Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Co do ceny za 1kwh to jest ok 9gr , to spory plus.

Cieszę się że zrozumiałeś o co chodzi że to tylko 9gr.

Dlaczego w tych artykułach czy badaniach które wrzuciłem wychodzi dużo wiecej?

Zastanawiałeś się czasem w jaki sposób powstają takie artykuły czy badania i kto za nie płaci?

ps. psychiczne osoby nie interesują mnie co piszą. Wiadomo o kogo chodzi, trlolla klona A....

Tu jesteś lekko niegrzeczny pomimo tego że dostałeś od niego prawidłową i rzeczową informację. Czasem warto pomyśleć i nie bazować na opiniach innych a zwłaszcza tych którzy preferują inne źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tego co wypisałeś to komin już mam ( pisałem , że chodzi mi o rachunek w moim przypadku , nie których rzeczy nie zmienię )

Przy pompie trzeba przecież też zasobnik. Przy samej podłogówce jakie termostaty potrzebujesz jak jest sterowanie pogodowe w kotle ?do niego tylko czujnik z zewnątrz podpięty.Ile tych pompke potrzeba , że to taki koszt ? Z tego co czytam , różnica w podzespołach do pompy ciepłą czy innego zasilania , jeżeli jest dobrze zrobione, wcale nie jest taka duża ( oczywiście jak ktoś już ma komin )

Co do ceny za 1kwh to jest ok 9gr , to spory plus. Dlaczego w tych artykułach czy badaniach które wrzuciłem wychodzi dużo wiecej?

.

 

Proszę czytaj ze zrozumieniem.

14 tys wycenili mi ekogroszek z wkładem w komin a nie kominem. Bez wkładu Ci napisałem 12,5 tys kompletna kotłownia wyceniona mi na początku 2014r w kilka km po miastem powiatowym.

 

Przy ekogroszku pompę obiegową muszę dokupić przy PC była w cenie.

Przy ekogroszku przyda się mieszacz już do PC nie potrzebny.

Termostat do ekogroszku też się przyda - to termostat pokojowy aby piec na ekogroszek grzał do temperatury jaką w 1 referencyjnym miejscu zmierzy termostat, by przełączyć grzanie / podtrzymanie kotła z domu, by w tak ciepłych domach piec grzał np: tylko 14-18.00 a potem był na podtrzymaniu. itp.

 

Kup co chcesz tylko nie licz na "kotłownie ekogroszkową" za 7 tys a za jakieś 10-12 tys. PC na pewno będzie droższa. Jak liczysz to tylko na PLNy a nie doliczasz komfortu to PC pewnie się zwróci koło 10-12 roku grzania. Jak cenisz komfort to szybciej. Jak masz sporą kotłownię i z PC możesz przeznaczyć ja na pralnie itp to też jest duuuuzy plus.

 

Jak pomagałem u teścia palić ekogroszkiem (wnieś opał i dosypać) a teraz mam PC PW- to powiem tak:

- budując dom za setki tysięcy złotych znalazł bym 10 miejsc do oszczędzenia kasy na budowie by tylko odłożyć 10 tys i dołożyć je do PC za komfort niemal każdego dnia.

 

p.s. Co do cen:jest 1 artykuł w gazecie Muratora sprzed 2-4 msc gdzie wypowiada się jakiś Pan inżynier od instalacji co do swojego domu mocno energooszczednego opłacił się nawet gaz. Ale niech ktoś za mnie poszuka ten artykuł w gazecie i poczyta i PODA tutaj jakie Pan inżynier i jednocześnie właściciel firmy instalującej kotły podał ceny inastalacji PC i energi na PC. Nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać. Poszukajcie i podajcie jego ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj ze zrozumieniem , ja mam komin i wkład kominowy.

Pompy ciepła nie podłącza się pod komin ;)

Muszę pomyśleć póki mam czas o pompie.

I pod komin ją podłączysz ? W jakim celu ?

Sądzę,że czas Ci już uciekł jak masz komin ;)

Aczkolwiek pozytywne myślenie post facum,to na plus :D

Edytowane przez Ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak trochę odchodząc od wątku chciałbym wpleść swoje zużycie energii przez pompę ciepła.

Myślę iż jest to ciekawy temat do dyskusji, od razu informuję tym którzy będę chcieli porównywać to z kombajnami solanka - woda że jest to pompa z niskiej półki cenowej. Wynik mimo to jest bardzo atrakcyjny.

Powierzchnia ogrzewana 118,6m2, w całości podłogówka.Izolacja zewnętrzna ściany 15cm styropian grafitowy, dach 25cm wełny, podłoga 15cm styropianu. Wentylacja tradycyjna. Temperatura wewnętrzna +22,5C. Temperatura zasilania podłogówki 35C, ilość osób 3.

Pompa Ciepła Meeting MD50D 18kW EVI

 

Zużycie w miesiącach:

styczeń 2015 - 799,8kWh

luty 2015 - 918kWh

marzec 2015 - 736kWh

kwiecień 2015 - 497kWh

maj 2015 - 230kWh

czerwiec 2015 - 152kWh

lipiec 2015 - 120kWh

sierpień 2015 - 108kWh

wrzesień 2015 - 163kWh

październik 2015 - 526kWh

listopad 2015(prognoza) - 580kWh

grudzień 2015(prognoza) - 950kWh

Zużycie po 10 miesiącach + 2 planowane miesiące = 5779,8kWh

Zużycie

80% w taniej taryfie 34gr/kWh - 4623,84 x 0,34 = 1572,10zł

20% w droższej taryfie 72gr/kWh - 1155,96kWh x 0,72zł = 832,29zł

 

RAZEM Roczny koszt ogrzewanie + ciepła woda = 2404,39zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za taki mały domek koszt 2.5 tyś przy braku zimy jest chyba baaardzo kiepskim wynikiem. Chyba nie wiele więcej gazu by poszło , więc inwestycja kiepska.

Pewnie to tak jak kolega pisze, za duża pompa. Albo wcale nie jest tak tanio jak niektórzy piszą.

W większych domkach idzie ekogroszku 3 tony ( info z forum 3x850zł =2550zł ) , wiem, że to nie ma co porównywać do komfortu ale według kosztu 1kw , pompa ponoć 0,1zł a eko 0,16zł to powinna być pompą ok 1600zł a nie 2.5k

Właśnie z takimi informacjami się spotykam w internecie. Jeden płaci 1,5 tyś za wszystko przy pompie , drugi 3 tyś...

Dlatego zadałem takie pytanie i wrzuciłem tamte linki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik mimo to jest bardzo atrakcyjny.

Powierzchnia ogrzewana 118,6m2, w całości podłogówka.Izolacja zewnętrzna ściany 15cm styropian grafitowy, dach 25cm wełny, podłoga 15cm styropianu. Wentylacja tradycyjna. Temperatura wewnętrzna +22,5C. Temperatura zasilania podłogówki 35C, ilość osób 3.

Pompa Ciepła Meeting MD50D 18kW EVI

 

Zużycie po 10 miesiącach + 2 planowane miesiące = 5779,8kWh

Zużycie

80% w taniej taryfie 34gr/kWh - 4623,84 x 0,34 = 1572,10zł

20% w droższej taryfie 72gr/kWh - 1155,96kWh x 0,72zł = 832,29zł

 

RAZEM Roczny koszt ogrzewanie + ciepła woda = 2404,39zł.

 

Nazywanie tego wyniku bardzo atrakcyjnym to raczej przesada, co najwyżej wynik przyzwoity jesli chodzi o kWh i PLNy na 118m2.

 

Taki dom to (zależy gdzie stoi a tego nie wiemy) z 90kWh/m2 czyli z 10600kWh CO +CWU z 2000kWh. Maks 13000kWh, czyli COP ok 2.2 - bez rewelacji.

 

Ale nie ma tez co płakać nad wynikiem bo zapqwene podobnie byś zuzył obsługowego ekogroszku i za jakieś 3200 zł gazu.

 

Chcesz się dzielić wynikami - dziel się.

Chcesz reklamować Meeting - reklamuj (oby z rzetelnymi danymi).

Dodaj tylko ile to wszystko kosztowało czyli kotłownia na gotowo bo bez tego trudno odnieść się do stwierdzenia czy to jest rozwiązanie budżetowe. Jak i 18kW do domu 118m2 świadczy że PC PW ratuje się przed szyyybkim zjazdem mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tanio.

W stopce masz moje koszty CO i opis domu.

 

BTW: Nie wiem w jakiem miescie jest ta Kalinowa, ale prad drogi jak....

 

U ciebie jest bardzo tanie , ale DomPrzyKalinowej ma koszty 2,5x takie , to już nie jest tanio. Na pompę przy kosztach inwestycji to bardzo drogo moim zdaniem w dodatku , że 80% w taniej taryfie grzał. Bardzo sprzeczne są wszedzie info na temat kosztów pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazywanie tego wyniku bardzo atrakcyjnym to raczej przesada, co najwyżej wynik przyzwoity jesli chodzi o kWh i PLNy na 118m2.

 

Taki dom to (zależy gdzie stoi a tego nie wiemy) z 90kWh/m2 czyli z 10600kWh CO +CWU z 2000kWh. Maks 13000kWh, czyli COP ok 2.2 - bez rewelacji.

 

Ale nie ma tez co płakać nad wynikiem bo zapqwene podobnie byś zuzył obsługowego ekogroszku i za jakieś 3200 zł gazu.

 

Chcesz się dzielić wynikami - dziel się.

Chcesz reklamować Meeting - reklamuj (oby z rzetelnymi danymi).

Dodaj tylko ile to wszystko kosztowało czyli kotłownia na gotowo bo bez tego trudno odnieść się do stwierdzenia czy to jest rozwiązanie budżetowe. Jak i 18kW do domu 118m2 świadczy że PC PW ratuje się przed szyyybkim zjazdem mocy.

 

Witam, widzę konkretne wyliczenia a nie gdybanie więc chętnie mogę porozmawiać :-)

 

Zapotrzebowanie budynku wg OZC jest na poziomie trochę wyższym bo 15700kWh,więc COP wychodzi trochę lepiej 15700/5779= 2,71 Czyli na ON/OFF nie jest tak źle :-)

Fakt że nie było srogich mrozów więc nie dołączały się grzałki, ale za to patrząc rok do roku na zimę to była dłuższa niż np. w zeszłym roku(dane ze stacji meteorologicznej).

 

Fakt że jak porównuję się z innymi sprzetami z górnej półki typu Powietrze-Woda to innym wychodzi czasem COP 3,2 / 3,3

ale ja zawsze bronię się tym że mam w domu 22,5C-23C, nigdy nie mniej!!! bo żona wtedy chodzi w koce pozawijana. oraz cena instalacji jest zupełnie różna.

Montaż np. Panasonika z takim samym osprzętem, (sprzęgło 300L, bojler 400L, pompy wilo) to koszt lekko 32000 tyś zł.

a ja za to zapłaciłem znacznie mniej.

 

Fakt że koledzy od gruntówek mają znacznie mniejsze zużycie i słusznie bo dziwne by było jak by płacili więcej)

 

Co do rzetelności to to z każdego dnia mam zdjęcie licznika, taka fajna kamerka wysyła mi codziennie na meila :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt że jak porównuję się z innymi sprzetami z górnej półki typu Powietrze-Woda to innym wychodzi czasem COP 3,2 / 3,3

ale ja zawsze bronię się tym że mam w domu 22,5C-23C, nigdy nie mniej!!! bo żona wtedy chodzi w koce pozawijana. oraz cena instalacji jest zupełnie różna.

Montaż np. Panasonika z takim samym osprzętem, (sprzęgło 300L, bojler 400L, pompy wilo) to koszt lekko 32000 tyś zł.

a ja za to zapłaciłem znacznie mniej.

 

podejrzewam, że wszystkich tutaj najbardziej interesuje ile konkretnie zapłaciłeś za ten sprzęt

z tego co kojarze, to mało kto utrzymuje mniej niż 22,5-23C -to żaden argument, ale ceny prądu drogie bez wątpienia...

bo podejrzewam, że wspomnianego panasonika też można było wyrwać sporo taniej - a przynajmniej takie ceny zdecydowanie niższe się przewijają...

(a po kiego sprzęgło 300l pchać do tego?!?)

Edytowane przez JTKirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(a po kiego sprzęgło 300l pchać do tego?!?)

 

Bo to jest zwykły ON-OFF a nie inwerter i to jest chyba pierwszy przypadek na forum gdzie bufor rzeczywiście jest potrzebny. Bez sprzęgła z takim przewymiarowaniem miałby strasznie dużo startów sprężarki dziennie.

 

A co do zużycia to jak dla mnie to nie jest przyzwoite, jest tragiczne w tak małym domu. Z pompą tej mocy i sprzęgłem instalacja wcale nie musiała być tania i przypuszczam że w tej samej cenie zrobiłby Panasonica który nie potrzebuje sprzęgła, rachunki mniejsze a może by i jeszcze na dołożenie ocieplenia coś pieniędzy zostało

Edytowane przez schizo85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga kwestia , koszt takiego panasonic a to 20 tyś jak twierdzą niektórzy czy jak DomPrzyKalinowej 32tyś? bo też też bardzo ważna kwestia przecież

 

To zależy przecież jaki Panasonic. Są takie za 14tys. a są też i takie grubo >30tys. za samą pompę. Ale dla domu 118m2 to te 20tys. powinno starczyć na całą instalację. I na pewno nie byłoby to 18kW:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki panasonic o jaki pisał DomPrzyKalinowej i taki aby pracował w domu ok 150m2, czyli większość nowych domków.

Pełno sprzecznych informacji , kosztów użytkowania i kosztów zakupu pompy.

Dlaczego ?

 

Dlatego, że z zakupem pompy jest tak samo, jak z zakupem każdego innego urządzenia, czy to będzie pralka, samochód, czy telewizor będą różnić się parametrami, zużyciami i ceną - samo życie:) Jak jesteś poważnie zainteresowany zakupem pompy to zacznij od OZC, potem dopasuj konkretną pompę do swojego przypadku i wyślij zapytania ofertowe do kilku firm, bo jak pójdziesz i w drzwiach powiesz "poproszę pompę" to dostaniesz właśnie oferty z sufitu wzięte od 30 do 80tys - w zależności co autor miał na myśli... I potem tworzą się takie mity, że pompa to musi być droga, a przecież i na FM pełno jest wpisów od doświadczonych użytkowników zarówno jak tanio i dobrze kupić pompę PW, jak i przy odrobinie własnej inicjatywy GW. A co do kosztów użytkowania to raczej wierz w to co piszą użytkownicy, bo chyba wszyscy się nie zmówili i nie kłamią, niż w tabelkowe wyliczenia w czasopismach branżowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki panasonic o jaki pisał DomPrzyKalinowej i taki aby pracował w domu ok 150m2, czyli większość nowych domków.

Pełno sprzecznych informacji , kosztów użytkowania i kosztów zakupu pompy.

Dlaczego ?

 

no jak to dlaczego? - to przecież oczywiste

każdy wybiera to - co mu najlepiej pasuje

1 - ktoś wybierze tanią PC ze sprzęgłem zasobnikiem itd za xxx (czekam aż się pochwali za ile)

2- ktoś inny znajdzie dobrą ofertę na Panasonica, do tego uzna że nie jest mu potrzebny bufor, ma na tyle ciepły dom, że wystarczy mu zwykła 9 kw 1F (bodajże najtańsza z panasoników) - może się okazać, że w obu przypadkach cena będzie bardzo podobna.

3 - ktoś trzeci nie będąc w temacie kupił to co mu polecał instalator - czyli wypasionego Panasonica ze sprzęgłem, zasobnikiem itd - i zapłacił 32tys.

i każdy z nich mógł wybrać to co mu najbardziej pasowało i może być zadowolony z tego co kupił i z tego ile płaci

 

i można by tak jeszcze długo i namiętnie....naprawdę tego nie rozumiesz?!?

 

a koszty użytkowania to pochodna zapotrzebowania domu na CO+CWU i kupionego sprzętu(jego paramretów) (i jeszcze trochę lokalizacji domu - strefa klimatyczna) - tego też nie rozumiesz??? :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...