Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

1. To takie coś jak grzanie PC - bo PC też na prąd chodzi tylko grzejesz bez PC. Nie ma tak dużej inwestycji jak PC (20 tys). Pewnie na prąd w inwestycji za 8 tys się zmieścisz. Co tracisz? COP. Czyli zamiast grzać za 700zł (Twoje wyliczenia dość dobre) to grzejesz za 2100zł. Rocznie dokładasz do grzania ok 1400zł. Zaś oszczędzasz na inwestycji od 12 do 14 tys. Czyli na 8-10 lat masz z czego dokładać do rachunków. Zakładając delikatne wzrosty cen energii to na 10 lat winno starczyć na dokładanie do rachunku. Zyskujesz z drugiej strony brak PC -co może być zaletą- bo praktycznie niewiele może się w instalacji popsuć.

 

2. Masz opcję obniżyć koszty inwestycji zamieniając podłogówkę na kable grzejne montowane w posadzce. Takie samo coś jak podłogówka, ale tańsza. Bardzo wielu inwestorów to robi bo zostają im kolejne PLNy na rachunki za CO na następne kilka lat ...ale ja bym tej drogi nie wybrał gdyż OP - ogrzewanie podłogowe - na wodę daje Ci za 10-20-30 lat szansę zmiany systemu grzewczego na praktycznie każdy. Zaś kable muszą być na prąd.

 

3. Na prąd z zasobnikiem robiącym za bufor (on z podłogówką zapewni Ci 100% ciepła w taniej taryfie) masz jeszcze jeden miły "myk". Nie grzejesz w nocy podłogi w taniej taryfie jak to robisz z PC zaś bufor. Z kolej podłogę grzejesz sobie z bufora w dzień. Milsze uczucie w dzień.

 

 

grzanie prądem wychodzi tyle ile go zużyjesz czyli PC kontra Prąd to jakieś 3x drożej za prąd. Przy rachunku planowanym na PC 700zł jak pisałem masz na samym prądzie z 2100zł. Tylko przydało by się jakoś ogacić CWU. Choć czasem i to niekoniecznie (byle byś nie wymyślił drogich paneli solar do CWU).

 

p.s.2. do domu 100m2 i 40kwh na m2 to PC 9kw jest .... generalnie po bandzie za duża. Czyli i 25 tys na inwestycję nie wydasz. Kup od biedy sobie PC z 7kW za jakieś 5-8 tys taniej. To taki może byc konsensus bo jak miałbyś inwestować w PC do CWU to można już dołożyć i do PC do CO. Ale 9kW i cena 25 tys za PC PW do 100m2 ... za dużo i za drogo.

 

Łukasz twoje wyliczenia są idealne . Ale PC na pewno się kiedyś zepsuje , trzeba ją serwisować . Taki mały dom jest wręcz stworzony do ogrzewania bezpośrednio prądem . Rozwiązanie jest proste załóż dwa liczniki . Grzej w nocy do bufora ciepła z dwutaryfowego a w dzień używaj jednotaryfowego .

Myślę że warto przemyśleć to , chyba że się mylę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie wszytko musi się zwrócić. Coś może się po prostu przyjąć.;)

Ale to kwestia wyboru

Zweryfikuj jeszcze raz te wartości, które podajesz

EUco = 37 kWh

EUcwu = 19 kWh

Do czego to jest odniesione - do powierzchni?

Jeśli tak to strata ciepła poniżej 2kW a wody o połowę za mało jak dla 4 osobowej rodziny.

A przy liczeniu rozbij sobie faktyczne koszty na c.o. i cwu, a nie przeliczaj ze wskaźnika, bo często różne głupoty z tych programów wychodzą.

I licz tak jak zakładasz. Albo 3 albo 4 albo 2. Równie dobrze możesz taki rozrzut przyjąć przy stawce kwh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszytko musi się zwrócić. Coś może się po prostu przyjąć.;)

Ale to kwestia wyboru

Zweryfikuj jeszcze raz te wartości, które podajesz

EUco = 37 kWh

EUcwu = 19 kWh

Do czego to jest odniesione - do powierzchni?

Jeśli tak to strata ciepła poniżej 2kW a wody o połowę za mało jak dla 4 osobowej rodziny.

A przy liczeniu rozbij sobie faktyczne koszty na c.o. i cwu, a nie przeliczaj ze wskaźnika, bo często różne głupoty z tych programów wychodzą.

I licz tak jak zakładasz. Albo 3 albo 4 albo 2. Równie dobrze możesz taki rozrzut przyjąć przy stawce kwh

 

Odniesione do zapotrzebowania rocznego na metr powierzchni.

Energia na ogrzanie ciepłej wody odnosi się do statystycznych 140 litrów na dobę, z uwzględnieniem 10 % absencji w użytkowaniu w cyklu rocznym

Czyli ok 5m3 w cyklu miesięcznym - z obecnej obserwacji (mieszkam w bloku jest to wartość w której się mieszczę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 140l na dobę i na co???... osobę, mieszkanie, rodzinę?

licz jak chcesz - zasugerowałem Ci tylko byś to zweryfikował. chciałem dobrze :)

ale jak byś nie liczył, to na osobę/dobę potrzeby ciepła na cwu to 3-5 kwh

Przy 4 osobowej rodzinie daje to 4-6 tys kwh rocznie, a u Ciebie jest 1900

sprawdź jeszcze jaką masz stratę w kw przy temp, obliczeniowej 2kW i mniej?

jaką pc pw chcesz tam dać?

z jednej strony moc pc warunkuje bardziej cwu, a z drugiej strony czy warto przewymiarować?

Chyba, że z dobrą modulacją mocy.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważ że w bloku temperatura wody w kranie jest dużo wyższa i korzystasz z jej mieszania z zimną. Przy pompie z reguły w zasobniku jest woda o temp użytkowej około 45-50 stopni więc pójdzie Ci ilościowo więcej. Do podanych wartości proponuję dodać około 50-100l.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kWh, wychodzi ok 3000 kWh na rok dla całego domu

 

Skromnie, skromnie, ale czemu nie.

Do tego dojdzie Ci jeszcze strata dobowa zasobnika + cotygodniowa dezynfekcja, o ile będzie to klasyczny zasobnik, a nie przepływowy i jakaś cyrkulacja - mamy kolejny tysiąc kwh.

A ten twój "build certtificate" zakładał poniżej 2.

No ale z tymi programami jest jak z maszynką do mięsa.

Wyniki, czyli jakość tego co z nich wyjdzie, zależy od tego, co się do nich włoży.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Farmazony Waść prawi, farmazony - zwłaszcza mając na uwadze nowelę PB i ustawę o charakterystyce energetycznej budynków.

 

Ja nie pisze farmazony bo bym musiał mieć czas tylko na forum i nabijać 9000 postów

Ja pisze z praktyki jak działa urząd. Praktycznie w każdy mieście od miast wojewódzkich po powiatowe.

 

Przepraszam jak Cię uraziłem bo pracujesz w urzędzie. Ale to praktyka urzędnicza robić z 120 Ep ściemę jak i ściemą jest odbiór domu. Możesz pisać ze masz PC a grzać czystym prądem, możesz wstawić dane z sufitu by EP sie zgodziło. To ma w projekcie być ale nikt nie dochodzi skąd i jak sie tam znalazło.

 

Idziesz o zakład za 10 000 zł ze wystawie dane z sufitu, EP sie zmieści i nikt nie sprawdzi czemu tak a nie inaczej?

Idziesz o zakład o 20 000 zł ze wystawie w projekcie PC i zgodzi mi sie EP a zrobię czysty prąd i nikt mi tego nie sprawdzi ... ba ja sobie komin postawie i śmieciucha wstawie i żaden organ sie tym nie zajmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal nie detal, ale zużycie cwu zaniżone o połowę.

Nie zrozum mnie źle, ale jak robisz analizę opłacalności i używasz do tego profesjonalnych narzędzi, to właściwe założenia są ważne.

Pytasz o radę, więc Ci odpowiadam.

Jeśli na cwu potrzebujesz 2 tys kwh a na c.o. 3,7 tys kwh to pc nie ma sensu

Ale jak z jednym i drugim rozjechałeś się o 100% to wygląda to już inaczej.

Żywotność PC PW? - temat rzeka, bo naprawiać można do śmierci i nawet dłużej. Szacuje się od 15 do 20 lat i po tym okresie klient wymieni urządzenie.

Serwisowanie? koszty przeglądów od 300 do 600 zł w zależności od firmy i marki; po gwarancji regularnie serwisuje tylko część klientów, jakieś 2/3 klientów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detal nie detal, ale zużycie cwu zaniżone o połowę.

Nie zrozum mnie źle, ale jak robisz analizę opłacalności i używasz do tego profesjonalnych narzędzi, to właściwe założenia są ważne.

Pytasz o radę, więc Ci odpowiadam.

Jeśli na cwu potrzebujesz 2 tys kwh a na c.o. 3,7 tys kwh to pc nie ma sensu

Ale jak z jednym i drugim rozjechałeś się o 100% to wygląda to już inaczej.

Żywotność PC PW? - temat rzeka, bo naprawiać można do śmierci i nawet dłużej. Szacuje się od 15 do 20 lat i po tym okresie klient wymieni urządzenie.

Serwisowanie? koszty przeglądów od 300 do 600 zł w zależności od firmy i marki; po gwarancji regularnie serwisuje tylko część klientów, jakieś 2/3 klientów.

 

Właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło 300 - 600 zł, ale co jaki okres bo zaraz wyjdzie, że co rok - wtedy faktycznie nie ma to sensu bo jak będzie to 600 co rok to praktycznie zbliżamy się do ogrzewania tylko elektryką,która nie wymaga nakładów na instalację, ale z kolei nie mieści się w granicznych wymaganiach co do EP. Jak ja kocham te nasze przepisy za takie dylematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że co rok, taka jest specyfika budowy pompy P-W. A najlepiej ze dwa razy w roku wyczyścić parownik przynajmniej.

 

Czyli raz do roku dodatkowy wydatek ok 500 zł na serwis ??

Co za bandycki kraj, niby ekologia itp a tak naprawdę chodzi o napychanie kasy w pewne sektory gospodarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz pojęcie techniczne i chęci to nawet sam możesz o takie urządzenie zadbać. Z obserwacji wiem że w większości przypadków będzie to lepiej przeprowadzone czyszczenie niż przez jakiś "firmowy" serwis... Koledzy z branży - możecie się na mnie pogniewać ale sami wiecie jak to CZASAMI wygląda... :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pojęcie techniczne i to całkiem spore. Po prostu chodzi mi o określenie kosztów całkowitych na te 20 lat działania pompy - wiadomo w okresie gwarancji to te przeglądy/serwisy muszą być wykonywane przez autoryzowane firmy. Jednak nie mam ochoty na przełomie inwestycji na 20 lat o wiele wiele droższą niż inne, zaniechać kosztów ukrytych takich jak serwisy itp.

Nie po to się chce zrobić dom niskoenergetyczny, gdzie za całość cwu + co chcę płacić ok 1000 zł by potem co rok dokładać 50% na to że jakiś pan przyjedzie i filtr wymieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od indywidualnej kalkulacji. Ja na przykład nie zajmuję się pompami P-W bo wg mojej wiedzy w dłuższym okresie wypadają drożej od gruntowej, już nawet bez wliczania dodatkowych kosztów przeglądów.

 

A na pewno wystrzegaj się ludzi którzy przy każdej wizycie podpinają manometry do układu chłodniczego aby "sprawdzić ciśnienia" - to jest już największe naciągactwo i to w dodatku szkodliwe (wielka szansa na wprowadzenie gazów z atmosfery do układu przy każdym takim "serwisie"..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od indywidualnej kalkulacji. Ja na przykład nie zajmuję się pompami P-W bo wg mojej wiedzy w dłuższym okresie wypadają drożej od gruntowej, już nawet bez wliczania dodatkowych kosztów przeglądów.

 

A na pewno wystrzegaj się ludzi którzy przy każdej wizycie podpinają manometry do układu chłodniczego aby "sprawdzić ciśnienia" - to jest już największe naciągactwo i to w dodatku szkodliwe (wielka szansa na wprowadzenie gazów z atmosfery do układu przy każdym takim "serwisie"..

 

Wiesz gdyby było mnie stać na gruntową, która jest jeszcze dodatkowe 20 tys droższa niż PW to tematu by wcale nie było. Trudno tak określić co będzie za 10-15 lat, dlatego trzeba optymalizować koszty. Gdybyśmy zarabiali godziwie to nawet nie stawiałbym małego klocka 100m2 tylko jakiś wymyślny o 160 m2 powierzchni.m

Za 20 lat może się okazać, że będziemy zarabiać w euro a koszt takiej pompy ciepła poszybuje w dół tak jak np ceny laptopów na przełomie ostatnich 20 lat, a zakup nowej pompy ciepła będzie czymś normalnym jak pralki czy lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już napisałem, zależy od indywidualnej kalkulacji.

Znam osoby które zamontowały pompę powietrzną za cenę grunkówki z odwiertami (pod Toruniem gdzie glina i woda na 1,20m, do tego duuuża działka więc jeszcze taniej można zrobić bo bez odwiertów -taniej wyszłaby pompa glikolowa z poziomym dolnym źródłem niż powietrzna w tym przypadku), więc jakieś porównanie mam. Nie wiem co decydowało ale to nie moja sprawa ;)

 

Piszesz o cenie +20000 jak często jest to +5000. Albo wręcz 0 lub nawet MINUS jak powyżej...

Nie da się porównać rzeczy bez bliższego zagłębienia się w temat. Można tak sobie pogadać "pi razy drzwi".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...