Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Gość Arturo72
Witam. Zamontowano u mnie pompę Atlantica. Dzis zauwazylem ze dość mocno drga wentylator. Trzęsie nieźle obudową . Wczoraj tego nie było. Czy to normalne?

Nie jest normalne.

Może,źle przymocowana i śrubki się poluzowaly ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

u mnie cały dom 10 cm

i widzę z tego powodu same plusy

 

Nie dziwię się.

Większość osób wydając na coś więcej pieniędzy widzi wyłącznie pozytywy takich rozwiązań.

 

Dobrze wykonana instalacja podłogowa obejdzie się bez jakichkolwiek zaworów regulacyjnych na belkach.

Instalacja ma tylko tyle rury ile potrzeba.

Pompa obiegowa pracuje na niskich biegach.

Całość pracuje na fabrycznej pompie z nominalnymi przepływami.

PC i podłogówka pracuje optymalnie.

 

Każdy dom jest inny i wymaga podejścia indywidualnego.

Nie zawsze 10 cm to rozwiązanie z samymi plusami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malux 20 czemu widzisz same plusy z takiego roztawu??

 

plus foto Wskaźnik ΦHL pomieszcz. odnies. do jego powierzchni φHL,f, [W/m2]: jest w zakresie od 35 do 75 jeśli to ten parametr.

 

rydzadam obliczałeś to sam?mogę to jakoś obliczyć chętnie spróbuję jak ktoś pomoże:)

 

a i dalej nie wiem co tracę jęsli zrobię wszędzie 10-15cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a i dalej nie wiem co tracę jęsli zrobię wszędzie 10-15cm?

 

nic nie tracisz..wydasz tylko trochę więcej kasy na rurki

 

zagęszczęnie rurek ma ten plus, że grzejesz do niższych temperatur i nie ma problemu jak gdzieś po drodze powstaną jakieś nadmiarowe mostki cieplne

(u mnie jest właśnie taki przypadek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
malux 20 czemu widzisz same plusy z takiego rozstawu

Odpowiem za maluxa-a,ponieważ ma najniższą z mozliwych temperature zasilania co zwiększa COP pompy czyli poprawia nam i powiększa uśmiech na mordzie jak przyjdzie nam do zapłaty faktura za prąd ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wykonana instalacja podłogowa obejdzie się bez jakichkolwiek zaworów regulacyjnych na belkach.

Instalacja ma tylko tyle rury ile potrzeba.

Jak to uzyskac przy róznych dlugosciach pętli?, bo pomieszczenia mają rózne straty i rózne powierzchnie, bez jakiejkolwiek regulacji hydraulicznej petle musiałyby miec te same długosci a tym samym bylyby petle które obejmowałyby dwa lub wiecej (dla małych pomieszczen) pomieszczenia. Czy to jest dobrze wykonana instalacja? Nie spotkałem sie nigdy z takim rozwiazaniem, jezeli mozesz podaj zrodła gdzie jest to opisane. Zawsze warto poczytac i rozszerzyc wiedzę.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem za maluxa-a,ponieważ ma najniższą z mozliwych temperature zasilania co zwiększa COP pompy czyli poprawia nam i powiększa uśmiech na mordzie jak przyjdzie nam do zapłaty faktura za prąd ;)

E tam. Ma mały, dobrze ocieplony dom.

Czy jak dam rury co 5 cm, to jeszcze podniosę COP.

Jak dołożę 1 tonę bufor to też?

 

Jak to uzyskac przy róznych dlugosciach pętli?, bo pomieszczenia mają rózne straty i rózne powierzchnie, bez jakiejkolwiek regulacji hydraulicznej petle musiałyby miec te same długosci a tym samym bylyby petle które obejmowałyby dwa lub wiecej (dla małych pomieszczen) pomieszczenia. Czy to jest dobrze wykonana instalacja? Nie spotkałem sie nigdy z takim rozwiazaniem, jezeli mozesz podaj zrodła gdzie jest to opisane. Zawsze warto poczytac i rozszerzyc wiedzę.

Trzeba przestać myśleć o potrzebach poszczególnych pomieszczeń, a sprawę ugryźć od strony całego domu.

Nie jest to osiągalne zawsze, między innymi z powodów które wymieniłeś.

Bardzo zróżnicowane pomieszczenia w obrębie jednej bryły.

Zaryzykuję stwierdzenie, że większość domów parterowych, wybudowanych z myślą o akumulacji w masie (sylikaty) da się ogrzać bez nadmiaru rur i kryzowania poszczególnych pętli.

Rzecz jasna nie są to rozwiązania, dla osób, które w 100 metrowym domu pragną mieć 7 zróżnicowanych stref grzejnych.

 

Niemniej jak się czyta to forum, większość użytkowników idzie w stronę akumulacji i 2 taryfowego zasilania.

 

PS. Trochę się zapędziłem pisząc "dobrze wykonana". Raczej powinienem napisać prosta i równie dobrze działająca.

Ale cały czas piszę w odniesieniu do standardowych brył, a nie ekstremów, gdzie występują duże rozbieżności.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Jak dołożę 1 tonę bufor to też?

A to wtedy straci i to znacznie :)

Dżony,jakoś oderwany jesteś od rzeczywistości ;)

i tak zrobię:) ile u Ciebie Arturo72 na tych 118m2 wyszło mb rurek?pamiętasz może? mam tą samą powierzchnią po podłodze.Myślę tylko czy dawać żeberko w łazience:confused:

Nie pamiętam dokładnie ale coś koło 700mb

mila_podłogówka.JPG

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam. Ma mały, dobrze ocieplony dom.

Czy jak dam rury co 5 cm, to jeszcze podniosę COP.

Jak dołożę 1 tonę bufor to też?

 

 

Trzeba przestać myśleć o potrzebach poszczególnych pomieszczeń, a sprawę ugryźć od strony całego domu.

Nie jest to osiągalne zawsze, między innymi z powodów które wymieniłeś.

Bardzo zróżnicowane pomieszczenia w obrębie jednej bryły.

Zaryzykuję stwierdzenie, że większość domów parterowych, wybudowanych z myślą o akumulacji w masie (sylikaty) da się ogrzać bez nadmiaru rur i kryzowania poszczególnych pętli.

Rzecz jasna nie są to rozwiązania, dla osób, które w 100 metrowym domu pragną mieć 7 zróżnicowanych stref grzejnych.

 

Niemniej jak się czyta to forum, większość użytkowników idzie w stronę akumulacji i 2 taryfowego zasilania.

 

PS. Trochę się zapędziłem pisząc "dobrze wykonana". Raczej powinienem napisać prosta i równie dobrze działająca.

Ale cały czas piszę w odniesieniu do standardowych brył, a nie ekstremów, gdzie występują duże rozbieżności.

 

Ok. rozumiem czyli wszedzie dajemy ten sam rozstaw, pętle moga obejmowac kilka pomieszczen, tylko jak sie to ma do najmniejszej mozliwej temp zasilania, dla takiej konfiguracji ona wcale nie bedzie najmniejsza mozliwa. Dla pompy nie jest to nieobojetne, dla gazu i czystego pradu moze byc, dla optymalnej długosci rur na pewno nie. Co ma zatem dac? brak rotametrów i koniecznosci jednorazowej (na ogól) regulacji hydraulicznej. Ja rozumiem ze nie sztuką jest wydac wiecej niz konieczne, ale takie skąpstwo inwestycyjne (bo tak to trzeba nazwac) nie ma uzasadnienia, chyba ze bierzemy udział w konkursie na najtansza instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. rozumiem czyli wszedzie dajemy ten sam rozstaw, pętle moga obejmowac kilka pomieszczen, tylko jak sie to ma do najmniejszej mozliwej temp zasilania, dla takiej konfiguracji ona wcale nie bedzie najmniejsza mozliwa. Dla pompy nie jest to nieobojetne, dla gazu i czystego pradu moze byc, dla optymalnej długosci rur na pewno nie. Co ma zatem dac? brak rotametrów i koniecznosci jednorazowej (na ogól) regulacji hydraulicznej. Ja rozumiem ze nie sztuką jest wydac wiecej niz konieczne, ale takie skąpstwo inwestycyjne (bo tak to trzeba nazwac) nie ma uzasadnienia, chyba ze bierzemy udział w konkursie na najtansza instalację.

 

OK. Zatem. Jaki jest sens dawać w całym domu rozstaw rur 10 cm. Tworząc w ten sposób potężne radiatory w pomieszczeniach, które być może tego nie potrzebują. A później dławić te pętle zaworami. Prowadzi to tylko do coraz większych strat. A one do obniżenia COP całego systemu.

 

Mniejsza o to.

Dobry COP osiągany przez kolegę malux jest wynikiem optymalnie dobranej pompy do strat domu.

Nie jest to zaleta posiadania kilometra rur w podłodze.

Powtórzę jeszcze raz. Gdybym dołożył kolejne 100 metrów rury, obniżę znacząco COP?

 

Gdyby taki rozstaw rur był lekarstwem na dobry COP, to przeczytał byś o tym w każdej broszurze producenta.

 

Uważasz, że inwestorzy błędnie obstawiają?

Oczywiście, że nie.

Trzeba się tylko trzymać jednego kierunku.

Albo budujemy ciężko i grzejemy akumulacyjnie.

Albo budujemy lekko - szkieletowo i ogrzewamy wyłącznie powietrze wewnątrz.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Dobry COP osiągany przez kolegę malux jest wynikiem optymalnie dobranej pompy do strat domu.

Bzdura,malux ma inwenter,dżony,jarzysz trochę coś ?

malux ma obciążenie ok.3kW nie pamiętam dokładnie a ma pompkę 10kW.

Nie ośmieszaj się chłopie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Zatem. Jaki jest sens dawać w całym domu rozstaw rur 10 cm. Tworząc w ten sposób potężne radiatory w pomieszczeniach, które być może tego nie potrzebują. A później dławić te pętle zaworami. Prowadzi to tylko do coraz większych strat. A one do obniżenia COP całego systemu.

 

Mniejsza o to.

Dobry COP osiągany przez kolegę malux jest wynikiem optymalnie dobranej pompy do strat domu.

Nie jest to zaleta posiadania kilometra rur w podłodze.

Gdyby taki rozstaw rur był lekarstwem na tak dobry COP, to przeczytał byś o tym w każdej broszurze producenta.

 

Nie ma takiego sensu, rozstaw a tym samym długosc powinna byc obliczaona do strat kazdego pomieszczenia z osobna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura,malux ma inwenter,dżony,jarzysz trochę coś ?

malux ma obciążenie ok.3kW nie pamiętam dokładnie a ma pompkę 10kW.

Nie ośmieszaj się chłopie...

Tak.

Dalej będę uważał, że to zaleta tego właśnie INWERTERA, który osiąga taką sprawność w warunkach 30% obciążenia, oraz niskiej temperatury zasilania.

Niska temperatura zasilania to przede wszystkim niskie zapotrzebowanie na ciepło.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...