Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Dzięki Panowie za rady. Dzięki nim oczy otwierają się na sprawy, o których nie ma się pojęcia.

W sypialni faktycznie musi być niższa temperatura do spania i tutaj właśnie przez takie przekonanie i zwyczajna możliwość nakręcenia kaloryfera była myśl o mieszanym ogrzewaniu. Kaloryfer planowany jest też w garażu, który ma mieć izolację styro na zewnątrz jak cały budynek oraz wewnątrz na ścianach sąsiadujących z pomieszczeniami użytkowymi.

Dlatego robi się podłogówkę w całym domu a następnie uwzględnia i konfiguruje niższe lub wyższe temperatury w zależności od pomieszczenia.

 

Jaki jest cel ogrzewania garażu? Jeśli będzie ocieplony razem z bryłą po zewnętrznych ścianach i bez ocieplenia w podłodze, nie ma większego sensu go ogrzewać. Ogrzewanie ma słaby wpływ na auto, bo w związku z ilością soli wywalaną u nas na drogi, korozja szybciej żre wszelakie żelastwo. Miałem taką samą myśl jak Ty, tj. mam garaż w bryle budynku i chciałem odseparować go od części mieszkalnej dodatkowym ociepleniem. Ostatecznie rezygnuję z tego elementu, bo te straty nie są jakieś przeraźliwie duże. Ponadto, skoro chcesz grzać garaż, to tym bardziej nie ma IMHO sensu go izolować od domu i wyrzucać kasy na ocieplenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mój szwagier zainstalował ogrzewanie mieszane - teraz klnie bo tam gdzie podłogówka to podłoga letnia a tam gdzie kaloryfery to w nogi berger wchodzi. Moja żona nie chciała podłogówki pod łóżkiem i wokoło niego. Teraz po obudzeniu przeskakuje na letnią podłogę. Proponuję przemyśleć 3 razy instalację systemu mieszanego. Nieopłacalne w montażu i nieekonomiczne w użytkowaniu a na dodatek obniża komfort.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto, skoro chcesz grzać garaż, to tym bardziej nie ma IMHO sensu go izolować od domu i wyrzucać kasy na ocieplenie.

 

ma sens izolować w przypadku gdy w garażu planuje się niższą temp niż w domu.. a z racji słabej izolacji bramy garażowej jest to uzasadnione

może ktoś grzeje w garażu do 23C, ja nie... u mnie w mrozy jest tak z 15-16C i mnie to wystarcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamysł grzania garażu wychodzi z przeznaczenia pomieszczenia, które nie bedzie się ograniczalo do samego parkowania samochodu (póki co jednego), ale z racji braku piwnicy/warsztatu czy podobnego pomieszczenia ma mieć dodatkowe funkcje. Nie chcę tam 20 stopni, ale raczej cos okolo 10 stopni, chodzi o to, że gdy zimą będę musiał naprawić krzesełko dla córki, to mam to robić bez kurtki. Pomieszczenie garażu to jednak ponad 30 metrow, ze schodami na strych (strych ma być w prostokacie, odizolowany od reszty poddasza), a więc sporo powierzchni. Długość sciany pomiedzy nim, a reszta domu to max 8 metrów. Myślę, że tutaj wystarczy styro 10, a to nie powinien być duzy koszt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma sens izolować w przypadku gdy w garażu planuje się niższą temp niż w domu.. a z racji słabej izolacji bramy garażowej jest to uzasadnione

może ktoś grzeje w garażu do 23C, ja nie... u mnie w mrozy jest tak z 15-16C i mnie to wystarcza

Jest jakaś różnica czy się odizoluje i będzie grzać kaloryferem/podłogą z większą mocą, czy nie da izolacji od domu i będzie się grzać z mniejszą mocą bo część wyjdzie z domu? Wg mnie na jedno wyjdzie, trzeba tylko uwzględnić przy liczeniu taką przegrodę, żeby się potem nie zdziwić. Znaczną różnicę zrobiłoby to, gdyby garaż nie miał być ogrzewany. Ja ogrzewać garażu nie będę, ale też niech sobie garaż trochę czerpie ciepła z tej przegrody garażowej żeby nie było tam zupełnie lodowato.

 

Zamysł grzania garażu wychodzi z przeznaczenia pomieszczenia, które nie bedzie się ograniczalo do samego parkowania samochodu (póki co jednego), ale z racji braku piwnicy/warsztatu czy podobnego pomieszczenia ma mieć dodatkowe funkcje. Nie chcę tam 20 stopni, ale raczej cos okolo 10 stopni, chodzi o to, że gdy zimą będę musiał naprawić krzesełko dla córki, to mam to robić bez kurtki. Pomieszczenie garażu to jednak ponad 30 metrow, ze schodami na strych (strych ma być w prostokacie, odizolowany od reszty poddasza), a więc sporo powierzchni. Długość sciany pomiedzy nim, a reszta domu to max 8 metrów. Myślę, że tutaj wystarczy styro 10, a to nie powinien być duzy koszt.

Jeśli planujesz tam sporadyczne prace a nie cykliczne, to zamiast ładować kasę w instalację grzewczą i utrzymanie tego cały czas w "pracy" sugeruję kupić nagrzewnicę gazową i uruchamiać ją tylko kiedy to będzie konieczne. Chowa się to potem do szafy, i z głowy. Po paru chwilach od włączenia będziesz miał nie 10, ale 20 stopni i bardzo komfortowe warunki, znikomym kosztem. Stałe ogrzewanie pomieszczenia tylko po to by raz czy dwa w miesiącu tam coś zrobić, to IMHO ekonomiczne harakiri. Także pozostawiam do przemyślenia, odpowiedź czy warto dadzą jak zwykle obliczenia vel OZC. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałeś o tym że to urządzenie potrzebuje tlenu do działania? Podczas prac garażowych, jeśli nie mamy wentylacji grawitacyjnej, a wentylacja mechaniczna może nie wyrabiać może być problem. Sugeruję do ściany przykręcić jakiś grzejnik elektryczny konwektorowy, z termostatem... na pewno wyjdzie taniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie garaż również nieodizolowany od domu. Dodatkowo jest tam spory grzejnik podłączony do pompy ciepła, czyli grzeje tak do 35st. W garażu zazwyczaj mam 18st, a w największe mrozy minimum 15st podczas gdy w reszcie domu 23st. Zdecydowałem się na garaż ogrzewany, gdyż oprócz podstawowej funkcji jest tam też warsztat oraz kilka "wrażliwych" instalacji - OC, stacja uzdatniania wody, czy nawet router instalacji światłowodowej. Robiłem kiedyś eksperymenty, czy zakręcenie grzejnika będzie miało wyraźny wpływ na zużycie kWh przez pompę i powiem szczerze, że nie zauważyłem takowego, choć z pewnością za darmo nie jest;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z niskotemperaturowym kaloryferem w garażu mi się podoba.

W sumie dzięki Wam Panowie, możliwe, że pozostanie tylko układ podlogowek w całym domu. I teraz pozostała kwestia PC.

 

Takie pytanko co do PC PW, jakie są kwestie serwisowania takich pomp? Przeglad co roku? Jakieś wymiany, uzupelnienia płynu? Koszty takich przeglądów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwisu jeszcze nie miałem. Wiem, że niektóre firmy wymuszają takie serwisy ale jeśli instalacja freonowa jest szczelna to nie potrzeba nic sprawdzać. Firma zamontowała mi ciepłomierz i podlicznik. Stwierdzili, że jeśli parametry ulegną pogorszeniu to żebym dzwonił. Jak na razie wszystko jest ok a jest to czwarty sezon grzewczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Takie pytanko co do PC PW, jakie są kwestie serwisowania takich pomp? Przeglad co roku? Jakieś wymiany, uzupelnienia płynu? Koszty takich przeglądów?

 

U mnie trzeci sezon leci i żadnego przeglądu nie miałem, ale generalnie są wymagane. Nie wiem jak jest obecnie, ale w moim przypadku jest to w gestii instalatora, gdyż to on jest serwisantem pompy. Nie ma tam żadnych części, które należałoby okresowo wymieniać, ani żadnych płynów eksploatacyjnych, więc i zbytnio nie ma czego przeglądać - można tylko stwierdzić czy działa, czy nie:) Z czynności serwisowych należy przynajmniej raz w roku umyć jednostkę zewnętrzną i to tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Takie pytanko co do PC PW, jakie są kwestie serwisowania takich pomp? Przeglad co roku? Jakieś wymiany, uzupelnienia płynu? Koszty takich przeglądów?

U mnie też trzeci sezon leci i do tej pory również bez przeglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz przetestowaną konfigurację: PC - zbiornik z wężownicą grzejącą CWU przepływowo (a wspominasz o tym nie po raz pierwszy), to może podasz konkretne przykładowe wartości:

- pojemność zbiornika

- powierzchnię wężownicy

- wymaganą temperaturę w zbiorniku dla uzyskania zadowalającego efektu

 

Użytkownicy PC zastanawiający się nad takim rozwiązaniem (co jakiś czas się tacy pojawiają) na pewno będą Ci wdzięczni.

 

zbiornik 750 lub 800 litrów nie pamiętam

Wężownica 50mb fi 25 nierdzewka karbowana hewalex

temperatury

góra 49

dół 46

kran 48-49

po 140 l

góra 47

dół 35

kran 46-47

po 220 l

góra 45

dół 30

kran 44-45

po 385 l

góra 40

dół 20

kran 39

 

Wyjście z PC ok 2 st większe niż na górze zbiornika ale to przez ciepłomierz. Bez niego temp. były by takie same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...