Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

A tak z innej beczki:

 

Jaka praca pompy (inwerter) Waszym zdaniem wpływa bardziej na jej żywotność:

 

1) Wykorzystanie jej na max w tanich godzinach z dużą mocą (w sumie w niskich temp. praca zbliżona do on/off)?

2) Praca ciągła przez całą dobę, zależnie od potrzeb i obciążenia?

 

W pierwszym przypadku pompa pracuje przez mniejszy okres czasu z większą mocą, więc teoretycznie to co kręci się tam w środku zużywa się mniej.

Dobrze myślę? Czy z ekonomicznego punktu widzenia jest to bez znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

wiem ,że wszystko w tych czasach trzeba projektować,kalkulować,obliczać rozmyślać itp itd,ale ja wydając kasę na tą PC mimo ,że uważam to za dobrze wydane pieniądze nie mam kolejnych setek złotych na projektowanie liczenie itp bo z czasem zaczyna mi się wydawać ,ze jest to naciąganie nas na pieniądze.Rozumiem ,że zmniejszenie rozstawu rurek pozwoli obniżyć temp. wody jest to logiczne,tylko nie wiem czy to w ogóle będzie miało wpływ na rachunki bo zaoszczędzić 10zł rocznie naprawdę można sobie dać spokój.

Tak samo z tą pompą że więcej wody musi przepchać,a jak bym miał dom o 50m2 większy i podłogówki więcej a zapotrzebowanie na ciepło to same to i tak bym miał PC 7KW z tą samą pompką która by też działała bez problemów więc to w ogóle do mnie nie trafia.

Pisałem ,że wykonawca może zrobić co 10cm rurki bez dodatkowych kosztów ,ale skoro to po prostu bezsens, a ja go będę zmuszał do tego i wyjdę na idiotę to może lepiej zrobić co 15cm i nie kombinować? teraz mam większy mętlik w głowie niż przed zadaniem pytania:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektórzy piszą o "komforcie cieplnym" przecież jak byście palili piecem i mieli kaloryfery to nawet by tego nikt tematu nie podnosił ,a przy podłogówce to już paranoja bo 1 stopień będzie cieplej w narożniku niż na środku pokoju..po drugie przecież to można wyregulować na zaworach od podłogówki prawda?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Pisałem ,że wykonawca może zrobić co 10cm rurki bez dodatkowych kosztów ,ale skoro to po prostu bezsens, a ja go będę zmuszał do tego i wyjdę na idiotę to może lepiej zrobić co 15cm i nie kombinować? teraz mam większy mętlik w głowie niż przed zadaniem pytania:(

 

Własnie po to są dokładnie obliczenia aby tego mętliku w głowie nie było. Skoro niektórzy mają awersję do obliczen i projektów to nie dziwne ze tak ciezko sie im zdecydowac na konretną opcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektórzy piszą o "komforcie cieplnym" przecież jak byście palili piecem i mieli kaloryfery to nawet by tego nikt tematu nie podnosił ,a przy podłogówce to już paranoja bo 1 stopień będzie cieplej w narożniku niż na środku pokoju..po drugie przecież to można wyregulować na zaworach od podłogówki prawda?

 

Bardzo " po krótce" :-)

Jeśli dom masz bardzo ciepły, to w salonie zrób odległości 20-25 cm

Jeśli ciepły to 15-20 cm

Jeśli zimny to 10 cm

 

Kup sobie rozdzielacze z rotametrami o stałych przepływach - będzie Ci łatwiej później wszystko ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo z tą pompą że więcej wody musi przepchać,a jak bym miał dom o 50m2 większy i podłogówki więcej a zapotrzebowanie na ciepło to same to i tak bym miał PC 7KW z tą samą pompką która by też działała bez problemów więc to w ogóle do mnie nie trafia.(

Pompa ciepła + ipodłogówka to instalacja pokrywająca straty cieplne.

Jeśli straty ciepła są takie same to pompa ciepła jest ta sama, ilość rur w podłogach również.

Szkoda, że to do Ciebie "nie trafia".

A tak z innej beczki:

 

Jaka praca pompy (inwerter) Waszym zdaniem wpływa bardziej na jej żywotność:

 

1) Wykorzystanie jej na max w tanich godzinach z dużą mocą (w sumie w niskich temp. praca zbliżona do on/off)?

2) Praca ciągła przez całą dobę, zależnie od potrzeb i obciążenia?

 

W pierwszym przypadku pompa pracuje przez mniejszy okres czasu z większą mocą, więc teoretycznie to co kręci się tam w środku zużywa się mniej.

Dobrze myślę? Czy z ekonomicznego punktu widzenia jest to bez znaczenia?

 

Najbardziej skracającym żywotność jest częstotliwość startów zimnej sprężarki.

 

Niemniej zwracam uwagę na to co napisałeś.

Jeśli zapotrzebowanie na ciepło jest niewielkie, pompa przewymiarowana (bo lepiej na zapas)

To praca wyłącznie w krótkich odcinkach czasu z pełną mocą może powodować większą częstotliwość startu sprężarki.

Instalacja podłogowa i dom nie odbiera na tyle szybko ciepła.

Temperatura powrotu wzrasta. Cop Spada.

 

Praca ciągła na minimalnych obciążeniach zapewnia największą żywotność.

Tak projektuje się klimatyzacje serwerowni.

Wykorzystuje się redundancje 100% między innymi po to by obniżyć koszty, oraz wydłużyć żywotność systemu.

 

W przypadku domu, zmierzał bym ku pracy dwutaryfowej (tani prąd) oraz optymalizował system do minimalnej ilości starty sprężarki.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie po to są dokładnie obliczenia aby tego mętliku w głowie nie było. Skoro niektórzy mają awersję do obliczen i projektów to nie dziwne ze tak ciezko sie im zdecydowac na konretną opcję.

 

awersje mam do wydawania pieniędzy na przód..skoro tak się upierasz przy konieczności projektowania podłogówki to proszę powiedz mi co złego będzie się działo jeśli położę co 10-15cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła + ipodłogówka to instalacja pokrywająca straty cieplne.

Jeśli straty ciepła są takie same to pompa ciepła jest ta sama, ilość rur w podłogach również.

Szkoda, że to do Ciebie "nie trafia".

 

 

szkoda ,że do Ciebie nie trafia ,że jeśli osoba A buduje dom o powierzchni 100m2 a osoba B o powierzchni 150m2 i oboje będą mieć pompy 7kW dobrane do OZC a nie wiedzą ,że dziś trzeba wszystko projektować i przeliczać więc zrobią podłogówkę standardowo 10-15cm to co tym osobą będzie się działo złego w domu??odpowiedz mi na to pytanie "proszę"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

awersje mam do wydawania pieniędzy na przód..skoro tak się upierasz przy konieczności projektowania podłogówki to proszę powiedz mi co złego będzie się działo jeśli położę co 10-15cm?

 

Nie ma obowiązku projektowania podłogówki ani tez obliczen ozc. Mozna dac wszedzie co 10 cm i bedzie działało, tyle tylko po co?, jak mozna dac w niektórych pomieszczeniach co 30 cm, 25 cm lub 20 cm. Po co wiecej rury, wieksze rozdzielacze, wiecej robocizny? Ale jak ktos chce to czemu nie. Zawsze decyduje inwestor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ponawiam pytanie o wygrzewanie posadzki.

Ewentualnie gdzie ta funkcje można znaleźć w atlanticu?

Śmiało możesz grzać.

Wiem,że Atlantic ma taki program,być może gdzieś w menu serwisowym.

W starej instrukcji była to linia od 850 w menu,cokolwiek to znaczy ;)

posa.jpg

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mojego doswiadczenia 3 -letniego

kwestia temperatury odczuwalnej nie tkwi w rozstawie a jedynie w godzinach pracy pompy

 

Oczywiście masz rację.

Za gęsto - źle

Za rzadko - źle

Czyli jak?

Czyli dobrze - optymalnie !! Nie za gęsto, nie za rzadko !!

 

Aby zrobić dobrze - musisz policzyć, albo...

mieć dobrego doradcę :-)

ewentualnie

dużo czytać i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...