Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Właśnie jest z tym kłopot bo mam dwa nowe baniaki w zasadzie, szkoda by było wywalać to na złom, ja pytam trochu na zaś, bo puki co nie jest tak źle, poza sezonem grzeję te dwa baniaki za 25 - 30 zł. miesiąc, ale gdyby coś miał okazję zrobić to lepiej wiedzieć wcześniej w co iść

Dlaczego na złom? Miałem na myśli wykorzystanie istniejącego zbiornika. Masz dwa po 300l i jeden pracuje jako sprzęgło (za nim grzejniki)?

Obiegówka w obiegu wężownica - sprzęgło sterowana sterownikiem różnicowym (pomiar temperatur w obydwu zbiornikach), czy jakoś inaczej?

Kiedyś chyba pisałeś, ale już nie pamiętam.

 

Skoro koszty masz niskie, układ pracuje poprawnie zarówno latem jak i zimą zapewniając jakieś sensowne warunki pracy PC, to można zaczekać z modyfikacją do chwili, aż zbiornik CWU diabli wezmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.

 

Wątek czytam w każdej wolnej chwili, dotarłem do 500 postu i jestem z tego niezmiernie dumny :), tylko gdzie tam do końca.

Mam parę pytań do Was i proszę o wyrozumiałośc, jeżeli odpowiedzi na nie są gdzieś zakopane w tym wątku.

 

Wstęp: Dom parterowy w budowie stan SSO, 134 m2 uż., kubatura 357,8 m3, parterówka, okna ok. 33m2, wszędzie planowana podłogówka, WM, ogrzewanie gazowe i kominek bez niczego (wylot ciepłego powietrza pod wyciagiem WM tak by cos z tego odzyskać - palenie będzie sporadyczne jednak). Zamieszkają narazie osoby 2+1. Wstępnie szykowalismy się na grzanie gazem, jednakże koszty przyłącza powaliły ok. 15 tyś przyłącz plus koszt pieca kondensacyjnego i instalacji. Chyba odpuszczę, bo zainwestuję tyle co w pompę ciepła i będę miał 3 razy droższe paliwo. Bez sensu.

OZC Asolt:

Projektowe obciążenie cieplen budynku: 4226 W,

zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie - 6267 kWh/rok

wskaźnik zapotrzebowania na ciepło EAH (cokolwiek to oznacza) - 46,8 kWh (m2*rok)

wskaźnik zapotrzebowania na ciepło EVH (cokolwiek to oznacza) - 17,5 kWh (m2*rok).

 

Moje pytania i prosby do Was:

1. Jaką pompę polecacie (grunt czy PW) przy takich parametrach i jakiej firmy.

2. Pakować się w ogrzewanie podłogowe na całości, czy lepiej (taniej, większe możliwości aranżacji pomieszczenia) kupić KK i umieścić je np. w sypialniach. Warto?

3. Bufor CWU zrozumiałe ma być, a bufor CO potrzebny? Temat się przewijał w wątku raczej negatywnie (straty), ale do finału tematu jeszcze nie dotarłem stąd moje pytanie.

4. Czy przy takim zapotrzebowaniu na ciepło nie lepiej piec elektryczny i maty grzejne (niższe koszty inwestycji niż PW), czy też popłynę na tym jak Zabłocki.

5. Kotłowania (tam gdzie będzie pompa) sasiaduje z sypialnią. Będzie się dało spać, czy lepiej wywalić PC do garażu?

 

Kominek pierwotnie miał być z PW, ale rezygnujemy z tego na zwykły reprezentacyjny nawet bez DGP, więc prosze go raczej nei brac pod uwagę jako alternatywy na mrozy i dogrzaniu chałupy. CWU latem również grzane z pompy. Jesli KK to lepsza i tańsza alternatywa dla podłogowego to oczywiście wolałbym też pompę z opcją chłodzenia.

 

Bedę wdzięczny za odzew. Dziękuję

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Wątek czytam w każdej wolnej chwili, dotarłem do 500 postu i jestem z tego niezmiernie dumny :), tylko gdzie tam do końca.

Mam parę pytań do Was i proszę o wyrozumiałośc, jeżeli odpowiedzi na nie są gdzieś zakopane w tym wątku.

 

Wstęp: Dom parterowy w budowie stan SSO, 134 m2 uż., kubatura 357,8 m3, parterówka, okna ok. 33m2, wszędzie planowana podłogówka, WM, ogrzewanie gazowe i kominek bez niczego (wylot ciepłego powietrza pod wyciagiem WM tak by cos z tego odzyskać - palenie będzie sporadyczne jednak). Zamieszkają narazie osoby 2+1. Wstępnie szykowalismy się na grzanie gazem, jednakże koszty przyłącza powaliły ok. 15 tyś przyłącz plus koszt pieca kondensacyjnego i instalacji. Chyba odpuszczę, bo zainwestuję tyle co w pompę ciepła i będę miał 3 razy droższe paliwo. Bez sensu.

OZC Asolt:

Projektowe obciążenie cieplen budynku: 4226 W,

zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie - 6267 kWh/rok

wskaźnik zapotrzebowania na ciepło EAH (cokolwiek to oznacza) - 46,8 kWh (m2*rok)

wskaźnik zapotrzebowania na ciepło EVH (cokolwiek to oznacza) - 17,5 kWh (m2*rok).

 

Moje pytania i prosby do Was:

1. Jaką pompę polecacie (grunt czy PW) przy takich parametrach i jakiej firmy.

2. Pakować się w ogrzewanie podłogowe na całości, czy lepiej (taniej, większe możliwości aranżacji pomieszczenia) kupić KK i umieścić je np. w sypialniach. Warto?

3. Bufor CWU zrozumiałe ma być, a bufor CO potrzebny? Temat się przewijał w wątku raczej negatywnie (straty), ale do finału tematu jeszcze nie dotarłem stąd moje pytanie.

4. Czy przy takim zapotrzebowaniu na ciepło nie lepiej piec elektryczny i maty grzejne (niższe koszty inwestycji niż PW), czy też popłynę na tym jak Zabłocki.

5. Kotłowania (tam gdzie będzie pompa) sasiaduje z sypialnią. Będzie się dało spać, czy lepiej wywalić PC do garażu?

 

Kominek pierwotnie miał być z PW, ale rezygnujemy z tego na zwykły reprezentacyjny nawet bez DGP, więc prosze go raczej nei brac pod uwagę jako alternatywy na mrozy i dogrzaniu chałupy. CWU latem również grzane z pompy. Jesli KK to lepsza i tańsza alternatywa dla podłogowego to oczywiście wolałbym też pompę z opcją chłodzenia.

 

Bedę wdzięczny za odzew. Dziękuję

Pozdrawiam

 

A moze lepiej do mnie zadzwonic, chyba ze wskazane inne głosy w dyskusji. Przy takim zapotrzebowaniu w gaz nie sie co pakowac, w pompę równiez, najtaniej inwestycyjnie i serwisowo, a porównywalnie eksploatacyjnie z gazem jest wykorzystac w 100% II taryfę (g12w) do grzania i cwu (bufor z wezownicą przepływowa cwu) Jedynym wskazaniem co do pompy jest mozliwosc chłodzenia. Tauron ma bardzo dobrą cene II taryfy (praktycznie najtaniej w kraju)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC Asolt:

Projektowe obciążenie cieplen budynku: 4226 W,

zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie - 6267 kWh/rok

Kociołek typu Kospel z bojlerem za 5tys.zł i rachunki za ogrzewanie ok.1900zł+cwu ok.1200zł

lub powietrzna z zasobnikiem za ok.20tys.zł i rachunki za ogrzewanie ok.600zł+cwu ok.400zł

Gazu i gruntowej nie ma sensu.

Edytowane przez zaś tam ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy tak ciepłym domu, różnica w kosztach eksploatacji kilkaset zł. Różnica w inwestycji wyjdzie Ci z ofert jakie dostaniesz

2. KK nie wyjdzie Ci nigdy taniej, bo zawsze będzie kosztował więcej niż rura w posadzce. KK wybierasz w 4 wypadkach a) chcesz chłodzić, b) sama posadzka nie dostarczy do pomieszczenia wymaganej ilości ciepła c) podłoga nie nadaje się do ogrzewania podłogowego, d) nie lubisz ciepłej podłogi

3. Bufor to ogniwo, które spina źródło ciepła z instalacją. Jeśli twoja instalacja i źródło będą go potrzebowały to musi być. W większości instalacji nie musi być.

4. Lepiej jest określeniem subiektywnym. Sam policz i sobie odpowiedz

5. Zależy od urządzenia, ściany i garażu. Coś za coś. Cichego urządzenia raczej nie będzie słychać, a głośne tak. W nieogrzewanym, zimnym garażu wieksza strata.

 

Odpuść sobie wyciąg z WM nad kominkiem, bo ciepło zamiast trafić do pomieszczenia, zostanie wywiane do komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek typu Kospel z bojlerem za 5tys.zł i rachunki za ogrzewanie ok.1900zł+cwu ok.1200zł

lub powietrzna z zasobnikiem za ok.20tys.zł i rachunki za ogrzewanie ok.600zł+cwu ok.400zł

Gazu i gruntowej nie ma sensu.

 

Przy buforze koszt ogrzewania to ok. 1650 zł, po co dwa urządzenia jak moze byc jedno, dobry bojler kosztuje swoje (bo z nierdzewki) a te tansze albo co kilka lat trzeba wymieniac (duzo przykładów na forum) a zawsze trzeba myslec o wymianie anody, a czasem przez autoryzowanego instalatora bo tak wymaga gwarancja. Poza tym mając bufor mamy 100% wykorzystania II taryfy a przy bojlerze nie. Nie zawsze najtansze inwestycyjnie rozwiazanie jest najtansze eksploatacyjnie i serwisowo. O trwałosci bufora i bardzo tanich czesci nie wspomnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy buforze koszt ogrzewania to ok. 1650 zł, po co dwa urządzenia jak moze byc jedno, dobry bojler kosztuje swoje (bo z nierdzewki) a te tansze albo co kilka lat trzeba wymieniac (duzo przykładów na forum) a zawsze trzeba myslec o wymianie anody, a czasem przez autoryzowanego instalatora bo tak wymaga gwarancja. Poza tym mając bufor mamy 100% wykorzystania II taryfy a przy bojlerze nie. Nie zawsze najtansze inwestycyjnie rozwiazanie jest najtansze eksploatacyjnie i serwisowo. O trwałosci bufora i bardzo tanich czesci nie wspomnę

Nie mam bufora, a CO i CWU w 100% leci w taniej taryfie.

Wymiana anody w bojlerze co 1,5 roku - koszt 90 zł przez serwis producenta. Koszt bojlera 700 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam bufora, a CO i CWU w 100% leci w taniej taryfie.

Wymiana anody w bojlerze co 1,5 roku - koszt 90 zł przez serwis producenta. Koszt bojlera 700 zł.

 

A jak długo masz bojler? posty o częstych wymianach bojlerów nie są nieprawdą. Co do wykorzystania II taryfy wszystko uzaleznione od ilosc osób i pojemnosci bojlera (wieksza ilosc to wiekszy bojler a tym samym drozszy). Jaką przewidujesz trwałałosc grzałki? Wiem ze nie mozna uogolniac ale jezeli cos u Ciebie sie sprawdziło nie oznacza ze sprawdzi sie u wszystkich.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler ma 5 lat. No i przy ostatniej wymianie anody serwisant stwierdził, że nie ma potrzeby jej następnej wymiany - ta stara była po 1,5 roku prawie w ogóle nie zużyta. Zależy to od jakości wody - mieliśmy zmianę ujęcia.

 

Jeśli bojler kosztował 700 zł, to ile może kosztować grzałka? Zapewne nie fortunę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zadzwonię, zadzwonię. Jutro :) A inne głosy jak najbardziej wskazane, bo przejście na sam prąd nieco mnie przeraża i szukam kogoś kto mnei od tego merytorycznie odwiedzie. Oczywiście koniecznym będzie przeliczenie czasu zwrotu instalacji z PC PW w stosunku do instalacji elektrycznej CO. Chłodzenie to tak raczej margines, przy dobrym ociepleniu i zasłonięciu okien problem nie będzie aż tak wielki - planowana GWC do WM więc nieco ochłodzi się.

Tylko ten prąd... w razie "W" brak możliwości wpięcia w instalcję innego źródła ciepła (gaz, ostatecznie węgiel) bez rozkuwania podłóg lub zakładania grzejników. Grzanie samym prądem stosunkowo drogie nawet w taniej taryfie, zapewne zadecyduje różnica nakładów na poszczególne instalacje i czas "zwrotu" tej różnicy.

Przy czym stabilność cen prądu w przyszłości może być poważnie zagrożona,(bo dalej mamy niemal najtańszą w europie) i jeśli osiągnie granice absurdu to naprawdę ciężko będzie o alternatywne rozwiązania.

Problemem jest również małżonka, która nagle żywo zainteresowała się temperaturami w nowym domu i nie wiem czy nie trzeba będzie przeliczyć OZC na 1-2 stopnie wyżej :) Tak dla świętego spokoju....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten prąd... w razie "W" brak możliwości wpięcia w instalcję innego źródła ciepła (gaz, ostatecznie węgiel) bez rozkuwania podłóg lub zakładania grzejników.

Mylisz się,Kospela za 3tys.zł lub Elterma za 2,4tys.zł wpinasz bezpośrednio do wodnej podłogówki !

Grzanie samym prądem stosunkowo drogie nawet w taniej taryfie,

Przy grzaniu prądem za ogrzewanie zapłacisz 1900zł a za cwu 1200zł a przy gazie ziemnym za ogrzewanie zapłacisz 1400-1600zł a za cwu 900-1000zł.

O ile jest drożej eksploatacyjnie a o ile taniej inwestycyjnie ?

Edytowane przez zaś tam ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Przy tak ciepłym domu, różnica w kosztach eksploatacji kilkaset zł. Różnica w inwestycji wyjdzie Ci z ofert jakie dostaniesz

2. KK nie wyjdzie Ci nigdy taniej, bo zawsze będzie kosztował więcej niż rura w posadzce. KK wybierasz w 4 wypadkach a) chcesz chłodzić, b) sama posadzka nie dostarczy do pomieszczenia wymaganej ilości ciepła c) podłoga nie nadaje się do ogrzewania podłogowego, d) nie lubisz ciepłej podłogi

 

Odpuść sobie wyciąg z WM nad kominkiem, bo ciepło zamiast trafić do pomieszczenia, zostanie wywiane do komina.

 

Ktosik wskazał różnicę na poziomie 1500 zł rocznie, róznica w cenie żródła ciepła 15 tyś. zwrot w 10 lat. Oczywiście nie liczone koszty ułożenia ogrzewania podłogowego.

 

O, ktosik edytował posta. i zrobiło się różnicy 500-800 zł. Mogę niedożyć do zwrotu.

 

KK odpuszczam powoli, drogo wychodzi jednak.

Ale wyciąg z WM nad kominkiem? Dlaczego nie? Może żle się wyraziłem w opisie sytuacji. Jakoś to ciepło zostanie oddane do pomieszczenia punktowo wokól i do góry raczej przy kominku i stamtąd poprzez WM trafi do REKU gdzie w wymienniku odda ciepło i wróci bez zapachów dymu do poszczególnych pokoi jako świeże ciepłe powietrze. Taka prymitywna (bo rzadko używana więc nie ma potrzeby odzyskiwac za wszlką cenę ciepła) forma DGP które jednak przenosi zapachy i kurz.

Skłaniam się ku pompie ciepła PW. Ile kWh zużyje pompa ciepła na ogrzewanie jeśli zapotrzebowanie wynosi 6300 kWh na rok, bo zużycie elektrycznego kotła wyniesie coś w tych granicach. A pytam, bo za zużycie do poziomu 3000 kWh rocznie miałbym dodatkowe bonusy w zł.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się,Kospela za 3tys.zł lub Elterma za 2,4tys.zł wpinasz bezpośrednio do wodnej podłogówki !

 

A to zmienia postać rzeczy całkowicie:) Dlaczego ja to kojarzyłem z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym kablami? No nic, bez fachowej konsultacji się nie obędzie.

 

"Asolt: Drogie???, porównywalne z gazem, jezeli gaz tez za drogi to tak, faktycznie drogie. Cóz pozostaje? tylko pompa "

 

Czegoś nie rozumiem, wszędzie wskazują koszt kWh prąd ok. 50-60 gr, gaz ok. 23gr, pompa ciepła 11gr. Oczywiście to luźne ceny wskazujące tylko ich poziom. No chyba, że zakładamy tylko grzanie w taniej taryfie, no i tu faktycznie przyznaję PEŁNĄ rację - osiągamy poziom grzania gazem. Tylko czy nie idąc dalej, nie lepiej wykorzystywać prąd do pracy pompy ciepła i mieć grzanie na poziomie cen ogrzewania węglem lub drzewem? Pozostaje tylko wyliczenie różnicy cen i czasu zwrotu, oraz zdecydowania się na akceptację ryzyka awarii, która rozwali całą tą układankę w drobny pyłek.

I tu właśnie potrzebuję Waszych opini i pomocy, za które już teraz jestem ogromnie wdzięczny. Otwieraja mi się pomału zapadki w zwojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czegoś nie rozumiem, wszędzie wskazują koszt kWh prąd ok. 50-60 gr, gaz ok. 23gr, pompa ciepła 11gr. Oczywiście to luźne ceny wskazujące tylko ich poziom.

 

Bo to jest manipulacja, 50-60 gr to tylko G11 lub pierwsza taryfa G12, G12w,G12e, 11 gr z pompy to praktycznie z II taryfy. Po prostu aby pokazac rzekome oszczednosci zawyza sie koszty przy ogrzewaniu czystym pradem.

Wszedzie wskazują, bo wszedzie czeka sie na jeleni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś nie rozumiem, wszędzie wskazują koszt kWh prąd ok. 50-60 gr, gaz ok. 23gr, pompa ciepła 11gr. Oczywiście to luźne ceny wskazujące tylko ich poziom. No chyba, że zakładamy tylko grzanie w taniej taryfie, no i tu faktycznie przyznaję PEŁNĄ rację - osiągamy poziom grzania gazem. Tylko czy nie idąc dalej, nie lepiej wykorzystywać prąd do pracy pompy ciepła i mieć grzanie na poziomie cen ogrzewania węglem lub drzewem? Pozostaje tylko wyliczenie różnicy cen i czasu zwrotu, oraz zdecydowania się na akceptację ryzyka awarii, która rozwali całą tą układankę w drobny pyłek.

I tu właśnie potrzebuję Waszych opini i pomocy, za które już teraz jestem ogromnie wdzięczny. Otwieraja mi się pomału zapadki w zwojach.

 

no tak pokazują, ale cena prądu do grzania to zazwyczaj jest duuuużo niższa

olbrzymia wiekszość grzejących czystym prądem, ma zuzycie bliskie 100% w taniej taryfie co sprawia, ze jak podpisali w odpowiednim czasie umowe z DUONem mogą mieć cene 1kwh nawet w okolicy 18-20gr. Ci co nie zmienili dostawcy pewnie mają 25-30gr (w zależności od tego gdzie mieszkają)

takie są fakty na temat cen prądu na cele grzewcze.

 

tak samo z czapy jest wzięta często-gęsto cena 1kwh dla pompy ciepła, bo biorą ceny z taryfy G11, a zdecydowana większość korzysta z taryf strefowych

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo nie wiedziałeś,że wodę podgrzewa się grzałką ?

 

A można i nawet drzewem. Instalacje ogrzewania elektrycznego, które "widziałem" polegały na kablach, matach grzejnych a ponadto temat grzania prądem nigdy mnie nie interesował bliżej, myślałem że opłaci się to tylko w pasywniaku, stąd takie moje wyobrażenia. Zresztą do wczoraj w domu do CO miał być gaz i nie interesowałem się nawet pompami ciepła. Koszt przyłącza gazowego zmusił do szukania alternatyw. Chata stoi, na wiosnę miałem kończyć instalacje, a tu się posypało główne założenie.

 

Działka duża 40 ar, więc mógłbym nawet zakopać gruntowy, ale znowu chata za mała i za ciepła i się nie opłaca inwestować w grunt.

Co do cen paliw i ich opłacalności to faktycznie w zależności od tego kto co sprzedaje i kto robi zestawienie koszty ogrzewania cudownym sposobem lewitują lub spadają w dół. Jedyne w miarę wiarygodne źródło informacji to stopki użytkowników FM ze zużyciem. Laik, Twoja stopka powala. Tysiak na rok. Nieosiągalny kosmos.

 

Z innej beczki jakie są wasze opinie na temat pomp ciepła CWU mogących korzystać z wyrzutu z WM? Wylot WM łączony z wlotem PC tylko na zimę. Jeden z instalatorów roztaczał przede mną niezmierzone korzyści, a opłacalność niemal 100%:) Zastanawiam się tylko czy to ma szansę fajnie tanio pracować COP w zimie, czy jak to mówi Asolt, koleś szukał kolejnego jelenia. Oczywiście temat tylko teoretyczny, w obecnej sytuacji nawet nie myślę o instalacji takowego ustrojstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...