Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Nie po to się chce zrobić dom niskoenergetyczny, gdzie za całość cwu + co chcę płacić ok 1000 zł by potem co rok dokładać 50% na to że jakiś pan przyjedzie i filtr wymieni.

 

bliżej pierwszych wyliczeń to będzie i 700zł jak dużo CWU nie pociągniesz i dopłata serwisowa może wyjść i 80%!

tylko są i tańsze serwisy i możesz to negocjować ze swoim lokalnym instalatorem przy zakupie (szczególnie jakby miął blisko do Ciebie) a część prac możesz robić sam i mieć serwis za 100zł.

 

Nie Ty pierwszy obudzisz się z "ręką w nocniku" i rachunkami na CO i CWU na śmiesznym poziomie a taka woda do podlania ogródka za 3msc letnie wyjdzie 500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziękuje za wypowiedzi, po namyśle i podpowiedziach z Waszej strony i rozmowie z jedym z kierowników budów padł wybór:

 

Z rozważań między pompą ciepła, a piecem na pellet, zostało wytypowane rozwiązanie pośrednio zaproponowane przez Was, z lekką modyfikacją:

 

Padło na prostą instalację elektryczną - grzejniki na podczerwień włączane bezpośrednio do sieci elektrycznej oraz przepływowe podgrzewacze wody - przy takim rozwiązaniu koszty instalacyjne są znikome, znikome są również straty energii, bo nie ma żadnej akumulacji w postaci zasobnika itp.

Co prawda pozostał problem z EP, dużo wyższą niż podane w wymaganiach technicznych na 2014 - 120 kWh/m2. Z pomocą przyszedł inny ekspert, który zaproponował panele fotowoltaniczne, które obniżą EP i wydatki za prąd/ogrzewanie.

 

Reasumując najbardziej optymalny wybór:

1) Ogrzewanie na pellet + rekuperacja, z uwzględnieniem braku 2 kominów to - 26 tys zł

2) Ogrzewanie na PC PW + rekuperacja z uwzględnieniem braku 3 kominów to - 41 tys

3) Ogrzewanie bezpośrednie na podczerwień + przepływowe podgrzewacze wody (ogrzewanie elektryczne) + rekuperacja, z uwzględnieniem braku 3 kominów i panelami fotowoltanicznymi które dają zysk ok 2500 kWh rocznie (koszt instalacji ok 15 tys - wyniki czerpane z prawdziwego panela podłączonego do sieci - http://178.252.41.87:8080/) - Razem to daje 29 tys

 

Czyli 29 tys - rewelacyjny wynik za całościową instalację CO i CWU, przy czym wydatki na ogrzewanie i CWU w cyklu rocznym i zysku ok 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych kształtują się na poziomie:

4500 kwh - wyliczenia z programu BuildDesk Certificate dla mojego domu (100m2, prosta bryła) z uwzględnieniem ok 200 l ciepłej wody dziennie (4 osobowa rodzina, temp wody z podgrzewacza przepływowego ustawiona na 42 stopnie)

 

Odliczając 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych, mamy do opłacenia rachunek za 2000 kWh, czyli 2000* 0.60 (uwzględniam taryfę dzienną) daje 1200 zł

Uwzględnijmy błędy obliczeniowe (albo to, że ktoś mi 2 córki - nastolatki) to rachunek nie powinien podskoczyć ponad 1800 zł

Rewelacyjny wynik przy uwzględnieniu niskiego nakładu inwestycyjnego, bezobsługowej eksploatacji i żywotności na ok 30 lat

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za oświecenie umysłu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dziękuje za wypowiedzi, po namyśle i podpowiedziach z Waszej strony i rozmowie z jedym z kierowników budów padł wybór:

 

Z rozważań między pompą ciepła, a piecem na pellet, zostało wytypowane rozwiązanie pośrednio zaproponowane przez Was, z lekką modyfikacją:

 

Padło na prostą instalację elektryczną - grzejniki na podczerwień włączane bezpośrednio do sieci elektrycznej oraz przepływowe podgrzewacze wody - przy takim rozwiązaniu koszty instalacyjne są znikome, znikome są również straty energii, bo nie ma żadnej akumulacji w postaci zasobnika itp.

Co prawda pozostał problem z EP, dużo wyższą niż podane w wymaganiach technicznych na 2014 - 120 kWh/m2. Z pomocą przyszedł inny ekspert, który zaproponował panele fotowoltaniczne, które obniżą EP i wydatki za prąd/ogrzewanie.

 

Reasumując najbardziej optymalny wybór:

1) Ogrzewanie na pellet + rekuperacja, z uwzględnieniem braku 2 kominów to - 26 tys zł

2) Ogrzewanie na PC PW + rekuperacja z uwzględnieniem braku 3 kominów to - 41 tys

3) Ogrzewanie bezpośrednie na podczerwień + przepływowe podgrzewacze wody (ogrzewanie elektryczne) + rekuperacja, z uwzględnieniem braku 3 kominów i panelami fotowoltanicznymi które dają zysk ok 2500 kWh rocznie (koszt instalacji ok 15 tys - wyniki czerpane z prawdziwego panela podłączonego do sieci - http://178.252.41.87:8080/) - Razem to daje 29 tys

 

Czyli 29 tys - rewelacyjny wynik za całościową instalację CO i CWU, przy czym wydatki na ogrzewanie i CWU w cyklu rocznym i zysku ok 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych kształtują się na poziomie:

4500 kwh - wyliczenia z programu BuildDesk Certificate dla mojego domu (100m2, prosta bryła) z uwzględnieniem ok 200 l ciepłej wody dziennie (4 osobowa rodzina, temp wody z podgrzewacza przepływowego ustawiona na 42 stopnie)

 

Odliczając 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych, mamy do opłacenia rachunek za 2000 kWh, czyli 2000* 0.60 (uwzględniam taryfę dzienną) daje 1200 zł

Uwzględnijmy błędy obliczeniowe (albo to, że ktoś mi 2 córki - nastolatki) to rachunek nie powinien podskoczyć ponad 1800 zł

Rewelacyjny wynik przy uwzględnieniu niskiego nakładu inwestycyjnego, bezobsługowej eksploatacji i żywotności na ok 30 lat

 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za oświecenie umysłu

Niezbyt dobre rozwiązanie bo nie skorzystasz z dobrodziejstwa taryfy G12 i mając zużycie prądu na c.o+cwu ok.8000kWh rocznie za to zapłacisz ok.5000zl - to co z paneli czyli ok.3500zl

Dla mnie bezsens,bo te 8000kWh w G12 i przy kościółku elektrycznym dadzą 2400zl rocznie.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt dobre rozwiązanie bo nie skorzystasz z dobrodziejstwa taryfy G12 i mając zużycie prądu na c.o+cwu ok.8000kWh rocznie za to zapłacisz ok.5000zl - to co z paneli czyli ok.3500zl

Dla mnie bezsens,bo te 8000kWh w G12 i przy kościółku elektrycznym dadzą 2400zl rocznie.

 

Przecież piszę, że energia na CO i CWU w przypadku mojego domku wynosi ok 4500 kWh rocznie. Przy cenie 60 gr za kWh daje to 2700 rocznie, ale biorąc pod uwagę że panel fotowoltaniczny da mi ok 2500 kWh zysku to zapłacę raptem ok 1200 zł, - daje nawet wariant pewnemu przekalkuowaniu - nawet jakym miał wydać 2000 rocznie i tak jest to rewelacyjny wynik przy tak niskich nakładach inwestycyjnych (biorę pod uwagę wymagane EP do którego muszę zejść przez panele fotowoltaniczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przecież piszę, że energia na CO i CWU w przypadku mojego domku wynosi ok 4500 kWh rocznie. Przy cenie 60 gr za kWh daje to 2700 rocznie, ale biorąc pod uwagę że panel fotowoltaniczny da mi ok 2500 kWh zysku to zapłacę raptem ok 1200 zł, - daje nawet wariant pewnemu przekalkuowaniu - nawet jakym miał wydać 2000 rocznie i tak jest to rewelacyjny wynik przy tak niskich nakładach inwestycyjnych (biorę pod uwagę wymagane EP do którego muszę zejść przez panele fotowoltaniczne)

??? to dom zużyte na ogrzewanie tylko max.1000kWh ?

Jaja se robisz czy w misce będziesz się kapal i to jedną osobą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli raz do roku dodatkowy wydatek ok 500 zł na serwis ??

Co za bandycki kraj, niby ekologia itp a tak naprawdę chodzi o napychanie kasy w pewne sektory gospodarki.

 

Dyskusja kolorów nabiera :)

Co do serwisu - nie chcesz, to po prostu nie serwisuj. Nie ma przymusu.

Będziesz miał co najwyżej tylko roczną gwarancję.

Nie odpowiadają Ci takie warunki producenta, to go po prostu olej ciepłym m....m - nie ma przymusu kupowania urządzeń konkretnego producenta, jeśli Ci nie odpowiadają jego warunki gwarancyjne.

A ty czego oczekujesz? Że ktoś Ci ten serwis zrobi, nie zapłacisz za niego i będziesz miał 5 lat gwarancji???? Albo może wieczysta gwarancja????

To kto tu jest bandytą?

 

A co do propozycji dogadania się - to chyba większość ludzi już wie, że nie ma czegoś takiego darmowy lunch.

Można przyjechać i "pooglądać urządzenie" i to się wtedy też nazywa przegląd, a można zrobić trochę więcej.

Tu już taki był, co się chwalił, że za 150 zł do 100km robi usługi serwisowe - ten którego imienia nie można wymawiać :)

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież piszę, że energia na CO i CWU w przypadku mojego domku wynosi ok 4500 kWh rocznie.

 

Nie wiem co, kto i jak liczył, ale

- 200l CWU o temperaturze 42 stopni daje zużycie 7,4kWh/dobę - rocznie daje to około 2.400kWh (przy uwzględnieniu nieobecności w domu).

- czyli na ogrzanie powierzchni i powietrza wentylacyjnego, zostaje około 2.100kWh/rok,

- czyli w tym domu jest zużycie Ek dla c.o i went, około 21kWh/m2/rok.

- czyli Ek dla CWU, c.o i went. jest około 45kWh/m2/rok,

- czyli EP = około 135kWh/m2/rok,

- czyli skąd się wzięło:

 

2) W drugim wariancie - przy ogrzewaniu elektrycznym - sprawność też na poziomie 80% całej instalacji oraz rekuperacji na poziomie 90%

EP = 214.60 - i tu już pierwszy dylemat wymagania obecne to 120

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze co do możliwych rozwiązań.

Popatrz na to trochę inaczej.

Gdyby było jedno, jedynie słuszne i "najlepsiejsze", rewelacyjne, jak kilka razy powtarzasz, rozwiązanie - to miałby je każdy.

A zgodzisz się, że tak nie jest, bo rozwiązań jest wiele.

Czyli co....

Jeden mądry, a reszta to idioci????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do propozycji dogadania się - to chyba większość ludzi już wie, że nie ma czegoś takiego darmowy lunch.

Można przyjechać i "pooglądać urządzenie" i to się wtedy też nazywa przegląd, a można zrobić trochę więcej.

Tu już taki był, co się chwalił, że za 150 zł do 100km robi usługi serwisowe - ten którego imienia nie można wymawiać :)

pzdr

 

przywołany do tablicy - ba ja się dogadywałem

stwierdzam, że faktycznie lunch nie jest darmowo bo ja w zamian instalatorowi postawiłem inny lunch a że ma on do mnie 4km to robi po cenie jakiej robi. Jak się nie ma do instalatora 4km i oddania innego lunchu to może być problem z taką ceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wypowiedzi, po namyśle i podpowiedziach z Waszej strony i rozmowie z jedym z kierowników budów padł wybór:

 

3) Ogrzewanie bezpośrednie na podczerwień + przepływowe podgrzewacze wody (ogrzewanie elektryczne) + rekuperacja, z uwzględnieniem braku 3 kominów i panelami fotowoltanicznymi które dają zysk ok 2500 kWh rocznie (koszt instalacji ok 15 tys - wyniki czerpane z prawdziwego panela podłączonego do sieci - http://178.252.41.87:8080/) - Razem to daje 29 tys

 

Czyli 29 tys - rewelacyjny wynik za całościową instalację CO i CWU, przy czym wydatki na ogrzewanie i CWU w cyklu rocznym i zysku ok 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych kształtują się na poziomie:

4500 kwh - wyliczenia z programu BuildDesk Certificate dla mojego domu (100m2, prosta bryła) z uwzględnieniem ok 200 l ciepłej wody dziennie (4 osobowa rodzina, temp wody z podgrzewacza przepływowego ustawiona na 42 stopnie)

 

Odliczając 2500 kWh z paneli fotowoltanicznych, mamy do opłacenia rachunek za 2000 kWh, czyli 2000* 0.60 (uwzględniam taryfę dzienną) daje 1200 zł

 

Kupować PV za 15000zł i wsadzać sobie do domu generalnie nieestetyczne panele na podczerwień aby oszczędzić rocznie 2500kWh wartych w 2 taryfie u mnie 675zł (energa g12r, 0,27gr 1 kWh) to mały sens.

Zwrot z inwestycji panelu 22 lata.

 

To może lepiej kupić system kable grzejne (nie widać tego w domu jak paneli na podczerwień) i wsadzić w posadzę (bo i tak posadzkę wylejesz) i cieszyć się ciepłą podłogą, estetyką i rachunkiem 4500kWh w całości w 2 taryfie za 1215 zł? Moc tych kabli jest tak że spokojnie w 12h nawalisz ciepła na 24h. Inwestycja duuuużo tańsza od PV. Sprawdź cene tych kabli grzejnych przy cenie PV i paneli podczerwieni.

 

II taryfa to klucz sukcesu i prosta instalacja: prąd z kablami czy buforem to jest prosta i tania instalacja a nie PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że On nie ma (mieć) domu 4 - 5 litrowego, tylko dom 8 - 9 litrowy.

Wynik który podaje (45kWh/m2/rok) to raczej kreatywna metoda liczenia OZC.

 

Planowane elektryczne, przepływowe ogrzewanie CWU, "wymusza" doprowadzenie "siły" do punktów jej poboru (np. łazienka) - przy czym moc takiego podgrzewacza znacznie przewyższa 10kW.

 

Ps. Pisząc o ogrzewaniu promiennikowym, ma na myśli ogrzewanie podłogowe, ale nie kablami (choć w np. łazience, kable będą), tylko folią "promieniującą podczerwień" (taki nowy "wynalazek", a właściwie nowa nazwa starej metody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupować PV za 15000zł i wsadzać sobie do domu generalnie nieestetyczne panele na podczerwień aby oszczędzić rocznie 2500kWh wartych w 2 taryfie u mnie 675zł (energa g12r, 0,27gr 1 kWh) to mały sens.

Zwrot z inwestycji panelu 22 lata.

 

To może lepiej kupić system kable grzejne (nie widać tego w domu jak paneli na podczerwień) i wsadzić w posadzę (bo i tak posadzkę wylejesz) i cieszyć się ciepłą podłogą, estetyką i rachunkiem 4500kWh w całości w 2 taryfie za 1215 zł? Moc tych kabli jest tak że spokojnie w 12h nawalisz ciepła na 24h. Inwestycja duuuużo tańsza od PV. Sprawdź cene tych kabli grzejnych przy cenie PV i paneli podczerwieni.

 

II taryfa to klucz sukcesu i prosta instalacja: prąd z kablami czy buforem to jest prosta i tania instalacja a nie PV.

 

 

mozesz cos więcej powiedzieć o tych kablach ?

niedługo zaczynam budowę i byłem w 100% zdecydowany na pompe powietrze - woda ale te kable mnie zaciekawiły

dom ok 240m po podłodze, ogrzewanie podłogowe w całości na płycie fundamentowej, cały dom dość dobrze ocieplony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
mozesz cos więcej powiedzieć o tych kablach ?

niedługo zaczynam budowę i byłem w 100% zdecydowany na pompe powietrze - woda ale te kable mnie zaciekawiły

dom ok 240m po podłodze, ogrzewanie podłogowe w całości na płycie fundamentowej, cały dom dość dobrze ocieplony

Wątek grzejących elektrycznością odwiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lejącej się fali krytyki odnośnie paneli na podczerwień i Paneli fotowoltanicznych rozważam jeszcze jedno jedną opcję co do C.O

Do głosu jednak doszła "przyszłościowe" wodne ogrzewanie podłogowe i biorąc pod uwagę sugestie odnośnie grzania prądem i rezygnacji z pieca na paliwo stałe i pompy ciepła wpadł mi oto taki pomysł.

 

instalacja CO-CWU.jpg

 

Instalacja paneli solarnych + podgrzewacz akumulacyjny wody 400 l o izolacji 10 cm, wpięty do kociołka elektrycznego 4-6kWh

 

Koszt inwestycji ok 25 tys a z wyliczeń przy grzaniu 200 l wody dziennie i 20 stopniach w domu wychodzi, że roczne zapotrzebowanie energetyczne budynku (uwzględniając panele solarne) 4500 kWh, dla tych co twierdzą, że to kreatywna księgowość, przyjmujmy nawet te 7000 kWh do obliczeń.

 

Dzięki zastosowaniu akumulacji ciepła grzeję tylko w nocy za 30 gr/kWh - czyli daje mi to 2100 zł ?

Co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...