Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Ja swoją "kotłownię" już na etapie adaptacji przeznaczylem na pralnio-suszarnie czyli wywalilem komin z projektu a przy projekcie wentylacji zrobiłem tam tylko wywiew,instalacja elektryczna i wodna została zrobiona pod pralkę,umywalkę i natrysk :)

Nie ma jakichś specjalnych uwarunkowań do umieszczania pompy na ścianie,po prostu tak żeby było wygodnie łącznie Z zasobnikiem.

Z umieszczeniem pompy w takim miejscu nie ma problemu,u mnie jest identycznie.

Z tego co pamiętam to max.15m jednostka zewn.może być oddalona od wewn.

W moim przypadku mam jedynie podlogowke w łazience,jeśli miały być drabinki to jedynie na prąd z gniazdka jako suszarka do ręczników a nie do grzania lazienki.

 

A myślałeś kiedyś o kotle kondensacyjnym gaz ziemny?

Ja na początku byłem przekonany,że gaz to właściwa opcja ale teraz liczę, że całokształt wychodzi drogo (szacunki): przyłączenie 2000 pln + projekt i wykonanie przyłącza do kotłowni 3.000 pln + kocioł z zasobnikiem i wyposażenie kotłowni 10 -12 .000 zł ...jak nic 17.000 PLN....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
A myślałeś kiedyś o kotle kondensacyjnym gaz ziemny?

Ja na początku byłem przekonany,że gaz to właściwa opcja ale teraz liczę, że całokształt wychodzi drogo (szacunki): przyłączenie 2000 pln + projekt i wykonanie przyłącza do kotłowni 3.000 pln + kocioł z zasobnikiem i wyposażenie kotłowni 10 -12 .000 zł ...jak nic 17.000 PLN....

A no wlasnie :)

Gaz mam przy dzialce ale budowalem z mysla o ogrzewaniu domu pradem bo juz wtedy bylo to korzystniejsze ;)

Pompa ciepla zrodzila sie pozniej jako ze ceny zeszly wtedy juz pon.20tys.zl a to byl moj limit :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ci jeszcze jedno - jeśli myślisz o chłodzeniu PC to musisz dać rurki gęściej niż to wynika z rozstawu pod ogrzewanie. Albo zrobić ścienne. Prosta i dobra zasada mówi tam gdzie na podłodze ceramik to rozstaw 15cm, tam gdzie panele 10cm. Jak się boisz o opory przepływu zrób z rury 18mm, a nie 16mm. Jeśli chcesz rozwinąć samemu podłogówkę to polecam Blue floor Kantherma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ci jeszcze jedno - jeśli myślisz o chłodzeniu PC to musisz dać rurki gęściej niż to wynika z rozstawu pod ogrzewanie. Albo zrobić ścienne. Prosta i dobra zasada mówi tam gdzie na podłodze ceramik to rozstaw 15cm, tam gdzie panele 10cm. Jak się boisz o opory przepływu zrób z rury 18mm, a nie 16mm. Jeśli chcesz rozwinąć samemu podłogówkę to polecam Blue floor Kantherma.

 

A tam gdzie ma byc 10 cm bo tyle wynika z obliczen to dajemy ile? 5,6,7 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym jak położyć podłogówkę pod pompę ciepła? Tzn jak gęsto ułożyć węże blisko siebie? Z jednej strony czym bliżej tym niższą temperaturę będzie można ustawić co da wyższy COP. Natomiast czym więcej podłogówki tym więcej mocy zużyje pompa obiegowa.

Oczywiście wpływ ma też na to ocieplenie domu, czym lepsze tym niższa temperatura w podłogówce... i bądź tu mądry hehe

 

Generalnie chciałbym wybrać jak najlepsze aktualnie dostępne rozwiązanie w kwestii ocieplenia/GZ/wyboru PC pod względem opłacalności. Bo wiadomo, że nie opłaca się wydać np. 90 tyś na PC, jeśli GZ będzie na grzejnikach a dom nieocieplony (taki skrajny przykład) ;)

 

Po kolei:

1) ozc

2) audyt energetyczny

3) analiza ekonomiczna róznych systemow grzewczych

4) wybór optymalnego systemu grzewczego

5) projekt podłogówki

 

Doswiadczenia innych moga byc jedynie wskazówką, kazdy ma inne uwarunkowania, chyba ze porównanie dotyczy dokładnie tego samego projektu z takimi samymi parametrami cieplnymi znajdujacego sie w poblizu.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co ci chodzi. Przecież możesz to policzyć...

Tu nie chodzi o obliczenia, pytałem o zasadę, skoro zmniejszamy rozstaw to pytałem ile wg zasady ma byc jezeli rozstaw był obliczony na 10 cm a my chcemy go przystosowac do chłodzenia. Jezeli mamy zmniejszyc ten rozstaw to 7 cm nie będzie miało zadnego uzasadnienia pod wzgledem technicznym poniewaz ciezko jest ułozyc taki rozstaw, o zwiekszeniu oporów hydraulcznych nie wspomnę, inaczej mówiac do rozstawu 10 cm ta zasada sie nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy przy pompie ciepła PW i wodnej podłogówce jest sens montować regulatory pokojowe ? Czy w zupełności wystarczy regulator ktory jest w pompie?

Jak to jest, pytam ponieważ jeden hydraulik poleca regulatory, drugi mówi że można ale niekoniecznie, trzeci natomiast twierdzi że to zbędny wydatek bo ten ktory jest w pompie wystarczy. I bądź tu mądry.

 

I jeszcze jedno. Jak dobrać moc klimakonwektora do ogrzewania pomieszczenia? Dobierać do powierzchni, kubatury czy czego?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o obliczenia, pytałem o zasadę, skoro zmniejszamy rozstaw to pytałem ile wg zasady ma byc jezeli rozstaw był obliczony na 10 cm a my chcemy go przystosowac do chłodzenia. Jezeli mamy zmniejszyc ten rozstaw to 7 cm nie będzie miało zadnego uzasadnienia pod wzgledem technicznym poniewaz ciezko jest ułozyc taki rozstaw, o zwiekszeniu oporów hydraulcznych nie wspomnę, inaczej mówiac do rozstawu 10 cm ta zasada sie nie nadaje.

Dobrze wiesz, że nie ma żadnej zasady i specjalnie podajesz skrajny przykład. Jak będzie działać takie chłodzenie przy rozstawie rurek powiedzmy 30cm?

Tak na marginesie skoro walczymy o niską temp zasilania przy ogrzewaniu to co jest nietechnicznego w ułożeniu rurek co 7cm jeśli się da i tak wychodzi z obliczeń? Wiesz jakie mam opory w pętli 70mb rozstaw 7-8cm? Takie same jak w pętli z rozstawem 15 długości 90mb.

Nie jestem przeciwnikiem obliczeń, ozc i audytu ale skoro frofo007 tu pyta to chyba nie ma na to ochoty i podałem prosty przepis na podłogówkę nie licząc, że zarobię na projekcie ozc itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zależy mi na dokładnych wyliczeniach, tylko na wyjaśnieniu jak rozstaw rur podłogówki może wpłynąć na obniżenie temperatury zadanej i co się z tym wiążę na zwiększenie COPu PC. Czy ma to uzasadnienie ekonomiczne rozstaw podłogówki powiedzmy co 8cm, gdy na podłodze będzie ceramika a dom w standardzie energooszczędnym? Może poniesione koszty albo zwiększenie oporów przepływu spowoduje, że te przewymiarowanie GZ nigdy się nie zwróci. Czy ktoś zna odpowiedź na to pytanie?

 

Jak chcesz uzyskac odpowiedz na te szczególowe pytanie bez odpowiednich obliczen?. Czy moze ma ktos na forum czarodziejska szklaną kulę która odpowie w wyczerpujacym zakresie. O rozstawie 8 cm zapomnij, technicznie jest to trudne do ułozenia, wzrastają opory hydrauliczne, zysk w porownianiu do 10 cm zaden.

Oczywiscie ze rozstaw wpływa na obnizenie temp zasilania, sensowną granicą jest 10 cm. Oczywiscie mozna jeszcze zmniejszyc Tz ale innymi srodkami (zwiekszenie ocieplenia, lepsze okna itd) czyli wszystko to co wpływa na straty w poszczegolnych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiesz, że nie ma żadnej zasady i specjalnie podajesz skrajny przykład. Jak będzie działać takie chłodzenie przy rozstawie rurek powiedzmy 30cm?

Tak na marginesie skoro walczymy o niską temp zasilania przy ogrzewaniu to co jest nietechnicznego w ułożeniu rurek co 7cm jeśli się da i tak wychodzi z obliczeń? Wiesz jakie mam opory w pętli 70mb rozstaw 7-8cm? Takie same jak w pętli z rozstawem 15 długości 90mb.

Nie jestem przeciwnikiem obliczeń, ozc i audytu ale skoro frofo007 tu pyta to chyba nie ma na to ochoty i podałem prosty przepis na podłogówkę nie licząc, że zarobię na projekcie ozc itp

 

Ja nie znam tej zasady, jezeli ktos twierdzi ze jest to zapytałem o szczególy, co w tym złego?

Ukladałes podłgówkę w slimak przy rozstawie 7 cm? , uwazasz ze nie ma problemu z zagieciami rury? a w szczegolnosci z zagieciem 180 st. w połowie pętli. Przy 10 cm trzeba uwazac, co dopiero przy 7 cm. Co do oporów i mocy to wyglada to tak:

przykładowe obliczenia dla Tz=35 oC, dT=5 oC, powierzchnia grzejnika podłogowego=7 m2, pokrycie podłogi: panel, podłoga na gruncie

1) rozstaw 10 cm

moc=257 W

opór=1645 Pa

2) rozstaw 7 cm

moc=292 W

opór=2646 Pa

 

Wzrost mocy grzewczej o 13%

Wzrost oporów hydraulicznych o 63%

Wzrost długosci rury o 42% do tego dochodzi wieksza ilosc pętli i rozdzielacz, wieksza skrzynka na rozdzielacz czyli duzo wieksze koszty

Pomijajac trudnosci techniczne przy ukladaniu nie ma zadnego sensu ekonomicznego zmniejszenie rozstawu z 10 na 7 cm

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znam tej zasady, jezeli ktos twierdzi ze jest to zapytałem o szczególy, co w tym złego?

Ukladałes podłgówkę w slimak przy rozstawie 7 cm? , uwazasz ze nie ma problemu z zagieciami rury? a w szczegolnosci z zagieciem 180 st. w połowie pętli. Przy 10 cm trzeba uwazac, co dopiero przy 7 cm. Co do oporów i mocy to wyglada to tak:

przykładowe obliczenia dla Tz=35 oC, dT=5 oC, powierzchnia grzejnika podłogowego=7 m2, pokrycie podłogi: panel, podłoga na gruncie

1) rozstaw 10 cm

moc=257 W

opór=1645 Pa

2) rozstaw 7 cm

moc=292 W

opór=2646 Pa

 

Wzrost mocy grzewczej o 13%

Wzrost oporów hydraulicznych o 63%

Wzrost długosci rury o 42% do tego dochodzi wieksza ilosc pętli i rozdzielacz, wieksza skrzynka na rozdzielacz czyli duzo wieksze koszty

Pomijajac trudnosci techniczne przy ukladaniu nie ma zadnego sensu ekonomicznego zmniejszenie rozstawu z 10 na 7 cm

 

Ale ja nie pisałem, że jest jakaś zasada! Tylko, że przy takim samym rozstawie moc chłodzenia będzie mniejsza niż grzania. Więc bez sensu robić rozstaw 30cm bo tak wychodzi z obliczeń i pozbawiać się możliwości chłodzenia pc.

Przyczepiłeś się tych moich 7cm. Mam tak ułożone tylko w łazience, która determinuje Tz podłogówki więc o co Ci chodzi z większym rozdzielaczem nie wiem. Opory też pewnie policzyłeś dla rury 16mm, a ja już pisałem układałem kantherma 18mm i nawet jeśli wysokość podnoszenia jest większa o 0,1m H2O to te jedno pomieszczenie nie robi różnicy na obiegówce. I fakt zagięcie 180 stopni mam na rozstawie 10cm bo na 7 ciężko zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie pisałem, że jest jakaś zasada! Tylko, że przy takim samym rozstawie moc chłodzenia będzie mniejsza niż grzania. Więc bez sensu robić rozstaw 30cm bo tak wychodzi z obliczeń i pozbawiać się możliwości chłodzenia pc.

Przyczepiłeś się tych moich 7cm. Mam tak ułożone tylko w łazience, która determinuje Tz podłogówki więc o co Ci chodzi z większym rozdzielaczem nie wiem. Opory też pewnie policzyłeś dla rury 16mm, a ja już pisałem układałem kantherma 18mm i nawet jeśli wysokość podnoszenia jest większa o 0,1m H2O to te jedno pomieszczenie nie robi różnicy na obiegówce. I fakt zagięcie 180 stopni mam na rozstawie 10cm bo na 7 ciężko zrobić...

 

Tak obliczenia są dla rur 16, jako ze rozdzielacze na 16 są najbardziej rozpowszechnione i tansze w stosunku do 18. Oczywiscie ze bez sensu jest rozstaw 30 cm jezeli ktos chce chłodzic podłogówką, tyle tylko takich którzy maja taką mozliwosc jest bardzo niewielu, nawet ci którzy mają pompy (nie wszytkie pompy ma ją opcje chłodzenia) o grzejacych pradem gazem czy paliwami stałymi szkoda wspominac, zdecydowana wiekszosc z nich nigdy nie bedzie chłodziła podłogówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak obliczenia są dla rur 16, jako ze rozdzielacze na 16 są najbardziej rozpowszechnione i tansze w stosunku do 18. Oczywiscie ze bez sensu jest rozstaw 30 cm jezeli ktos chce chłodzic podłogówką, tyle tylko takich którzy maja taką mozliwosc jest bardzo niewielu, nawet ci którzy mają pompy (nie wszytkie pompy ma ją opcje chłodzenia) o grzejacych pradem gazem czy paliwami stałymi szkoda wspominac, zdecydowana wiekszosc z nich nigdy nie bedzie chłodziła podłogówką.

 

Bez przesady rozdzielacze są te same tylko śrubunki kupuje się na 18tke albo nawet na 20tke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."Punkt rosy zależy od temperatury oraz od wilgotności względnej. Ryzyko kondensacji gwarantuje, że nie można pracować z nieograniczenie niską temperaturą wody. Temperatura wody może wynosić zaledwie kilka stopni mniej niż temperatura pomieszczenia i musi istnieć system ostrzegania przed wystąpieniem kondensacji."...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."Punkt rosy zależy od temperatury oraz od wilgotności względnej. Ryzyko kondensacji gwarantuje, że nie można pracować z nieograniczenie niską temperaturą wody. Temperatura wody może wynosić zaledwie kilka stopni mniej niż temperatura pomieszczenia i musi istnieć system ostrzegania przed wystąpieniem kondensacji."...

 

no a ja myślałem że o to chodzi i w ogrzewaniu i chłodzeniu płaszczyznowym muszę się nawrócić i grzać tylko b. gorącą wodą, a chłodzić b. zimną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o pomoc w temacie.

W budowany/remontowanym domu planuję skorzystać z pompy ciepła połączonej z podłogówką + w części poddasza klimakonwektor.

Jeśli chodzi o pompę to najprawdopodobniej będzie to Panasonic 9 KW 3 fazowy (nie Tcap).

w jednej z ofert z której najprawdopodobniej skorzystam dostałem taką informację:

 

"Witam,

oferta na wybrany zestaw - w załączniku.

 

z uwagi na dwa rodzaje odbiorników zaproponowałem sprzęgło hydrauliczne /zbiornik 80 L c.o./ oraz dwie pompy obiegowe wtórne: jedna dla

podłogówki, druga dla klimakonwektorów

można z tego zrezygnować, pod warunkiem zapewnienia otwartego przepływu wody grzewczej z hydroboxu /bo ma czujnik przepływu i gdy będzie za mały, to będzie wskazywał awarię - błąd przepływu. ale uważam osobiście że warto je zastosować."

 

Co o tym sądzicie? czy to sprzęgło jest potrzebne? o co chodzi z tym otwartym przepływem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

"Witam,

oferta na wybrany zestaw - w załączniku.

można z tego zrezygnować, pod warunkiem zapewnienia otwartego przepływu wody grzewczej z hydroboxu /bo ma czujnik przepływu i gdy będzie za mały, to będzie wskazywał awarię - błąd przepływu. ale uważam osobiście że warto je zastosować."

 

1. poprosić w pierwszej kolejności o informację jaki minimalny przepływ wody grzewczej jest wymagany,

2. policzyć ile przepływu będzie u Ciebie w domu

3. wrócić do tematu jak będzie przepływ za mały, bo wydawać z góry tyle PLNów na sprzęgło, zasobnik, 2 pompki aby instalator czuł się lepiej i bogatszy a sobie komplikować instalacje to bezsens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...