Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Ok Panowie - a czy ktoś mógłby podać przykłady pomp z których korzysta bądź słyszał o nich pozytywne opinie?

 

Dimplex 30 hw (jeśli dobrze pamiętam symbol).

Roczny koszt grzania CWU dla 3 osób - ok. 360 zł. Tak drogo bo wywaliłem sterownik do załączania w taniej taryfie - z nim pewnie bym tych 300 zł. nie przekroczył.

Grzeje CWU okrągły rok.

Przy temp. zasilania > 21 C podejrzewam, że COP nie spada poniżej 3 (w lecie jest większa wilgotność i temp. zasilania, więc COP > 3, zimą być może lekko spada).

Na okrągło: zamiast 3000 kWh/rok, płacę za 1000 kWh/rok. Te 2000 kWh to w mojej taryfie (super Duon się skończył) to ok. 600 zł.

Zysk roczny to ok. 600 zł. w stosunku do grzania w taryfie G12w i grzaniu z COP = 1 i wykorzystaniu w 100% taniej taryfy.

To 50 zł./mąc.

 

Pompa bezproblemowo (puk, puk, puk odpukać w niemalowane :rolleyes:) działa 64 miesiące.

 

64 x 50 zł. = 3200 zł. (jak ktoś chce niech sobie podstawi mniejszą kwotę miesięczną i wyliczy dla innych danych).

Kupiłem ją za ok. 4200 zł. - netto + 8% VAT (po odliczeniu VATu), czyli za jakieś 4600 zł. - nie pamiętam, a faktury mi się nie chce szukać.

 

Do wyzerowania brakuje 28 miesięcy.

O podzespoły PC stosowane przez Dimplexa jestem spokojny.

 

Zrobisz jak zechcesz, nikogo mi się chce przekonywać na siłę. Wyrosłem z tego.

Każdy ma wolny wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A swoją drogą, skąd to się bierze, że COP dla pomp CWU wychodzi tak słabo, podczas gdy pompy do CO rzekomo grzeją cwu z wysoką sprawnością dochodzącą w lecie do 5,0?

Operowanie samym COP prowadzi do nieporozumień. Należy zwracać uwagę dla jakich warunków pracy jest podawany.

Przykładowo:

Alfea S11 Excellia Tri

COP 3,53 dla A20W55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ale czy na pewno pompa ciepła da radę przy mrozach -30?

A Ty na Syberii mieszkasz ? ;)

A jaki jest koszt ogrzewania pompą ciepła powiedzmy całego domu, oraz koszt przygotowania takiej instalacji?

Jeśli nie masz 100% podłogówki a raczej z kotłem nie masz,i to pod niską temp.zasilania to odpuść sobie pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a jakie jest mniej więcej koszt przygotowania takiej instalacji, plus koszt utrzymania? Dom to około 160m2 (parter ogrzewany podłogówką, oprócz garażu). Generalnie tak jak mowie mam darmowe paliwo, które wymaga ode mnie wyłącznie kilka h pracy rocznie - stąd pompa ciepła cwu przypadła mi do gustu ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ok, a jakie jest mniej więcej koszt przygotowania takiej instalacji, plus koszt utrzymania? Dom to około 160m2 (parter ogrzewany podłogówką, oprócz garażu). Generalnie tak jak mowie mam darmowe paliwo, które wymaga ode mnie wyłącznie kilka h pracy rocznie - stąd pompa ciepła cwu przypadła mi do gustu ;)

Będziesz kładł podłogówkę i robił nową wylewkę jak się pytasz tak ?

Koszt utrzymania zależy od zapotrzebowania domu na ciepło,jak je znasz to pomnóż przez metraż,podziel przez 3 i znowu pomnóż przez cenę kWh po jakiej kupujesz ją zależnie od taryfy i wyjdzie Ci rachunek za ogrzewanie jaki zapłacisz przy grzaniu pompą ciepła :)

Wszystko znasz oprócz zapotrzebowania także teraz Twój ruch :)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam Panasonica 9kW i obecnie mam problem, ze podczs grzania CWU po jakimś czasie temp we oraz wy wynosi tyle samo, Np 52* i wtedy jednostka zew soe wylacza, a pompka chyba chodzi, bo cos brzęczy. Co może byc przyczyna? Czy mogę zmienić jskies ustawienia czy cos, aby te temperaturę sie nie zrownaly?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Moje pytania:

 

1. Czy w moim wypadku bardziej opłacalna będzie pompa powietrze woda, czy gruntowa z poziomym źródłem dolnym?

2. Jaka jest różnica w kosztach budowy kotłowni CO i CWU pomiędzy pompą ciepła vs na gaz przy kotle kondensacyjnym?

3. Jaka może być prognozowana różnica w kosztach użytkowania obu instalacji?

4. Czy kotłownia z PC musi być pomieszczeniem ogrzewanym (pomieszczenie izolowane jak reszta domu)?

 

Generalnie jestem ciekaw o ile trzeba liczyć wyższe nakłady na PC i po ilu latach teoretycznie się one zwrócą.

1.na to pytanie musisz sam odpowiedzieć znając uprzednio koszty inwestycji w obu przypadkach.

2.Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "kotłownia" ale jeśli chodzi Ci o podłączenie pompy i kotła pod instalację w domu to będzie tak samo z kotłem i z pompą,nie wiem czy kotły posiadają na wyposażeniu pompę obiegową.No i oczywiście od pompy nie musisz mieć wyjścia na spaliny ;)

3.Koszt 1kWh z gazu ziemnego to ok.0,22-0,25zł a z pompy p-w 0,10-0,12zł a ja to się przekłada na Twoje rachunki to znając zapotrzebowanie domu na ciepło i prognozowane zużycie cwu sam sobie policzysz.

4.Zależy co w tej "kotłowni" będzie,ja mam pompę w pralnio-suszarni i jest tam podłogówka i wywiew z reku.

Hej, mam Panasonica 9kW i obecnie mam problem, ze podczs grzania CWU po jakimś czasie temp we oraz wy wynosi tyle samo, Np 52* i wtedy jednostka zew soe wylacza, a pompka chyba chodzi, bo cos brzęczy. Co może byc przyczyna? Czy mogę zmienić jskies ustawienia czy cos, aby te temperaturę sie nie zrownaly?

Czegoś takiego u mnie nie stwierdziłem a może się nie przyglądałem ;)

Wiem tylko tyle,że jeśli temp.w zasobniku dojdzie do ustawionej to wyłącza się wszystko łącznie z pompką obiegową.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze takie pytanie...

 

Czy mogę zrobić ogrzewanie podłogowe + 2 bufory do CO i CWU ze zwykła grzałką, która będzie pracować w taryfie nocnej a później dodać do tego systemu PC? W sensie czy prócz zakupu takiego urządzenia będę musiał liczyć się z jakimiś dodatkowymi kosztami?

Wydasz jedynie bezsensownie kasę na bufor,który do pompy ciepła nie będzie potrzebny a skomplikuje ci instalację tylko.

Chcesz sprawdzić jak wyjdzie ogrzewanie prądem w praktyce to kup kociołek elektryczny za 2,4tys.zł Elterm major 9kW i podepnij bezpośrednio do sieci.

Jak stwierdzisz,że jednak nie prąd to odpinasz go i zapinasz pompę.

 

Bufor ciepła do c.o pod pompę ciepła jest bezsensem i przeczy zasadom pracy pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czyli rozumiem, że PC grzeje podłogę w nocy a za dnia jest ciepło ze względu na akumulację budynku?

No dokładnie a Ty jak masz płytę to tym bardziej.

Zaraz zapodam Ci moje wrażenia jak przeszedłem z taryfy G11 na G12W,zobacz na wahania temperatury:

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:

-od 22-23 grzeje cwu

-od 23.10-6 grzeje c.o

-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.

O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.

Temp zasilania ustawiona na max.36st C.

Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.

Dobowe zużycie w takim przypadku przy temp. 0-2st.C to ok.15kWh w tym 3,5kWh na cwu,ogrzewanie nocne 7-9kWh.

Ok.godz.19-20 czuć wyraźnie że ogrzewanie nie chodzi.

 

Za kilka dni zmniejsze krzywą bo zona sapie że za gorąco i będzie max.35st.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.na to pytanie musisz sam odpowiedzieć znając uprzednio koszty inwestycji w obu przypadkach.

2.Nie wiem co rozumiesz pod pojęciem "kotłownia" ale jeśli chodzi Ci o podłączenie pompy i kotła pod instalację w domu to będzie tak samo z kotłem i z pompą,nie wiem czy kotły posiadają na wyposażeniu pompę obiegową.No i oczywiście od pompy nie musisz mieć wyjścia na spaliny ;)

3.Koszt 1kWh z gazu ziemnego to ok.0,22-0,25zł a z pompy p-w 0,10-0,12zł a ja to się przekłada na Twoje rachunki to znając zapotrzebowanie domu na ciepło i prognozowane zużycie cwu sam sobie policzysz.

4.Zależy co w tej "kotłowni" będzie,ja mam pompę w pralnio-suszarni i jest tam podłogówka i wywiew z reku.

 

Czegoś takiego u mnie nie stwierdziłem a może się nie przyglądałem ;)

Wiem tylko tyle,że jeśli temp.w zasobniku dojdzie do ustawionej to wyłącza się wszystko łącznie z pompką obiegową.

 

To logiczne, ze wylacza sie po osiągnięciu temp zadanej, ale u mnie zasobnik nie jest nagrzany, a temp we i wy są takie same. Wentylatory z jednostki zew. Się nie kręcą ale w środku cos buczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo,

 

a czy na etapie projektu trzeba jakoś specjalnie projektować kotłownię itp?

 

Nie ma problemu, że pompa PW będzie stała przy garażu na stronę północną? Ile może być maksymalnie oddalona jednostka zewn do wewn?

 

Jest sens robić przy podłogówce dodatkowe grzejniki w łazienkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Arturo,

 

a czy na etapie projektu trzeba jakoś specjalnie projektować kotłownię itp?

 

Nie ma problemu, że pompa PW będzie stała przy garażu na stronę północną? Ile może być maksymalnie oddalona jednostka zewn do wewn?

 

Jest sens robić przy podłogówce dodatkowe grzejniki w łazienkach?

Ja swoją "kotłownię" już na etapie adaptacji przeznaczylem na pralnio-suszarnie czyli wywalilem komin z projektu a przy projekcie wentylacji zrobiłem tam tylko wywiew,instalacja elektryczna i wodna została zrobiona pod pralkę,umywalkę i natrysk :)

Nie ma jakichś specjalnych uwarunkowań do umieszczania pompy na ścianie,po prostu tak żeby było wygodnie łącznie Z zasobnikiem.

Z umieszczeniem pompy w takim miejscu nie ma problemu,u mnie jest identycznie.

Z tego co pamiętam to max.15m jednostka zewn.może być oddalona od wewn.

W moim przypadku mam jedynie podlogowke w łazience,jeśli miały być drabinki to jedynie na prąd z gniazdka jako suszarka do ręczników a nie do grzania lazienki.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...