Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Gość Arturo72
Witam jestem nowy na forum całkiem szary w budowaniu, I tu mam pytanie projekt domu w pracowni ok 150m2 myślę nad rozwiązaniem PC p-w + kocioł na paliwo stałe + kolektory fotowoltaiczne do 3kw i tu pytanie czy ktoś ma takie rozwiązanie czy to się sprawdzi i czy w projekcie domu będzie odpowiednie ocieplenie czy musze coś zmieniać żeby nie mieć dużych strat ciepła

Wytłuszczone głupota i jak nie chcesz mniej płacić za ogrzewanie to nie zmieniaj nic w izolacji ale ja bym jednak zwiększył to co jest w projekcie gotowym bo dom to nie na rok tylko na kilkadziesiąt a ceny energii nie będą spadały.

Najpierw musisz się dowiedzieć jakiego typu będą to straty ciepła i ile będą cię kosztowały czyli zrób OZC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli jak dobrze rozumiem najpierw muszę mieć projekt a później można myśleć o ogrzewaniu i jego rodzaju ?

 

Najpierw projekt, pozniej ozc, na koncu adaptacja projektu i złozenie wszystkich papierów do starostwa.

Po wykonaniu ozc mozna dobrac i odpowiednie ocieplenie i system grzewczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Witam,

czy do 3-4 tyś zł jestem w stanie kupić pompę ciepła powietrze woda do grzania c.w.u? Jeżeli tak to bardzo proszę o przykłady. Do tego chcę kupić zbiornik około 200 litrów na wodę.

Ale to bezsens jest i niezbyt korzystne ekonomicznie.

Jesteś kalkulatorek to policz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czy do 3-4 tyś zł jestem w stanie kupić pompę ciepła powietrze woda do grzania c.w.u? Jeżeli tak to bardzo proszę o przykłady. Do tego chcę kupić zbiornik około 200 litrów na wodę.

 

Nie warto - mam taką opomiarowaną i COP jest znacznie niższy niż deklarowany [miało być 3,8 a jest 2,5-2,7 maks] więc opłacalność zakupu jest żadna - lepiej kupić zasobnik z grzałką i grzać wodę w 2 taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ok, to inne Wasze propozycje na grzanie wody w okresie letnim i przejściowym - poza codziennym paleniem w piecu?

No już masz odpowiedź.

Bojler za 1tys.zł i G12W.

Za pół roku nie palenia w piecu na cwu na 4 osoby zużyjesz ok.2000kWh czyli jakieś 600zl.

Dużo ? Przy pompie byłoby tego ok.200zł ale inwestycja kilka tys.zl więcej.

Oj kalkulatorek z Ciebie słaby ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler za 1tys.zł i G12W.

Za pół roku nie palenia w piecu na cwu na 4 osoby zużyjesz ok.2000kWh czyli jakieś 600zl.

Dużo ? Przy pompie byłoby tego ok.200zł ale inwestycja kilka tys.zl więcej.

 

Wolałbym bojler ze stali 316 droższy, ale na zawsze bo nie skoroduje.

 

COP pompy do CWU lepiej szacować na 2,5 bo trudno będzie wycisnąć więcej, więc wychodzi jeszcze gorzej bo nie 200 a 240 zł, czyli różnica to 360 zł i pompka zanim zacznie się zwracać pewnie już się zepsuje.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie - a czy ktoś mógłby podać przykłady pomp z których korzysta bądź słyszał o nich pozytywne opinie?

 

Po co na siłę szukac pozytywnych opinii o tym co jest ekonomicznie nieopłacalne. Jezeli ktos chce wydac wiecej niz jest ekonomicznie uzasadnione

to nie ma problemu, jego kasa, jego zadowolenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A swoją drogą, skąd to się bierze, że COP dla pomp CWU wychodzi tak słabo, podczas gdy pompy do CO rzekomo grzeją cwu z wysoką sprawnością dochodzącą w lecie do 5,0?

Całkowicie inna konstrukcja pomp ciepła do cwu a tych do c.o+cwu i inny gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkowicie inna konstrukcja pomp ciepła do cwu a tych do c.o+cwu i inny gaz.

 

Dodam do tego inną dmuchawę i pompę obiegową [energooszczędne w pompach do CO a zwykłe, tanie i energożerne w tych do CWU].

 

PS jeszcze jedna uwaga - czy ktoś zmierzył w praktyce ten COP na poziomie 5,0 przy grzaniu CWU pompą do CO i porównał z danymi z katalogu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...