Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Zastanawiam się nad rozwiązaniem grzania zimą pompą P-W, gdy temp. zewn. mocno się różnią za dnia i w nocy. Jest podłogówka, zbiornik na CWU 300l. i tu mogę wpiąć/lub nie zbiornik bufor. Biorę pod uwagę też dwie taryfy-tańsza i droższa. Bufor mógłby robić za źródło grzania w nocy nagrzane przez pompę za dnia, gdy temp zewn. jest wyższa niż w nocy. Jak się to ma do rzeczywistego zużycia prądu ? Chodzi mi o samą koncepcję grzania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zastanawiam się nad rozwiązaniem grzania zimą pompą P-W, gdy temp. zewn. mocno się różnią za dnia i w nocy. Jest podłogówka, zbiornik na CWU 300l. i tu mogę wpiąć/lub nie zbiornik bufor. Biorę pod uwagę też dwie taryfy-tańsza i droższa. Bufor mógłby robić za źródło grzania w nocy nagrzane przez pompę za dnia, gdy temp zewn. jest wyższa niż w nocy. Jak się to ma do rzeczywistego zużycia prądu ? Chodzi mi o samą koncepcję grzania

 

taki bufor jest zbyt mały, daje w sumie ok 7 kWh zapasu energii (grzanie do 55C, zasilanie OP=35C), niewiele zaoszczędzisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad rozwiązaniem grzania zimą pompą P-W, gdy temp. zewn. mocno się różnią za dnia i w nocy. Jest podłogówka, zbiornik na CWU 300l. i tu mogę wpiąć/lub nie zbiornik bufor.

1. Zacznij używać tego bufora co masz - podłogówki. Może się okazać, że starczy Ci to na 90-95% sezonu grzewczego a te kilka-kilkanaście dni w roku co wyjdziesz poza tanią taryfę nie jest wartych inwestycji w bufor np: 1000L. Wszystko zależy jak duży masz ten bufor-podłogówka i jaka jest moc PC i ile dom potrzebuje ciepła.

 

Biorę pod uwagę też dwie taryfy-tańsza i droższa.

2. Przeczytaj ten watek i inne. Ty nie bierz "pod uwagę" tylko bierz "do umowy" prąd 2 taryfowy. Nie ma opcji aby się nie opłaciło.

 

Bufor mógłby robić za źródło grzania w nocy nagrzane przez pompę za dnia, gdy temp zewn. jest wyższa niż w nocy. Jak się to ma do rzeczywistego zużycia prądu ? Chodzi mi o samą koncepcję grzania

 

3. Ma to się tak: przeczytaj punkt 2 i zdanie pierwsze.

Skrótem: co z tego, że w dzień jest cieplej i COP lepszy np: 3.0 zamiast 2.6 jak w nocy prąd jest tańszy 2 krotnie!

Np. strzelam: chcesz to płać za 100kWh w dzień po 60 gr = 60zł lub 113kWEh w nocy (bo gorszy COP) za 30gr = 34 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad rozwiązaniem grzania zimą pompą P-W, gdy temp. zewn. mocno się różnią za dnia i w nocy. Jest podłogówka, zbiornik na CWU 300l. i tu mogę wpiąć/lub nie zbiornik bufor. Biorę pod uwagę też dwie taryfy-tańsza i droższa. Bufor mógłby robić za źródło grzania w nocy nagrzane przez pompę za dnia, gdy temp zewn. jest wyższa niż w nocy. Jak się to ma do rzeczywistego zużycia prądu ? Chodzi mi o samą koncepcję grzania

 

Stałej taryfy to nie ma sensu brać - no chyba, że masz dom prawie pasywny i większość zużycia prądu to bytowe a nie na ogrzewanie. Nawet jak masz temperaturę 10 stopni niższą w nocy i będziesz grzał całą noc to zużyjesz kilka kW więcej niż w dzień ale na złotówki wyjdzie i tak sporo taniej.

Tylko trzeba uważać, żeby nie stać się niewolnikiem taniej taryfy bo jak będziesz chciał ogrzać dom tylko w nocy, żeby starczyło na cały dzień czyli nagrzejesz do wyższych temperatur niż komfortowe dla Ciebie to opłacalność takiego grzania może już wyjść na minus - ale to też zależy od domku jak szybko się wychładza.

Czyli chyba nie ma uniwersalnej metody na najtańsze ogrzewanie - dla każdego może być inna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bufor 100 L. nie mam miejsca z dużo. Wiec myśle, że pewnego rodzaju buforem bedzie sama podłogowa. Jej bezwładność daje trochę zapasu na dzień z grzania jej w nocy. Zrezygnuje z bufora. W dzień też mozna grzać na || taryfie przez 2 godz.

Dziękuję Wam za rzeczowe porównania i sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bufor 100 L. nie mam miejsca z dużo. Wiec myśle, że pewnego rodzaju buforem bedzie sama podłogowa. Jej bezwładność daje trochę zapasu na dzień z grzania jej w nocy. Zrezygnuje z bufora. W dzień też mozna grzać na || taryfie przez 2 godz.

Dziękuję Wam za rzeczowe porównania i sugestie

 

wiesz możesz nawet wejść w taryfę drogą te 2-3h dziennie, dla komfortu.. szczególnie przy większym minusie za oknem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś orientuje się czy przy mocowaniu jednostki zewnętrznej ma znaczenie wysokość na jakiej zostanie ona zainstalowana? Chcieliśmy haki na wysokości cokołu tj ok 25cm od ziemi a instalator mówi że lepiej 90 cm, a jak chcemy niżej to mamy dopłacić 150zł bo coś tam może się skraplać i trzeba zainstalować dodatkową grzałkę czy coś takiego. (mogłam coś pokręcić bo to mąż z nim rozmawiał). Mam wątpliwości ponieważ widzę jednostki raczej mocowane na fundamencie lub właśnie nisko przy ziemi, a że tracimy pomału zaufanie i cierpliwość do naszego instalatora chcę się upewnić że nie kręci. Pompa panasonic t-cap 9kw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bufor 100 L. nie mam miejsca z dużo. Wiec myśle, że pewnego rodzaju buforem bedzie sama podłogowa. Jej bezwładność daje trochę zapasu na dzień z grzania jej w nocy. Zrezygnuje z bufora. W dzień też mozna grzać na || taryfie przez 2 godz.

Dziękuję Wam za rzeczowe porównania i sugestie

 

Podłogówka będzie buforem - jedynie pytanie jak dużym co głównie zależy od mocy PC i obciążenia cieplnego domu. Z tego już "wstępne" wnioski można podać.

 

Ja mam obciążenie cieplne na poziomie 5,6kW CO dla temp 23st C w domu.

PC mam 9kW T-Cap 1 faza.

Podłogi mam 165m2 a użytkowej 150m2.

Podłogówki mam 75m2 z 6-7cm grubości posadzki a reszta ogrzewania ściennego w raptem 2,5cm tynku cementowego (ściennego będzie na cały dom z 75m2).

W pierwszym roku do -13 st C na zewnątrz grzałem 100% w taniej taryfie. Moc pompy starczała by nagrzać beton na "zapas".

 

jak masz swoje wyniki z OZC to już coś możesz oszacować.

 

Rożnica miedzy grzaniem dzień a noc to ... 0,3-0,5 st C (parter) piętro ma większą różnice bo jest dużo ściennego i ciepło parteru tez idzie do góry - w tym sensie że się mocniej nagrzewa ale potem spada do poziomu parteru jak nie grzeję. Dla umownego 0,5 st. C nie widzę sensu grzać w dzień a nie w nocy. Ten system -ogrzewanie podłogowe- ma taką bezwładność, że trudno "żonglować" ustawieniami temperatury aby na noc mieć niższą (to jego największa wada dla mnie przy wielu zaletach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrótem: co z tego, że w dzień jest cieplej i COP lepszy np: 3.0 zamiast 2.6 jak w nocy prąd jest tańszy 2 krotnie!

Np. strzelam: chcesz to płać za 100kWh w dzień po 60 gr = 60zł lub 113kWEh w nocy (bo gorszy COP) za 30gr = 34 zł.

 

Który to dostawca oferuje 2-krotną różnicę pomiędzy taryfą nocną a taryfą całodobową ?

Tauron ma np różnicę w cenie G12 II strefa a G11 (całodobowa) 20%, z umową na 2 lub 3 lata ok 35%. Dla np panasonica T-cap w aktualnych temp w nocy powiedzmy 2stC w dzień 7stC różnica w COP wynosi 25%.

 

Poza zależnością COP od temp jeszcze inne warunki pracy pompy trzeba by wziąć pod uwagę - ta sama pompa w danym domu mogła by pracować w dzień z lepszym COP wynikającym z wyższej temp, do tego i lepszym COP z faktu że mogła by pracować na niższej modulacji, w nocy przy niższych temp. być może musiała by już pracować na maksa by ogrzać dom a więc COP niższy z powodu niższej temp i niższy dodatkowo z powodu pracy na maksymalnej modulacji.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Który to dostawca oferuje 2-krotną różnicę pomiędzy taryfą nocną a taryfą całodobową ?

Tauron ma np różnicę w cenie G12 II strefa a G11 (całodobowa) 20%, z umową na 2 lub 3 lata ok 35%. Dla np panasonica T-cap w aktualnych temp w nocy powiedzmy 2stC w dzień 7stC różnica w COP wynosi 25%.

 

Poza zależnością COP od temp jeszcze inne warunki pracy pompy trzeba by wziąć pod uwagę - ta sama pompa w danym domu mogła by pracować w dzień z lepszym COP wynikającym z wyższej temp, do tego i lepszym COP z faktu że mogła by pracować na niższej modulacji, w nocy przy niższych temp. być może musiała by już pracować na maksa by ogrzać dom a więc COP niższy z powodu niższej temp i niższy dodatkowo z powodu pracy na maksymalnej modulacji.

 

Olo proszę nie śmieć umysłów ludzi!!!!

 

Kup sobie PC i zobaczysz jak to jest. Ba dla mnie może być jak piszesz COP o 25% gorszy w dzień czy 35%. Bo odbiję sobie to z naddatkiem na taryfie i cenie prądu.

 

Och choćby taka Energa stawki za 1kWh:

19 gr w G12r poza szczytem

kontra

31 gr w G11 cały dzień

łał - "tylko" 35% taniej jest w G12 niż w G11 jak pisał Olo -jak sobie prąd w wiaderku przyniesiesz!

 

Bo do ceny energii doliczamy Olo coś takiego jak przesył:

 

Energa -stawka zatwierdzona przez URE w 2014 cena przesyłu 1kWh:

6 gr G12 poza szczytem

23 gr w G11

 

Co daje cenę ok:

19gr+0,06gr = 19,6 gr w G12r

31gr+23gr = 54gr w G11

 

Oj oj oj ... 19,6 gr kontra 54 gr to blisko 275% drożej w dzień w G11 niż w nocy w G12.

 

Stawki podałem uproszczone do 2 składników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...