Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

To jak możesz to wyjaśnij . On ma zapotrzebowanie 4,5kW , pompę ma 9kW dla oszczędności. Nowo budowany dom ma przeważnie od 4kW do 8kW i to wiadomo bez OZC, więc jeżeli da się większą pompę to będzie się oszczędzać tak jak arturek. Patrząc na ten przykład OZC do doboru pompy ma się nijak. Ja tak to widzę.

Nie do końca jasno to widzisz. Zależy czy masz drugie źródło ciepła np kominek albo wogóle komin w razie co. Zależy czy chcesz taryfę jedną czy dwie. A co do mocy to przykładowy Panas 9kW jest w min. 4 wersjach wydajności, które mocno się różnią i czasem trzeba dobrze wybrać - Tcap czy SDC, 3 fazy czy 1 faza. Nie zawsze np scd 1 faza da radę w domu o potrzebach 5kW przy nocnej taryfie bez grzałki i przy minus 15C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jak możesz to wyjaśnij . On ma zapotrzebowanie 4,5kW , pompę ma 9kW dla oszczędności. Nowo budowany dom ma przeważnie od 4kW do 8kW i to wiadomo bez OZC, więc jeżeli da się większą pompę to będzie się oszczędzać tak jak arturek. Patrząc na ten przykład OZC do doboru pompy ma się nijak. Ja tak to widzę.

 

W zasadzie to Arturo powinien wyjasnic, ale skoro nie chce to ja spróbuję. Otóz pompa Arturo została zainstalowana w wyniku koncowych rozliczeń z niejakim niesławnej pamieci Mikim. Moc jej nijak sie ma do wyników OZC. Nie ma zadnego ekonomicznego uzasadnienia instalacja pompy o mocy wiekszej 2,4 raza niz projektowe obciązenie cieplne (zakladając ze OZC domu Arturo jest policzone prawidłowo) jak to jest w omawianym przypadku. To by było na tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o to asolt mi chodziło. sam drąży temat ozc a ma 2x za dużą pompę. wiec jak u mnie po moich obliczeniach wychodzi 6kW to jak dam pompę 9kW-12kW to będzie analogicznie do arturka. czyli każdy może brać tak pompę jak arturek mimo ze on będzie po takich osobach jechał a ma tak samo. to coś jak z jego kominkiem 16kW.

 

czyli do domu z zapotrzebowaniem 6kW damy pompę 10 kW nic się nie dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale planował słabsza pompę. Ma mocniejsza w tej samej cenie, przy okazji rozliczeń w byłej spółce.

Grzechem byłoby nie wziać.

 

Tylko "zwykły" inwestor takiej możliwości nie ma i trzeba sobie przeoczyć, czy warto dopłacić do tych paru kW mocy więcej...

 

I jakoś nie doczytałem, aby Arturo "jechał" po osobach mających przewymiarowaną PC

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale planował słabsza pompę. Ma mocniejsza w tej samej cenie, przy okazji rozliczeń w byłej spółce.

Grzechem byłoby nie wziać.

 

Tylko "zwykły" inwestor takiej możliwości nie ma i trzeba sobie przeoczyć, czy warto dopłacić do tych paru kW mocy więcej...

 

I jakoś nie doczytałem, aby Arturo "jechał" po osobach mających przewymiarowaną PC

 

Planował słabszą bo słabsza była tansza czyli jakby nie było mysłał ekonomicznie. Kwestia czy czy az tak znaczne przewymiarowanie nie ma wpływu na zywotnosc pompy to inna sprawa, podobnie jak SCOP, czy nie byłby lepszy przy mniejszym przewymiarowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to Arturo powinien wyjasnic, ale skoro nie chce to ja spróbuję. Otóz pompa Arturo została zainstalowana w wyniku koncowych rozliczeń z niejakim niesławnej pamieci Mikim. Moc jej nijak sie ma do wyników OZC. Nie ma zadnego ekonomicznego uzasadnienia instalacja pompy o mocy wiekszej 2,4 raza niz projektowe obciązenie cieplne (zakladając ze OZC domu Arturo jest policzone prawidłowo) jak to jest w omawianym przypadku. To by było na tyle.

Było to wyjaśniane parokrotnie, i nawet że była to forma rozliczenia (tj. planowanie mniejszej i tańszej pompy a otrzymania większej i siłą rzeczy droższej, ale za cenę tańszej) nie jest jakoś szczególnie ukrywane. Natomiast podstawowy fakt jest taki, że niezależnie od wyników OZC (które robi się przecież po to aby oszacować zużycie oraz absolutnie minimalną moc źródła grzewczego która zapewni stały poziom ciepła w domu), lepiej jest mieć mocniejsze źródło, bo dzięki temu można się choćby upychać w 2T (nawet przy największych mrozach). Jest też druga strona medalu, bo przewymiarowanie (co za tym idzie większa kwota na inwestycj) nie ma zazwyczaj podstaw ekonomicznych (i wygrzebywanie takiego przykładu i budowanie na nim ogólnej teorii doboru źródła, a szczególnie że przewymiarowanie to zupełna pomyłka, jest bzdurą -- i są tacy, co niestety nie mogą tego pojąć). Poza tym Pompa A. nie jest aż 2.4x większa, bo ZTCP 9kW Panas standard przy -15sC (bez grzałek) daje niecałe 6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planował słabszą bo słabsza była tansza czyli jakby nie było mysłał ekonomicznie. Kwestia czy czy az tak znaczne przewymiarowanie nie ma wpływu na zywotnosc pompy to inna sprawa, podobnie jak SCOP, czy nie byłby lepszy przy mniejszym przewymiarowaniu.

 

Pracując w dwóch taryfach raczej nie taktuje, wręcz pracuje krócej, wiec nie wiem ,czy to ma negatywny wpływa na pompę.

Podobnie na SCOP - ponoć lepszy COP uzyskuje sprężarka odciążona na 40%, niż na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracując w dwóch taryfach raczej nie taktuje, wręcz pracuje krócej, wiec nie wiem ,czy to ma negatywny wpływa na pompę.

Podobnie na SCOP - ponoć lepszy COP uzyskuje sprężarka odciążona na 40%, niż na 100%

 

Skoro to takie zalety znacznego przewymiarowania to zaproponuj moc pompy dla 10 kW obciązenia ceiplnego, idąc tropem Arturo trzeby zastosowac pompe o mocy 20-22 kW. Podaj typy i producentów takich pomp p-w, o cenie niawet nie wspomnę. Podaj czas zwrotu wynikający z zastosowania pompy przewymiarowanej w stosunku do pompy dobranej na tzw. styk która nie wykorzysta 100% taryfy. Jakby nie liczyc tak znaczne przewymiarowanie nie jest oplacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i o to asolt mi chodziło. sam drąży temat ozc a ma 2x za dużą pompę. wiec jak u mnie po moich obliczeniach wychodzi 6kW to jak dam pompę 9kW-12kW to będzie analogicznie do arturka. czyli każdy może brać tak pompę jak arturek mimo ze on będzie po takich osobach jechał a ma tak samo. to coś jak z jego kominkiem 16kW.

 

czyli do domu z zapotrzebowaniem 6kW damy pompę 10 kW nic się nie dzieje?

 

To ,że w OZC wyszło 4,5 kW a dobrano pompę typu T-cap 9 nie oznacza nic złego .

Trzeba jeszcze uwzględnić cwu i moc PC dla -20 *C.

To nie najlepszy dobór ,ale świadomy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
i o to asolt mi chodziło. sam drąży temat ozc a ma 2x za dużą pompę. wiec jak u mnie po moich obliczeniach wychodzi 6kW to jak dam pompę 9kW-12kW to będzie analogicznie do arturka. czyli każdy może brać tak pompę jak arturek mimo ze on będzie po takich osobach jechał a ma tak samo. to coś jak z jego kominkiem 16kW.

 

czyli do domu z zapotrzebowaniem 6kW damy pompę 10 kW nic się nie dzieje?

rustin nieboraku ;)

Już Ci chłopaki wyjasnili o co kaman z moją pompą.

Patrzaj niżej jaką miałem miec:

http://www.eko-logicznie.com.pl/atlantic-alfea-extensa-8/136/

Ona ma przy -20st.C moc 5kW.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181569-D%C4%85%C5%BCenie-do-spe%C5%82nienia-marzenia-Mila-IV-raczej-energooszcz%C4%99dna-)&p=5229177&viewfull=1#post5229177

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to takie zalety znacznego przewymiarowania to zaproponuj moc pompy dla 10 kW obciązenia ceiplnego, idąc tropem Arturo trzeby zastosowac pompe o mocy 20-22 kW. Podaj typy i producentów takich pomp p-w, o cenie niawet nie wspomnę. Podaj czas zwrotu wynikający z zastosowania pompy przewymiarowanej w stosunku do pompy dobranej na tzw. styk która nie wykorzysta 100% taryfy. Jakby nie liczyc tak znaczne przewymiarowanie nie jest oplacalne.

Ale ten trop jest ŚLEPY, bo to nie był celowy wybór. Obliczenia to jedno (aby poznać absolutne minimum), założenia to drugie, a dalej to jeszcze inna sprawa. Rozumiem, że znasz takich co mogą mieć samochód z silnikiem 2L (i zagazowany) za cenę auta z silnikiem 1.6L (bez gazu), to dla zasady wybierają 1.6 (do którego paliwo jest droższe a i słabiej jedzie) bo tak sobie wcześniej założyli i wyliczyli że im taki wystarczy? I oczywiście, że nadpłata na większą pompę jest jałowa i dlatego w kółko się powtarza o OZC aby tę pompę DOBRZE dobrać a nie jak niektórzy (palcami pokazywać nie będę), na ślepo.

Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i taki świadomy inwestorów jak ty ma dwa razy za dużą pompę ? nie może być. taki to inteligent, projektant, architekt co swój projekt poprawiał bo jak sam pisał nie znają się i mu źle zrobili ma pompę 2x za dużo i kociołek 16kW w salonie a każdy inny co ma tak samo to ciemnogrod według niego lub mieszka w szałasie.

nie mam więcej pytań . zacznij patrzeć na siebie za nim innym zaczniesz robić przytyki.

 

jak to nie celowy wybór skoro on twierdzi ze jest świadomym inwestorem? to jakiś paradoks. przecie on ma wszystko najlepiej zrobione.

Edytowane przez rustin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
i taki świadomy inwestorów jak ty ma dwa razy za dużą pompę ?

A jaki w tym widzisz problem ? Oprócz tego,że taka pompa kosztuje więcej ?

Bo poza tą jedną cechą nie ma niczego innego a ja miałem ją w cenie słabszej to raz a dwa mam lepszą możiwość wykorzystania taniej taryfy.

 

Kospela też bym brał 9kW zgodnie ze wzorem:

3,5kW*24h/10h=8,6kW.

Tylko cena Kospela jest praktycznie jednakowa nie zależnie od mocy grzewczej a pompy różnią się znacznie pod względem mocowym i dlatego wybrałem tańszą i słabszą pompę mając świadomość,że mogę wchodzić w droższą taryfę.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to takie zalety znacznego przewymiarowania to zaproponuj moc pompy dla 10 kW obciązenia ceiplnego, idąc tropem Arturo trzeby zastosowac pompe o mocy 20-22 kW. Podaj typy i producentów takich pomp p-w, o cenie niawet nie wspomnę. Podaj czas zwrotu wynikający z zastosowania pompy przewymiarowanej w stosunku do pompy dobranej na tzw. styk która nie wykorzysta 100% taryfy. Jakby nie liczyc tak znaczne przewymiarowanie nie jest oplacalne.

 

Chłopie, o czym Ty piszesz ?

Czy ja twierdzę, ze zawsze należy przewymiarować pompę x2 ?

 

Możesz podać taki cytat ?

 

.

.

.

 

trudno znaleźć, prawda ?

 

To może ja ci jakimś rzucę:

trzeba sobie przeliczyć*, czy warto dopłacić do tych paru kW mocy więcej...

 

*w oryginale jest "przeoczyć" co błędnie zaproponował słownik Safari

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i taki świadomy inwestorów jak ty ma dwa razy za dużą pompę ? nie może być. taki to inteligent, projektant, architekt co swój projekt poprawiał bo jak sam pisał nie znają się i mu źle zrobili ma pompę 2x za dużo i kociołek 16kW w salonie a każdy inny co ma tak samo to ciemnogrod według niego lub mieszka w szałasie.

nie mam więcej pytań . zacznij patrzeć na siebie za nim innym zaczniesz robić przytyki.

 

jak to nie celowy wybór skoro on twierdzi ze jest świadomym inwestorem? to jakiś paradoks. przecie on ma wszystko najlepiej zrobione.

 

Weź się nie produkuj w takich wątkach, bo się to przykro czyta....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...