Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

hejnel i Arturo72 dobrze wiedzieć że nie jestem sam no i chętnie skorzystam z zaproszenia.

 

W mojej stopce masz stacje meteo z Zabrza sprawdź te -30 i pamiętaj że pompa pw ma standardowo zabudowaną grzałkę c.o. i w zbiorniku druga do c.w.u. jak robię symulacje to wychodzi na grzałkę ok 150zł/rok z tym że nie jest brana pod uwagę bezwładność budynku i jak jest -18 przez dwie godziny w nocy to grzałka nie włączy się.

Rzeczywiście szczególnie rzadko zdarzają się takie temperatury. Będę budował z silikatów stąd akumulacyjność będzie spora, a więc na ewentualne skoki takiej temperatury powinienem być zabezpieczony. Nie ukrywam, że wszyscy pseudofachowcy mnie straszą, że gdzie ja myślę o samej pompie, że to nie ma szans na komfort w domu. Sporo poczytałem i uparłem się na samą pompę i dzięki rydzadam za wsparcie krótkim "NIE":)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Nie ukrywam, że wszyscy pseudofachowcy mnie straszą, że gdzie ja myślę o samej pompie, że to nie ma szans na komfort w domu.

Tak jak zauważyłeś,są to pseudofachowcy,dla których nic nie ogrzeje domu tylko ogień i węgiel.

Do czynienia z takimi miałem u siebie od początków budowy,od fundamentów,od sąsiada fachmany i za każdym razem łapali się za głowy jak ja buduje a jak wspominałem,że do tego chce grzać prądem to uznawali mnie za nawiedzonego kosmitę ;)

Od trzech lat,minimalną temperaturę jaką zauważyłem u siebie to -18st.C i przy takiej pompa chodziła ok.7-8h na dobę,także jak widzisz,zostaje jeszcze 17-18h zapasu :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Za około 3-4 m-ce rozpoczynamy budowę według projektu indywidualnego (jeszcze nie ukończonego) 160m użytkowej. Jeszcze nie mamy OZC, ale będziemy chcieli dobrze zaizolować dom i wykorzystać do c.w.u + c.o. Pompę PW + fotowoltaikę na dach 5kW. To są założenia wstępne.

Zastanawiam się jednak czy to dobry pomysł aby jedynym źródłem ciepła była pompa. Owszem będzie kominek ale jedynie rekreacyjnie bez PW i DGP.

Czytam i czytam i prawdę mówiąc mniej wiem niż jeszcze zanim zacząłem czytać. Każdy ma inne spostrzeżenia i swoje często dobre racje.

 

Myślę że z założenia taka pompa powinna się zwrócić w okresie około 10 lat (dla moich założeń), a co będzie później... nie ma znaczenia, gdyż technologa tak szybko postępuje, że jeszcze 10 lat temu wszyscy kupowali kotły na ekogroszek, kotły olejowe, a teraz PC, za 10, 20 a może 30 lat gwarantuję że technologia pójdzie o kolejne przełomowe rozwiązania do przodu. Dlatego nie kieruję się tym, że producent czy ktoś tam gwarantuje mi 20 lat bezawaryjnej pracy. Bo jak każdy tu na forum pewnie po tym czasie będziemy mieli zupełnie inne "nowości eko" w swojej kotłowni :confused:

 

Najważniejsze pytanie dla mnie, czy jeśli przyjdzie 1 a może 2 lub 3 dni morzu -30 to co wtedy? Czy mam jednak rozważyć na te kilka dni inne źródło ciepła i inwestować kolejne tysiące?

 

bez obaw. Podchodzisz do tematu bardzo rozsądnie. Od projektu indywidualnego przez OZC i dobrą izolację do PC.

Wydatki na projekt indywidualny, OZC i przemyślane ocieplenie nigdy nie zginą i pożyją długo. Podobnie może być w panelami.

Mrozów się nie bój, ot dołóż w PC kilka kW grzałkę ponad standard na zapas. Ta grzałka na zapas i kominek to bardzo dużo. Śmiem twierdzić, że kominek na te 2-3 dni w roku co 5-10 lat też da radę. JA nawet tego kominka nie mam :( Ale mam na rachunki na następne 15 lat :) (koszt kominka ładnego).

 

Będzie awaria to pomyślę. Mam komin. Mam śmieciucha u ciotki pod szopa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
nie wiem czy kosmita, ale nawiedzony z pewnością :p

z bardzo silnymi ciągotkami do nawracania :p

adiqq,wiesz,że od początku mam alergię na punkcie ekosyfu i tego nie zmienię i się nie wyleczę z tej alergii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwiecien jeśli dalej taki będzie to będzie pierwszym miesiącem w tym sezonie , w którym będę miał większe zużycie niż w 2014

 

dobowo idzie mi na co i cwu średnio od 1 kwietnia 6,35 kwh/doba

 

kominek nie dotykany od miesiąca

 

kolego dropsec skorzystaj z linka od silesii

uśmiejesz się z własnych obaw dotyczących wielkich mrozów po przeczytaniu danych statystycznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejnel i Arturo72 dobrze wiedzieć że nie jestem sam no i chętnie skorzystam z zaproszenia.

 

 

Rzeczywiście szczególnie rzadko zdarzają się takie temperatury. Będę budował z silikatów stąd akumulacyjność będzie spora, a więc na ewentualne skoki takiej temperatury powinienem być zabezpieczony. Nie ukrywam, że wszyscy pseudofachowcy mnie straszą, że gdzie ja myślę o samej pompie, że to nie ma szans na komfort w domu. Sporo poczytałem i uparłem się na samą pompę i dzięki rydzadam za wsparcie krótkim "NIE":)

 

Proszę bardzo :) Ja w swoim domu nawet pół komina nie będę miał, a wierz mi, na Kaszubach duże mrozy są zdecydowanie częściej niż na południu Polski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego dropsec skorzystaj z linka od silesii

uśmiejesz się z własnych obaw dotyczących wielkich mrozów po przeczytaniu danych statystycznych

Przeglądałem ostatnie kilka lat i byłem zdumiony, że praktycznie chyba nie wystąpiła temperatura poniżej -19° ! Tym bardziej jestem przekonany o słuszności wyboru PC. Gorzej jeśli zdarzy się jakaś awaria... to chyba będziemy spali przy kominku wszyscy w salonie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem ostatnie kilka lat i byłem zdumiony, że praktycznie chyba nie wystąpiła temperatura poniżej -19° ! Tym bardziej jestem przekonany o słuszności wyboru PC. Gorzej jeśli zdarzy się jakaś awaria... to chyba będziemy spali przy kominku wszyscy w salonie :D

Dokładnie. Sprawdziłem że się da. 3 doby bez prądu przy minus 20 w domu szkieletowym :) Mięcho z zamrażarki na balkon a my do salonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni, pewnie to już było omawiane ale się nie mogę dogrzebać do informacji:( Mianowicie jednostkę zewnętrzną pompy ciepła muszę postawić jakieś 7 metrów od budynku. I teraz pytanie w jaki sposób zaizolować te rury idące w ziemi do tej jednostki. Pompa to Panas Aquarea 9kW, o ile to ma znaczenie. Panasonic twierdzi, że wystarczy dać w standardowej osłonie rury (czyli ta może 1 czy 2 cm grubości). No chłopski rozum to można stwierdzić, że coś nie halo jest z ich podejściem do tematu, bo straty będą dosyć spore, w szczególności jeśli zdarzyłby się wilgotny grunt. Czy zatem jest jakaś dobra praktyka typu 10 czy 20cm styropianu czy styroduru wokół rur, ew jakiś inny sposób (wiadomo, im więcej tym lepiej ale gdzieś jest optimum)? Jak to robicie? Dzięki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazywanie tego co zmierzyłeś COP em jest trochę nie prawidłowe. Bliższe toto do SPF, ale nim nie jest.

 

"Współczynnik wydajności COP jest to stosunek ciepła użytkowego do zużycia energii przez sprężarkę wraz jednoznacznie określonymi urządzeniami pomocniczymi pompy ciepła. COPHP = QHP / Eel

gdzie:

COPHP

QHP: ciepło przekazane w trakcie pomiaru [J]

Eel: zużycie energii elektrycznej w trakcie pomiaru [J]"

 

link:

 

http://instalreporter.pl/ogolna/cop-dla-pomp-ciepla-wartosci-realne-i-te-%E2%80%9Eniezwykle-z-prospektow-reklamowych/

 

 

Co mierzyłem nieprawidłowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że podawalem wyniki z okresu tygornia/miesiąca. Nie chce mi się szukać i sprawdzać jak to było. W każdym razie do COPa brakowało przepływu nominalnego powietrza i nie odliczaleś prądu obiegówki. Nie twierdzę, że to dobra pompa, ale COP to dość marketingowe zagadnięcie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...