Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Zbiornik 400l min. 2 razy za mały. Zamiast kotła elektrycznego lepiej same grzałki w zbiorniku.

 

Tylko w tych zbiornikach, które przeglądałem to są grzałki o maksymalnej mocy 2-3 kWh - a przy 400 l daje to ok 7h grzania, z temp 10 do 45 stopni - a co dopiero większy zasobnik , zakładam, że na cele CWU zużyje maks 250 l, myślicie, że na cele CO potrzeba więcej 150 l dziennie - przecież część wody będzie w obiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To proszę o oświecenie, dopiero zagłębiam się w tematykę budowy domu, a nie chce popełnić błędu

 

a myślałeś o grzaniu pelletem?czytam Twoje posty i podoba mi się Twój sposób podejścia do sprawy:) ja osobiście celowałem w PC pow-woda,ale ciągle mnie nurtują pytania ile to pochodzi bo nawet sprzedawcy mi mówią ,że 15 lat to będzie dobrze.Dom ma zapotrzebowanie na ciepło 11500 więc całkiem sporo ,żeby grzać prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celowałem w grzanie pelletem, ale tu mi chłopaki to odradzili i stwierdzam, że mają rację, w moim przypadku zapotrzebowanie no CO+CWU to ok 5-6 tys kWh

1) zrezygnowałem z budowy kominów i prawie 1:1 mam w to miejsce rekuperacje z odzyskiem ciepła - która dość znacząco obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku

2) Dość kłopotliwe będzie rozpalanie pieca latem

3) Biorąc pod uwagę nakład inwestycyjny - dobry piec i obowiązek dobudowy komina to ok 12-14 tys + zasobnik CWU jakies 3 tys

3) W przypadku, który obmyśliłem nakład inwestycyjny będzie zbliżony, ale będą dodatkowo solary, co wyeliminują mi problem wskaźnika EP - przy samym prądzie nikt Ci nie dopuści budynku do budowy . Mało tego przy buforze, gdzie będę grzał tylko w nocy i ewentualnie między 13-15 to nie zapłacę więcej jak 2000 zł za roczne zużycie na cele grzewcze i CWU

 

Czekam tylko teraz na podpowiedzi mądrzejszych - jaki cel ma dużo większy bufor niż planuję, oraz jak rozwiązują problem z grzałkami do bufora - żeby zrezygnować z pieca. Jestem w tym świeży - a i tak żona mnie gania, że za dużo siedzę przy necie i myślę.

Edytowane przez tommuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3) W przypadku, który obmyśliłem nakład inwestycyjny będzie zbliżony, ale będą dodatkowo solary, co wyeliminują mi problem wskaźnika EP - przy samym prądzie nikt Ci nie dopuści budynku do budowy . Mało tego przy buforze, gdzie będę grzał tylko w nocy i ewentualnie między 13-15 to nie zapłacę więcej jak 2000 zł za roczne zużycie na cele grzewcze i CWU.

 

Niestety takie mamy jeszcze debilizmy w przepisach - pozwolenia na budowę już od 01.07 nie potrzeba, to znowu przy odbiorze problemy robią ech ...

 

Faktycznie musisz wpisać prąd + solary a potem zamiast solarów możesz zamontować panele PV i podłączyć je do grzałek w buforze bez kosztownych konwerterów itp. tylko kwestia odpowiedniego dobrania, żeby napięcie z PV nie przekraczało dopuszczalnego dla grzałek.

Poszukaj bufora z kilkoma grzałkami [może na zamówienie taki mogą zrobić] to część wepniesz w PV a część w gniazdko przez programator.

Jeśli nie znajdziesz takiego bufora to może dać kilka mniejszych obok siebie połączonych odpowiednio, żeby latem móc grzać jeden mniejszy na samą CWU, a zimą wszystkie na CO w układzie kaskadowym.

 

Co myślicie o takim rozwiązaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej myślę o czymś takim http://www.drazice.pl/zbiorniki,akumulacji,NADO,seria,v2.html

 

zbiornik 750l z wbudowanym zbiornikiem na CWU 140 l - jeszcze nie wiem jaka jest zasada wymiany wody, ale jak dostanę maila od firmy to będę wiedział

 

Dodatkowo można dokupić zintegrowaną grzałkę 6kW - myślę że taki zestaw jest idealny na moje potrzeby

 

A w wakacje nie powinno być tak źle - grzałka będzie wyłączona a solary będą grzały różnicę temperaturową - np będzie ustawiona temp 45 dla całego zbiornika 750 l - po nocnych kąpielach się wymiesza - zrobi się 35 stopni i następnego dnia znów dogrzeją do 45 z pominięciem grzałki elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy grzaniu prądem nie mam miejsca bufor tzn taki 200-300L moze i wejdzie ,ale to już max

kociol na pellet 7800+zbiornik cwu 1500zł+komin 2000zł ta kwygląda to u mnie.Na gotowo z ogrzewaniem podłogowym 120m2 komplet bez styropianu 28 500zł.Tu pompa wyjdzie z podłogówką z 40tys no i generalnei nie ma tragedii tylko boje się awari a później kosztów kupna nowej.Fakt lodówki radzieckie chodzą do dziś jak ktoś wcześniej pisał auta z tych lat latajądo dziś i pewnie polataja jeszcze długo,ale to co produkuje się dziś jest robione pod okres gwarancji i tak naprawdę producenci modlą się o to ,żeby urządzenie zepsuło się jak najszybciej.Chociaż pc nie osądzam bo tu nie mam pojęcia ile to polata.Sprzedawca mi mówił 15 lat realnie przy normalnych warunkach użytkowania,ale jednak gwarancja jest na 3-5lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardziej myślę o czymś takim http://www.drazice.pl/zbiorniki,akumulacji,NADO,seria,v2.html

 

zbiornik 750l z wbudowanym zbiornikiem na CWU 140 l - jeszcze nie wiem jaka jest zasada wymiany wody, ale jak dostanę maila od firmy to będę wiedział

 

Dodatkowo można dokupić zintegrowaną grzałkę 6kW - myślę że taki zestaw jest idealny na moje potrzeby

 

A w wakacje nie powinno być tak źle - grzałka będzie wyłączona a solary będą grzały różnicę temperaturową - np będzie ustawiona temp 45 dla całego zbiornika 750 l - po nocnych kąpielach się wymiesza - zrobi się 35 stopni i następnego dnia znów dogrzeją do 45 z pominięciem grzałki elektrycznej.

 

 

Ciekawy ten zasobnik i powinien spełnić założenia.

 

Pewnie działa to podobnie jak tu

 

http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/138/zbiorniki-buforowe-multi-z-wbudowanym-zasobnikiem-cwu-oraz-wezownica

 

 

Co do solarów - porównaj ich cenę z kilkoma panelami PV i kablem co można by podłączyć do grzałki i ciepła woda byłaby za darmo [bez prądu do pompki].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś wie jak to jest z pompami gruntowymi czyli solankami . Mam wrażenie że to jest najlepsze rozwiązanie . Szkoda że na tym forum niema rankingu systemów ogrzewania . Jestem pewny że wygrałby piec na ekogroszek lub zwyczajny piec na paliwo stałe .

 

W każdym przypadku może wygrać taki ranking co innego - przy małych domach często byłyby to ... klimatyzatory z funkcją pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzanie wody grzałkami plus solary ani to tanie w zakupie ani w kosztach za co icwu

 

komplet taki wyjdzie 10-12 tyś zł jak nic

 

pewnie że węglem tez mozna

to ja wolę p p-w za 18 tyś komplet

 

przy łącznym zapotrzebowaniu co i cwu 5000-6000 kwh

to zuzyciie prądu będzie około 2200 kwh rocznie

700 zł rocznie nie jest tragiczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzanie wody grzałkami plus solary ani to tanie w zakupie ani w kosztach za co icwu

 

komplet taki wyjdzie 10-12 tyś zł jak nic

 

pewnie że węglem tez mozna

to ja wolę p p-w za 18 tyś komplet

 

przy łącznym zapotrzebowaniu co i cwu 5000-6000 kwh

to zuzyciie prądu będzie około 2200 kwh rocznie

700 zł rocznie nie jest tragiczne

 

Też rozpatrywałem pompę ciepła

ale - koszt nakładu inwestycyjnego przy pompie ciepła a solarami to 10 tys więcej

żywotność pompy ciepła ok 15-20 lat + coroczny serwis, o którym tu była też mowa to ok 500 zł

zatem robi się już 700+500 kosztów rocznych

 

w grzaniu grzałką z buforem z dodatkowymi solarami to jak sam widzisz 6000kWh * 0,30 taryfy nocnej to jest 1800 zł, czyli pompa ciepła te dodatkowe 10 tys nakładu zwracałoby się ok 15 lat - czyli deklarowana żywotność pompy - to wole za te 15 lat kupić i podłączyć tą PC PW, jak będzie bardziej wydajna i zaawansowana technologicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zastanawiałeś się nad żywotnością a przede wszyskim wydajnością w jednostce czasu np 10 lat solarów?

]

sugerujesz że solary plus grzałki elektryczne i duzy bufor to z robocizną 8 tyś?

 

Nie mówiłem nic o 8 tys - parę postów wcześniej podałem, że solary + bufor + podłogówka to ok 25 tys

10 tys podłogówka , 6 tys dobry bufor i raczej w 9 tys zmieszczę się za solary

 

A różnica 10 tys wygląda następująco:

PC PW - ok 20 tys

zasobik - ok 7

i instalacja CO - 10 tys

 

Stąd, są te wyliczenia, że nakład przy pompie ciepła to min 10 tys więcej ??

 

Właśnie nie lubię być strzyżony dlatego rozważam każdy aspekt. Już takich geniuszy widziałem co zakładali okna super-hiper energooszczędne, gdzie koszt takiej stolarki to ok 10 tys więcej niż dla zwykłych okien energooszczędnych o Uw na poziomie 1,1-1,2 a jak usiedli i policzyli ile energii mniej im ucieka to się w głowę puknęli - oszczędności na poziomie 100-120 zł rocznie a zwrot inwestycji - 80 lat - to już ze 2 x okna i tak już wymienią.

 

I dlatego właśnie jestem sceptycznie już teraz nastawiony do PC PW, sam na początku ją chciałem montować, ale jak się wszystko liczy to potem się okazuje że koszt nakładu będzie mi się zwracać z 10-15 lat - czyli tyle ile żywotność pompy - nie mówiąc już o przeglądach. Jakoś większość osób tu zapytanych jawnie mówi o płatnych przeglądach rocznych. A jak ktoś chce mocno oszczędzać to się może potem zdziwić że po 7-9 latach będzie musiał wymienić pompe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...