Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Słuchajcie, powiedzcie mi na jakich nastawach krzywej pracujecie przy takich jak teraz temperaturach i jaka temp w domu utrzymujecie. Pytam bo ostatnie dni miałem u siebie 35st przy +10 oraz 40st przy -15 i powiemk szczerze ze pompa ledwo utrzymuje 21,5 w porywach do 22 w nocy w dzień srednio o pół stopnia wyżej i pracuje praktycznie cały czas, Średnio jak zerkałem na pompe to idzie 38-39 na zasilanie. Dopiero przed chwila podniosłem na 37-42.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, powiedzcie mi na jakich nastawach krzywej pracujecie przy takich jak teraz temperaturach i jaka temp w domu utrzymujecie. Pytam bo ostatnie dni miałem u siebie 35st przy +10 oraz 40st przy -15 i powiemk szczerze ze pompa ledwo utrzymuje 21,5 w porywach do 22 w nocy w dzień srednio o pół stopnia wyżej i pracuje praktycznie cały czas, Średnio jak zerkałem na pompe to idzie 38-39 na zasilanie. Dopiero przed chwila podniosłem na 37-42.

 

ja mam cały rok takie same ustawione -15 na 39st a +15 na 32st

ale nigdy na zasilaniu jeszcze +35st nie wiedziałem

Przy mrozach jak -16st chodziło na zasilaniu +33-34 przy mrozi np:-7st na zasilaniu +32st

 

tak mniej więcej do -12st-13st w nocy i -4-5st w dzień grzeje mi to dom do 23,2-23,4st 100% w taniej taryfie (12h/doba razem z CWU). Od wczoraj już grzeję tylko w taniej.

Przez 3 czy 4 dni jak w nocy miałem od 14-16st i w dzień od -7 do nawet-11st to dołożyłem termostatem 3-4h grzania w dzień. Temperatura była ok 22,8st ale dzięki temu, że w dzień grzałem 6h od godz. 13.00-19.00 to komfort był taki sam jakbym miał 23,2st.

 

Na te duże mrozy zmieniłem tylko na sterowniku rekuperatora nawiew z 25% na 15% w nocy i z 40% na 25% w dzień. A w nocy od 23.00-4.00 i w dzień jak Nas nie ma od 8.00-12.00 mam rekuperator na 0. Dla Nas 3 w domu z dzieckiem i reku 400m3 w zupełności to starcza bo i tak żona wietrzy dom jak jest powyżej 0st..

Edytowane przez lukasza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, powiedzcie mi na jakich nastawach krzywej pracujecie przy takich jak teraz temperaturach i jaka temp w domu utrzymujecie. Pytam bo ostatnie dni miałem u siebie 35st przy +10 oraz 40st przy -15 i powiemk szczerze ze pompa ledwo utrzymuje 21,5 w porywach do 22 w nocy w dzień srednio o pół stopnia wyżej i pracuje praktycznie cały czas, Średnio jak zerkałem na pompe to idzie 38-39 na zasilanie. Dopiero przed chwila podniosłem na 37-42.

 

U siebie na zasilaniu max widziałem 35st, a krzywa dla -15 jest na 37st, w domu mam cały czas pomiędzy 22,8-23,3st, a córka u siebie ma ponad 25st;). Pompa pracuje około 18-19h na dobę, więc jest jeszcze zapas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, powiedzcie mi na jakich nastawach krzywej pracujecie przy takich jak teraz temperaturach i jaka temp w domu utrzymujecie. Pytam bo ostatnie dni miałem u siebie 35st przy +10 oraz 40st przy -15 i powiemk szczerze ze pompa ledwo utrzymuje 21,5 w porywach do 22 w nocy w dzień srednio o pół stopnia wyżej i pracuje praktycznie cały czas, Średnio jak zerkałem na pompe to idzie 38-39 na zasilanie. Dopiero przed chwila podniosłem na 37-42.

 

Polecam zapoznać się z tym pdf http://www.portpc.pl/pdf/artykuly/046_Lachman_042014_2_PI.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Arturo nie daje rady z tym Tyboxem. Dziś go podłaczyłem. Czytam że radio jest podłaczone i sparowane z odbiornikiem. ok. Dioda w odbiorniku pali na czerwono. Pompa pracuje, dioda na pompie zielona. Jak naciskam przycisk na odbiorniku delta tore na około 10s. słychac cykniecie i pompa przestaje pracowac ale dioda nadal swieci na zielono. Teoretycznie ok - termostat załaczony. Biorę w reke tyboxa i ustawiam temperature w trybie recznym na 28st. Pokazuje sie z lewej strony taka kropelka która oznacza ze do pompy skierowane jest polecenie grzania. Jednak ona sie nie załacza. Jakby brak komunikacji.

Robię więc test łacza który wychodzi prawidłowo tzn łacznośc miedzy odbiornikiem a radiem jest. O co tu chodzi.

Jak załacze przycisk na odbiorniku znów na 10sek. pompa włacza sie automatycznie i pracuje. Wyglada to tak jakbym tym przyciskiem mógł załaczyć funkcję termostatu lub go ominąć bez wchodzenia w menu pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety nie widzę tu nic co by dotyczyło mnie - budynek projektowany jako energooszczedny, OZC by Asolt, Pompa dobrana tak, ze przy -15 daje mi 5,9kW przy zapotrzebowaniu domu 4,2, wiec nie jest przewymiarowana, dom ciepły, zrobiona termowizja, WM ustawiona na 15% cała dobę. Jedyna rzecz to 7 okien dachowych przez które sporo ciepła spierdziela a własnie na poddaszu mam nizsza temperaturę niż na dole o około 1st.

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiś konkretny model?

 

Ja mam Euroster 2026TxRx. Można na nim ustawić 4 różne temp, więc możesz w pełni wykorzystać okienka taniego prądu. Poza tym jest bezprzewodowy i posiada sterowanie za pomocą temp wewnętrznej lup temp posadzki. Używam trzeci rok i na prawdę dobrze steruje moją pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie widzę tu nic co by dotyczyło mnie - budynek projektowany jako energooszczedny, OZC by Asolt, Pompa dobrana tak, ze przy -15 daje mi 5,5kW przy zapotrzebowaniu domu 5,2, wiec nie jest przewymiarowana, dom ciepły, zrobiona termowizja, WM ustawiona na 15% cała dobę. Jedyna rzecz to 7 okien dachowych przez które sporo ciepła spierdziela a własnie na poddaszu mam nizsza temperaturę niż na dole o około 1st.

 

OZC liczone dla -16/20, czy jakiś innych parametrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla -16

 

Patrzę na tego Eurostera - czy on jest prosty w programowaniu? Jak z podpieciem pod pompę?

 

Hej, co do pompy to jeśli dobierałeś ją do wg OZC liczonego dla -16/20, a teraz chciałbyś mieć ponad 22st to nic dziwnego, że ona może lekko niedomagać;) To już najprawdopodobniej kres jej możliwości...

 

Eurostera podpina się do pompy dokładnie tak samo jak auratona, czy każdy inny termostat typu On/Off. Programowanie jest banalne, bardzo ważny jest natomiast dobór właściwego miejsca dla czujnika temp, co słusznie zauważył kolega fachman:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy z Was pisza ze wola grzac dluzej ale z mniejsza modulacja. zastanawiam sie czy mozna jakos wplynac na modulacje, przeciez to pompa dobiera z jaka czestotoliwoscia pracuje. im nizsza temp. zewn tym modulacja wieksza. jest jeszcze jakis parametr co wplywa na modulacje ?? ja np. dzis przy -2 na zewn. mialem 47Hz i na zasilaniu 32 chociaz z krzywej wychodzi o wiele wiecej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, co do pompy to jeśli dobierałeś ją do wg OZC liczonego dla -16/20, a teraz chciałbyś mieć ponad 22st to nic dziwnego, że ona może lekko niedomagać;) To już najprawdopodobniej kres jej możliwości...

 

Eurostera podpina się do pompy dokładnie tak samo jak auratona, czy każdy inny termostat typu On/Off. Programowanie jest banalne, bardzo ważny jest natomiast dobór właściwego miejsca dla czujnika temp, co słusznie zauważył kolega fachman:)

 

Map trochę to dziwne co piszesz bo - w OZC mam rzeczywiście podane dla -16/20 i przy takim załozeniu mam zapotrzebowanie budynku na 4,2kW a w charakterystyce pompy mam podane że przy -15 na zewnatrz i temp zasil. 35st moj Panas daje 5,9kW. Czyli ma prawie 40% nadwyżkę mocy!. To jak podniesienie o 2st. z 20 na 22 moze powodowac że on ledwo zipie. Dodam ze CWU grzeje tylko od 20-22?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy z Was pisza ze wola grzac dluzej ale z mniejsza modulacja. zastanawiam sie czy mozna jakos wplynac na modulacje, przeciez to pompa dobiera z jaka czestotoliwoscia pracuje. im nizsza temp. zewn tym modulacja wieksza. jest jeszcze jakis parametr co wplywa na modulacje ?? ja np. dzis przy -2 na zewn. mialem 47Hz i na zasilaniu 32 chociaz z krzywej wychodzi o wiele wiecej.

 

W Panasonicach jest funkcja Quiet która ma powodować że pompa chodzi ciszej. Żeby ciszej chodzić musi sprężarka działać na mniejszej częstotliwości co wymusza ta funkcja. A generalnie im dłużej pracuje pompa tym z mniejszą modulacją chodzi. Przy krótkich okresach pracy musi chodzić z pełną mocą żeby nadgonić wychłodzenie posadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...