Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Wszystkich!

Wiem, że należy wyliczyć zapotrzebowanie na KW. Jednak zanim to zrobię (nie mogę teraz tego zrealizować) proszę o wskazówki.

Pompa split Powietrze-woda. Mam do wyboru DANKINA. Widzę, że większośc chwali Pnasonica T-CAP 9kW

 

Jaka moc w KW pompy???

 

Dom: ściany wewnętrzny wymiar 850 x 850. Czyli bez kotłowni i z piętrem jakieś 140 m (bez odliczenia skosów), dach prosty dwuspadowy i skosy wełna 25 cm + blacha. Ściany24 cm + 10 cm styropian. Parter cały w podłogówce. Piętro jeszcze nie zagospodarowane ale będą pokoje i klimakonwektory

 

Z góry dzięki za konkrety

 

I Daikin i T-Cap to dobre pompy, ale żadna nie będzie dobra, jak ją kupisz zbyt małą albo zbyt dużą (moc). Jak nie wiesz na tym etapie trochę dokładniej, jakie będziesz miał ocieplenia, okna, itp. to poczekaj z decyzjami dotyczącymi modelu i firmy pompy. Czytaj forum, opinie, zapoznaj się z danymi technicznymi różnych modeli, a jak już ustalisz zapotrzebowanie domu na ciepło (w kW), wtedy można rozmawiać o konkretach. Ja tak zrobiłem i mam nadzieję, że będę zadowolony.

Kolejność: zaplanowanie pomieszczeń, stolarki, przegród, rodzaju i grubości ociepleń, potem OZC, potem moc PC przy załóżmy -15st.C, potem dopiero model, cena, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobromil, rydzadam dobrze prawi. Moim zdaniem powinieneś zastanowić się nad grubością izolacji. Trochę za mało jak na grzanie pompa- śmieciuch da rade :).

Każdy wybierając Pci spodziewa się taniego ogrzewania budynku. Niestety nie tedy droga- wpierw dobrze zaizoluj dom, a dopiero potem możesz dzięki OZC dobrać Pci o niższej mocy, a co za tym idzie spodziewać się niskich rachunków za prąd. Patrząc na Twoje założenia termoizolacji, to nie wiem czy pompa o mocy 11 KW była by wystarczająca by grzać choć trochę w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna sprawa, to czy pompa musi chodzić z wewnętrznym buforem? Czy zbiornik na ciepłą wodę można zamontować osobno ale będzie go podgrzewała pompa. Z pompą podraża samą pompę.

 

Napisz to proszę jeszcze raz trochę inaczej, jaśniej, bo nie bardzo można zrozumieć sens pytania.

 

Czy pompa musi mieć bufor, czyli tzw "sprzęgło". Czy może lepiej brać bez bufora. Woda w podłogówce to kilkaset litrów, może stanowić bufor.

Inna sprawa, to zbiornik wody c.w.u. Zastanawiam się czy ze zbiornikiem jednostka wewn. ni będzie droższa? O le droży będzie sam zbiornik na wodę użytkową wpięty w system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I Daikin i T-Cap to dobre pompy, ale żadna nie będzie dobra, jak ją kupisz zbyt małą albo zbyt dużą (moc). Jak nie wiesz na tym etapie trochę dokładniej, jakie będziesz miał ocieplenia, okna, itp. to poczekaj z decyzjami dotyczącymi modelu i firmy pompy. Czytaj forum, opinie, zapoznaj się z danymi technicznymi różnych modeli, a jak już ustalisz zapotrzebowanie domu na ciepło (w kW), wtedy można rozmawiać o konkretach. Ja tak zrobiłem i mam nadzieję, że będę zadowolony.

Kolejność: zaplanowanie pomieszczeń, stolarki, przegród, rodzaju i grubości ociepleń, potem OZC, potem moc PC przy załóżmy -15st.C, potem dopiero model, cena, itp.

 

Okna mam PCV dwuszybowe; mają ok. 8 lat. Ocieplenie mam. Te 10 cm na murze styrop. może być za mało. Nic nie zrobię już. Będę chyba musiał wyliczyć, bo gdybać nie zamierzam.

Zapytałem orientacyjnie jaki przedział KW i jaka firma co Pompy P-W?

Znaczenie ma też ilość osób w domu=3 os.

 

Nie będę robił pompy w zimę tylko teraz zanim nadejdą mrozy i cena jest na nie dobra.

Edytowane przez Bobromil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pompa musi mieć bufor, czyli tzw "sprzęgło". Czy może lepiej brać bez bufora. Woda w podłogówce to kilkaset litrów, może stanowić bufor.

Inna sprawa, to zbiornik wody c.w.u. Zastanawiam się czy ze zbiornikiem jednostka wewn. ni będzie droższa? O le droży będzie sam zbiornik na wodę użytkową wpięty w system?

Wystarczy prześledzić watek- bufor jest zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pompa musi mieć bufor, czyli tzw "sprzęgło". Czy może lepiej brać bez bufora. Woda w podłogówce to kilkaset litrów, może stanowić bufor.

Inna sprawa, to zbiornik wody c.w.u. Zastanawiam się czy ze zbiornikiem jednostka wewn. ni będzie droższa? O le droży będzie sam zbiornik na wodę użytkową wpięty w system?

 

Nie musi mieć bufora / sprzęgła.

 

Co do zbiornika CWU, to większość użytkowników kupuje niezależny 200 lub 300 l. Najbardziej popularny na forum to Galmet 300l, choć są też inne. Nie chcę robić reklamy firmie. CWU niezależny wychodzi taniej niż taki "wbudowany" w pompę ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85

Witam,mam wycenę z pewnej firmy na gotowo z montażem i uruchomieniem Panasonic to 22,400 brutto a Pnasonic "all in one" czyli z wbudowanym zasobnikiem 23.300brutto.Więc róznica nie znaczna a chyba opcja ciekawsza co sądzicie?

Pompa obliczona przez firmy wyszło im 7kW mówią ,żeby OZC nie robić bo 5kW za słaba a 9 za duża do tego domku.

Paramtry domu: typowa stodoła

118m2 po podłogach

styro na podłodze 15cm

styro na ścianie 15-20cm

wełna na poddaszu 30cm

ogrzewanie tylko podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,mam wycenę z pewnej firmy na gotowo z montażem i uruchomieniem Panasonic to 22,400 brutto a Pnasonic "all in one" czyli z wbudowanym zasobnikiem 23.300brutto.Więc róznica nie znaczna a chyba opcja ciekawsza co sądzicie?

Pompa obliczona przez firmy wyszło im 7kW mówią ,żeby OZC nie robić bo 5kW za słaba a 9 za duża do tego domku.

Paramtry domu: typowa stodoła

118m2 po podłogach

styro na podłodze 15cm

styro na ścianie 15-20cm

wełna na poddaszu 30cm

ogrzewanie tylko podłogowe.

 

Jaki typ pompy tego Panas ?

Jest jeszcze jedna rzecz: Jeżeli w domu nonstop będą grzane wszystkie pomieszczenia do temp 22 C, to większa pompa. Jeżeli wybiórczo, to mniejsza też pociągnie. może być tylko gorzej jak przyjdzie bardzo silny mróż

Edytowane przez Bobromil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jaka pompe ciepla powietrzna doradzilibyscie w moim przypadku? OZC zrobione w domu bedzie co najmniej 4 osoby (moze wiecej), wszedzie podlogowka + 3 drabinki w lazienkach. Szukam odpowiednio dobrze znajacego sie fachowca, ktory mi to wszystko pospina i uruchomi oczywiscie w miare rozsadnej cenie :) Dom budowany jest w woj. dolnoslaskim w Glogowie. Ma ktos namiary na sprawdzona osobe/firme? W okolicy rozmawialem z paroma hydraulikami, ktorym rzucilem, ze chcialbym PC PW Panasonica i wtedy z ich strony mala konsternacja.....i odpowiedz "poczytam o tym". Nie chce zeby facet testowal i sie uczyl u mnie. Ponizej przedstawiam wycinek z OZC.

 

ozc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko uwierzyć w te 9,1kw, zwłaszcza że II strefa i tylk +20C planowane w domu (niektórzy fantaści piszą o +25C :p)

no ale doczytałem że tylko 10cm styro i 25cm wełny...może być tyle...

musi być trochę więcej, bo do tego musisz doliczyć po 0,25kw/osobe na cele CWU czyli potrzebujesz niecałe 10kw dla -18/20

 

ciężki orzech do zgryzienia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg OZC moje zapotrzebowanie na grzanie to 9,1 KW. Więc czy pompa powinna być ok. 9 KW, czy większa ?

 

Moja skromna rada: zainwestuj +5000 na izolacje ścian i dachu, a kupisz pompę min.kilka tys. tańszą, bo słabszą, a w kolejnych latach będziesz miał powiedzmy po 500zł mniejsze roczne wydatki za prąd. U mnie dla domu o pow.grzanej ok. 160-170m2 wyszło zapotrzebowanie ok. 5kW, a jakiś super oszczędnych rozwiązań nie mam w planach, dlatego Twoje 9,1kW to trochę dużo na niewielki dom=stosunkowo droga pompa.

Jedak jeśli pozostaniesz przy tym OZC 9,1kW, to pompa 9kW jako jedyne źródło ciepła jest niestety za mała. Musisz zaplanować kominek, itp. na większe, dłuższe mrozy.

Edytowane przez rydzadam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość krzychu85

PANASONIC AQUAREA

WH-UD07FE5 / WH-SDC07F3E5

sprężarka INWERTER, moc grzewcza 7kW.

 

dom pod Szczecinem więc zimy łagodne.

a tutaj ta druga droższa:

Pompa ciepła / hydrobox z zasobnikiem CWU

PANASONIC AQUAREA WH-UD07FE5 / WHADC0309G3E5

„ALL in ONE” , sprężarka

INWERTER, moc grzewcza Q=7,0 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...