Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Inwerter niestety nie może zejść do bardzo niskich poziomów mocy. Ja mam Panasonic 9kW tcap dom 150m 18cm ocieplenia i przy obecnych temperaturach taktuje mocno. Pewnie 9kW ale nie tcap byłby dla mnie lepszym rozwiązaniem. Zdarzają się dni, że w ciągu nocy kilkanaście wyłączeń - właściwie więcej nie chodzi niż chodzi i paradoksalnie nie daje rady nagrzać wtedy domu do nastawionych temperatur.

Dlatego z tym przewymiarowywaniem bym uważał ;)

 

Owszem i ja bym uważał z przewymiarowaniem ale jeszcze bardziej bym uważał jak jest PC sterowana.

Podłącz to jak kolega pisze pod termostat pokojowy - 1 na cały dom - w termostacie ustawisz godziny grzania i temp. termostat włączy 1 czy 2 razy (okienko w dzień) na dobę PC i termostat ją wyłączy jak w domu się nagrzeje.

PC sama się nie włączy/wyłączy a jedynie co możesz jej ustawić to krzywą jaką dobierze sobie do temp zewnętrznej na czas grzania sygnalizowany z termostatu.

 

PC sama może tylko wtedy z Timer a puścić CWU 1-2 razy na dobę (jak są 2 okienka i ile wody zużyjesz). Ja tam PC nie kontroluję ale fizycznie nie ma mowy by się włączyła więcej niż 4 razy na dobę jak się grzanie z CWU rozminie.

 

A Panu/koledze od PC co chce z 8kW na ponad 11 zmienić radzę poczekać lub poszukać innej PC po zrobieniu OZC. Ostatnio rozmawiałem o realizacji kotłowni z zasobnikiem na PC Atlantic 8kW czyli ta sama moc co Toshiba poniżej 19 999 zł. Można? Można. PC chyba nie gorsza a może lepsza, ale to inni n niech ocenią bo ja się aż tak na tym nie znam co opinią forum kieruję a tu Atlantic bardziej popularny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
czyli pracuje ci na krzywej grzewczej a nie na temp pokojowej, skoro nie potrafi zagrzać pomieszczeń a taktuje często. nie ma możliwości przestawienia sterownika na reagowanie na temp wewn pokojową (+ ewentualnie krzywa grzewcza) ? u siebie tak mam w kospelu i działa to dobrze

U mnie chodzi na krzywej grzewczej a powinienem mieć mniejsze straty ciepła i jest wszystko w porządku,nie zauważyłem taktowania,temp.zasilania powoli i sukcesywnie się podnosi a jak się wyłączy to na bardzo długi czas.

Przy pracy na sterowniku pokojowym było częste taktowanie i z tego sposobu zrezygnowałem.

Być może dlatego tak się dzieję,że mam dużo materiału do przejęcia tego ciepła ;-)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy to pewnie od wielu czynników, PC - jej mocy, strat energii przez budynek, materiału z jakiego jest wykonany, sposobu wykonania ogrzewania (jakie zagęszczenie).. itp

na termostacie pokojowym nie powinno taktować, chyba że ustawioną miałeś małą histerezę.. tak przypuszczam ;)

a jak dalej czekam aż PC PW stanieją :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dalej czekam aż PC PW stanieją :)

 

obawiam się, ze się szybko nie doczekasz

tzn nie sądzę w znaczne obniżki ceny PC

owszem mogą być lepsze ale cena będzie podobna

cena PC aż taka kosmiczna nie jest jak poszukasz kogoś co da Ci dobry rabat i nie drogo zamontuje

 

ostatnio -nie powiem kto bo nie mam na to pozwolenia- wspominał o PC dobrej firmy powietrznej 8kW z osobnym zasobnikiem za 18 500zł na gotowo!

To z czego tu schodzić jak za ekogroszek 10-12kW krzyczą sobie na gotowo 12 tys

 

ok. wiem, ze pewnie byś może chciał nieco więcej niż 8kW ale jakbyś ten domek miał 130m2 to winno być spoko, zaś ekogroszeku i tak taniej i mniejszy nie kupisz. Ale obym się mylił i ceny jeszcze spadły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

ostatnio -nie powiem kto bo nie mam na to pozwolenia- wspominał o PC dobrej firmy powietrznej 8kW z osobnym zasobnikiem za 18 500zł na gotowo!

To z czego tu schodzić jak za ekogroszek 10-12kW krzyczą sobie na gotowo 12 tys

8kW i w takiej cenie to wg mnie tylko na Atlantic Extensa ;)

 

No to jest przedział cenowy pomp tego typu mocy ale posiadaczom węgla zwanego eko nie wytłumaczysz,oni myślą,że powietrzna zamarznie pon.-7st.C bo jak z mrozu może być ciepło w domu i szukają gruntówek za 60tys.zł a jak szukają nie wiedząc dokładnie co i do czego to i dostają oferty na 60tys.zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nie robiłem OZC, ustaliłem z instalatorem że montujemy pompę powietrze / woda 8kW Toshiby. Ale pojawił się problem bo zabrakło w hurtowniach pomp, a mi się cholernie spieszy... Jak zwykle zaspałem z tematem. Instalator zaproponował mi opcję 11,2kW. Stwierdził że po prostu woda szybciej się będzie nagrzewać. A częściowo różnicę w cenie weźmie na siebie.

Mój domek to bliźniak z zabudowanym poddaszem - łącznie 130m2. Posadzki styro15cm, elewacja 20cm, poddasze wełna 30cm.

Czym może się skończyć takie przewymiarowanie mocy?

Cały czas mówimy o pompach 1F (jednofazowych)?

Wersja 11,2 to będzie bezpiecznik 25A, masz/dostaniesz taki?

 

Toshiba 11,2 1F jest droższa w zakupie od Panasonica T-Cap 9kW 3F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolegom za rzeczowe wypowiedzi. Przewinęło się parę niejasności, 15cm to styro posadzki, 20cm styro na elewacji. Nie robiłem OZC, bo niższej wersji Toshiba Estia niż 8kW nie ma :) Z tym poborem mocy to fakt jestem zaskoczony. Mam 20A a pompa 1faz i nie planowałem zwiększać, choć samą instalacje pod pompę zrobiłem na fi4mm.

 

Cała instalacja CO oparta jest na podłogówce, z tym że na poddaszu wrzucam panele - przy okazji mają koledzy jakieś rady w kwestii doboru paneli i montażu na podłogówce? Co do sterowania, tu się zdałem na znajomego fachowca :p - każdy pokój osobna pętla + sterownik pokojowy, do tego sterownik pogodowy.

 

Toshiba Estia bo i akurat "ten" instalator, bo miałem informacje z "niezależnych" (ostatnio drażni mnie to słowo) źródeł, o udanych inwestycjach. A przy okazji człowiek reklamował instalacje na tym sprzęcie we własnym domu.

 

Dom będzie wyposażony w kominek ciągłego palenia z DGP, w ramach wsparcia pompy w duże mrozy, stąd mam duże obawy do przewymiarowania. Co do ceny, to róznica 400zł, instalator czuje się winny bo stwierdził że wystarczy mu dać znać 2tyg wcześniej przed instalacją żeby się przygotował. Pewnie nie spodziewał się że odezwę się w połowie grudnia :| i część kosztów wziął na siebie.

 

Najbardziej obawiam się zbyt częstych cyklów włączenia i wyłączenia. Gdzieś czytałem wypowiedzi człowieka nazywanego dr od pomp - Szwajcar - że to największa zmora pomp PW i wpływa na szybkie zużycie turbin...

Edytowane przez huzak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toshiba Estia bo i akurat "ten" instalator, bo miałem informacje z "niezależnych" (ostatnio drażni mnie to słowo) źródeł, o udanych inwestycjach. A przy okazji człowiek reklamował instalacje na tym sprzęcie we własnym domu.

 

Dom będzie wyposażony w kominek ciągłego palenia z DGP, w ramach wsparcia pompy w duże mrozy, stąd mam duże obawy do przewymiarowania. Co do ceny, to róznica 400zł, instalator czuje się winny bo stwierdził że wystarczy mu dać znać 2tyg wcześniej przed instalacją żeby się przygotował. Pewnie nie spodziewał się że odezwę się w połowie grudnia :| i część kosztów wziął na siebie.

 

Najbardziej obawiam się zbyt częstych cyklów włączenia i wyłączenia. Gdzieś czytałem wypowiedzi człowieka nazywanego dr od pomp - Szwajcar - że to największa zmora pomp PW i wpływa na szybkie zużycie turbin...

Toshiba to górna półka.

Ale 1F 11 kW to kiepski wybór.

Różnica w cenie 400zł ? Prędzej 4000 zł.

 

Pamiętaj, że pompa 11kW osiąga moc 11 kW w temp zew. 2 st C (LWT35)

Gdy na zewnątrz masz 10 stC. pompa osiąga ok 16 kW (LWT35)

Minimalna moc z jaką może wtedy pracować to ok 2,7 kW

Gdy rzeczywiste zapotrzebowanie wynosi wtedy (przykładowo) 1,5 kW pompa zaczyna taktować.

 

Dlatego ważne jest by nie przeszarżować z pompa.

Bo w okresach przejściowych - a te występują ostatnio nawet całą zimę

Pompa będzie taktować co z automatu skraca żywotność.

 

Stwierdził że po prostu woda szybciej się będzie nagrzewać.

To jest prawda.

Pompa szybko nagrzeje wodę, dom tego ciepła nie odbierze i pojawia się taktowanie.

 

PS. Coś czuję, że twój instalator za chwilę zaproponuje bufor.

Jako lekarstwo na chwilowe braki magazynowe.

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś porównywał ostatnio koszt kotłowni na paliwo stałe i PC PW.

 

Z moich ostatnich doświadczeń wynika ,że kotłownie na węgiel budują tylko ci którzy nie słyszeli o PC lub nie liczyli.

 

Ciekawe kiedy w końcu przyjdzie "normalna zima " , taka dla gruntówek .

 

Co do modulacji PC PW . Na długość pracy i przerwy w pracy PC PW z inwerterem ( też) ma pompka cyrkulacyjna i opory przepływu w instalacji oraz histereza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio -nie powiem kto bo nie mam na to pozwolenia- wspominał o PC dobrej firmy powietrznej 8kW z osobnym zasobnikiem za 18 500zł na gotowo!

To z czego tu schodzić jak za ekogroszek 10-12kW krzyczą sobie na gotowo 12 tys

 

18,5 tys może nie tak dużo ale dalej stopa zwrotu to z 10 lat lub więcej...

jakby tak było z 5 lat to wchodzę w to od razu :)

póki co czekam też na wyjaśnienie się sprawy z PV

 

a co do taktowania PC PW.. no to można jeszcze ewentualnie dać wyższą krzywą grzania, żeby PC wchodziła na wyższe temp niż 35C, wiadomo efektywność spadnie ale też jest szansa że nie będzie tak taktować. u mnie kocioł też "taktuje" szczególnie przy takiej pogodzie jak teraz, tylko że u mnie to nie problem

Edytowane przez Jacekss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodałeś komin i zajętą powierzchnię ( po 2000 zł /m2 )

 

no właśnie tego nikt raczej nie liczy a szkoda... komin to koszt z 2500 zł materiał z robocizną + wykończenie komina (np cegła klinkierowa) pewnie z 1000-1500 zł

do tego jak piszesz zajęcie powierzchni w domu na kotłownię (ok. 10m2), koszt może troche wirtualny bo jak ktoś decyduje się na węgiel to od razu szuka projektu z kotłownią, i tego kosztu już nie uwzględnia. a faktem jest że te parę m2 można by wykorzystać lepiej na spiżarnię czy dodatkowy pokój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodałeś komin i zajętą powierzchnię ( po 2000 zł /m2 )

 

 

 

i się zaczyna znowu szukanie głupich powodów za ,że PC jest tańsza:) czy Mercedesa z większym bagażnikiem też przeliczasz w porównaniu do Opla z mniejszym?

naprawdę daj sobie z tym spokój.Fakt komin(jeden kanał) 1.900 brutto mogłem sobie darować ,ale na PC padł wybór po budowie a po drugie zawsze chcieliśmy mieć kominek w salonie.Co do m2 to nie mam ,żadnej kotłowni tylko pomieszczenie gospodarcze które i tak by tam było.Pomyśl jak będzie wyglądał Twój dom bez kotłowni/pom. gospodarczego.Te urojenia z m2 kotłowni rzucił jakiś furiat dawno temu na forum i każdy to powtarza.

To ,że Pc wyjdzie mnie z 10 tys drożej od ekogrochu licząc z tym kanałem kominowym to naprawdę nie tragedia za komfort i święty spokój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w temacie PC PW!

 

Przychodzę z wielką prośbą o poradę.

Niedługo planujemy z żoną zacząć budowę własnego domku, ale zanim to nastąpi niedługo kupujemy projekt i go zaadaptujemy pod siebie.

Tutaj pojawia się kwestia ogrzewania, na którym praktycznie się nie znam. Jedynie pod względem obsługi miałem styczność z ogrzewaniem na węgiel w domu rodziców, a przez znajomych z gazem i ekogroszkiem.

 

Jednak mi w głowie siedzi ogrzewanie wygodniejsze, czystsze i przyszłościowe. Jeśli chodzi o czystość to gaz odpada, bo na działce nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. Pozostają pompy ciepła. Ograniczeniem jest wiedza i kasa, ale zanim projekt jest zaadaptowany to warto wszystko przemyśleć. Z racji kasy zastanawiam się właśnie nad PW PC.

 

Sporo staram się czytać, ale ponieważ się na tym nie znam to ciężko jest mi dopasować całość dla siebie. Stąd moja prośba o pomoc w określeniu czy do naszego domu taka pompa będzie ok, co będzie potrzebne i jakich kosztów zakupu/montażu się spodziewać.

 

Projekt do DOBRY 2 lustro z pracowni Domy z Wizją http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/dobry-2-1407669536. Powierzchnia całkowita to 153 m2,a w tym 33m2 garażu i 8 m2 pomieszczeń gospodarczych. Planuję dom zbudować z betonu komórkowego z ociepleniem 20cm styro, fundamenty standard z ociepleniem pod podłogówkę chyba 15cm styro, strop drewniany z odpowiednią warstwą ocieplenia jeszcze nie ustaloną. Poddasze nieużytkowe.

Ogrzewanie podłogowe oprócz trzech sypialni, garażu i pewnie pomieszczeń gospodarczych.

 

Czy pompa ciepła powietrze-woda ma sens w sytuacji dwóch sposobów ogrzewania pomieszczeń?

 

Jeśli ktoś znajdzie chwilę na przyjrzenie się sprawie, będę bardzo wdzięczny. Jeśli nie rozwieją się moje obawy dotyczące kosztów, sprawności PC PW to pozostanie mi ekogroszek, który traktuję jako "ostatnią deskę ratunku".

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...