Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzę, ze najlepiej opłaca sie taryfę w Energa G12r. Tanie godziny to: 13-16 i 22-7. Ceny niższe od G12w (weekend w taniej taryfie) o 2 grosze. Jeżeli jednak w G12w grzeje się w weekend bez opamiętania, to rachunki mimo, że tania taryfa, może wyjść drożej. Wszędzie zatem potrzebna jest równowaga. Edytowane przez Bobromil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasza - ok mój błąd, nie wziąłem pod uwagę przesyłu.

Jednak jeżeli porównujesz ceny i stratę na COP to podawaj to w analogiczny sposób - COP o xx% mniejszy, cena o xx% mniejsza.

 

COP załóżmy dla różnicy A2 i A7 żeby było prościej znaleźć dane (delta 5 st pomiędzy nocą a dniem) -spadek COP ok 25% (bez uwzględnienia, że PC musi zdążyć nocą i w niższej temp. więc być może musi pracować na maks modulacji co jeszcze podobno sprawia większy spadek COP - ile nie wiem, 30, 35%, w mrozach dodatkowo wejdzie w I strefę - ile ? 20%, 30% sezonu ?

 

Ceny za kwh:

G11 - 54gr wg twoich wyliczeń

G12 nocą - 25gr (19+6 = 25 a nie 19,6).

A więc cena energii niższa w G12 nocą o 54% względem G11 ?

 

Ale ładnie tak napisać o ile to mniejszy COP a o ile większa cena - tylko, że takie porównanie trochę fałszuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasza - ok mój błąd, nie wziąłem pod uwagę przesyłu.

Jednak jeżeli porównujesz ceny i stratę na COP to podawaj to w analogiczny sposób - COP o xx% mniejszy, cena o xx% mniejsza.

 

COP załóżmy dla różnicy A2 i A7 żeby było prościej znaleźć dane (delta 5 st pomiędzy nocą a dniem) -spadek COP ok 25% (bez uwzględnienia, że PC musi zdążyć nocą i w niższej temp. więc być może musi pracować na maks modulacji co jeszcze podobno sprawia większy spadek COP - ile nie wiem, 30, 35%, w mrozach dodatkowo wejdzie w I strefę - ile ? 20%, 30% sezonu ?

 

Ceny za kwh:

G11 - 54gr wg twoich wyliczeń

G12 nocą - 25gr (19+6 = 25 a nie 19,6).

A więc cena energii niższa w G12 nocą o 54% względem G11 ?

 

Ale ładnie tak napisać o ile to mniejszy COP a o ile większa cena - tylko, że takie porównanie trochę fałszuje ?

 

Podajesz ceny netto. Chyba, że masz na myśli innego sprzedawcę. Wg Energa brutto: z przesyłem: droższa to 0,6950 zł. Tańsza 0,3278 zł (brutto)

Edytowane przez Bobromil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukasza - ok mój błąd, nie wziąłem pod uwagę przesyłu.

 

1. Nie bierz tego do siebie, ale trudno znaleźć czas by z Tobą dyskutować i prostować Twoje założenia o złożonej sprawie PC jak nie masz pojęcie o błahym rachunku za prąd. Sądzę, że nigdy w życiu nie miałeś w rekach takiego rachunku po prostu.

 

 

COP załóżmy dla różnicy A2 i A7 żeby było prościej znaleźć dane (delta 5 st pomiędzy nocą a dniem) -spadek COP ok 25% (bez uwzględnienia, że PC musi zdążyć nocą i w niższej temp. więc być może musi pracować na maks modulacji co jeszcze podobno sprawia większy spadek COP - ile nie wiem, 30, 35%, w mrozach dodatkowo wejdzie w I strefę - ile ? 20%, 30% sezonu ?

 

2. Tutaj w ogóle nie ma co komentować. Kto ma PC PW wie jak %COP -nie zużycie total kWh- jest różne między A10 a A5 i między A7 a A2. Oba to delty 5 st ale inne warunki pracy. Podpowiem Ci: defrost.

 

3. W ogóle aby Twoja wypowiedź miała choć trochę sensu informacyjnego to należy zacząć od jakiej szkoły doboru PC wychodzimy?

A. Grzania PC PW na maks i dogrzanie się w mrozu grzałką. Wtedy przy podanych przez Ciebie A2 może PC chodzi na wysokiej modulacji.

B. Czy jak większość tutaj póki co grzeje PC PW przewymiarowanymi. Wtedy czy jest to A2 czy A7 owe pompy na maksa w nocy nie chodzą, ot idą sobie na 35% np u mnie (gdzie tu maks?).

 

4. Skoro piszesz, że nie wiesz ile spada COP w nocy, skoro piszesz że nie wiesz ile wejdzie PC w drogą taryfę, skoro piszesz "podobno" to po co to pisać? Chcesz to głową wyważaj otwarte drzwi i steki ludzi z forum co twierdzi, ze grzanie w 2 taryfie w nocy się opłaca nawet przy PC PW nie wspominam już o PC gruntowych. Nawet się to opłaca jak ktoś chce wejść tani prąd dla kaprysu czy z powodu braku wystarczającej ilości tanich godzin.

 

Ceny za kwh:

G11 - 54gr wg twoich wyliczeń

G12 nocą - 25gr (19+6 = 25 a nie 19,6).

A więc cena energii niższa w G12 nocą o 54% względem G11 ?

 

Ale ładnie tak napisać o ile to mniejszy COP a o ile większa cena - tylko, że takie porównanie trochę fałszuje ?

 

Dokładnie to podałem, że operuję ceną uproszczoną "chwilowo" by pokazać co znaczy cena kWh na www dystrybutora a co jest na rachunku jak dojdzie przesył. Dokładnie to Cena brutto u mnie jest ok 27 groszy do blisko 60 gr czyli 2x większa, ale to już Ci np: Bobromil niżej napisał. Nawet jak Bobromir podał 2 stawki z G12 to i tak w G11 będzie ok 60gr i tak wyjdzie ponad 80% drożej. U mnie jest to więcej bo oferta G12r Energi ma bardzo tani prąd w taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny za kwh:

G11 - 54gr wg twoich wyliczeń

G12 nocą - 25gr (19+6 = 25 a nie 19,6).

A więc cena energii niższa w G12 nocą o 54% względem G11 ?

 

wiesz zależy jeszcze jak kto liczy

Assello 3 posty wyżej miał 300% różnicy a Ty 54%.

 

Jak sobie popatrzysz na cyfry -cena "uproszczona" za 1 kWh w groszach- tak gołym okiem:

25 ---- 54

to może ci wyjść

54% taniej w G12-2T od G11

lub

220% drożej w G11 od G12-2T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz zależy jeszcze jak kto liczy

Assello 3 posty wyżej miał 300% różnicy a Ty 54%.

 

Jak sobie popatrzysz na cyfry -cena "uproszczona" za 1 kWh w groszach- tak gołym okiem:

25 ---- 54

to może ci wyjść

54% taniej w G12-2T od G11

lub

220% drożej w G11 od G12-2T

 

Oj lukasza lukasza, podałem ci spadek COP jak w tabelce panasonica dla A2 i A7, sam tych danych nie wymyśliłem.

 

I prosiłem tylko o podawanie danych analogicznie - jak podajesz o ile jest mniejszy COP to podawaj o ile jest mniejsza cena, nic poza tym ? Bo pisząc - cena jest większa o 280% a COP mniejszy o 30% budujesz fałszywą opinię jaka to kolosalna różnica jest między kosztami ogrzewania w nocnej i całodobowej.

 

Podając - COP mniejszy o 30 a cena o 54 to już tak to drastycznie nie wygląda, prawda ?

Przeliczając ile w roku musisz zakupić energii w I taryfie na inne cele po cenie nieco wyższej od G11 różnica maleje. No ale 280% robi wrażenie. I tyle w temacie. Wcale nie twierdzę, że tobie nie wychodzi taniej w nocnej, ale może wyjść i drożej, i podobnie a czasem może być i zimno w domu po południu.

 

I daruj sobie żałosne wycieczki osobiste, rachunek za prąd dostaje co 2 miesiące .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Ale przeżywacie to jak mrówka okres ;)

U mnie różnica między taryfą G11 a G12W to ok.700zł za c.o+cwu czyli wielkie g... a Wy zastanawiacie się nad różnicą paru groszy między taryfami G12 ?

Brać,która jest najbliżej i tyle :)

 

Ja nie widzę różnicy w komforcie życia między G11 a G12 ale widać różnicę w rachunkach także G12 zostaje ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj lukasza lukasza, podałem ci spadek COP jak w tabelce panasonica dla A2 i A7, sam tych danych nie wymyśliłem.

 

Kończąc wypociny przed weekendem i wyjazdem.

Pisałem Ci, że błędnie zakładasz spadek COP o 30% na cały sezon między dniem a nocą! Podałem właśnie Defrost za przykład przekłamujący spadek COP między A7 a A2 dla warunkowania NIM sprawności całorocznej!

 

Dlaczego błędnie ... bo jak wytłumaczysz że Tcap9 wg katalogu COP dla A7 to 4,84 a dla A2 to 3,59 czyli spadek temperatury zewn.o 5 st C powoduje spadek COP o 25% (nie 30%)

zaś

A2 to COP 3,59 a A-7 to COP 2,85 czyli spadek temperatury zewn. o 9 st C (prawie 2x więcej niż powyżej gdzie spadek był 5 st C) powoduje "tylko" spadek COP o 20%.

 

Jest tak ponieważ przy A2 jest defrost i przy A-7 zaś przy A7 go nie ma. Może być taka sytuacja że spadek COP w % jest taki sam między A5 (brak defrostu) i A2 (defrost) przy zaledwie 3 st. C różnicy temp. zewnętrznej jak przy A2 i A-8 (10 st C różnicy temp. zewnętrznej).

 

Założenie spadku COP o 30% i wnioskowanie całego sezonu z różnic A7 i A2 jest fałszywe.

 

Ja bym strzelał że będzie to bliżej 20%, ale jak ktoś mądry liczył różnicę średniej temperatury w Polsce noc a dzień to może podać dokładniej.

A skoro -chyba się zgodzisz- średnie i zaokrąglone ceny prądu w PL brutto to 30gr w 2 taryfie G12 i 60gr w płaskiej G11, to po co grzać w G11?

 

Arturo napisał powyżej, że u niego to 700zł drożej w G11. On ma dom i 120m2 i bardzo ciepły. Pisząc wprost On ma dom nie pod Tcapa. Dom bliższy pod TCap to już mój i np zużycie: 4200KWh na sezon. Mogę płacić w Enerdze 1130zł w G12r (tak płacę) lub 2016zł w G11 jak sugerujesz i to już odjąłem 20% spadku na COPie!

 

Bo jak pisałem są 2 szkoły doboru PC. Póki co wygrywa "przewymiarowanie" i wtedy nie ma opcji by zbliżać się do ceną z G12 do G11. Zakładając przewymiarowanie PC PW domyślam się, że i spadek COP w nocy może być nieco mniejszy jeszcze. Dopiero gdy zaczniemy dochodzić do coraz lepszych izolacji domów i wstawiać coraz częściej małe PC PW pod kątem 1: CWU a dopiero 2 CO czyli PC z założenia ma wchodzi w drogie taryfy a nawet chodzić z grzałką to wtedy G11 może bardziej optymalna! Inaczej nie ma co kombinować bo ten spadek COP dzień/noc jest zbyt mały by nadrobić różnice między stawką G11 i 2 taryfą G12.

 

p.s. jak Ci uraziłem za rachunek za prąd to przepraszam - nigdy nie było to moim celem - ale zdziwienie miałem wielkie jak podałeś ceny prądu ........ bez przesyłu.

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przeżywacie to jak mrówka okres ;)

U mnie różnica między taryfą G11 a G12W to ok.700zł za c.o+cwu czyli wielkie g... a Wy zastanawiacie się nad różnicą paru groszy między taryfami G12 ?

 

1. wspaniale to usłyszeć od kogoś kto nie czyta wątku i różnicy cen między G12 2 taryfa a G11 (a nie miedzy rożnymi G12),

2. napisał 9000 postów o PC PW przezywając to jak .... wstaw co chcesz,

3. ma TCap 9kW w 118m2 na płycie fundamentowej i nagle rachunki są nieistotne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
1. wspaniale to usłyszeć od kogoś kto nie czyta wątku i różnicy cen między G12 2 taryfa a G11 (a nie miedzy rożnymi G12),

2. napisał 9000 postów o PC PW przezywając to jak .... wstaw co chcesz,

3. ma TCap 9kW w 118m2 na płycie fundamentowej i nagle rachunki są nieistotne

Miał grzać prądem na początku ze zużyciem 9500kWh a że ma 3300kWh to się cieszy nawet w G11 ;)

 

W M4 52m2 z ogrzewaniem miejskim przeliczajac na kWh zużywałem ok.6000kWh na ogrzewanie czyli grzejąc prądem 118m2 wyszlo by taniej niż w M4 :)

I z czego tu się nie cieszyć ?

A że G12 wyszła taniej niż G11 bez pogorszenia komfortu zycia to o tym pisze.

Gdybym stwierdził,że w G12 pogorszył się komfort zycia w stosunku do G11 zostałbym przy G11 pomimo,że parę stówek byłoby drożej.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kilk pytan odnosnie PC PW.

Mam obliczone OZC na 65 kwh. Powierchnia uzytkowa 92m2.

Pompę którą potrzebuję mam obliczoną na 6kw.

Mój instalator policzył mi pompę 8kw Extensa+ jedno fazową ale bez grzałki.

Pompa 6kw z grzałką wychodzi podobnie.

Takie ceny w Atlanticu rzeczywiście są.

Pytanie czy pompa taka jak w moim przypadku dosyc mocno przewymiarowana nie bedzie taktowała za bardzo?

czy nalegac jednak na pompę 6kw jak obliczył audytor?

 

Jeszcze jedno bo instalator chce puścic rury do jednostki zewnetrznej "po styropianie" w wylewce.

Czy tak można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam Was o pewną kombinację: Zanim kupię PC / PW chciałbym zamontować zbiornik z grzałką, który grzałby wodę dla podłogówki i wodę użytkową w taryfie G12. Wiem , że to nie jest rozwiązanie na długo ale na połowę zimy ma wystarczyć. Jak można to zrobić? jaki zbiornik? Z płaszczem (lepsza wymiana) i do wody użytkowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem bardzo blisko montażu pompy pw, ale mam tez gaz w działce

ostatnio kilku znajomych zaczęło mi odradzać pompe pw na rzecz kotła gazowego.....

i tu moje pytanie do użytkowników takowych pomp, czy takie pompy zimą poradzą sobie z ogrzaniem domu

jak to wygląda z Waszego doświadczenia

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem bardzo blisko montażu pompy pw, ale mam tez gaz w działce

ostatnio kilku znajomych zaczęło mi odradzać pompe pw na rzecz kotła gazowego.....

i tu moje pytanie do użytkowników takowych pomp, czy takie pompy zimą poradzą sobie z ogrzaniem domu

jak to wygląda z Waszego doświadczenia

Dziękuję

 

Tak jest zawsze, gdyby oni wszyscy jeździli mercedesami to myślisz, że co by ci polecali, jeździł byś mercem jak oni. Trzeba słuchać innych racji ale ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vieja74 podstawą jest dobrze zaizolowany dom, musi być szczelny. Jeśli tego dopilnujesz toodpowiednio dobrana pompa oczywiście spełni swoją role. Dobór mocy Pci oparte powinno być na obliczeniach OZC. Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem bardzo blisko montażu pompy pw, ale mam tez gaz w działce

ostatnio kilku znajomych zaczęło mi odradzać pompe pw na rzecz kotła gazowego.....

i tu moje pytanie do użytkowników takowych pomp, czy takie pompy zimą poradzą sobie z ogrzaniem domu

jak to wygląda z Waszego doświadczenia

Dziękuję

 

1 kWh z gazu to mniej wiecej 27-30 gr, gazownie maja teraz wpolczynnik konwersji z m3 gazu na kWh i nie wiadomo juz w co wierzyc, taki koszt to i tak przy zalozeniu ze caly uklad CO pracuje z efektywnoscia powyzej 95% !!!

 

Przy PC PW grzejac w taniej taryfie bedziesz mial duzo ponizej 15 gr/kWh, jesli masz zamiar na dom wydac 400-500 tys to te 10-12 wiecej na PC warto dac teraz.

 

Moze Arturo nie zawsze gral fair :p ale z perspektywy czasu jego wybor wydaje sie byc trafny - ma bardzo cieply dom i wysoko efektywny system grzewczy (z COP ze 3,5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...