Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Jako , że znowu klon arutura72 został zbanowany , będzie spokój i można liczyć na normalna odpowiedź ludzi mądrych mam do was pytanie.

Ciągle mam mętlik gaz,ekogroszek a może jedna pompa( tylko powietrzna wchodzi w grę) ?

Koszt pompy powietrza załóżmy , że to ok 22 tyś np tcap lub coś podobnego ( nie biorę pod uwagi pomp za 10tyś niewiadomego pochodzenia )

Zakładam , że pompa da radę ogrzać dom nawet przy -20' , wtedy pomoże sobie grzałką.

W moim przypadku , w obecnej chwili koszt dla

gazu :

przyłącze gazu 5 tyś + kocioł kondensat 8 tyś + wkład do komina 1tyś = 14 tyś

ekogroszku :

kocioł 7 tyś

pompy ciepła :

pompa 22tyś

 

Jak widać w stosunku do grochu to 15 tyś więcej ale przy gazie już 8 tyś różnicy , nie liczę instalacji bo pozostaje już taka sama .

Podajecie tutaj przy pompach ok 9 kw i domkach ok 150m2 , że koszt ogrzania domu z cwu to ok 1,5 tyś na rok.

Jak to jest w rzeczywistości , dane dla domu 130m2

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/czy-powietrzna-pompa-ciepla-w-naszym-klimacie-da-rade/

Koszt to 2300zł bez cwu jak dobrze widzę.

 

Jak jest naprawdę? Jeżeli koszt ogrzania pompą wychodzi 2300zł + cwu to wcale dużo wiecej nie wyjdzie gazem a inwestycja droższa.

 

Znalazłem jeszcze takie dane

Za działanie gruntowej pompy ciepła płaci się mniej więcej 0,15 zł/kWh, a powietrznej - 0,28 zł/kWh, natomiast za ogrzewanie kotłem węglowym 0,18 zł/kWh. Ogrzewanie gazem ziemnym kosztuje około 0,25 zł/kWh . Czyli wychodzi drożej jak gazem ?

http://dom.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1036445&title=Pompa-ciepla-komu-sie-oplaca-Ile-kosztuje-ogrzewanie-domu-pompa-ciepla&wid=16300334&smqbzticaid=115f57

 

Nie piszcie pierdół o kominach , kotłowniach itd bo jak pisałem jest to mój przypadek a kotłownie i komin stety/niestey zależy jak patrzeć już mam.

Edytowane przez rustin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dziwne te wyliczenia. Ja grzejąc 300M2 wydaję rocznie wraz z cwu niespełna 1500 zł. A mam pompę powietrzną. Koszt 1 kWh przyjęty jest z księżyca. Tak grzeje się zwykłym prądem w II taryfie. Pompa powietrzna osiąga 3,5-4,15 COP w skali roku więc nawet przyjmując taryfę g11 koszt 1 kWh wyniesie zdecydowanie mniej niż 20gr/kWh. Grzejąc natomiast w II taryfie - tak jak robi to większość - realny koszt 1 kWh nie przekroczy 10gr. U mnie i kWh wynosi 7,3gr. Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako , że znowu klon arutura72 został zbanowany , będzie spokój i można liczyć na normalna odpowiedź ludzi mądrych mam do was pytanie.

Ciągle mam mętlik gaz,ekogroszek a może jedna pompa( tylko powietrzna wchodzi w grę) ?

Koszt pompy powietrza załóżmy , że to ok 22 tyś np tcap lub coś podobnego ( nie biorę pod uwagi pomp za 10tyś niewiadomego pochodzenia )

Zakładam , że pompa da radę ogrzać dom nawet przy -20' , wtedy pomoże sobie grzałką.

W moim przypadku , w obecnej chwili koszt dla

gazu :

przyłącze gazu 5 tyś + kocioł kondensat 8 tyś + wkład do komina 1tyś = 14 tyś

ekogroszku :

kocioł 7 tyś

pompy ciepła :

pompa 22tyś

 

Jak widać w stosunku do grochu to 15 tyś więcej ale przy gazie już 8 tyś różnicy , nie liczę instalacji bo pozostaje już taka sama .

Podajecie tutaj przy pompach ok 9 kw i domkach ok 150m2 , że koszt ogrzania domu z cwu to ok 1,5 tyś na rok.

Jak to jest w rzeczywistości , dane dla domu 130m2

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/czy-powietrzna-pompa-ciepla-w-naszym-klimacie-da-rade/

Koszt to 2300zł bez cwu jak dobrze widzę.

 

Jak jest naprawdę? Jeżeli koszt ogrzania pompą wychodzi 2300zł + cwu to wcale dużo wiecej nie wyjdzie gazem a inwestycja droższa.

 

Znalazłem jeszcze takie dane

Za działanie gruntowej pompy ciepła płaci się mniej więcej 0,15 zł/kWh, a powietrznej - 0,28 zł/kWh, natomiast za ogrzewanie kotłem węglowym 0,18 zł/kWh. Ogrzewanie gazem ziemnym kosztuje około 0,25 zł/kWh . Czyli wychodzi drożej jak gazem ?

http://dom.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1036445&title=Pompa-ciepla-komu-sie-oplaca-Ile-kosztuje-ogrzewanie-domu-pompa-ciepla&wid=16300334&smqbzticaid=115f57

 

Nie piszcie pierdół o kominach , kotłowniach itd bo jak pisałem jest to mój przypadek a kotłownie i komin stety/niestey zależy jak patrzeć już mam.

 

23tys PC u mnie na gotowo czyli z montażem zbiornikiem na cwu podłaczeniem wszystkiego itp.7tys zł za kocioł na ekogroch to sam kocioł +zasobnik 1500 plus pompki rurki itp (bo all in one ma to w sobie już) no i hydraulik za robotę kotłowni około 1500zł weźmie więc przy ekogrochu robi się już 10 - 11 tys.

Fakt ,że drożej jest ,ale to oczywiste bo słuchanie bredni typu że wychodzi to samo bo nie trzeba komina bo nie trzeba kotłowni to bzdury!!Jak budowałem dom to co miałem wyciąć z środka domu pom.gospodarcze żeby zaoszczędzić?komin i tak robie żeby mieć kominek więc tak naprawdę odchodzi tylko koszt drugiego ciągu dymowego to 1900zł ,ale i tak go zrobiłem bo jak kasy nie będzie na nową pompę za 10-15lat to wstawie kocioł i nie będę musiał pruć połowy domu żeby dostawiać komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako , że znowu klon arutura72 został zbanowany , będzie spokój i można liczyć na normalna odpowiedź ludzi mądrych mam do was pytanie.

Nie piszcie pierdół o kominach , kotłowniach itd bo jak pisałem jest to mój przypadek a kotłownie i komin stety/niestey zależy jak patrzeć już mam.

Wybawco forum...

Trzeba było wczytywać się w to co pisałem ale przecież wymyślałeś sobie jakieś kosmiczne koszty za pompę i jakieś z głowy wyjęte zużycia na ogrzewanie.

OZC już masz,że pytasz się o konkrety ?

 

Koszt prądu czyli kWh w G12W to ok.0,30zł,zakładając COP3 koszt 1kWh z pompy ciepła wychodzi automatycznie 0,10zł zakladając 100% grzania w tańszej taryfie.

Czego potrzebujesz do oszacowania swoich kosztów za ogrzewanie czyli zużycia kWh ?

Ano zapotrzebowania na ciepło a tego dowiesz się z OZC.

Przyswoisz to wreszcie ?

 

Koszt 1kWh z gazu ziemnego to 0,22-0,25zł

Koszt 1kWh z wegla zwanego eko to 0,16-0,20zł

A więc na jakiej podstawie twierdzisz,że grzanie gazem ziemnym jest podobne kosztowo jak koszt 1kWh przy pompie jest o ponad połowę niższy niż przy gazie ziemnym ?

Zastanawiasz się co piszesz lub co czytasz czasami ?

Dziwne te wyliczenia. Ja grzejąc 300M2 wydaję rocznie wraz z cwu niespełna 1500 zł. A mam pompę powietrzną. Koszt 1 kWh przyjęty jest z księżyca. Tak grzeje się zwykłym prądem w II taryfie. Pompa powietrzna osiąga 3,5-4,15 COP w skali roku więc nawet przyjmując taryfę g11 koszt 1 kWh wyniesie zdecydowanie mniej niż 20gr/kWh. Grzejąc natomiast w II taryfie - tak jak robi to większość - realny koszt 1 kWh nie przekroczy 10gr. U mnie i kWh wynosi 7,3gr. Pozdrawiam

Ile osób ma ci to napisać zanim przyswoisz ?

Edytowane przez Ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23tys PC u mnie na gotowo czyli z montażem zbiornikiem na cwu podłaczeniem wszystkiego itp.7tys zł za kocioł na ekogroch to sam kocioł +zasobnik 1500 plus pompki rurki itp (bo all in one ma to w sobie już) no i hydraulik za robotę kotłowni około 1500zł weźmie więc przy ekogrochu robi się już 10 - 11 tys.

Fakt ,że drożej jest ,ale to oczywiste bo słuchanie bredni typu że wychodzi to samo bo nie trzeba komina bo nie trzeba kotłowni to bzdury!!Jak budowałem dom to co miałem wyciąć z środka domu pom.gospodarcze żeby zaoszczędzić?komin i tak robie żeby mieć kominek więc tak naprawdę odchodzi tylko koszt drugiego ciągu dymowego to 1900zł ,ale i tak go zrobiłem bo jak kasy nie będzie na nową pompę za 10-15lat to wstawie kocioł i nie będę musiał pruć połowy domu żeby dostawiać komin.

Tanio jak za all in one?

Co to za model?

Producent, moc, ilość faz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku , w obecnej chwili koszt dla

gazu :

przyłącze gazu 5 tyś + kocioł kondensat 8 tyś + wkład do komina 1tyś = 14 tyś

ekogroszku :

kocioł 7 tyś

pompy ciepła :

pompa 22tyś

 

 

jak masz miejsce na działce, a działka jeszcze nie jest zagospodarowana, to dodałbym DZ poziome + PC gruntowa polskiego producenta

DZ zrobisz na gotowo za max 8tys(max, można zejśc z ceną, ta cena jest dla mocno przewymiarowanego DZ), PC - Ekontech 8kw za 14tys(brutto), Ecopower A7-12,5tys(netto), Ecopol 8kw 12tys(netto)

jest też podana cena za komplet:

Ceny Pomp ciepła wraz z węzłem cieplny i dolnym źródłem- Ecopower C7a 7,4kW CO + CWU 300ltr + DZ poziome + montaż- 25900zł/netto - z tej ceny można sporo urwać przy niewielkim wkładzie własnej pracy

 

 

Jak widać w stosunku do grochu to 15 tyś więcej ale przy gazie już 8 tyś różnicy , nie liczę instalacji bo pozostaje już taka sama .

Podajecie tutaj przy pompach ok 9 kw i domkach ok 150m2 , że koszt ogrzania domu z cwu to ok 1,5 tyś na rok.

Jak to jest w rzeczywistości , dane dla domu 130m2

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/czy-powietrzna-pompa-ciepla-w-naszym-klimacie-da-rade/

Koszt to 2300zł bez cwu jak dobrze widzę.

 

Jak jest naprawdę? Jeżeli koszt ogrzania pompą wychodzi 2300zł + cwu to wcale dużo wiecej nie wyjdzie gazem a inwestycja droższa.

 

Znalazłem jeszcze takie dane

Za działanie gruntowej pompy ciepła płaci się mniej więcej 0,15 zł/kWh, a powietrznej - 0,28 zł/kWh, natomiast za ogrzewanie kotłem węglowym 0,18 zł/kWh. Ogrzewanie gazem ziemnym kosztuje około 0,25 zł/kWh . Czyli wychodzi drożej jak gazem ?

http://dom.wp.pl/wiadomosc.html?kat=1036445&title=Pompa-ciepla-komu-sie-oplaca-Ile-kosztuje-ogrzewanie-domu-pompa-ciepla&wid=16300334&smqbzticaid=115f57

 

Nie piszcie pierdół o kominach , kotłowniach itd bo jak pisałem jest to mój przypadek a kotłownie i komin stety/niestey zależy jak patrzeć już mam.

 

te ceny to trochę masz nieadekwatne...każdy będzie mieć tak naprawdę inne, bo ma inne ceny energii

 

dom mam trochę większy niż ty, do tego piwnica i garaż

rocznie idzie 4000-5000kwh co się przekłada na 1500-2000zł (CO+CWU)

dlaczego taki rozrzut? bo około 5000kwh i 2000zł było 1 i 2 sezon grzewczy gdzie i zimy było jakby więcej i taryfa G12

4000kwh było za poprzednią zimą (każdy wie jaka była) i dodatkowo zmieniłem na G12w

około 75-80% zużywam w taryfie nocnej.

kolejny sezon grzewczy będzie na pewno jeszcze tańszy, bo od maja jestem w DUONie (jeszcze na starych dobrych warunkach)

średnio wyjdzie 1khw w okolicy 0,31zł(zakładając 75% w taniej), po uwzględnieniu COP=3,5(gruntówka) da to około 0,08-0,09zł/kwh

gdybym nie był w DUONie byłoby trochę drożej - średnio 0,35/kwh czyli 0,1zł po uwzględniu COP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem , nie mam miejsca na działce na gruntową.

Koszt 1kwh dla węgla to ok 0,18

dla gazu 0,25

a realny dla pompy powietrznej ? 0,1 ?

Pamiętaj że to ceny wyprodukowania energii przez dane urządzenie a nie pobranej z sieci. PC pobierając z sieci 1kWh daje Ci 3, gaz pobiera 1 i oddaje 1 przy dobrych "wiatrach" Dlatego przy PC cena jest tak niska. Jak twój dom potrzebuje 10000 to gazu zużyjesz też 10000 ale przy PC tylko 3333

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a realny dla pompy powietrznej ? 0,1 ?

Zakładając grzanie 100% w taniej czyli bez grzejników ściennych wyjdzie nawet poniżej jak u asasello lub trochę drożej jak ma się wysoką temp.zasilania ale max.0,12zl.

Oczywiście w G12.

Jeszcze do tej pory nie możesz uwierzyć,ze to taniej niż węgiel zwany eko ?

Edytowane przez Ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając grzanie 100% w taniej czyli bez grzejników ściennych wyjdzie nawet poniżej jak u asasello lub trochę drożej jak ma się wysoką temp.zasilania ale max.0,12zl.

Oczywiście w G12.

Jeszcze do tej pory nie możesz uwierzyć,ze to taniej niż węgiel zwany eko ?

 

Dzieńdoberek .

 

Artur czy ty jesteś pompiarzem??? .Marzyłem kiedyś o PC ale wodnej.Margiel na działce to i podobno problem.Krzykaczowi rustin nie dziw się bo on tyle ile srok to on ciągnie.Buduje buduje buduje itd itd.Trudno ogarnąć to jego budowanie.Jak nie garaż to PC i tak wokoło Macieju.Ale nie o krzykaczu tu chciałem.Jeśli mieszkam już 9 lat , a głośno o zdrowym paleniu i to nie wunglem bo nawet i drewnem , moje źródła pozyskiwania energii to KZPŁW , KG Solary, to jeśli już robiąc rozpierduchę totalną polecasz którąś z PC , czy dać sobie spokój??? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieńdoberek .

 

Artur czy ty jesteś pompiarzem??? .Marzyłem kiedyś o PC ale wodnej.Margiel na działce to i podobno problem.Krzykaczowi rustin nie dziw się bo on tyle ile srok to on ciągnie.Buduje buduje buduje itd itd.Trudno ogarnąć to jego budowanie.Jak nie garaż to PC i tak wokoło Macieju.Ale nie o krzykaczu tu chciałem.Jeśli mieszkam już 9 lat , a głośno o zdrowym paleniu i to nie wunglem bo nawet i drewnem , moje źródła pozyskiwania energii to KZPŁW , KG Solary, to jeśli już robiąc rozpierduchę totalną polecasz którąś z PC , czy dać sobie spokój??? .

Jeśli odpowiada Ci dotychczasowe ogrzewanie a kominek z PW z buforem nie jest tak upierdliwy jak węgiel zwany eko a do cwu są solary już to nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odpowiada Ci dotychczasowe ogrzewanie a kominek z PW z buforem nie jest tak upierdliwy jak węgiel zwany eko a do cwu są solary już to nie ma sensu.

 

Wiesz ,każdy szuka nowości.KZPŁW nie jest upierdliwy wręcz przeciwnie palenie dobrze sezonowanym drewnem to śmietanka na lodach.Wungiel jest "be" w mojej rodzinie i 9 lat temu pisałem o czystej kotłowni ponieważ moja Pani doktor tego sobie nie wyobrażała.Solarki wpięte w CWU oczywiście plus podłogówka i CO jak mogą ze słoneczka wpuszczają temperament .Chałupa dobrze ocieplona to i KG milknie póki co. Dzięki za radę. ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem , nie mam miejsca na działce na gruntową.

Koszt 1kwh dla węgla to ok 0,18

dla gazu 0,25

a realny dla pompy powietrznej ? 0,1 ?

 

koszt realny zależy od tego jaka moc ma PC w stosunku do zapotrzebowania domu, czyli ile dasz rade nagrzać w 2taryfie

oraz od tego jakiego masz dostawce prądu bo jest 2T po 33gr i po 27gr

 

u mnie akurat wychodzi koszt energia+przesył (bez abonamentu bo ten i tak płace dla domu) to 0,89 gr czyli 9groszy za 1kWh wychodząca z PC.

 

p.s. ekogroszku jak Ci pisali za 7 tys nie zrobisz- sam kocioł kupisz. Ja za piec Defro 10kW ceniony na 7200zł + termostat + pompki + mieszacz + zasobnik CWU 90-110L + wkład do komina (1500zł) miałem wyceny dwie za 14000zł na gotowo. Bez wkładu ok 12 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pompy nie trzeb zasobnika , termostatu czy pompki ??

Zdziwiony ? Pisałem o tym,że nie trzeba dodatkowej pompki obiegowej oprócz tej która jest standardowo w pompie w koszcie urzadzenia.

Widocznie przeoczyles lub skupiles się na czymś innym ;-)

Termostatu żadnego też nie trzeba,zasobnik cwu jak najbardziej bo to nie jest perpetum mobile chyba ze all in one ;-)

 

Kolejna osoba piszę Ci,że 1kWh przy pompie p-w jest tańsza niż z węgla zwanego eko.

Jaki z tego morał wyciagasz ???

:D

Edytowane przez Ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzicie iść w pompę ciepła

ma to być pompa powietrze woda Dimplex LAK 14 ITR

moje obawy dotyczą temperatur poniżej -5 stopni

nie chciałbym żeby się okazało, że mamy grzejnik na prąd :)

a takie miałem sygnały, że około zera to już tylko grzałki

Pozdrawiam

 

ale weź pod uwagę, ze w Polsce nie masz aż tak często skrajnie niskich temperatur. więc grzałka załączy Ci sie kilka razy w roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p.s. ekogroszku jak Ci pisali za 7 tys nie zrobisz- sam kocioł kupisz. Ja za piec Defro 10kW ceniony na 7200zł + termostat + pompki + mieszacz + zasobnik CWU 90-110L + wkład do komina (1500zł) miałem wyceny dwie za 14000zł na gotowo. Bez wkładu ok 12 500 zł.

Z tego co wypisałeś to komin już mam ( pisałem , że chodzi mi o rachunek w moim przypadku , nie których rzeczy nie zmienię )

Przy pompie trzeba przecież też zasobnik. Przy samej podłogówce jakie termostaty potrzebujesz jak jest sterowanie pogodowe w kotle ?do niego tylko czujnik z zewnątrz podpięty.Ile tych pompke potrzeba , że to taki koszt ? Z tego co czytam , różnica w podzespołach do pompy ciepłą czy innego zasilania , jeżeli jest dobrze zrobione, wcale nie jest taka duża ( oczywiście jak ktoś już ma komin )

Co do ceny za 1kwh to jest ok 9gr , to spory plus. Dlaczego w tych artykułach czy badaniach które wrzuciłem wychodzi dużo wiecej?

Edytowane przez finlandia
proszę o powstrzymanie się od wycieczek osobistych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...