Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

ale pewnie ta funkcja jest kosztem utraty mocy. nic za darmo nie ma, wszyscy by teraz naciskali quiet :) nie zauwazylem zeby modulacja sie zmieniala po paru godzinach. musze to sprawdzic czy rzeczywiscie sie tak dzieje. u mnie zawsze pompa pracuje od 21 do 8 rano wiec teoretycznie nad ranem powinna sie wolniej krecic niz na poczatku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@santosz - pisałeś.... "Pompa dobrana tak, ze przy -15 daje mi 5,5kW przy zapotrzebowaniu domu 5,2" ... więc jak jest, masz maks straty 4,2 kW czy 5,2 kW

chyba że te 5,2 kW to straty dla -16/22 C

 

Co Ty tu piszesz bo nic nie kumam.

Pompa według specyfikacji przy -15stopniach i temp zasilenia 35 daje 5,9kW mocy cieplnej. Proste?

Zapotrzebowanie mam 4,2kW bez CWU (celowo nie podaję z CWU bo jak grzeje w dzien to caośc idzie na CO). O jakich stratach piszesz - potrzebuje 4,2 a pompa daje mi 5,9 to mam nadwyzke i to chyba proste. Nie wiem co miałeś na mysli wiec rozwiń proszę.

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie widzę tu nic co by dotyczyło mnie - budynek projektowany jako energooszczedny, OZC by Asolt, Pompa dobrana tak, ze przy -15 daje mi 5,5kW przy zapotrzebowaniu domu 5,2, wiec nie jest przewymiarowana, dom ciepły, zrobiona termowizja, WM ustawiona na 15% cała dobę. Jedyna rzecz to 7 okien dachowych przez które sporo ciepła spierdziela a własnie na poddaszu mam nizsza temperaturę niż na dole o około 1st.

 

pisałeś, że zapotrzebowanie domu jest 5,2

no a skoro PC daje 5,5kw przy -15 - to map może mieć rację pisząc, że zwyczajnie brakuje mocy

tym bardziej, że czasami dochodzą do tego błędy, które nie są ujęte w OZC

a 2 stopnie różnicy to dużo - ale nie wiem jak się to przekłada na wynik w OZC, tutaj musiałby się asolt wypowiedzieć

 

CWU nie grzejesz w ogóle, że piszesz o 4,2kw bez CWU ??

 

a właśnie, to w końcu daje ci 5,9kw czy 5,5kw przy -15C ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale pewnie ta funkcja jest kosztem utraty mocy. nic za darmo nie ma, wszyscy by teraz naciskali quiet :) nie zauwazylem zeby modulacja sie zmieniala po paru godzinach. musze to sprawdzic czy rzeczywiscie sie tak dzieje. u mnie zawsze pompa pracuje od 21 do 8 rano wiec teoretycznie nad ranem powinna sie wolniej krecic niz na poczatku?

 

Oczywiście że może aczkolwiek nie musi się to wiązać z utratą mocy. Przecież nie da się żeby pompa produkowała taką samą ilość ciepła chodząc na pełnych obrotach i na połowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Map trochę to dziwne co piszesz bo - w OZC mam rzeczywiście podane dla -16/20 i przy takim załozeniu mam zapotrzebowanie budynku na 4,2kW a w charakterystyce pompy mam podane że przy -15 na zewnatrz i temp zasil. 35st moj Panas daje 5,9kW. Czyli ma prawie 40% nadwyżkę mocy!. To jak podniesienie o 2st. z 20 na 22 moze powodowac że on ledwo zipie. Dodam ze CWU grzeje tylko od 20-22?

 

To napisałem odnośnie tego tematu w kolejnym poscie. Widocznie wyżej wkradł się czeski bład. Ale powtórze - moja pompa przy -15 i 35st na zasilaniu - ma 5,9kW

Edytowane przez [email protected]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU nie grzejesz w ogóle, że piszesz o 4,2kw bez CWU ??

 

a właśnie, to w końcu daje ci 5,9kw czy 5,5kw przy -15C ??

 

właśnie o to mi chodziło że w jednym miejscu było napisane zapotrzebowanie (czy straty... whatever :) ) 5,2 kW a w drugim 4,2 kW

jak pompa daje 5,9 kW, a straty są teoretycznie 5,2 kW.. no to jest na podobnym poziomie. wystarczy kilka błędów w ociepleniu i już z teoretycznych 5,2 kW robi się 6 kW lub więcej, do tego dochodzi jeszcze przygotowanie CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie o to mi chodziło że w jednym miejscu było napisane zapotrzebowanie (czy straty... whatever :) ) 5,2 kW a w drugim 4,2 kW

jak pompa daje 5,9 kW, a straty są teoretycznie 5,2 kW.. no to jest na podobnym poziomie. wystarczy kilka błędów w ociepleniu i już z teoretycznych 5,2 kW robi się 6 kW lub więcej, do tego dochodzi jeszcze przygotowanie CWU

 

ale jakie masz straty 5,2kW. Skąd to wziąłeś? Pisałem że dom ma zapotrzebowanie 4,2kW wiec zostaje 1,7kW z mocy 5,9 generowanej przy -15st. Czyli prawie 40%!!!. W moim dzienniku podawałem że miałem robioną termowizję i było ok. Ale hipotetycznie nawet gdyby nie było to jak musiałoby być skopane żeby połknąć 40% nadwyżki mocy. Do tego to jest moc bez grzałki która się ani razu nie właczyła. Jeśli się załaczy to moc wzrasta.

Reasumując - nie ma takiej mozliwości żeby moja pompa chodziła "u kresu swoich mozliwości". Wszystko było robione ze sztuką począwszy od OZC przez podłogówkę a na instalacji pompy kończąc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Euroster 2026TxRx. Można na nim ustawić 4 różne temp, więc możesz w pełni wykorzystać okienka taniego prądu. Poza tym jest bezprzewodowy i posiada sterowanie za pomocą temp wewnętrznej lup temp posadzki. Używam trzeci rok i na prawdę dobrze steruje moją pompą.

 

Mam chyba ten sam model. Generalnie jest OK, ale brakuje mi jeszcze jednego nastawu, bo dla danego dnia masz chyba 4 temp, a potrzebowalbym 5 do pelni szczescia:

 

1 00:00 - 06:00

2 06:00 - 14:00

3 13:00 - 15:00

4 15:00 - 22:00

5 22:00 - 00:00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chyba ten sam model. Generalnie jest OK, ale brakuje mi jeszcze jednego nastawu, bo dla danego dnia masz chyba 4 temp, a potrzebowalbym 5 do pelni szczescia:

 

1 00:00 - 06:00

2 06:00 - 14:00

3 13:00 - 15:00

4 15:00 - 22:00

5 22:00 - 00:00

 

Przecież tam nie ustawiasz przedziałów tylko temp o danych godzinach, i gdy np ustawisz sobie tak:

0600 - 20st

1300 - 23st

1500 - 20st

2200 - 22st to przedział Ci się zamknie i będziesz miał Swoje 5 okienek - chyba, że chciałbyś w nocy jeszcze coś zmieniać w temp, ale to IMHO nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież tam nie ustawiasz przedziałów tylko temp o danych godzinach, i gdy np ustawisz sobie tak:

0600 - 20st

1300 - 23st

1500 - 20st

2200 - 22st to przedział Ci się zamknie i będziesz miał Swoje 5 okienek - chyba, że chciałbyś w nocy jeszcze coś zmieniać w temp, ale to IMHO nie ma sensu.

 

ale jak dam od 6 - 20* a od 22 - 22* to co on przyjmie od 00 do 6 ? bo tego zakresu chyba nie bedzie mial ustawionego, chyba, ze przechodzi to z poprzedniago dnia z ostatniego nastawu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wracam ponownie do tematu. Wciąż czekam na Toshibe Estie 8kW i z tego oczekiwania zacząłem rozważać alternatywy. Mam na tapecie wspomnianego Dimplexa model LAK 9IMR. Dla mnie ta firma to abstrakcja, ale zanim zacząłem czytać o pompach, takie firmy jak Daikin czy Atlantic rodziły raczej orientalne skojarzenia ;) Instalator już inna firma, Ekoryniec - może ktoś zna i może coś powiedzieć?

 

Macie jakieś doświadczenia, z tymi pompami? Z tego co porównywałem COP zgodnie z normą 14511 obie są porównywalne, choć w Dimplex są dwie wartości - COP przy optymalnym i maksymalnym obciążeniu. Do porównania przyjąłem to mniej korzystne czyli przy maksymalnym obciążeniu.

 

Panasonic widzę zdominował temat :) Nie ma nikogo kto pokusiłby się o podzielenie doświadczeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic widzę zdominował temat :) Nie ma nikogo kto pokusiłby się o podzielenie doświadczeniem?

 

ja uwazam, ze jezeli masz dobrze policzone to kazdy wybor spelni twoje oczekiwania. dodatkowo jezeli znajdziesz kogos kumatego, co ci to podepniw i uruchomi to juz w ogole nie ma sie czego obawiac. gdybym mial teraz kupowac to bralbym nadal pod uwage panasa i atlantica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jak dam od 6 - 20* a od 22 - 22* to co on przyjmie od 00 do 6 ? bo tego zakresu chyba nie bedzie mial ustawionego, chyba, ze przechodzi to z poprzedniago dnia z ostatniego nastawu...

 

Przechodzi:yes:

On realizuje zadaną temp dopóki nie dostanie sygnału do jej zmiany, a ten przychodzi dopiero o 0600 następnego dnia. Godzina 0000 nie jest tu żadną magiczna ani graniczną:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post #17090

 

vs

 

Post #17099

 

17090 poprawiony

17099 NIE MA TAKIEJ INFORMACJI O 5,2 STRATY

 

poza tym kilkukrotnie pozniej wyjasniałem

dobra bo szkoda drazyc bo nic z tego nie wynika, byl moj blad w danych i ok, juz poprawilem, i tak jestem z tej pompy mega zadowolony ale do pelni szczescia brak mi sterownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...