Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, jestem tu nowy i mam pytanko do fachowców z dziedziny PC. Wykańczam dom jednorodzinny pod Szczecinem dla 2 osób. Parter 110m2, na całej powierzchni ogrzewanie podłogowe, 15 cm styropianu pod posadzką + 40 m2 nieogrzewany garaż z kotłownią(planowane odcięcie ścian garażu od domu styropianem, chyba że ktoś ma lepszy pomysł to proszę o sugestie). Strop 10 cm + 20 cm wełna. Poddasze użytkowe ok 50m2. Planowane zagospodarowanie poddasza na graty plus ewentualne łóżko na nieplanowany najazd gości poza tym raczej nie będzie używane. Dach ocieplenie 20 cm + 5 cm wełna. Ściany domu stawiane z porothermu na piane, ocieplenie 20 cm styropian grafitowy. Planowana rekuperacja. Salon połączony z jadalnią i kuchnia. W salonie kominek zewnętrzny tupu koza. Zaznaczam że nie ma dla mnie problemu przeniesienie się w duże mrozy z sypialni do salonu i dogrzewanie kominkiem. Okna trzyszybowe, drewniane + rolety. Moje pytania brzmią:

1. Którego Panasonica polecacie na te warunki? Ile kW, 1- czy 3 - fazowy?

2. Jaki zbiornik? Myślę o GALMET 300l MAXI

3. Jak dogrzać poddasze?

W przyszłości myślę o zakupie ogniw fotowoltaicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że podawalem wyniki z okresu tygornia/miesiąca. Nie chce mi się szukać i sprawdzać jak to było. W każdym razie do COPa brakowało przepływu nominalnego powietrza i nie odliczaleś prądu obiegówki. Nie twierdzę, że to dobra pompa, ale COP to dość marketingowe zagadnięcie.

 

 

Przepływ powietrza był wzrocowy - wlot króćcem z pomieszczenia, wylot fi 200 z dwoma łukami na dużym promieniu [kąt 45 stopni], długość rusy wylotowej 250 cm.

 

Obiegówka jest w obudowie więc dlaczego mam ją odliczać skoro i tak o ile pamiętam wystarczyło, że działała na 1 biegu bo wyższe nie zwiększały przepływu [wpiąłem się w cyrkulację bojlera elastycznymi rurami karbowanymi 3/4" ze stali 316L - takimi jak są używane w solarach] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferuję wyliczenia w programie komputerowym NIBE VP DIM, gdzie dokładnie można dobrać optymalną pompę ciepła powietrze/woda. Przy doborze zbiornika musi Pan zwrócić uwagę czy Galmet będzie miał 0,27m2 na 1kW mocy pompy (a moc pompy latem będzie większa).

Zapraszam do kontaktu mailowego: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was prośbę o doradztwo. Powoli kończy się mój kocioł na ekogroszek i postanowiłem zamienić go na pompę ciepła powietrze woda. Budynek bez ogrzewania podłogowego o kubaturze 514m3 z wyliczonym EP=119kWh (m2*rok) Posiadam instalację rekuperatora i myślałem aby użyć pompy do chłodzenia latem pomieszczeń zamiast podłączania pod rekuperator klimatyzacji. Doradźcie proszę jaką pompę dobrać, jak wydać kasę z głową a nie ułańską fantazją, kogo możecie polecić ze Śląska jako instalatora. Dzięki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was prośbę o doradztwo. Powoli kończy się mój kocioł na ekogroszek i postanowiłem zamienić go na pompę ciepła powietrze woda. Budynek bez ogrzewania podłogowego o kubaturze 514m3 z wyliczonym EP=119kWh (m2*rok) Posiadam instalację rekuperatora i myślałem aby użyć pompy do chłodzenia latem pomieszczeń zamiast podłączania pod rekuperator klimatyzacji. Doradźcie proszę jaką pompę dobrać, jak wydać kasę z głową a nie ułańską fantazją, kogo możecie polecić ze Śląska jako instalatora. Dzięki

 

EP to pewnie ze świadectwa charakterystyki energetycznej. najlepiej zrób OZC. możesz ewentualnie podać powierzchnię grzaną, ocieplenie, okna. może ktoś coś doradzi, ale bez OZC to będzie wróżenie z fusów

 

EDIT: i jeszcze pytanie - ile pociągnął kocioł węglowy?

Edytowane przez imrahil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was prośbę o doradztwo. Powoli kończy się mój kocioł na ekogroszek i postanowiłem zamienić go na pompę ciepła powietrze woda. Budynek bez ogrzewania podłogowego o kubaturze 514m3 z wyliczonym EP=119kWh (m2*rok) Posiadam instalację rekuperatora i myślałem aby użyć pompy do chłodzenia latem pomieszczeń zamiast podłączania pod rekuperator klimatyzacji. Doradźcie proszę jaką pompę dobrać, jak wydać kasę z głową a nie ułańską fantazją, kogo możecie polecić ze Śląska jako instalatora. Dzięki

 

Grzaniem CWU nie ochłodzisz budynku, wiem bo mam PPC do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten lepszy COP wynika z informacji producenta, czy może obliczeń użytkownika?

 

Wątpię aby szwedzi podawali nieprawdziwe informacje. A różnica w COP jest znacząca dlatego zadałem na forum pytanie ale widzę, że i tak każdy wątek kończy się na panasonic w moim sąsiedztwie jest dimplex powietrzny ładne już 5,6 lat użytkownik zadowolony - nikt tu o tym nie pisze dziwne bardzo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego panasonic? Co tu jest jakieś lobby? Założyłem temat o buderusie wpl ar , który ma 25% lepszy COP od panasonica i wszyscy milczą.

 

Napisz jeszcze cenę tego Buderusa i jaką ma sprężarekę tzn zapewne wiesz jak Panas przewymiarowal sprężareke, pewnie do 9kw Panasa byś musiał podać z min 11 kW Buderusa jak nie większa bo co zyskasz z copu przy +7 to stracisz w mróz.

Jak te Buderusy 11kw chodzą poniżej 18 tys to można sie nim zainteresować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego panasonic? Co tu jest jakieś lobby? Założyłem temat o buderusie wpl ar , który ma 25% lepszy COP od panasonica i wszyscy milczą.

 

Jest jeszcze taki fajny parametr: stosunek ceny do jakości. Jeśli dany produkt ma ten parametr na świetnym poziomie względem konkurencji to nie potrzeba mu lobbingu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego panasonic? Co tu jest jakieś lobby? Założyłem temat o buderusie wpl ar , który ma 25% lepszy COP od panasonica i wszyscy milczą.

 

Że tak się wyrażę .....to akurat nie ten temat który założyłeś .

Twój jest tutaj; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?237641-Buderus-wpl-ar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...