Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

A może wyjdzie tak,wybudujesz tak,że w twoim budżecie znajdzie się kasa na kociołek na prąd za jedyne 2,5tys.zł,który będzie gwarantował niskie rachunki za ogrzewanie ?

Toż 2,5tys.zł nie majątek,prawda ?

Taniej niż cały system grzewczy na węgiel czyli kocioł+komin+kotłownia,prawda ?

To w czym problem ?

 

Majątek moze i nie jest ale trzeba doliczyc jeszcze 3500 zł na bojler z nierdzewki 300L dla II taryfy + kształtki + robocizna i nie miescimy sie w 7000 zł, jak rozmawiamy o kompletnej kotłowni to z taki wydatkiem trzeba sie liczyc. Oczywiscie ze nie musimy kupowac ani 300l bojlera ani z nierdzewki, ale jezeli chcemy miec II taryfe na cwu i trwały nie podlegajacy uszkodzeniu bojler to nierdzewka wskazana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
W tym ze czysty prąd cop 1 a PC cop3 to znacząca różnica w cenie użytkowania.Gdzieś po srodku może znalezć się węgiel,pellet.

Nie porównuj paliw stałych do czystego i bezobsługowego ogrzewania.

Masz COP1 ale masz i znacznie niższą cenę przy inwestycji tak w pompę jak i w paliwa stałe.

Jak to się ma u Ciebie do eksploatacji ?

Oczywiscie ze nie musimy kupowac ani 300l bojlera ani z nierdzewki, ale jezeli chcemy miec II taryfe na cwu i trwały nie podlegajacy uszkodzeniu bojler to nierdzewka wskazana.

Bzdura.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma rację, literalnie nie ma racji, procentowo błedy w przypadku ciepławlasciwego dla starych domów bedą duzo wieksze niz dla nowych. Czy to bedzie parowóz 10 kW czy 25 kW to jest to jednak róznica, poniewaz kotły nie sa wykonywane ze wszystkimi mocami a jedynie jest typoszereg to dokładne okreslenie mocy takiego kotła ma jednak znaczenie ze wzgledu na ewentualne przewymiarowanie jak i koszt samego kotła. Jak dokładnie to dokładnie.

Procentowo z pewnością będą większe, ale poprzez to że w starych budynkach zazwyczaj się więcej zgaduje niż faktycznie wie co tam siedzi, to i tak jest to równie wiele warte co "profesjonalne" OZC. Oczywiście, że jest różnica czy 10 czy 25kW i to cieplowlasciwe z pewnością to wypunktuje. Dlatego, wydawało się że wyraźnie zaznaczyłem, że to dla osób posiadających przewymiarowane śmieciuchy, a chcących wymienić na coś lepszego, to idealne, darmowe, szybkie orientacyjne rozwiązanie. Dla pieca na "eko"groch o mocy 7 czy 10 kW zastępującego 25kW zasypowca te ew. nieścisłości to najmniejszy problem.

 

W tym ze czysty prąd cop 1 a PC cop3 to znacząca różnica w cenie użytkowania.Gdzieś po srodku może znalezć się węgiel,pellet.

Policzyłeś zatem czas zwrotu dla wyników z 2T?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procentowo z pewnością będą większe, ale poprzez to że w starych budynkach zazwyczaj się więcej zgaduje niż faktycznie wie co tam siedzi, to i tak jest to równie wiele warte co "profesjonalne" OZC.

 

Jezeli porównujesz poziom wiedzy dobrego audytora ktory posługuje sie komercyjnymi programami i szuka parametrów nietypowych materiałow i stolarki plus inne wielkosci które trzeba przyjac z norm z poziomem wiedzy przecietnego inwestora ktory posługuje sie sie kalkulatorem ciepłowłasciwe, w którym to programie mozliwosci wprowadzania nowych danych są ograniczone lub niemozliwe i zrównujesz poziom błedów uzyskany w jednym i w drugim przypadku to naprawde niewiele wiesz z zakresu porównania poziomu błedów uzyskiwanych za pomocą róznych metod obliczeniowych. Dla ciekawosci, gdy liczyłem dosc duzy obiekt szkolny zmieniły sie normy a co za tym idzie równiez metodologia obliczen, roznice obliczen kilku wersji tego samego programu (aktualizacje) wyniosły ok 10%. Ale ty wiesz to lepiej skoro bez jednego chociaz porownania oceniłes poziom błedów. Przypomina mi to zachowanie TB, on tez nic nie liczy, a wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli porównujesz poziom wiedzy dobrego audytora ktory posługuje sie komercyjnymi programami i szuka parametrów nietypowych materiałow i stolarki plus inne wielkosci które trzeba przyjac z norm z poziomem wiedzy przecietnego inwestora ktory posługuje sie sie kalkulatorem ciepłowłasciwe, w którym to programie mozliwosci wprowadzania nowych danych są ograniczone lub niemozliwe i zrównujesz poziom błedów uzyskany w jednym i w drugim przypadku to naprawde niewiele wiesz z zakresu porównania poziomu błedów uzyskiwanych za pomocą róznych metod obliczeniowych. Dla ciekawosci, gdy liczyłem dosc duzy obiekt szkolny zmieniły sie normy a co za tym idzie równiez metodologia obliczen, roznice obliczen kilku wersji tego samego programu (aktualizacje) wyniosły ok 10%. Ale ty wiesz to lepiej skoro bez jednego chociaz porownania oceniłes poziom błedów. Przypomina mi to zachowanie TB, on tez nic nie liczy, a wie.

Czytaj co się pisze. Porównuję inwestora ze starego domu który wchodzi na cieplowlasciwe i tego samego inwestora któy zrobi sobie "profesjonalne" OZC. Metoda obliczeniowa nie ma większego znaczenia gdy dane wejściowe są mizerne. Cieplowlasciwe będzie dawać wyniki mniej dokładne niż przy nowym domu, ale pozwoli wymienić przewymiarowanego zazwyczaj śmieciucha na dużo lepiej dobrany "eko". I z całą pewnością nie jest aż tak źle zrobione, aby do domu gdzie potrzeba 10kW "doradzić" 25kW jak to wcześniej napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Ciekawe jakby wyglądała inwestycja i rachunki dla ogrzewania na prąd kotłem a do niego bufor z 1000l + zasobnik na cwu 200l. czy to ma sens?

Jak zrobisz OZC to się przekonasz :)

Albo z kapelusza swojego wyczaruj jakie Twój dom będzie miał zużycie energii na ogrzewanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

asolt dlatego aż nie chce się słuchać myjka, on jest lepszy od TB.

Ciekawe jakby wyglądała inwestycja i rachunki dla ogrzewania na prąd kotłem a do niego bufor z 1000l + zasobnik na cwu 200l. czy to ma sens?

 

Nie to nie w ogole sensu, jezeli ma byc ogrzewanie prądem i grzanie cwu wyłacznie w II taryfie to najlepiej to zrobic za pomocą bufora z grzałkami i wezownica przepływową cwu. Takie 2 w 1, taka kotłownia jest tania w serwisie (bardzo tania) zapewnia nam całkowitą bezobslugowosc, brak legionnelli oraz duzą trwałosc bufora. Fakt kosztuje nieco wiecej niz kocioł elektryczny+bojler 300l z nierdzewki ale koszty serwisu (brak) i koszty ewentualnych napraw są minimalne. Poza tym jest mozliwisc podpiecia fotowoltaiki w przyszłosci lub solarów (konieczna dodatkowa wezownica) lub tez mozliwosc podpiecia pompy ciepła i wtedy bufor staje sie zasobnikiem cwu ze wszystkimi zaletami zasobnika cwu z wezownicą, dodatkowo zostaje nam opcja awaryjnego zrodła grzewczego w przypadku awarii pompy ciepła. Wadą jest tez koniecznosc posiadania wolnego 1 m2 na bufor (dla bojlera 300l jest to 0,5 m2). Jak na bufor to chyba niemało zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj co się pisze. Porównuję inwestora ze starego domu który wchodzi na cieplowlasciwe i tego samego inwestora któy zrobi sobie "profesjonalne" OZC. Metoda obliczeniowa nie ma większego znaczenia gdy dane wejściowe są mizerne. Cieplowlasciwe będzie dawać wyniki mniej dokładne niż przy nowym domu, ale pozwoli wymienić przewymiarowanego zazwyczaj śmieciucha na dużo lepiej dobrany "eko". I z całą pewnością nie jest aż tak źle zrobione, aby do domu gdzie potrzeba 10kW "doradzić" 25kW jak to wcześniej napisałeś.

 

Dobrze ze dałes cudzysłow przy słowie profesjonalne. W przypadku przecietnego inwestora który z marszu przysiada do wykonywania "profesjonalnych" obliczen ozc nie znając wczesniej pojecia OZC niezaleznie od metody wynik moze byc podobny, a równie odbiegajacy od rzeczywistosci, Tu masz rację.

Co do dorady mocy smieciucha to co podaje ciepło własciwe nie za bardzo trzyma sie kupy, ale to moje zdanie. Co do poziomu błedów to mam swoje zdanie poparte wieloma porównaniami obliczen "profesjonalistów" które sprawdzałem. Ty zapewne tez masz jakies dane bo samo gdybanie to trochę za mało. Powtórze jeszcze raz opieranie sie na doborze podanym przez ciepłowłasciwe jest nieporozumieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ze dałes cudzysłow przy słowie profesjonalne. W przypadku przecietnego inwestora który z marszu przysiada do wykonywania "profesjonalnych" obliczen ozc nie znając wczesniej pojecia OZC niezaleznie od metody wynik moze byc podobny, a równie odbiegajacy od rzeczywistosci, Tu masz rację.Co do dorady mocy smieciucha to co podaje ciepło własciwe nie za bardzo trzyma sie kupy, ale to moje zdanie. Co do poziomu błedów to mam swoje zdanie poparte wieloma porównaniami obliczen "profesjonalistów" które sprawdzałem. Ty zapewne tez masz jakies dane bo samo gdybanie to trochę za mało. Powtórze jeszcze raz opieranie sie na doborze podanym przez ciepłowłasciwe jest nieporozumieniem.

Owszem, było w cudzysłowie od samego początku. Chcialbym także nieśmiało zaznaczyć, że od początku zwracałem uwagę wulgarnemu i agresywnemu rustinowi, aby zrobił to profesjonalnie (bez cudzysłowu), bo cieplowlasciwe jest głónie stworzone dla właścicieli przewymiarowanych śmieciuchów szukających alternatywy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myjk gówno wiesz i taka prawda nie raz to pokazałeś. kto zasłużył dlatego jestem miły i zawsze dziękuję. ty się do tych osób nie zaliczasz.

Wiem, w przeciwieństwie do ciebie wulgarny agresorze, że w celu dobrania źródła ciepła należy wykonać OZC a nie posiłkować się ograniczoną pod wieloma względami, stworzoną, przecież dla ludzi palącymi śmieciuchami w starych domach, stroną w internecie. Wiem o tyle więcej od ciebie, że OZC dla mojego domu wykonam zanim pierwsza łopata zostanie wbita, dzięki czemu będę mógł wprowadzić ew. zmiany i decyzje na etapie projektu, i nie obudzę się jak ty, z ręką w nocniku. I nie będzie dla mnie, w przeciwieństwie do ciebie, żadnym wykładnikiem powoływanie się na cieplowlasciwe i olewanie tego elementu przy budowie, bo rzekomo 80% ludzi tutaj tak robi. Taka tam skromna różnica między nami i cieszy mnie ta różnica niezmiernie. Dlatego następnym razem bądź ostrożniejszy wyrażając się co kto wie, bo się może okazać, że wiesz jeszcze mniej.

 

czyli kocioł na prąd do tego zasobnik 300l do cwu i to wszystko?

Wiem też, w przeciwieństwie do ciebie, że to wątek o PC PW a nie o buforach i grzałkach. Od początku generujesz tutaj bałagan i obrażasz dyskutantów (po raz kolejny, z tytułu czego już raz bana wcześniej zarwałeś) którzy chcą ci tylko i wyłącznie pomóc. Ale widać nie o to ci chodzi żeby uzyskać informacje, a żeby w (kolejnym już) wątku zrobić bagno. Ergo, zanim zaczniesz znowu pisać, zrób najpierw OZC. :D Jak już zrobisz i będziesz wiedział wstępnie z czym masz do czynienia, wybierz odpowiedni wątek i przestań ZNOWU robić tutaj bajzel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jezeli ma byc ogrzewanie prądem i grzanie cwu wyłacznie w II taryfie to najlepiej to zrobic za pomocą bufora z grzałkami i wezownica przepływową cwu. Takie 2 w 1, taka kotłownia jest tania w serwisie (bardzo tania) zapewnia nam całkowitą bezobslugowosc, brak legionnelli oraz duzą trwałosc bufora. Fakt kosztuje nieco wiecej niz kocioł elektryczny+bojler 300l z nierdzewki ale koszty serwisu (brak) i koszty ewentualnych napraw są minimalne. Poza tym jest...tez mozliwosc podpiecia pompy ciepła i wtedy bufor staje sie zasobnikiem cwu ze wszystkimi zaletami zasobnika cwu z wężownicą...

Skoro masz przetestowaną konfigurację: PC - zbiornik z wężownicą grzejącą CWU przepływowo (a wspominasz o tym nie po raz pierwszy), to może podasz konkretne przykładowe wartości:

- pojemność zbiornika

- powierzchnię wężownicy

- wymaganą temperaturę w zbiorniku dla uzyskania zadowalającego efektu

 

Użytkownicy PC zastanawiający się nad takim rozwiązaniem (co jakiś czas się tacy pojawiają) na pewno będą Ci wdzięczni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie robiłem OZC, ustaliłem z instalatorem że montujemy pompę powietrze / woda 8kW Toshiby. Ale pojawił się problem bo zabrakło w hurtowniach pomp, a mi się cholernie spieszy... Jak zwykle zaspałem z tematem. Instalator zaproponował mi opcję 11,2kW. Stwierdził że po prostu woda szybciej się będzie nagrzewać. A częściowo różnicę w cenie weźmie na siebie.

Mój domek to bliźniak z zabudowanym poddaszem - łącznie 130m2. Posadzki styro15cm, elewacja 20cm, poddasze wełna 30cm.

Czym może się skończyć takie przewymiarowanie mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz przetestowaną konfigurację: PC - zbiornik z wężownicą grzejącą CWU przepływowo (a wspominasz o tym nie po raz pierwszy), to może podasz konkretne przykładowe wartości:

- pojemność zbiornika

- powierzchnię wężownicy

- wymaganą temperaturę w zbiorniku dla uzyskania zadowalającego efektu

 

Użytkownicy PC zastanawiający się nad takim rozwiązaniem (co jakiś czas się tacy pojawiają) na pewno będą Ci wdzięczni.

 

a) 500-600l

b) 4-8 m2 (w zaleznosci od wersji zasobnika)

c) Powyzej 43 oC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie robiłem OZC, ustaliłem z instalatorem że montujemy pompę powietrze / woda 8kW Toshiby. Ale pojawił się problem bo zabrakło w hurtowniach pomp, a mi się cholernie spieszy... Jak zwykle zaspałem z tematem. Instalator zaproponował mi opcję 11,2kW. Stwierdził że po prostu woda szybciej się będzie nagrzewać. A częściowo różnicę w cenie weźmie na siebie.

Mój domek to bliźniak z zabudowanym poddaszem - łącznie 130m2. Posadzki styro15cm, elewacja 20cm, poddasze wełna 30cm.

Czym może się skończyć takie przewymiarowanie mocy?

Powiem tak bardzo delikatnie - jesteś nieodpowiedzialny a na temat instalatora lepiej abym się nie wypowiadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie robiłem OZC, ustaliłem z instalatorem że montujemy pompę powietrze / woda 8kW Toshiby. Ale pojawił się problem bo zabrakło w hurtowniach pomp, a mi się cholernie spieszy... Jak zwykle zaspałem z tematem. Instalator zaproponował mi opcję 11,2kW. Stwierdził że po prostu woda szybciej się będzie nagrzewać. A częściowo różnicę w cenie weźmie na siebie.

Mój domek to bliźniak z zabudowanym poddaszem - łącznie 130m2. Posadzki styro15cm, elewacja 20cm, poddasze wełna 30cm.

Czym może się skończyć takie przewymiarowanie mocy?

 

Będzie raczej słabo;) Ja też mam bliźniak tyle że 190m2 i gorzej ocieplony i pompę 9kW. Takie przewymiarowanie może generować wiele problemów, ale to zależy też od wielu czynników, np jaki układ GZ planujesz, jakie posadzki, z czego ściany i wiele innych. Ale przede wszystkim za pompę 11kW zapłacisz znacznie więcej niż za taką jaką potrzebujesz. Zainwestuj 300zł w OZC, a być może wyjdzie, ze wystarczy pompa 5-7KW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra... to co piszecie jest po części ok, ale można zakupić PC PW inverter i spokojnie poradzi sobie (znaczy nie będzie się wyłączać za często). Jak widać też kolega nie ma rewelacyjnego ocieplenia, tylko 15cm.. reszta pewnie podobnie, do tego grzanie CWU... więc mocniejsza pompa może okazać się w sam raz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra... to co piszecie jest po części ok, ale można zakupić PC PW inverter i spokojnie poradzi sobie (znaczy nie będzie się wyłączać za często). Jak widać też kolega nie ma rewelacyjnego ocieplenia, tylko 15cm.. reszta pewnie podobnie, do tego grzanie CWU... więc mocniejsza pompa może okazać się w sam raz.

 

Moze i nie zaszkodzi mocniejsza, ale ta mocniejsza jest drozsza, poza tym ma wiekszą moc minimalną czyli bedzie wiecej startów w okresach przejsciowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra... to co piszecie jest po części ok, ale można zakupić PC PW inverter i spokojnie poradzi sobie (znaczy nie będzie się wyłączać za często). Jak widać też kolega nie ma rewelacyjnego ocieplenia, tylko 15cm.. reszta pewnie podobnie, do tego grzanie CWU... więc mocniejsza pompa może okazać się w sam raz.

 

Inwerter niestety nie może zejść do bardzo niskich poziomów mocy. Ja mam Panasonic 9kW tcap dom 150m 18cm ocieplenia i przy obecnych temperaturach taktuje mocno. Pewnie 9kW ale nie tcap byłby dla mnie lepszym rozwiązaniem. Zdarzają się dni, że w ciągu nocy kilkanaście wyłączeń - właściwie więcej nie chodzi niż chodzi i paradoksalnie nie daje rady nagrzać wtedy domu do nastawionych temperatur.

Dlatego z tym przewymiarowywaniem bym uważał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...