Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Ne wiem, czy opłaci się pruć klej i styropian dokładając dodatkowe płyty. Myślę nad opcją grzania pompą w taryfie G12 i ewentualnie większy bufor do magazynu energii. Co o tym myślicie?

 

Ok. Nie skumałem że już masz styro :) Ale jeśli ma grzać jedynie pompa to 7 kW będzie mała niestety. Prędzej TCap 9 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ne wiem, czy opłaci się pruć klej i styropian dokładając dodatkowe płyty. Myślę nad opcją grzania pompą w taryfie G12 i ewentualnie większy bufor do magazynu energii. Co o tym myślicie?

 

ale dlaczego od razu pruć? To jakiś problem przykleić drugą warstwę?

jak jeszcze nie ma tynku, to tak właśnie bym zrobił. Dodatkowa robota, ale tak chyba korzystniej niż kupować mocniejszą (droższą PC)

Jeśli jest już tynk, to niestety odpada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mysle jednak ze taki T-Cap 9kW moze byc bezpieczny :)

 

też nad tym myślałem, tylko będzie dużo wychodzić poza tanią taryfę, już przy niewielkim mrozie, bo nie ma zapasu, PC będzie niedowymiarowana

Ale i tak nie wiem, czy to nie najlepsza opcja....trzeba by to dokładnie policzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem.... nigdy sam sie nie nastawialem na tania taryfe.... grzeje jak leci i gdy potrzebuje. PC jest w sumie ustawiona na dlugie okresy pracy ale

na min obciazeniu. Czasami chodzila 24/7. Gdy pracuje tak akurat pod zadana temp ( gdy sie wylonczy )... ma najnizsze zuzycie

 

Srednia dla domu wypada 0,48-0,52:- / kWh ... nie kazdy miesiac jest taki sam.

 

Tak czy inaczej mysle ze 9kW przy -15*C powinno spokojnie wystarczyc... ale policzyc i podjac decyzje musi inwestor :)

 

... i przede wszystkim odpowiedzieć sobie, czy będzie miał rezerwowe źródło ciepła na tęgie mrozy, np. kominek. Jeśli tak - to nie ma bólu. 9kW w 95% sytuacji wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość wziąć DAIKIN zewn. ERHQ011BV3. Natomiast wewnętrzna zastanawiam się czy bez zbiornika CWU będzie dużo tańsza. Oczywiście jeżeli tylko grzanie bez chłodzenia też zbija cenę. Jaki sens chłodzić podłogówkę? Chyba że piętro/poddasze. Ale z klimakonwektorami, czy się nada?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę ich znać. Wystarczy, że widzę co Ci zaproponowali.

Ta jednostka od 6 lat nie jest sprzedawana w Polsce, ma o wiele słabsze parametry niż aktualne jednostki, a do tego wersja jednofazowa (tak, tak, tańsza niż trójfazowa) ma zupełnie obcięty trójkąt osiąganych zasilań w niskich temperaturach zewnętrznych.

Co innego można powiedzieć o projektancie, który projektuje takie rozwiązania i serwisancie, który powinien znać parametry serwisowanych przez siebie urządzeń??? Maestro??? Miszczu???

No chyba, że o tym wiesz, parametry znasz i świadomie wybierasz to urządzenie. Wtedy zwracam honor i przepraszam.

Tylko po co byś się wtedy radził na forum?

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.. buduje nowy domek ok 95m2 (z216) płyta grzewcza 25cm w wannie z 20cm xps , Ściany ceramika i 30 grafitowego , dach 40 wełna ,, pompa pw ?(mała działka) może gaz ?? hmmm pomóżcie , doradźcie .. dom w Bochni (małopolska) 100 % ogrzewanie podłogowe . Chciałbym pompe pw ale czy wyrobie na rachunki ... hmm Edytowane przez toomm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.. buduje nowy domek ok 95m2 (z216) płyta grzewcza 25cm w wannie z 20cm xps , Ściany ceramika i 30 grafitowego , dach 40 wełna ,, pompa pw ?(mała działka) może gaz ?? hmmm pomóżcie , doradźcie .. dom w Bochni (małopolska) 100 % ogrzewanie podłogowe . Chciałbym pompe pw ale czy wyrobie na rachunki ... hmm

 

żarty sobie stroisz? w takim domu wstaw grzałkę 6 kW w baniak 100-200L, do tego pompa obiegowa i CO gotowe. do tego bojler CWU. wszystko opędzisz w taniej taryfie. jak kiedyś prąd znacznie podrożeje, to kupisz sobie PC.

 

EDIT: sam grzeję grzałką 6 kW, mam podobne parametry domu jak Ty, tylko ogrzewam 123 m2 (mam też rekuperator, o którym nie wspominasz). przy dzisiejszych cenach energii grzanie prądem jest w takim domu najbardziej sensowne ekonomicznie.

 

za zaoszczędzone pieniądze kup lepsze okna albo pojedź na wakacje. chyba że masz dostęp do jakiegoś dużego dofinansowania do PC

Edytowane przez imrahil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze , samego prądu się troszke boje ,,, pompa to takie troszke zabezpieczenie na niższe rachunki (cop) ... a może jest ktoś z moich okolic kto grzeje samym prądem (kablami) lub małą pc pw ... wpadłbym na kawe jako niedowiarek (reku z odzyskiem oczywiście w planie) Edytowane przez toomm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze , samego prądu się troszke boje ,,, pompa to takie troszke zabezpieczenie na niższe rachunki (cop) ... a może jest ktoś z moich okolic kto grzeje samym prądem (kablami) lub małą pc pw ... wpadłbym na kawe jako niedowiarek (reku z odzyskiem oczywiście w planie)

 

nie ma się czego obawiać. zajrzyj do wątku elektrycznego, sporo ludzi tak grzeje, może znajdziesz kogoś ze swojej okolicy. tyle, że np. ja nie grzeję kablami, tylko wodną podłogówką i grzałką. zadbaj o izolację (jakość klejenia styropianu, izolację ściany szczytowej z każdej strony, brak mostków - planujesz płytę, więc już nie masz potężnego mostka do gruntu). wylicz sobie OZC, będziesz z całkiem sporą dokładnością wiedział ile zapłacisz za ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.. buduje nowy domek ok 95m2 (z216) płyta grzewcza 25cm w wannie z 20cm xps , Ściany ceramika i 30 grafitowego , dach 40 wełna ,, pompa pw ?(mała działka) może gaz ?? hmmm pomóżcie , doradźcie .. dom w Bochni (małopolska) 100 % ogrzewanie podłogowe . Chciałbym pompe pw ale czy wyrobie na rachunki ... hmm

 

masz mieszane uczucia po przeczytaniu tego...

albo to prowokacja, albo totalne oderwanie od rzeczywistości

 

dzięki ,,, ale poczekam jeszcze na wypowiedzi pompiarzy bo na pewno nie jeden użytkuje podobny dom z działającą PC pw ,

 

nie obraź się, ale do tak małego domu z takimi parametrami to tylko "ktoś oderwany od rzeczywistości" mógł pomysleć o czymś innym niż prąd...ewentualnie ktoś bardzo bogaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...