Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

[quote=Szklara;6987327

Z innej beczki jakie są wasze opinie na temat pomp ciepła CWU mogących korzystać z wyrzutu z WM? Wylot WM łączony z wlotem PC tylko na zimę. Jeden z instalatorów roztaczał przede mną niezmierzone korzyści, a opłacalność niemal 100%:) Zastanawiam się tylko czy to ma szansę fajnie tanio pracować COP w zimie, czy jak to mówi Asolt, koleś szukał kolejnego jelenia. Oczywiście temat tylko teoretyczny, w obecnej sytuacji nawet nie myślę o instalacji takowego ustrojstwa.

Co prawda nie o tą Ci chodzi , ale

Mam stiebel eltron wwk 300 sol. Czerpnia powietrza spod dachu .wyrzut do garażu . Chodzi od +7 -podobno. Tak myslalem . ale ostatnio rozmawialem z technicznym ze stiebla raz jeszcze zeby zmontowali jakiś czujnik temp ktory nie dopuści do pracy poniżej temp minimalnej. Tym razem powiedział ze nie ma takiej potrzeby bo po prostu pompa się wyłączy. no więc teraz pompa chodzi kiedy chce -nawet przy 0 C !!! . Grzałka ustawiona na rano i wieczór , gdyby jednak pompa sie wyłączyła (nie pracowała) . Dzisiaj sprawdzalem srednią z 14 dni -4,80 KWh /doba .Ile grzałki a ile pompa ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z innej beczki jakie są wasze opinie na temat pomp ciepła CWU mogących korzystać z wyrzutu z WM? Wylot WM łączony z wlotem PC tylko na zimę. Jeden z instalatorów roztaczał przede mną niezmierzone korzyści, a opłacalność niemal 100%:) Zastanawiam się tylko czy to ma szansę fajnie tanio pracować COP w zimie, czy jak to mówi Asolt, koleś szukał kolejnego jelenia. Oczywiście temat tylko teoretyczny, w obecnej sytuacji nawet nie myślę o instalacji takowego ustrojstwa.

 

Juz tłumacze o co chdzi z tym jeleniem, trzeba po prostu obliczyc opłacalnosc pompy ciepła w okresie ok 20 letnim. Moze sie okazac ze pompa ma szanse sie zwrócic po tych 20 latach. Tej opłacalnosci nie wyliczą instalatorzy pomp ciepła, a nawet gdyby wiedzieli jak to policzyc to przeciez takich wniosków nie przekaza potencjalnemu inwestorowi, nikt nie podcina gałezi na której sie siedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Działka duża 40 ar, więc mógłbym nawet zakopać gruntowy, ale znowu chata za mała i za ciepła i się nie opłaca inwestować w grunt.

Co do cen paliw i ich opłacalności to faktycznie w zależności od tego kto co sprzedaje i kto robi zestawienie koszty ogrzewania cudownym sposobem lewitują lub spadają w dół. Jedyne w miarę wiarygodne źródło informacji to stopki użytkowników FM ze zużyciem. Laik, Twoja stopka powala. Tysiak na rok. Nieosiągalny kosmos.

 

A widzisz, to czy nie opłaca się inwestować w grunt, to trzeba policzyć. DZ poziome można wykonać bardzo tanio we własnym zakresie. Do tego PC polskiego producenta, kumaty hydraulik co to poskłada do kupy i może być naprawdę tanio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki jakie są wasze opinie na temat pomp ciepła CWU mogących korzystać z wyrzutu z WM? Wylot WM łączony z wlotem PC tylko na zimę. .

 

 

Zupełnie inne przepływy powietrza, to nie zadziała. Do tego PC załącza się raz, góra dwa, razy na dobę a WM chodzi non-stop (albo prawie non-stop).

 

Zgodnie z ostatnią radą (adiqq ??) zakop sobie tego kolektora trochę, do tego krajowa PC i naprzód.

 

I uwierz PC to super urządzenie.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklara, ściągnąłeś arkusz i podstawiłeś dane z wątku, który podawałem?

Tak, dopiero w domu dziś. Linie niezmiennie przecinają się w okolicach 10 lat (lub wcześniej) na korzyść pompy ciepła w dłuższym okresie czasu. Zmodyfikowałem koszty instalacji el. i pompy ciepła. Musze jednak poważniej zmodyfikować arkusz, by uzyskać różne ceny dla różnych typów ogrzewania. Generalnie jednak chyba pompa ciepła.

A propos arkusza:

Grzanie prądem tylko w 2 taryfie? Wyrobi się? Pompa ciepła ma 25 -75% nic tu nie grzebię, bo... nie wiem. Reszta jest ok, instalacja bez kredytu, więc zero %.COP pompy zostawić 2,5 czy modyfikować bo teraz chyba pompy są sprawniejsze, no chyba, że to średnioroczny COP.

 

I byłoby wszystko OK, bo jakbym nie wstawiał to arkusz krzyczy, że po 10 latach pompa jest tańsza. Tylko, że (nie znienawidźcie mnie) pracuję w spółce energetycznej i mam zniżkę na 250kWh miesięcznie. Muszę przeliczyć koszty zniżki do tego poziomu, a powyżej normalne ceny energii, oczywiście dodać ceny energii tzw. bytowej bo będę ja płacił po normalnej stawce. Chyba, że to całkowicie uprościć i założyć że 250 kWh pójdzie na cele bytowe i nie zaprzątać sobie tym głowy. Rozliczenie zupełnie wirtualne jak i podział, bo i tak nie zmieszczę się w limicie zniżki. Z drugiej strony jakżeż by pięknie wyglądało roczny koszt ogrzewania pompą na poziomie 130 złotych:)

Potrzebuję ok 6300 kWh na ogrzewanie. Grzejąc prądem nie zmieszczę się w limicie i będę płacił drożej, grzejąc pompą przy COP 2,5 (o ile to dobrze rozumuję) potrzebuję tylko ok 2500 kWh na rok. Więc pięknie się mieszczę w limicie 3000 kWh na rok i jeszcze 2 miesiące płacenia energii bytowej ze zniżką.. Tylko, że przy korzystaniu z tak taniej energii (2 taryfa) z wykorzystaniem jeszcze pełnej zniżki na nią czas zwrotu pompy (przecięcie się z prądem) wg. Twojego arkusza to..... jakieś 25 lat. Oczywiście przybliżone, bo arkusz nie pozwala na liczenie różnych poziomów cen, w zależności od zużycia. Ale zrobię to, weekend długi czas się znajdzie i policzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś się zmieścić w limicie. COP możesz założyć spokojnie 3,0.

 

Nie sugerowałbym się tylko tą zniżką od spółki energetycznej, bo ona dziś jest a jutro może jej nie być.

 

Dla prostoty obliczeń zniżkę przenoszę na koszty bytowe energii elektrycznej i wyrzucam poza obliczenia, bo jak zniżkę zużyje pompa to zapłacę więcej za światło.

Linie przecinają się jakoś 15-18 lat. Mam spore wątpliwości czy pompa ciepła tyle pociągnie, lub czy po tym okresie nie trzeba będzie jej wymienić na nową.

Założyłem koszt pompy 25 tyś, a prądu 10 tyś. Grzanie pompy ciepła 25% doga, 75% tania, prąd cały w taniej. Koszt grzania prądem i CWU wyszedł 1tyś więcej na rok niż PC. Zwrot różnicy15 lat. Może docieplę jeszcze bardziej strop? Pewnie taniej by wyszły negocjacje z ciepłolubną żoną o obniżenie 1 stopnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla prostoty obliczeń zniżkę przenoszę na koszty bytowe energii elektrycznej i wyrzucam poza obliczenia, bo jak zniżkę zużyje pompa to zapłacę więcej za światło.

Linie przecinają się jakoś 15-18 lat. Mam spore wątpliwości czy pompa ciepła tyle pociągnie, lub czy po tym okresie nie trzeba będzie jej wymienić na nową.

Założyłem koszt pompy 25 tyś, a prądu 10 tyś. Grzanie pompy ciepła 25% doga, 75% tania, prąd cały w taniej. Koszt grzania prądem i CWU wyszedł 1tyś więcej na rok niż PC. Zwrot różnicy15 lat. Może docieplę jeszcze bardziej strop? Pewnie taniej by wyszły negocjacje z ciepłolubną żoną o obniżenie 1 stopnia :)

 

Pompę ciepła też 100% w taniej. Innej opcji nie ma.

 

Docieplenia będą z korzyścią zarówno dla pompy jak i prądu.

 

Pompa bez kotłowni (którą w przypadku prądu też trzeba zrobić) to wydatek około 21.000zł - 22.000zł.

 

Te 10.000zł założone przy prądzie to trochę dużo (zależy co ma być w tej cenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linie przecinają się jakoś 15-18 lat. Mam spore wątpliwości czy pompa ciepła tyle pociągnie, lub czy po tym okresie nie trzeba będzie jej wymienić na nową.

Założyłem koszt pompy 25 tyś, a prądu 10 tyś.

Tak jak tłumaczyłem róznica kosztów miedzy pompą a buforem to nie 15 tys a trzeba doliczyc koszty kredytu bo trzeba załozyc ze pompa będzie instalowana na kredyt.

Czyli nie 15 tys a ok 25 tys, wtedy pompa sie zwróci za lat 25, mozna załozyc ze sie w ogole nie zwróci. Po co wiec instalowac pompę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak tłumaczyłem róznica kosztów miedzy pompą a buforem to nie 15 tys a trzeba doliczyc koszty kredytu bo trzeba załozyc ze pompa będzie instalowana na kredyt.

Czyli nie 15 tys a ok 25 tys, wtedy pompa sie zwróci za lat 25, mozna załozyc ze sie w ogole nie zwróci. Po co wiec instalowac pompę?

 

Fakt koszty kredytu. Trudno się nie zgodzić.

 

Gdzieś znalazłem, że do bufora można założyć małą pompę powietrze-woda do grzania CWU (5-6 tyś) która grzeje tylko w dodatnich temperaturach (ostatnio prawie 9-10 miesięcy). Zawsze to COP min 3 w lecie, a nie grzanie CWU grzałkami 1:1. Jest to wykonalne w opcji z buforem? No i czy gra warta świeczki?

To nie inwestycja w pompę 25 tyś, lecz dołożenie 5 tyś do bufora i ... na samej CWU można zaoszczędzić rocznie ok. 500, no i nie można pominąć faktu że w okresach przejściowych pompa wspomoże swoim COP grzanie bufora. zysk roczny pewnie z 1000-1500. Zwrot pompy błyskawiczny. Zużycie energii 1:1 maleje na przestrzeni roku, tylko czy da się to połączyć hydraulika i automatyką? Grzanie zarówno PC jak i grzałkami tylko w tanie godziny. Co wy na to?

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w poniżej tabelce roczny COP powietrznych bywa powyżej 4,0 a COP miesięcy letnich jest prawie zawsze niższy niż zimowych?

http://www.waermepumpen-verbrauchsdatenbank.de/index.php?button=verbrauch&lang=pl

 

Czy te dane mają sens? A jeśli nie to czy znacie jakieś inne tego typu realne zestawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dopiero w domu dziś. Linie niezmiennie przecinają się w okolicach 10 lat (lub wcześniej) na korzyść pompy ciepła w dłuższym okresie czasu.

Komórki szare w arkuszu wszystkie wypełniasz sam - te dane, które są w nim w komórkach szarych są zupełnie przykładowe. Musisz zastanowić się na każdą z nich - ceny prądu, rozkład taryf, COP, ilość ciepłej wody (wanna/prysznic, ilość domowników teraz, w przyszłości) itd. O COPie poczytasz na forum, ew. podpytaj użytkowników o ich COPy i rozkład taryf.

Jeśli wypełnisz arkusz, to może wrzuć go do tamtego wątku na koniec, to popatrzymy.

Generalnie, jak sam zauważyłeś, musisz dobrać tak parametry domu by sensowne było instalowanie PCi (mniejsza izolacja) albo 'czystego' prądu (lepsza izolacja, zero błędów przy wykonawstwie itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten prąd... w razie "W" brak możliwości wpięcia w instalcję innego źródła ciepła (gaz, ostatecznie węgiel) bez rozkuwania podłóg lub zakładania grzejników

O węglu to nawet nie myśl bo to bardzo głupi pomysł...Gaz jest drogi i w założeniu i w eksploatacji. Przy takim zapotrzebowaniu załóż podłogówkę wodną, a rozdzielacz umieść tak, żeby można było wygodnie do niego wpiąć pc. Możesz próbować grzać prądem (kospel?), ale pamiętaj że będziesz grzał też cwu, stąd też pc jest dobrym pomysłem. Poszukaj jakie uda Ci się znaleźć rozwiązania, nie wiem, ile jesteś w stanie zorganizować samemu, a od tego wiele zależy -decyzję Ty musisz podjąć. Gruntówki nie odrzucaj, bo 5-6kW może Ci w wystarczyć, a zrobienie takiego małego kolektora to żaden koszt. W przyszłości może założysz sobie fotowoltaikę, bo tak się robi na całym świecie, więc i do nas kiedyś dojdzie ta tendencja, więc nie pchaj się w inne media jak gaz, czy paliwa stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa bez kotłowni (którą w przypadku prądu też trzeba zrobić) to wydatek około 21.000zł - 22.000zł.

Za tyle to spokojnie wyjdzie gruntówka z kotłownią. Nie chcę robić reklamy, ale długo nie trzeba szukać: - Pompa Ecopower C7a o mocy cieplnej 7,4kW -9850zł/netto, a 10kzł z zapasem wystarczy na resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tyle to spokojnie wyjdzie gruntówka z kotłownią. Nie chcę robić reklamy, ale długo nie trzeba szukać: - Pompa Ecopower C7a o mocy cieplnej 7,4kW -9850zł/netto, a 10kzł z zapasem wystarczy na resztę.

 

Z montażem ,zbiornikiem CO i CWU wg zaleceń producenta, DZ poziome i jest już 25900 zł netto.Brutto z 8 % vat -28000 zł. Samo się nie zrobi/ Zbiornik CWU i CO też za darmo nie rozdają stąd taka cena. Kupujesz pompę bez montażu płacisz 23% VAT. Popatrz jakie oni do zestawu podają zbiorniki CO i CWU. Po 300 L każdy.

 

Ok ty sam to zrobisz, ale 95% nie porwie się na to z tysiąca różnych powodów.

Nie żebym się czepiał ale podawanie cen netto to takie mydlenie oczu ładnymi liczbami.Choć muszę przyznać że ekipa od Ecopawera ma niezłą ofertę.

Edytowane przez byggmol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bygmol - cena którą podałeś(ze strony), to masz na gotowo bez kiwnięcia palcem...

rwxw wyraźnie chyba dał do zrozumienia, że ta reszta to jest jednak z kiwaniem palcem,może nie specjalnie intensywnie, ale jednak

wystarczy tylko chcieć

cena podana przez rwxw jest jak najbardziej realna (czego przykładów na forum swego czasu było sporo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodałbym jeszcze jesen aspekt

jednak taki dom z pompą i niskimi rachunkami ła

twiej sprzedać będzie niż na prądzie

niby bez znaczenia

powietrzna w kompleci e z kotłownią musi kosztowac poniżej 20 a gruntowa max 30

powyżej tych kwot to na pograniczu opłacalności

 

może podpowiecie

skoro rocznie a co i cwu idzie u nas około 1800kwh

za jakieś 700zł może 750zł

to przy jakich kosztach będzie mi się opłacać założyć fotowoltaikę?

max 5000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...