Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

też mam wrażenie, ze PC ma za małą moc w mrozy, zwłaszcza jeśli są błędy wykonawcze

termowizja za kilka dni jak mrozy wrócą - koniecznie!

 

 

ale i tak mi nie pasuje, że temperatura w wiatrołapie spadła do 9C ?!?

tam musi być jakaś mega dziura...

 

aneta_ewa - piwnicę tez ogrzewasz?? to zacznij od wyłączenia grzania piwnicy....

jaki jest metraż pozostałej części domu?

no i sprawdź jaka to dokładnie jest pompa....

 

Dom po obrysie ma 10x11m plus wiatrołap 3x3m. Piwnica pod całością (także pod wiatrolapem). Poddasze użytkowe. Nad poddaszem zimna przestrzeń gdzie znajduje się rekuperator do wentylacji mechanicznej. Wysokość pomieszczeń na parterze 2,6m, a na poddaszu 2,5. W piwnicy jest też 2,5m. W piwnicy ogrzewamy podlogowka 95m2 (reszta to zimna piwnica), cały parter ogrzewamy, a na poddaszu tylko łazienkę (15m2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy to kwestia zle ustawionej pompy czy tez zle zwymiarowanej pompy (mamy pompe 9kW)? Powierzchnia grzewcza domu to 230m2 (w tym jest piwnica, parter i lazienka na pietrze). Pozostalych pomieszczen na pietrze nie ogrzewamy, bo sa nieuzywane. Dom jest z bala grubosci 16cm plus 20cm welny mineralnej.

 

Teraz już przy -5 na zewnątrz, w wiatrolapie jest tylko +14. A wcześniej pompa dawała radę ogrzewać wiatrołap do -10 na zewnątrz. Pompę mamy WH- SDF09c3e5.

 

Chyba znalazłem odpowiedź:) Jeżeli próbujesz tą pompką ogrzać 230m2 domu z bala to od razu mówię, że się nie uda. Jak mi nie wierzysz to policz OZC, ale tak na oko to ta pompa może "pociągnąć" ten dom jedynie w dodatnich temperaturach, przy minusach będzie nie dogrzewać i to mocno.

Druga sprawa, piszesz że macie tą pompę od sierpnia - kto Ci coś takiego sprzedał i zainstalował??? Tych pomp Panasonic nie produkuje już od trzech lat:o Ale to szczegół, niemniej jednak świadczy o tym, że instalator/sprzedawca pojechał z Wami po całości;)

 

http://iv.pl/images/11458597756799765270.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map - masz rację, domyslalismy się tego wszyscy do początku ale pamietaj, że w tych 230m jest 95m2 piwnicy, w której nie trzeba utrzymywać takiej samej temperatury jak w reszcie domu i teoretycznie to mogłoby starczyć!

pisałem na samym początku, żeby wyłączyć ogrzewanie w piwnicy, jak spada temperatura. Wiem co piszę, bo sam też mam podłogówkę w piwnicy - tyle że ja zmieniam w piwnicy nastawy żeby nie wychodzić za bardzo z taniej taryfy a nie żeby w domu nie spadała temperatura

 

Mimo wszystko zrobiłbym OZC, żeby sprawdzić ile faktycznie ten dom potrzebuje, a pisałas przecież że nie cała powierzchnia jest grzana (bezpośrednio, bo pośrednio jest grzana) i przede wszystkim poprawić te miejsca gdzie są największe straty ciepła

niestety, ale 5,9kw (dla -15C) dla takiego budynku to za mało

 

mam podobny metraż(dom+piwnica), tyle że ja mam cały czas powyżej 8kw mocy i mam mały zapas dla -20C (przetestowane kilka lat temu w mrozy)

 

map - a jak to jest z grzałkami? nie powinny się one tak czasem załączyć w takim momencie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

map - a jak to jest z grzałkami? nie powinny się one tak czasem załączyć w takim momencie?

 

Nie znam dokładnie tego modelu, więc nawet nie wiem czy ma grzałkę (w wolnej chwili sprawdzę). Jeżeli ma grzałkę to w modelach 1f jest ona oddzielnie podłączana do gniazdka - pytanie czy instalator to zrobił? I wreszcie różne są rodzaje logiki sterowania taka grzałką - u mnie np fabrycznie grzałka może włączyć się tylko w celach defrostu, lub ochrony przed zimnym powrotem. Jeżeli chcę żeby grzałka wspomagała pompę to muszę tą opcję zaznaczyć w sterowniku i podać temp zewnętrzną od jakiej ma wspomagać. Pytanie jak jest w tej pompie i co ustawił instalator, bo użytkownika raczej nie podejrzewam o jakieś działania w tym kierunku;) Przejrzę później instrukcję tej pompy to może coś podpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolek to sam jestes i to cienki - nawet odpowiednich parametrów dla tej pompy jednofazowej znalezc nie mozesz, i kolejne pierdoły i dane wyssane z palca podajesz. Nie kłam bo ktoś gotów uwierzyc.

 

Bolek co bierze dane z allegro - hahahaha

 

oj "egon" popracuj nad swoim ja... bo puchnie... :) boluś...

 

a na allego cóż.. sobie sprzedawca zrobił słaby marketing bo skoro ta PC ma przy -7C i przy -15C taką samą moc to warto to podkreślić :)

Edytowane przez Jacekss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacekss - znalazłem inną stronę i tam było dla -15C moc 5,9kw...sam już nie wiem :D

akurat taka mi się otwarła ;)

http://www.tepelna-cerpadla-eshop.cz/tepelna-cerpadla-c1/tepelne-cerpadlo-panasonic-aquarea-wh-sdf09c3e5-i4/

 

ok fakt tu więcej danych podali, anyway... i tak ta pompa może być za słaba na ten dom, a może kilka czynników się na to składa że ogrzewanie nie wydala.

Edytowane przez Jacekss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam dokładnie tego modelu, więc nawet nie wiem czy ma grzałkę (w wolnej chwili sprawdzę). Jeżeli ma grzałkę to w modelach 1f jest ona oddzielnie podłączana do gniazdka - pytanie czy instalator to zrobił? I wreszcie różne są rodzaje logiki sterowania taka grzałką - u mnie np fabrycznie grzałka może włączyć się tylko w celach defrostu, lub ochrony przed zimnym powrotem. Jeżeli chcę żeby grzałka wspomagała pompę to muszę tą opcję zaznaczyć w sterowniku i podać temp zewnętrzną od jakiej ma wspomagać. Pytanie jak jest w tej pompie i co ustawił instalator, bo użytkownika raczej nie podejrzewam o jakieś działania w tym kierunku;) Przejrzę później instrukcję tej pompy to może coś podpowiem.

 

Grzałka jest... I jest ustawiona na włączenie przy -15 na zewnątrz. Załóżmy że pompa jest za mała faktycznie. Dlaczego cała "niemoc" pompy skupia się na wiatrolapie a nie rozkłada się na cały dom? np. Tak jak teraz... W poniedziałek temp.na zewnątrz spadła do -5 i w wiatrolapie z 20 spadła do 14. Wczoraj i dziś jest -13 a w wiatrolapie 9,2st. Cała reszta domu utrzymuje przy tym zadaną temp.21-22st (piwnica 18).

Jutro przychodzi hydraulik, który montowal to wszystko.... Zobaczymy co wymyśli :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha nie wiem czy to istotne ale w domu jest wiele obiegow z osobnymi sterownikami temperatury. Np.na parterze jest 5 obiegow, i w piwnicy też 5. Plus jeden obieg w łazience na piętrze.

 

Opisz jak wygląda cały układ. Czy jest bufor i jakiej wielkości, ile obiegówek, jakie sterowanie, jak to wszystko podłączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka jest... I jest ustawiona na włączenie przy -15 na zewnątrz. Załóżmy że pompa jest za mała faktycznie. Dlaczego cała "niemoc" pompy skupia się na wiatrolapie a nie rozkłada się na cały dom?

Jutro przychodzi hydraulik, który montowal to wszystko.... Zobaczymy co wymyśli :/

 

Jeśli pętla ogrzew. podłogowego idzie z tego samego rozdzielacza co parter czy piwnica które są dogrzane a na tej pętli wiatrołapu jest przepływ taki sam jak na reszcie pętli w rozdzielaczu to bym nie szukał/spodziewał się problemu hydraulicznego co np: izolacji.

 

Pisałaś że dom jest np: 10x10 a ten wiatrołap poza główna bryłą 3x3. Jest na pewno tak samo dobrze ocieplony jak reszta domu? Dach/strop? Jak posadzka z podłogówki w drzwiach odizolowana jest np od schodów czy posadzki schodów zewnętrznych? Może tam coś nie gra.

 

P.s piszesz ze piętra nie grzejesz Bezpośrednio tylko łazienkę na pietrze. A jak masz to piętro styropianem, wełna od parteru i łazienki "odcięte". Bo pewnie pośrednio tam też grzejesz i może wraz z mrozem dodatkowo ubywać ci mocy PC. Jaka na "nie grzanym pietrze" masz temperaturę a jaka na parterze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stawiam, że nie ma izolacji od dołu stropu (na górze nie ma podłogówki, jest tylko w łazience na górze, jak dodrze zrozumiałem) - góra jest grzana dołem. A przecież na górze są duże straty -aneta_ewa pisała że była w użyciu kamera termowizyjna - jak na wiatrołapem akurat jest to miejsce, to całe ciepło ucieka do góry. Trzeba by sprawdzić jaka jest temperatura na poddaszu nad wiatrołapem i w innych pomieszczeniach, to będzie prawie wszystko jasne....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka jest... I jest ustawiona na włączenie przy -15 na zewnątrz. Załóżmy że pompa jest za mała faktycznie. Dlaczego cała "niemoc" pompy skupia się na wiatrolapie a nie rozkłada się na cały dom?

 

bo w wiatrołapie są największe straty (ucieka do góry, bo "czapka" nieszczelna")

sama pisałaś wcześniej, że przy niższych temperaturach najpierw w wiatrołapie, a potem w reszcie domu powoli zaczęła spadać temperatura

 

gdybyś skręciła w tym czasie piwnicę, PC miałaby szansę dochodzić do zadanych temperatur

a właśnie - czy PC dochodzi do ustawionych 35-37C na wyjściu? pewnie nie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo w wiatrołapie są największe straty (ucieka do góry, bo "czapka" nieszczelna")

sama pisałaś wcześniej, że przy niższych temperaturach najpierw w wiatrołapie, a potem w reszcie domu powoli zaczęła spadać temperatura

 

gdybyś skręciła w tym czasie piwnicę, PC miałaby szansę dochodzić do zadanych temperatur

a właśnie - czy PC dochodzi do ustawionych 35-37C na wyjściu? pewnie nie.....

 

 

Teraz pokazuje temp.wody na wyjściu 41st. Gdzie na zewnątrz jest -14.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stawiam, że nie ma izolacji od dołu stropu (na górze nie ma podłogówki, jest tylko w łazience na górze, jak dodrze zrozumiałem) - góra jest grzana dołem. A przecież na górze są duże straty -aneta_ewa pisała że była w użyciu kamera termowizyjna - jak na wiatrołapem akurat jest to miejsce, to całe ciepło ucieka do góry. Trzeba by sprawdzić jaka jest temperatura na poddaszu nad wiatrołapem i w innych pomieszczeniach, to będzie prawie wszystko jasne....

 

Między parterem i poddaszem jest położone 10cm wełny mineralnej. Strop jest drewniany i belki stropowe na parterze są widoczne. Co do wiatrolapu to nad nim jest tylko "zielony" dach. I pewnie tu będzie pies pogrzebany. Bo co prawda dali pod sufit wełnę mineralna, ale nie dali paroizolacji. Zapytałam wykonawcę dlaczego, a on na to że papa która jest położona na dachu pod ziemią pełni rolę paroizolacyjna :/ No ale z drugiej strony termowizja nie pokazała w wiatrolapie jakichś ogromnych mostków termicznych. To na poddaszu były największe straty.

Termometr położony w pokoju na poddaszu już. Zobaczymy jaka temp.pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między parterem i poddaszem jest położone 10cm wełny mineralnej. Strop jest drewniany i belki stropowe na parterze są widoczne. Co do wiatrolapu to nad nim jest tylko "zielony" dach. I pewnie tu będzie pies pogrzebany. Bo co prawda dali pod sufit wełnę mineralna, ale nie dali paroizolacji. Zapytałam wykonawcę dlaczego, a on na to że papa która jest położona na dachu pod ziemią pełni rolę paroizolacyjna :/ No ale z drugiej strony termowizja nie pokazała w wiatrolapie jakichś ogromnych mostków termicznych. To na poddaszu były największe straty.

Termometr położony w pokoju na poddaszu już. Zobaczymy jaka temp.pokaże.

 

"co" steruje obwodem wiatrołapu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Co chwile we wątku podawana jest informacja, że do prawidłowego dobrania pompy potrzebne jest OZC.

Może już takie pytanie oraz odpowiedź padły lecz przejrzałem jak na razie tylko ostatnie 150 stron.

 

Kiedy najlepiej wykonać OZC?

Im wcześniej będzie wykonane tym więcej niewiadomych (np. jakie dokładnie okna, drzwi, itp.), gdy wiemy więcej to może być już za późno na niektóre zmiany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj "egon" popracuj nad swoim ja... bo puchnie... :) boluś...

 

a na allego cóż.. sobie sprzedawca zrobił słaby marketing bo skoro ta PC ma przy -7C i przy -15C taką samą moc to warto to podkreślić :)

 

Wypowiedział się ten co pompy na oczy nie widział (wyłaczając zdjęcia z forum muratora). Kilka razy pisano o tym jaką moc ma ta pompa przy -15, nawet w innym watku miałes odpowiedz ale uparcie twierdzisz że "sprzedawca powinien jasno napisac ze przy -7 i -15 ma te sama moc...". Opanuj się. Aha - Żenada to masz na drugie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...