Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Czyli konsensusu lub reguły nie ma. Kazda firma pewnie ma swoje rozumienie tematu. Logicznym było by w koncowych etapach ładowania po prostu utrzymywac 55-60C na zasilaniu wężownicy i ograniczać do min moc, aby uniknać taktowania. Jak taki inwertor ;) zejdzie do 3 kW, to powinna mu wystarczyć i zwykła przeciętna weżownica na delcie 45/60.

Fajnie by było jak by inni pochwalili sie jak ich zabawki sie zachowuja w takich warunkach.

Otóż to. Nie ma reguły.

A np. Altherma gruntowa pracuje dokładnie tak jak opisałeś, z modulacją od 2-3 do 10-13 kW.

Przy czym uwaga - trudno by pracowała 60/45 jak chcesz mieć nastawę np. 50 czy 55 stopni

Dlatego też pracuje nawet z bardzo małą deltą, utrzymując temp. wężownicy powyżej nastawy

pzdr.

Edytowane przez clarnet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Mam zbiornik 300 l z podwójną wężownicą o łącznej powierzchni wymiany zaledwie 1,4 m2 i nigdy nie miałem problemów z taktowaniem lub dogrzaniem wody do zadanej temperatury 45*.

Zbiornik i wężownice ( połączone równolegle dla zmniejszenia oporów przepływu) ze stali nierdzewnej.

Grzeję wodę 2 razy dziennie po ok. 30-40 minut - jak większość na tym forum, zużywając 2,5 -4 kWh dziennie i nie odczuwam żadnego dyskomfortu wynikającego z braku dużej powierzchni wymiany.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy woda w zbiorniku osiąga 45*C, to ile stopni jest wtedy na wyjściu skraplacza?

 

Witam

 

Pompa praktycznie zawsze kończy ogrzewanie wody z temperaturą zasilania 57*, zaś delta zmniejsza się do ok 2,5. Proces ogrzewania wody odbywa się według scenariusza opisanego przez Clarneta kilka postów wyżej.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z pytaniem w temacie, czy zwykłą 14kw da się podpiąć pod 300l z podwójną wężownicą 2.3 m2, podobno jest z tym problem, ktoś mi tutaj kiedyś napisał, że można tylko jakoś mi to umknęło

Podłącz, zobacz, przetestuj, powinno działać.

Powierzchnia wężownicy to nie wszystko. Np. Daikin zaleca własne zasobniki nie tylko z uwagi na chęć ich sprzedaży, ale na fakt, że logika pracy cwu jest zoptymalizowana pod kątem konkretnego zasobnika. Chodzi o wysokość rozmieszczenia w zasobniku grzałki, wężownicy i wlotu czujnika temperatury oraz wzajemnej współpracy pc z grzałką zasobnika w trybie cwu i dezynfekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja z pytaniem w temacie, czy zwykłą 14kw da się podpiąć pod 300l z podwójną wężownicą 2.3 m2, podobno jest z tym problem, ktoś mi tutaj kiedyś napisał, że można tylko jakoś mi to umknęło

Masz on/off, zatem może przyda Ci się informacja, że jeden z użytkowników gruntowej on/off (12,6kW) z podobnym zbiornikiem i wężownicą był zmuszony z powodu taktowania przy grzaniu CWU zwiększać graniczną na wyjściu aż do 59*C.

Niestety już nie pamiętam do ilu stopni grzał CWU.

Skoro już masz PC (graniczną na wyjściu masz 60*C?) i zbiornik to myślę, że warto przetestować takie połączenie. Może będzie "na styk", a nawet jeśli trochę braknie to można np. dogrzać grzałką sterowaną zegarem.

Zimą grzewcza spadnie i sytuacja się trochę poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz on/off, zatem może przyda Ci się informacja, że jeden z użytkowników gruntowej on/off (12,6kW) z podobnym zbiornikiem i wężownicą był zmuszony z powodu taktowania przy grzaniu CWU zwiększać graniczną na wyjściu aż do 59*C.

Niestety już nie pamiętam do ilu stopni grzał CWU.

Skoro już masz PC (graniczną na wyjściu masz 60*C?) i zbiornik to myślę, że warto przetestować takie połączenie. Może będzie "na styk", a nawet jeśli trochę braknie to można np. dogrzać grzałką sterowaną zegarem.

Zimą grzewcza spadnie i sytuacja się trochę poprawi.

 

Tak moja pompka pójdzie do 59, 60 to wywala błąd, zasobnik ma dwa miejsca na czujnik, ja w zasadzie nie grzeję do wysokich temperatur, 43 wystarcza spokojnie, czasem przegrzewam go grzałką, chyba się skuszę jak gwarancja minie, tylko zaworek trzeba kupić i bałagan znów :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam stoje przed zakupem PC PW. Mam juz instalacje w domu ale pompy jeszcze nie.

Mam pytanie ponieważ instalator odradza mi druga taryfę.

Wiadomo nizszy cop itd.

Czy posłuchać go i założyc zwykły?

Czy mozna pozniej zmienić licznik na dwutaryfowy np. po pierwszym sezonie?

Nie wiem co robić a w przyszłym tyg ide podpisywać umowę.

 

 

Domek 92m2. Zapotrzebowanie 65kwh/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam stoje przed zakupem PC PW. Mam juz instalacje w domu ale pompy jeszcze nie.

Mam pytanie ponieważ instalator odradza mi druga taryfę.

Wiadomo nizszy cop itd.

Czy posłuchać go i założyc zwykły?

Czy mozna pozniej zmienić licznik na dwutaryfowy np. po pierwszym sezonie?

Nie wiem co robić a w przyszłym tyg ide podpisywać umowę.

 

 

Domek 92m2. Zapotrzebowanie 65kwh/m2

 

Jeżeli podłogówka to druga taryfa i nie słuchać instalatora. Kwestia jeszcze co on oferuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.Krk

A może by tak podejść do tematu jeszcze inaczej, mam na myśli wężownicę grzejącą przepływowo. Temat co jakiś czas się pojawia, a ostatnio wspomniał o tym kolega wihajster.

Coś takiego sklecił sobie np. kolega pom_pla. Z tego co pamiętam, to on ma zbiornik 750l grzany do 43*C, wężownica to 50m Cu15.

Jeśli uwzględnić stosunkowo wysoką temperaturę na wyjściu Twojej PC, to może zbiornik 300l i wężownica 2,3m2 będzie w stanie zapewnić zadowalający efekt?

Potrzebna jest rada kogoś, kto takie układy już budował. Może któryś z instalatorów coś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On proponuje taryfe normalną.

Argumenty takie że druga taryfa nie wygodna, że wymaga dyscypliny i cop mniejsze nocą i przy moim metrażu to znikome oszczednosci albo w ogóle.

Bzdury opowiada a czy znikome oszczędności to już kwestia strat ciepła domu.

Weź sobie na próbę na rok G11 potem możesz przejść na następny rok na G12 a za trzecim rokiem wybierzesz :)

G12 nie wymaga żadnej dyscypliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury opowiada a czy znikome oszczędności to już kwestia strat ciepła domu.

Weź sobie na próbę na rok G11 potem możesz przejść na następny rok na G12 a za trzecim rokiem wybierzesz :)

G12 nie wymaga żadnej dyscypliny.

 

Zastanawia mnie jedna rzecz. Jezeli w G12 grzeję w nocy dom do temp. zadanej czyli np.22 st.

Potem w ciągu dn. dom sie wychładza i załóżmy temp. spada do 20,5 st. to oznacza że nad ranem mam 22st. a wieczorem 20,5st.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz. Jezeli w G12 grzeję w nocy dom do temp. zadanej czyli np.22 st.

Potem w ciągu dn. dom sie wychładza i załóżmy temp. spada do 20,5 st. to oznacza że nad ranem mam 22st. a wieczorem 20,5st.?

 

Tania taryfa jest nie tylko w nocy ale również 2 godziny w ciągu dnia np. od 13 do 15. W tych godzinach również włączysz pompę ciepła i będzie z lepszym COP niż w nocy i na dodatek w taniej taryfie.

 

jeżeli ten instalator takie cuda opowiada, to ciekaw jestem co za pompę Ci zamontuje i za ile :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.Krk

A może by tak podejść do tematu jeszcze inaczej, mam na myśli wężownicę grzejącą przepływowo. Temat co jakiś czas się pojawia, a ostatnio wspomniał o tym kolega wihajster.

Coś takiego sklecił sobie np. kolega pom_pla. Z tego co pamiętam, to on ma zbiornik 750l grzany do 43*C, wężownica to 50m Cu15.

Jeśli uwzględnić stosunkowo wysoką temperaturę na wyjściu Twojej PC, to może zbiornik 300l i wężownica 2,3m2 będzie w stanie zapewnić zadowalający efekt?

Potrzebna jest rada kogoś, kto takie układy już budował. Może któryś z instalatorów coś podpowie?

 

Właśnie jest z tym kłopot bo mam dwa nowe baniaki w zasadzie, szkoda by było wywalać to na złom, ja pytam trochu na zaś, bo puki co nie jest tak źle, poza sezonem grzeję te dwa baniaki za 25 - 30 zł. miesiąc, ale gdyby coś miał okazję zrobić to lepiej wiedzieć wcześniej w co iść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedna rzecz. Jezeli w G12 grzeję w nocy dom do temp. zadanej czyli np.22 st.

Potem w ciągu dn. dom sie wychładza i załóżmy temp. spada do 20,5 st. to oznacza że nad ranem mam 22st. a wieczorem 20,5st.?

Klimon już Ci odpowiedział,w dzień w godzinach 13-15 masz też tania taryfę.

A temp.tak drastycznie nie powinna spaść.Jak spadnie przez te parę h nie grzania to ok.0,5st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...