Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam serdecznie.

Jestem przed rozpoczęciem budowy - mam nadzieję, że po nowym roku ruszę. Czy przy tradycyjnych ławach fundamentowych i dobrej izolacji podłogi i ścianach z silki można liczyć na niskie zużycie prądu? Przy płycie akumulacja jest jednak znaczna a tu straciłbym tę zaletę. Adaptujący zrobi mi bez problemu projekt, choć twierdzi, że PF to zbędny wydatek, tak samo uważa mój przyszły murarz, chociaż wiadomo że to nie ich decyzja a co do kosztów to zdania są bardzo podzielone - zwłaszcza na FM, ja nie do końca uważam że stan 0 z ławami wyjdzie jakoś dużo taniej niż płyta, o ile w ogóle wyjdzie taniej. Nie chciałbym zmieniać murarza bo jest dobry, znamy go od dawna, znajomym ostatnio budował ściany 1w i są bardziej niż zadowoleni z dokładności.

 

Ale w sumie bardzo mnie też nurtuje jedna kwestia zwiazana z grzaniem w taniej taryfie. Grzejemy wtedy w nocy, bo prąd jest tańszy, ale z kolei mamy niższe temperatury, więc spada COP.:confused:

p.s. nie bijcie zbyt mocno jeśli głupoty piszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta przeważnie kosztuje mniej więcej tyle samo, co tradycyjny fundament, albo i sporo mniej, zwłaszcza jeśli postanowisz (jak np. ja) "powciskać" w płytę i pod płytę wszelkie instalacje, włącznie z ogrzewaniem podłogowym. Niezaprzeczalną zaletą jest brak mostków cieplnych, i cieplejszy dom przy zastosowaniu tej samej ilości (m3) izolacji.

Polecam temat-rzekę w naszym forum pt. "płyta fundamentowa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

Jestem przed rozpoczęciem budowy - mam nadzieję, że po nowym roku ruszę. Czy przy tradycyjnych ławach fundamentowych i dobrej izolacji podłogi i ścianach z silki można liczyć na niskie zużycie prądu? Przy płycie akumulacja jest jednak znaczna a tu straciłbym tę zaletę. Adaptujący zrobi mi bez problemu projekt, choć twierdzi, że PF to zbędny wydatek, tak samo uważa mój przyszły murarz, chociaż wiadomo że to nie ich decyzja a co do kosztów to zdania są bardzo podzielone - zwłaszcza na FM, ja nie do końca uważam że stan 0 z ławami wyjdzie jakoś dużo taniej niż płyta, o ile w ogóle wyjdzie taniej. Nie chciałbym zmieniać murarza bo jest dobry, znamy go od dawna, znajomym ostatnio budował ściany 1w i są bardziej niż zadowoleni z dokładności.

 

Ale w sumie bardzo mnie też nurtuje jedna kwestia zwiazana z grzaniem w taniej taryfie. Grzejemy wtedy w nocy, bo prąd jest tańszy, ale z kolei mamy niższe temperatury, więc spada COP.:confused:

p.s. nie bijcie zbyt mocno jeśli głupoty piszę

 

Murarz pewnie nigdy nie robił płyty to i jej nie poleca :)

 

Na zwykłych fundamentach tez może być tanio jako będą dobrze zrobione.

 

COP rzeczywiście będzie niższy w nocy ale nie na tyle żeby nie opłacało się grzać w 2 taryfie. Dodatkowo masz tańszy prąd 2h w ciągu dnia (np od 13 do 15) i w tych godzinach tez grzejesz z lepszym COP.

 

Ogólnie lepiej zrobić dobrze tradycyjny fundament niż zepsuć płytę fundentową. Kwestia jeszcze jaki grunt, działka itp. Może okazać się że lepiej wziąć inna firmę i zrobić płytę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Ale w sumie bardzo mnie też nurtuje jedna kwestia zwiazana z grzaniem w taniej taryfie. Grzejemy wtedy w nocy, bo prąd jest tańszy, ale z kolei mamy niższe temperatury, więc spada COP.:confused:

p.s. nie bijcie zbyt mocno jeśli głupoty piszę

Ciężko w tym temacie się wypowiedzieć jednoznacznie bo nie zdarzy się nigdy identyczny sezon grzewczy żeby to sobie porównać.

W sezonie grzewczym 2013/2014 miałem taryfę G11 i zużycie na c.o+cwu wyniosło 3300kWh w sezonie grzewczym 2014/2015 miałem już taryfę G12W gdzie zużycie na c.o+cwu wyniosło troszkę więcej bo 3600kWh i grzane było 100% w taniej taryfie i zauważyłem,że na grzanie cwu idzie więcej energii niż w poprzednim sezonie.

Nie mniej cięzko jednoznacznie stwierdzić co spowodowało wyższe zużycie czy pogoda czy COP ale nawet te 300kWh więcej to i tak taniej w ogólnym rozrachunku na korzyść G12W.

Miały być to dwa sezony testowe i na trzeci zostałem też z G12W :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko w tym temacie się wypowiedzieć jednoznacznie bo nie zdarzy się nigdy identyczny sezon grzewczy żeby to sobie porównać.

W sezonie grzewczym 2013/2014 miałem taryfę G11 i zużycie na c.o+cwu wyniosło 3300kWh w sezonie grzewczym 2014/2015 miałem już taryfę G12W gdzie zużycie na c.o+cwu wyniosło troszkę więcej bo 3600kWh i grzane było 100% w taniej taryfie i zauważyłem,że na grzanie cwu idzie więcej energii niż w poprzednim sezonie.

Nie mniej cięzko jednoznacznie stwierdzić co spowodowało wyższe zużycie czy pogoda czy COP ale nawet te 300kWh więcej to i tak taniej w ogólnym rozrachunku na korzyść G12W.

Miały być to dwa sezony testowe i na trzeci zostałem też z G12W :)

 

mam pytanie jak to jest z tym cop jeżeli każdy mówi że jest średnio 3 a w twoim przypadku zapotrzebowanie 40 x125=5000/3=1666 za ogrzewanie co ok.1200 a całe zużycie jest 3600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
mam pytanie jak to jest z tym cop jeżeli każdy mówi że jest średnio 3 a w twoim przypadku zapotrzebowanie 40 x125=5000/3=1666 za ogrzewanie co ok.1200 a całe zużycie jest 3600

Jest więcej niż 3 ;)

Zapotrzebowanie było liczone,raz,że dla 118m2 i dwa że dla temp.21st.C a grzeje 125m2 a dwa utrzymuje temp.min.22,5st.C czyli automatycznie zużywam więcej energii na ogrzewanie.

A zużycie cwu jest na podobnym poziomie co c.o.,no może ciut niższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest więcej niż 3 ;)

Zapotrzebowanie było liczone,raz,że dla 118m2 i dwa że dla temp.21st.C a grzeje 125m2 a dwa utrzymuje temp.min.22,5st.C czyli automatycznie zużywam więcej energii na ogrzewanie.

A zużycie cwu jest na podobnym poziomie co c.o.,no może ciut niższe.

 

Grzejąc w trybie ciągłym w domu mogę mieć 20,5 stopnia, a komfort będzie lepszy niż 22 stopnie grzejąc tylko w taniej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Grzejąc w trybie ciągłym w domu mogę mieć 20,5 stopnia, a komfort będzie lepszy niż 22 stopnie grzejąc tylko w taniej taryfie.

No coś w tym jest ale z obserwacji widzę,że to jest mniejsza różnica temp.wg mnie ok.0,5st.C ale rozwiazalem to przez podniesienie krzywej grzewczej o 1st.C i efekt taki zniknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coś w tym jest ale z obserwacji widzę,że to jest mniejsza różnica temp.wg mnie ok.0,5st.C ale rozwiazalem to przez podniesienie krzywej grzewczej o 1st.C i efekt taki zniknął.

 

Oczywiście, ale czy mówimy o komforcie o godz. 15-stej czy 21?

Bo o 15 może być i 0,5 stopnia, na wieczór różnica będzie większa.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że różnica jest ok. 1,2 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Oczywiście, ale czy mówimy o komforcie o godz. 15-stej czy 21?

Bo o 15 może być i 0,5 stopnia, na wieczór różnica będzie większa.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że różnica jest ok. 1,2 stopnia.

No u mnie jest/było tak:

Po kilku dniach z G12W spostrzeżenia mam takie:

-od 22-23 grzeje cwu

-od 23.10-6 grzeje c.o

-od 13-15 grzeje cwu i c.o z priorytetem cwu.

O godz. 6.00 temp.w salonie 23,2 w sypialni 22,8 po przyjściu do domu ok.17 temp.w salonie 22,8 w sypialni 22,2 o godz 22 temp.w salonie 23,1 w sypialni 22,4.

Temp zasilania ustawiona na max.36st C.

Wentylacja śmiga cały czas na 4 biegu z 7.

Dobowe zużycie w takim przypadku przy temp. 0-2st.C to ok.15kWh w tym 3,5kWh na cwu,ogrzewanie nocne 7-9kWh.

Ok.godz.19-20 czuć wyraźnie że ogrzewanie nie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wpadł mi dzisiaj do głowy pewien pomysł. Aż musiałem się zapisać na forum ;)

Zużyte powietrze z rekuperatora w okresie zimowym można by wydalać poza dom kierując je w rejon wiatraka jednostki zewnętrznej PC (od strony nawiewu).

Jeśli założymy że dopływ powietrza do rekuperatora będzie przez GWC, zimą wydalane powietrze będzie miało zawsze temperaturę dodatnią.

Rozwiązanie to nie powinno być drogie, jeśli od początku pomyślimy nad taką możliwością. Jedynie do przemyślenia pozostaje sposób kierowania powietrza na PC, tak by nie dmuchało miejscowo, a równomiernie po całej jej powierzchni, może trochę od dołu tak by nie zasłaniać swobodnego przepływu powietrza w razie czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi !!

Niby ciepło, a komfort gorszy !!

 

To staram się właśnie wytłumaczyć :)

 

przecież to jasne, że grzejąc można mieć nieco niższą temp niż nie grzejąc bo nadrabiasz "odczuciem ciepła"

tylko aby to sensownie poczuć to chyba najlepszy efekt daje grzanie podłogą/ścianą

 

tylko kwestia jest taka indywidualna - kto i ile tą różnice wyczuje

jak dla mnie lepiej jest nagrzać w 2 taryfie do 23.3st i nie grzać potem

niż grzać równo 22,6st. a nawet 22,8st bo jak mam podłogę z drewna to tak nie czuję zimna np: od podłogi

 

lepsze to dla mnie i do strony rachunków, od strony używania PC (czas i moc) jak i od strony komfortu (podnoszę grzanie na mały zapas o tyle aby przed 22 nadal był komfort), co istatne nieco nadrabia my 2 taryfa bo jest u mnie 12h na dobę a nie jak niektórzy 10h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, było nawet swego czasu parę dyskusji na ten temat, ale ...zużycie powietrzna (m3/h) przez wymiennik zewnętrzny pompy ciepła jest wielokrotnie większe niż przepływ powietrza (m3/h) przez rekuperację i stanęło (wtedy) na tym, że jest to gra nie warta świeczki.

Sprawa opłacalna, jeżeli byśmy wykorzystali wyrzut z rekuperacji dużego budynku, np. hali produkcyjnej 10000m2, gdzie jest ogromny przepływ tego powietrza, do "zasilenia" tym odpadowym ciepłem wiatraka niedużej PC np. 9kW.

Edytowane przez rydzadam
zera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wpadł mi dzisiaj do głowy pewien pomysł. Aż musiałem się zapisać na forum ;)

Zużyte powietrze z rekuperatora w okresie zimowym można by wydalać poza dom kierując je w rejon wiatraka jednostki zewnętrznej PC (od strony nawiewu).

Jeśli założymy że dopływ powietrza do rekuperatora będzie przez GWC, zimą wydalane powietrze będzie miało zawsze temperaturę dodatnią.

Rozwiązanie to nie powinno być drogie, jeśli od początku pomyślimy nad taką możliwością. Jedynie do przemyślenia pozostaje sposób kierowania powietrza na PC, tak by nie dmuchało miejscowo, a równomiernie po całej jej powierzchni, może trochę od dołu tak by nie zasłaniać swobodnego przepływu powietrza w razie czego.

Wentylacja w domu służy przede wszystkim by odprowadzić nadmiar wilgoci.

Dmuchanie na pompę powietrzem z dużą zawartością wody spowoduje szybkie zalodzenie wymiennika.

Efekt, będzie całkowicie odwrotny do zamierzonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i serdecznie na forumową aukcję dla potrzebująch dzieciaków zapraszam :)

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244044-Jubileuszowa-10-Aukcja-prac-Dzieci-z-Ogniska-Marymont

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...