Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Gość Arturo72
Tak.

Dalej będę uważał, że to zaleta tego właśnie INWERTERA, który osiąga taką sprawność w warunkach 30% obciążenia, oraz niskiej temperatury zasilania.

Niska temperatura zasilania to przede wszystkim niskie zapotrzebowanie na ciepło.

dżony,obudź się ;)

A czym ta niska temp.zasilania jest spowodowana ?

OK. Zatem. Jaki jest sens dawać w całym domu rozstaw rur 10 cm. Tworząc w ten sposób potężne radiatory w pomieszczeniach, które być może tego nie potrzebują. A później dławić te pętle zaworami. Prowadzi to tylko do coraz większych strat. A one do obniżenia COP całego systemu.

Mniejsza o to.

Dobry COP osiągany przez kolegę malux jest wynikiem optymalnie dobranej pompy do strat domu.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Niewielkim, dobrze ocieplonym domem.

 

Arturo,

Do istniejącego domu kolegi malux dokładamy jeszcze 10% rury.

Dom dalej będzie potrzebował 3kW.

Pompa dalej będzie pracować na 30% wydajności.

Czy podniesiemy jeszcze COP?

dżony,technicznie jest ciężko wygnieść rurkę na mniejszy rozstaw niż 10cm chociaż u mnie się udało.

Oczywiście,im mniejszy rozstaw rurek tym grzejnik podlogowy ma większą moc grzewczą przy określonej temp.zasilania i tym samym przy mniejszym rozstawie rurek może być zasilany niższą temperaturą żeby otrzymać wyliczoną do strat ciepła moc grzewczą ale gdyby był większy rozstaw rurek gdzie temp.zasilania musiała by być wyższa to automtaycznie i COP byłby niższy,nie uważasz ?

dżony obudź się...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dżony,technicznie jest ciężko wygnieść rurkę na mniejszy rozstaw niż 10cm chociaż u mnie się udało.

Oczywiście,im mniejszy rozstaw rurek tym grzejnik podlogowy ma większą moc grzewczą przy określonej temp.zasilania i tym samym przy mniejszym rozstawie rurek może być zasilany niższą temperaturą żeby otrzymać wyliczoną do strat ciepła moc grzewczą ale gdyby był większy rozstaw rurek gdzie temp.zasilania musiała by być wyższa to automtaycznie i COP byłby niższy,nie uważasz ?

dżony obudź się...

Większa ilość rury oprócz obniżenia temp zasilania o 1-2 st, stawia też większe opory.

Może być tak, że to co zyskamy obniżając temp. zasilania, stracimy dwa razy więcej na pompie obiegowej.

 

Wszyscy producenci optymalizują pompy do zasilania min 30 st. C.

Gdyby duża ilość rury była gwarantem wysokiego COP

W każdej broszurze dot. pomp ciepła przeczytalibyśmy o optymalnej ilości rur ma m2 i zalecanych jak najniższych temperaturach zasilania.

A ja się nigdzie nie spotkałem w żadnej DTR by ktokolwiek o tym wspomniał.

 

Dlatego uważam, że ładowanie większej ilości rur nie da gwarancji wysokiego COP, gdyż przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, udział pompy obiegowej w COP jest coraz większy.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa ilość rury oprócz obniżenia temp zasilania o 1-2 st, stawia też większe opory.

Może być tak, że to co zyskamy obniżając temp. zasilania, stracimy dwa razy więcej na pompie obiegowej.

(...)

Dlatego uważam, że ładowanie większej ilości rur nie da gwarancji wysokiego COP, gdyż przy małym zapotrzebowaniu na ciepło, udział pompy obiegowej w COP jest coraz większy.

Większa ilość rury jest gwarantem wyższego COP ponieważ podłączając do rozdzielacza kilka dodatkowych obwodów RÓWNOLEGŁYCH zmniejszamy opory przepływu.

 

Jest wprost przeciwnie do tego co napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm.. to ja już sam nie wiem co zrobić co prawda widać trochę sensu tu i tu.A załóżmy ,że zrobiłem projekt wyszło ,że wszędzie ma być co 10cm ,ale ja dałem co 15cm więc temp wody musi być wyższa tak??o 1-2 stopnie?czy to wogule przekłada się na rachunek roczny w kwocie 10-50 zł czy może 100-500?można to jakoś rozwiązać?czytam sporo i ludzie piszą o 20cm czy tak jak tu na forum 30-60 cm i też mają ciepło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pisłem o dragniach obudowy i wentylatora.

Mam jescze jedno pytanie.

Instalator zalączył mi w czwartek pompę .

Temperatura zadana na 10st. aby tylko "coś" było bo nie mam jesczze skonczonych sufitów.

Pompa chodzi cały czas.

Zadana temperatura zasilania to 17 st.

Widzę w podglądzie ze temp. zasilania waha sie od 12-17 st.

Natomiast powrót pompy wczoraj miałem max 13,3st. a dzisiał poniżej 13st.

Czy ta k powinno być?

O czym to moze swiadczyć?

Jezeli głupie pytanie to sorry. Jestem laikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej czystą wodą, czyli demineralizowaną, niekoniecznie destylowaną. Ale to książkowo, można zwykłą z wodociągu.

Glikolem (mieszaniną) nie polecam bo ma gorsze właściwości (większa lepkość i co gorsza niższe od wody ciepło właściwe) - aby przetransportować tyle samo ciepła musisz przerzucić za pomocą pompy obiegowej więcej płynu.

Chyba że naprawdę musisz, są takie przypadki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa ilość rury jest gwarantem wyższego COP ponieważ podłączając do rozdzielacza kilka dodatkowych obwodów RÓWNOLEGŁYCH zmniejszamy opory przepływu.

 

Jest wprost przeciwnie do tego co napisałeś.

Nie sposób się z Tobą nie zgodzić.

Z tym, że nigdzie nie było mowy o podpinaniu kolejnych równoległych pętli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej czystą wodą, czyli demineralizowaną, niekoniecznie destylowaną. Ale to książkowo, można zwykłą z wodociągu.

Glikolem (mieszaniną) nie polecam bo ma gorsze właściwości (większa lepkość i co gorsza niższe od wody ciepło właściwe) - aby przetransportować tyle samo ciepła musisz przerzucić za pomocą pompy obiegowej więcej płynu.

Chyba że naprawdę musisz, są takie przypadki.

 

Witam

 

Niekoniecznie.

 

Dla zamkniętych instalacji C O z miedzi - co wynika z jej własności fizykochemicznych, najlepsza podobno będzie woda miękka, ale nie zdemiralizowana. Najlepiej do 5 * Dh.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MI MAJSTER OD PODLOGÓWKI nie doliczył mi nic za 10 cm rozstawu

jednak mimo wszystko rotametry warto mieć

choć ja ich nie używam oprócz okresu przejściowego [czyli przełom pażdziernikaz listopadem]

jedynie sypialnię mam cały rok zakręconą -ale tam w największe nawet mrozy nigdy nie spadnie nawet do 19 stop

a czy przy 1000metrach jest jakiś problem z dławieniem przepływów?

pompka dobiera sobie sama obroty-wierzcie mi że ona chodzi na małych obrotach .

 

u mnie cały sezon grzewczy co jest grzane w następujących okienkach

4-6

14.30-16

22-24

weekendy

8-10

14=16

19-22.30

większość czasu zmodulacją 16%

także 30% to może z 10% czasu pompy na rozbiegu

 

w listopadzie rozpaliłem w kominku RAZ

listopad zamknę w 215 kwh

przy czym z tych 215 kwh oceniam że 100kwh poszło na cwu

czyli 115 kwh starczy mi na co w listopadzie

można dodać z 5 kwh za prąd na grzałkę w łazience

generalnie 35 zł za grzanie 123m2 /listopad jest ok

mógłbym zaoszczędzić może nawet z 25% gdybym trzymal temp w okolicach 20-21

ale nie chcę ryzykować rozwodu dla oszczędności 8-10 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko się potwierdza to co mówię.

Mały, dobrze ocieplony dom i pompa pracująca na ok 20% mocy nominalnej.

To jest przyczyną dobrego COP.

To czy tam jest rozstaw 10, albo byłby 15 niczego nie zmieni.

 

Ale przepis "Wszędzie 10 cm" nie nadaje się do każdego domu.

Wystarczy, że będzie większy i gorzej ocieplony.

"Wszędzie 10 cm" w takim przypadku poskutkuje dodatkową pompą obiegową i sprzęgłem.

I cały misterny plan na dobry COP nie wypali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obciążenie cieplne masz 12W/m2 - to powinieneś dać właśnie tyle (skrajne przypadki - bardzo ciężkie do osiągnięcia ze względu na możliwość odczucia braku komfortu)

Jeśli obciążenie cieplne masz 120W/m2 - to powinieneś dać inny rozstaw jak z przykładu pierwszego.

 

Należy jednak odróżniać temperaturę odczuwalną i rzeczywistą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...