwilę używając chyba swojej lokalnej gwary bo w słowniku tego nie ma.

W ogóle po co piszesz jak chcesz pisać głupoty. ?

W chamskie odzywki się nie bawię.

Żegnam czule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozyjemy zobaczymy

 

"Zmaszczą"?

Panie Miodek zwracasz pan uwagę o język Polski kilka postów wyżej a nastepnie kompromitujesz się za chwilę używając chyba swojej lokalnej gwary bo w słowniku tego nie ma.

W ogóle po co piszesz jak chcesz pisać głupoty. ?

W chamskie odzywki się nie bawię.

Żegnam czule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zmaszczą"?

Panie Miodek zwracasz pan uwagę o język Polski kilka postów wyżej a nastepnie kompromitujesz się za chwilę używając chyba swojej lokalnej gwary bo w słowniku tego nie ma.

W ogóle po co piszesz jak chcesz pisać głupoty. ?

W chamskie odzywki się nie bawię.

Żegnam czule.

 

Zmaszczą to ze Śląskiej gwary, fakt, ale przynajmniej nie ortograf, a od standatów pisanych w takich ilościach faktycznie oczy bolą. Nie podkreśla Ci tego na czerwono edytor podczas pisania postów ?

 

Co do izolacji, to popieram, że warto robić więcej i lepiej. Co z tego, że większość za projektami typowymi robi jedynie min. to co spełnia przepisy (teraz się trochę zaostrzyły, nie mówiąc o 2021r.)

Większość budujących nie wie też, że istnieje coś takiego jak forum budowlane, nie tylko to nasze i słucha dobrych rad teścia, szwagra, sąsiada, czy nawet "doświadczonego" lokalnego projektanta/kierownika budowy, co przeważnie niewiele kuma w temacie, w którym pracuje na co dzień.

Chcesz, to ich słuchaj i trzymaj się tych standardów, albo idź pod prąd i zrób drożej, lepiej, zamontuj PC i z zaoszczędzonej na kosztach ogrzewania kasie spłacaj co roku 2000-3000 więcej odsetek od kredytu, który musisz zwiększyć, wybierając droższe rozwiązania. Twój i tylko twój wybór.

 

ps. A Miodek jest z Tarnowskich Gór i o czasownik "zmaścić" on ostatni by się obraził :)

Edytowane przez rydzadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu ludzie czytajcie kilka postów do góry o co chodziło zanim się wtrącicie miedzy wódkę a zakąskę.

Czytałeś w ogóle??

Co tu sie dzieje na forum? Odpisze kilka rzyczliwych osób które zrozumiały pytanie, a reszta to ściek ci chcą wylac na łeb i oblewają cie fala krytyki ze zadałes pytanie. Frustraci czy co?

 

Ufffff. Miałem sie nie wdawać w pyskówkę.

 

Koniec

Edytowane przez Budujący Radom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś próg opłacalności dla grubości ocieplenia jest i dla okien także... dla rekuperacji też. Chciałoby się mieć wszystko ale trzeba wybierać. Poza tym zostaje jeszcze poprawka na "fachofcow"... najprostsze rzeczy potrafią zepsuć. .. Potem 20 cm styropian na ścianach, okna trzy szyby i pizga. My nie przypilnowaliśmy akurat nie udało się. ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu ludzie czytajcie kilka postów do góry o co chodziło zanim się wtrącicie miedzy wódkę a zakąskę.

Czytałeś w ogóle??

Co tu sie dzieje na forum? Odpisze kilka rzyczliwych osób które zrozumiały pytanie, a reszta to ściek ci chcą wylac na łeb i oblewają cie fala krytyki ze zadałes pytanie. Frustraci czy co?

 

Ufffff. Miałem sie nie wdawać w pyskówkę.

 

Koniec

 

Pytałeś o ocieplenie w odniesieniu do pompy ciepła, to napisałem Ci jakie jest moje zdanie. Po to jest forum, żeby się trochę "powtrącać", byle to robić grzecznie i na temat, nie zaśmiecając jednocześnie forum. Wykorzystasz moje rady, albo i nie. Twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie wam Gremlinka pizga ?

PS. oczywistą oczywistością jest że pańskie oko konia tuczy.

Nie zrobili węgarków- nie weszli styro na ramę okna, wręcz gdzieniegdzie dorobione jest tynkiem do okna/ na ramę- zaczęło pękać, ściana się wychładza, chociaż obok 15 cm styro grafitowego. Poprawiliśmy na razie 2 okna i jest ogromna różnica. Wszędzie o tym piszę, bo wydaje się to błahostką- ale przy podłogówce może powodować niedogrzanie pomieszczenia. Nawet na kamerze termowizyjnej nie wygląda to tragicznie. My sobie nie zdawaliśmy sprawy- bo jak to 15 cm styropianu na ścianie, okno trzy szyby a przy oknie zimno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może serwisówkę, albo pamięta, jakie kable elektryczne podłącza się do:

- jedn.zewnętrznej,

- jedn.wewnętrznej,

- Galmet-a

przy 3-fazowym Panasonicu 9kW ? oraz czy idzie jakieś (zasilające lub sygnałowe) między wymienionymi powyżej rupieciami ?

 

Do jednostki wewnętrznej wchodzą:

5-żyłowy zasilający;

3-żyłowy do zasilania grzałki CWU;

mogą też być jakieś drobniejsze, typu sterownik pokojowy, czujnik temp CWU, IntesisHome - to już zależy od konfiguracji;

Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna połączone są przewodem 6-żyłowym.

 

Jak potrzebujesz serwisówki to daj adres email to wyślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jednostki wewnętrznej wchodzą:

5-żyłowy zasilający;

3-żyłowy do zasilania grzałki CWU;

mogą też być jakieś drobniejsze, typu sterownik pokojowy, czujnik temp CWU, IntesisHome - to już zależy od konfiguracji;

Jednostka zewnętrzna i wewnętrzna połączone są przewodem 6-żyłowym.

 

Jak potrzebujesz serwisówki to daj adres email to wyślę.

 

Dzięki. T-Cap ma prawdopodobnie te same kabelki, co zwykła 9-ka 3-fazowa. Serwisówka się przyda, mail na priv-ie.

Czyli kabel z rozdzielni leci wpierw do j.wewn., a do zasilania kompresora w jedn zewn. tym 6-żyłowym. Teraz kumam. Ten 6-żyłowy puścić można pewnie najłatwiej po ścianie równolegle z freonem (u mnie ok. 4m), więc przepustu dodatkowego w płycie fund. nie trzeba robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Za około 3-4 m-ce rozpoczynamy budowę według projektu indywidualnego (jeszcze nie ukończonego) 160m użytkowej. Jeszcze nie mamy OZC, ale będziemy chcieli dobrze zaizolować dom i wykorzystać do c.w.u + c.o. Pompę PW + fotowoltaikę na dach 5kW. To są założenia wstępne.

Zastanawiam się jednak czy to dobry pomysł aby jedynym źródłem ciepła była pompa. Owszem będzie kominek ale jedynie rekreacyjnie bez PW i DGP.

Czytam i czytam i prawdę mówiąc mniej wiem niż jeszcze zanim zacząłem czytać. Każdy ma inne spostrzeżenia i swoje często dobre racje.

 

Myślę że z założenia taka pompa powinna się zwrócić w okresie około 10 lat (dla moich założeń), a co będzie później... nie ma znaczenia, gdyż technologa tak szybko postępuje, że jeszcze 10 lat temu wszyscy kupowali kotły na ekogroszek, kotły olejowe, a teraz PC, za 10, 20 a może 30 lat gwarantuję że technologia pójdzie o kolejne przełomowe rozwiązania do przodu. Dlatego nie kieruję się tym, że producent czy ktoś tam gwarantuje mi 20 lat bezawaryjnej pracy. Bo jak każdy tu na forum pewnie po tym czasie będziemy mieli zupełnie inne "nowości eko" w swojej kotłowni :confused:

 

Najważniejsze pytanie dla mnie, czy jeśli przyjdzie 1 a może 2 lub 3 dni morzu -30 to co wtedy? Czy mam jednak rozważyć na te kilka dni inne źródło ciepła i inwestować kolejne tysiące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Zastanawiam się jednak czy to dobry pomysł aby jedynym źródłem ciepła była pompa. Owszem będzie kominek ale jedynie rekreacyjnie bez PW i DGP.

Czytam i czytam i prawdę mówiąc mniej wiem niż jeszcze zanim zacząłem czytać. Każdy ma inne spostrzeżenia i swoje często dobre racje.

Witam sąsiada :)

Zapraszam do mnie,w Przyszowicach dwie takie jako jedyne źródła ciepła,w Paniówkach chyba też dwie,jedna działa narazie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nam robi zagłębie pomp bo wiem, że w Chudowie też już taka jest. A moja w Ornontowicach na razie nie zamontowana stoi.

DROPSEC w dobrze zaizolowanym domu te kilka dni z -30 raz na parę lat na kominku bez żadnej elektryki spokojnie objedziesz.

Poza tym PC ma jeszcze grzałki, które dają trochę mocy w razie W.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Za około 3-4 m-ce rozpoczynamy budowę według projektu indywidualnego (jeszcze nie ukończonego) 160m użytkowej. Jeszcze nie mamy OZC, ale będziemy chcieli dobrze zaizolować dom i wykorzystać do c.w.u + c.o. Pompę PW + fotowoltaikę na dach 5kW. To są założenia wstępne.

Zastanawiam się jednak czy to dobry pomysł aby jedynym źródłem ciepła była pompa. Owszem będzie kominek ale jedynie rekreacyjnie bez PW i DGP.

Czytam i czytam i prawdę mówiąc mniej wiem niż jeszcze zanim zacząłem czytać. Każdy ma inne spostrzeżenia i swoje często dobre racje.

 

Myślę że z założenia taka pompa powinna się zwrócić w okresie około 10 lat (dla moich założeń), a co będzie później... nie ma znaczenia, gdyż technologa tak szybko postępuje, że jeszcze 10 lat temu wszyscy kupowali kotły na ekogroszek, kotły olejowe, a teraz PC, za 10, 20 a może 30 lat gwarantuję że technologia pójdzie o kolejne przełomowe rozwiązania do przodu. Dlatego nie kieruję się tym, że producent czy ktoś tam gwarantuje mi 20 lat bezawaryjnej pracy. Bo jak każdy tu na forum pewnie po tym czasie będziemy mieli zupełnie inne "nowości eko" w swojej kotłowni :confused:

 

Najważniejsze pytanie dla mnie, czy jeśli przyjdzie 1 a może 2 lub 3 dni morzu -30 to co wtedy? Czy mam jednak rozważyć na te kilka dni inne źródło ciepła i inwestować kolejne tysiące?

 

W mojej stopce masz stacje meteo z Zabrza sprawdź te -30 i pamiętaj że pompa pw ma standardowo zabudowaną grzałkę c.o. i w zbiorniku druga do c.w.u. jak robię symulacje to wychodzi na grzałkę ok 150zł/rok z tym że nie jest brana pod uwagę bezwładność budynku i jak jest -18 przez dwie godziny w nocy to grzałka nie włączy się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...