Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Taki panasonic o jaki pisał DomPrzyKalinowej i taki aby pracował w domu ok 150m2, czyli większość nowych domków.

Pełno sprzecznych informacji , kosztów użytkowania i kosztów zakupu pompy.

Dlaczego ?

 

 

Bo biznes z PC jest w sumie mało znany Polakom

To nie samochód gdzie szybko porównasz ceny jeśli tylko porównujesz to samo wyposażenie

A bywa, że ten sam samochód zdolny Kowalski u zdesperowanego dealera kupi o 4000zł taniej niż Nowacki

Ba Nowacki może kupić auto bez negocjacji w IX drożej od Kowalskiego w listopadzie który auto kupic 5000zł taniej na wyprzedaży rocznika i jeszcze bajerów za 3000zł wyciągnie.

 

Znam osoby co w tym samy roku dali za moja PC 32 tys gdy ja płaciłem 24,5

Żeby było trudniej w tym samym roku były osoby co kupiły tą PC za 32 tys bez dotacji (choć była a Oni nie wiedzieli lub nie wstrzelili się w termin) a ja zapłaciłem mniej niż 18 tys.

 

Są tacy co maja IS (sterownie www PC) i regulator pokojowy wszędzie i nie umieją tym sterować aby PC szła w 2taryfie a zasobnik mają 190L i wody do 3 prysznic i 1 wanny brakuje za co dali 40 tys a są tacy co mają PC z 1 termostatem na dom i święty spokój za 2x taniej i lepiej wykorzystują 2 taryfę.

 

Długo by pisać. Z reszta baczny obserwator to wyłapie bo w tych kilku długich watkach o PC to wszystko jest opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie rozumiem. Bo jeżeli tak można by wybierać i każda pompa spełni swoje zadania to po co ktoś płaci 30 tyś skoro można 10tyś ?

Co do strefy klimatycznej to od kilku lat chyba w żadnej nie ma dużych mrozów.

 

no jeżeli tak pojmujesz strefe klimatyczną to ....... czytaj dużo o PC zanim sobie kupisz

 

ten sam dom - dosłownie ten sam w I i V strefie w zależności do usytuowania do słońca i sąsiedztwa i np; 1 stC różna temperatura w domu to już spokojnie może byc zużycie energii o 50% różne. Mało????????

 

Nie wspomnę o porównywaniu tych samych metraży i idealnie tak samego ocieplenie jak 1 dom jest piętrowy a inny parterowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie rozumiem. Bo jeżeli tak można by wybierać i każda pompa spełni swoje zadania to po co ktoś płaci 30 tyś skoro można 10tyś ?

Co do strefy klimatycznej to od kilku lat chyba w żadnej nie ma dużych mrozów.

lukasza już Ci odpowiedział a map78 podpowiedział:

Jak jesteś poważnie zainteresowany zakupem pompy to zacznij od OZC, potem dopasuj konkretną pompę do swojego przypadku

 

Dwa domy stojące obok,identycznie jesli chodzi o architekturę, mają obciążenie cieplne odpowiednio jeden 3kW a drugi 8kW,w jednym pompa ciepła odpowiednia będzie w cenie 15tys.z a w drugim w cenie 25tys.zł.Masz różnicę.

Pierwszy dom zużyje na ogrzewanie 1000kWh czyli 300zł a drugi 3000kWh czyli 1000zł.Masz różnicę.

Dwa identyczne domy stojące obok siebie w tej samej strefie klimatycznej.

Rozumiesz jak ważne jest teraz OZC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie rozumiem. Bo jeżeli tak można by wybierać i każda pompa spełni swoje zadania to po co ktoś płaci 30 tyś skoro można 10tyś ?

Co do strefy klimatycznej to od kilku lat chyba w żadnej nie ma dużych mrozów.

 

A dlaczego ktos kupuje autko, ktore kosztuje 50 tys a inny za 350 tys? Przeciez kazde z nich spelni swoje zadania.

 

Sa oferty rozne, dla osob o roznej zamoznosci. Jest grupa osob ktora majac w garazu pompe za 80 tys czuje sie lepiej niz z pompa za 25 tys. Jak to mowia: "Twoj cyrk, Twoje malpy." :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie w zeszłym tygodniu wiercili mi otwór na pompę ciepła i leciała z niego jakaś straszana breja a do tego śmierdziała jak z szamba. Mój studniarz, p. Zenek nie wiedział o co chodzi i troche sie przestraszyłem bo wywiercił juz ładne pare metrów a kasuje mnie 150zł za metr. Oddałem wodę do badania w https://ekolabos.pl, zobaczymy co wyjdzie. Edytowane przez Krzysztoff123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie w zeszłym tygodniu wiercili mi otwór na pompę ciepła i leciała z niego jakaś straszana breja a do tego śmierdziała jak z szamba. Mój studniarz, p. Zenek nie wiedział o co chodzi i troche sie przestraszyłem bo wywiercił juz ładne pare metrów a kasuje mnie 150zł za metr. Oddałem wodę do badania w https://ekolabos.pl, zobaczymy co wyjdzie.

Wiesz co mi to śmierdzi ale czymś innym niż szambem- spamem.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie w zeszłym tygodniu wiercili mi otwór na pompę ciepła i leciała z niego jakaś straszana breja a do tego śmierdziała jak z szamba. Mój studniarz, p. Zenek nie wiedział o co chodzi i troche sie przestraszyłem bo wywiercił juz ładne pare metrów a kasuje mnie 150zł za metr. Oddałem wodę do badania w https://ekolabos.pl, zobaczymy co wyjdzie.

 

I jak żyć w takiej niepewności ? Nie mieszajmy szamba z perfumerią !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Panowie, wybierając pompę miałem dylemat pomiędzy Meetingiem 18kW EVI a Panasonikiem SDC 9kW 3F(wersja 1F jest dla desperatów, mocno za słaba), Najtaniej znalazłem opcję Panasonic 9kW 3F + CWU 300L + sprzęgło 200L za 30500zł brutto.

Zaraz będzie mnóstwo opinii dlaczego sprzęgło 200L, więc tłumaczę co wiem na temat sprzęgła. Pompa obiegowa w pompach Panasonic ma 135W, i jej głównym zadaniem nie jest ciągnąć całą chawirę tylko dobierać tak prędkość (ma aż 7 biegów) by dopasować optymalnie przepływ przez pompę ciepła, i utrzymać deltę 5C. A z całym domem na minimalnym biegu sprężarki około 35% delta nie rzadko jest 10 -20C przy temp zewnętrznej +2C i wtedy można o D. rozbić wszystkie tabelki COP.

A jak ma taka pompka dopasowywać optymalnie przepływ przez pompę skoro we wszystkich złych instalacjach by było taniej podpięto pod nią cały dom.!!!

 

Różnicy w cenie między Meetingiem który ma przy -15C na zewnątrz około 9kW tak jak Panasonic SDC 9kW 3F było 7000zł, do tego przy panasoniku muszę robić co rok przegląd około 350zł, a różnica w wydajności to około 25%, czyli przy moim budynku zapłacił bym pewnie około 1803zł, Więc jest to o 601zł taniej, ale dochodzi mi przegląd raz w roku 350zł czyli zysk 251zł!!!!!

Do tego nie wspomnę o cenach części do markowych urządzeń w razie awarii, 5x, 7x, 10x razy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Panowie, wybierając pompę miałem dylemat pomiędzy Meetingiem 18kW EVI a Panasonikiem SDC 9kW 3F(wersja 1F jest dla desperatów, mocno za słaba)....

Sądzę,że to własnie Meeting i sprzęgło 200l przyczyniło Ci się do bardzo dużego zużycia energii,prawie 6000kWh w domu 118m2 przy pompie ciepła to lekko mówiąc bardzo dużo.

Ja w takim samym powierzchniowo domu przez 2 ostatnie sezony nie przekroczyłem 3500kWh za c.o+cwu,bez sprzegła i mam pompkę obiegową 7 biegową ale na niej pisze 70W...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę,że to własnie Meeting i sprzęgło 200l przyczyniło Ci się do bardzo dużego zużycia energii,prawie 6000kWh w domu 118m2 przy pompie ciepła to lekko mówiąc bardzo dużo.

Ja w takim samym powierzchniowo domu przez 2 ostatnie sezony nie przekroczyłem 3500kWh za c.o+cwu,bez sprzegła i mam pompkę obiegową 7 biegową ale na niej pisze 70W...

 

Opisz dokładnie swój dom jego lokalizację, oraz sprzęt którym grzejesz.

Odpowiedź że podobnym domu jest dla mnie trochę za skromna. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i od kiedy do kiedy liczysz sezon???

Od momentu włączenia ogrzewania do momentu wyłączenia ogrzewania,czyli wiem dokładnie kiedy zaczynam grzać i wiem kiedy kończę grzać,cwu cały rok.

Dobrze liczysz: 40kWh/m2/rok ????

Chyba 40W/m2 raczej ????

Sprawdź dobrze

Wiem co mówię,zapotrzebowanie na ciepło to 40kWh/m2/rok dla temp.21st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz dom energooszczędny NF40!!!

Dlaczego porównujesz go z moim? Ja ma jakieś 120kWh/m2/rok!!!!

Jak tak to itak dużo Ci ogrzewanie wychodzi.

Zapotrzebowanie domu 4720kWh/rok a zużycie 3500kWh ???

W nowym domu nie sadzę,żeby było takie zapotrzebowanie jakie ty masz a z tego co wiem masz nowy dom, i to w miarę dobrze ocieplony.

3500kWh z cwu gdzie na c.o jest 1700kWh a zapotrzebowanie było liczone dla 21st.C a utrzymuje min.22,5st.C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nowym domu nie sadzę,żeby było takie zapotrzebowanie jakie ty masz a z tego co wiem masz nowy dom, i to w miarę dobrze ocieplony.

3500kWh z cwu gdzie na c.o jest 1700kWh a zapotrzebowanie było liczone dla 21st.C a utrzymuje min.22,5st.C

 

Ty trochę nie wiesz o czym piszesz, mam ciepłomierz i poszedłem sobie zobaczyć, mam go założone jakiś czas po uruchomieniu pompy i już mam 35GJ!!!! tj 9722kWh!!!

Więc my znamy chyba jakieś inne matematyki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty trochę nie wiesz o czym piszesz, mam ciepłomierz i poszedłem sobie zobaczyć, mam go założone jakiś czas po uruchomieniu pompy i już mam 35GJ!!!! tj 9722kWh!!!

Więc my znamy chyba jakieś inne matematyki :-)

łącznie z cwu,zodze się.

A samo ogrzewanie ? Bo coś mi nie pasuje,bo mówisz,że masz wyliczone OZC na 15000kWh co jest bzdurą bo wpakowałeś do tego cwu a tak OZC nie liczy:

Zapotrzebowanie budynku wg OZC jest na poziomie trochę wyższym bo 15700kWh,więc COP wychodzi trochę lepiej 15700/5779= 2,71 Czyli na ON/OFF nie jest tak źle :-)

 

A tak wogóle to masz już tą pompę 3 lata czyli od 2012r...

Jestem użytkownikiem Meeting 18kW powietrzenej i jestem zadowolony, działa mi już 2 lata, z budynkiem 160m2.

Z 2014r.

 

a w 2013r dom swój miałeś jeszcze w SSO..

Swój domek dopiero buduję ( na chwilę obecną surowy otwarty),.

Z 2013r

 

Powierzchnia ogrzewana 118,6m2, w całości podłogówka.

Z 2015r

 

To gdzie ta pompa działa i czy działa wogóle ?? ;) Bo raz piszesz 118m2,drugi raz 160m2,trzeci raz stary klocek...

Nie ładnie :)

Edytowane przez Ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...