Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chłopie, o czym Ty piszesz ?

Czy ja twierdzę, ze zawsze należy przewymiarować pompę x2 ?

 

Możesz podać taki cytat ?

 

.

.

.

 

trudno znaleźć, prawda ?

 

To może ja ci jakimś rzucę:

 

 

*w oryginale jest "przeoczyć" co błędnie zaproponował słownik Safari

 

Odniosłem sie tylko do zalet znacznego przewymiarowania mocy pompy o których napisałes, nic wiecej, cała reszta to Twoja nadinterpretacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skąd się biorą takie typy jak ty? chodzą na piechotę a myślał ze ferrari jeżdżą.powtarzan zacznij się budować to będziesz mógł się wypowiadać. Narazie pilnuj kopciucha w piwnicy znaffffco pomp.

 

a tak w temacie. napisałem do forumowicza który instaluje pompy itd,dość znana osoba z autorytetem na forum i nie jest to TB :-) ciekawe jaka wycene dostanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ty dalej się nie nauczyłeś liczyć i nie nasz pojęcia od czego to zależy , tylko myślisz ze umiesz tak jak arturek ,chociaż on sam mi tez wyliczył takie straty jak pisałem.

druga sprawa że nie nabijaj postów e temacie o pompach. place ci za trolowanie?

 

Ja Ci wyliczyłem zgodnie z normą i wynik wyszedł wiarygodny, czyli straty większe, niż dla mojego domu, co jest naturalne, bo Twój jest większy.

A moje OZC liczył asolt, więc uważam je za wiarygodne.

Ty liczyłeś te OZC sam, a jak widzę zdolności ku temu nie masz....

 

Przypomnę, że Tobie wyszedł wynik straty wentylacyjnej o ponad połowę mniejszy niż dla mojego domku 106m2 :lol:

Nie wiem dlaczego - może żeby mieć pretekst, żeby WM nie robić :)

Tak więc moja rada - raczej sam się za poważniejsze problemy, niż przedłużenie WG do kuchni się nie bierz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem sie tylko do zalet znacznego przewymiarowania mocy pompy o których napisałes, nic wiecej, cała reszta to Twoja nadinterpretacja.

 

A ja nigdzie nie napisałem o dwukrotnym, tudzież "znacznym" przewymiarowaniu.

To właśnie Twoja nadinterpretacja

 

Jaką masz pewność, że nie pisałem o przewymiarowaniu +4kW, jak jest u Arturo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odniosłem sie tylko do zalet znacznego przewymiarowania mocy pompy o których napisałes, nic wiecej, cała reszta to Twoja nadinterpretacja.

Ja bym pociągnął ten temat "przewymiarowania"

Jakie to zalety?

 

Czy okres trwania taniej taryfy jest tak krótki, że trzeba go uwzględnić w mocy pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nigdzie nie napisałem o dwukrotnym, tudzież "znacznym" przewymiarowaniu.

To właśnie Twoja nadinterpretacja

 

Jaką masz pewność, że nie pisałem o przewymiarowaniu +4kW, jak jest u Arturo ?

 

A skąd te +4kW, o ile sobie przypominam to Arturo pisał o obciązeniu cieplnym swojego domu 3,5 kW, dodając 4 kW mamy 7,5 kW, pompa Arturo to conajmniej 9 kW, ale dobrze nie ma co ciągnąc tego tematu, pompa z okazji to nie reguła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pociągnął ten temat "przewymiarowania"

Jakie to zalety?

 

Czy okres trwania taniej taryfy jest tak krótki, że trzeba go uwzględnić w mocy pompy?

I tak I nie. Pompa tylko nieznacznie przewymiarowana względem obliczeń ozc w ponad 90 proc przypadków da radę pracując w taniej taryfie. Jak trafi się dłuższy okres dużych mrozów, pochodzi też w droższej. Nie będzie tragedii. Nie ma sensu tak mocno zwiększac mocy pompy żeby pracowała wyłącznie w taniej. To się nie kalkuluje żeby np na siłę brać 12 zamiast 9kW. Szkoda kasy na zakup, a poza tym mocniejsza pompa słabiej radzi sobie z grzaniem w okresach przejściowych np kwiecień czy październik, listopad bo ważna jest też moc min. jaką potrafi oddać PC do instalacji. To tak jakby wyłącznie po mieście jeździć V12 5,0 tdi. Nieekonomicznie to mało powiedziane. Druga sprawa to szczytowe dla mrozów drugie źródło ciepła. Jeżeli go nie będzie, np kominka to albo decydujemy się na pracę (czasami) grzałki albo lekko przewymiarować pompę. Wybór nie jest prosty i trzeba go rozważyć dla każdego domu indywidualnie. Przykładowo ja dla obliczeń OZC by Asolt trochę ponad 5kW i bez komina w domu biorę Panasa 9kW 3 fazowego SDC lub 9kW Tcap 1 fazowego. Oba będą akurat. Kupię to co akurat będzie tańsze. Myślę że grubo ponad 90 proc prądu pójdzie z taniej taryfy. Zdaje sobie sprawę z przewymiarowania ale myślę , że stabilności pracy PC pomoże w okresach przejściowych akumulacja dziesiątek ton betonu m.in.w płycie podłogowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szukalem... ale czy ktos wie ile min mocy oddaje T- Cap 9kW.?

Ponizej jakiej wartosci "nie zejdzie".

 

Panasonic chyba tego nie podaje.

Ale sugerując się pompą obiegową (wszak ona ma to ciepło odebrać)

Minimalna moc to 3,5 KW

I tak I nie. Pompa tylko nieznacznie przewymiarowana względem obliczeń ozc w ponad 90 proc przypadków da radę pracując w taniej taryfie. Jak trafi się dłuższy okres dużych mrozów, pochodzi też w droższej. Nie będzie tragedii. Nie ma sensu tak mocno zwiększac mocy pompy żeby pracowała wyłącznie w taniej. To się nie kalkuluje żeby np na siłę brać 12 zamiast 9kW. Szkoda kasy na zakup, a poza tym mocniejsza pompa słabiej radzi sobie z grzaniem w okresach przejściowych np kwiecień czy październik, listopad bo ważna jest też moc min. jaką potrafi oddać PC do instalacji. To tak jakby wyłącznie po mieście jeździć V12 5,0 tdi. Nieekonomicznie to mało powiedziane. Druga sprawa to szczytowe dla mrozów drugie źródło ciepła. Jeżeli go nie będzie, np kominka to albo decydujemy się na pracę (czasami) grzałki albo lekko przewymiarować pompę. Wybór nie jest prosty i trzeba go rozważyć dla każdego domu indywidualnie. Przykładowo ja dla obliczeń OZC by Asolt trochę ponad 5kW i bez komina w domu biorę Panasa 9kW 3 fazowego SDC lub 9kW Tcap 1 fazowego. Oba będą akurat. Kupię to co akurat będzie tańsze. Myślę że grubo ponad 90 proc prądu pójdzie z taniej taryfy. Zdaje sobie sprawę z przewymiarowania ale myślę , że stabilności pracy PC pomoże w okresach przejściowych akumulacja dziesiątek ton betonu m.in.w płycie podłogowej.

Pytanie: dlaczego pompa miała by wychodzić poza tanią taryfę?

Jeśli brakuje mocy - uruchamia się grzałka wspomagająca

 

Praca w drogiej taryfie to ostateczność.

 

Swoją drogą.

Jaką moc maksymalną ma twoje ogrzewanie podłogowe.

A jaką moc maksymalną ma pompa

Dla A-20, Tw30

Edytowane przez _John
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie: dlaczego pompa miała by wychodzić poza tanią taryfę?

Jeśli brakuje mocy - uruchamia się grzałka wspomagająca

 

Praca w drogiej taryfie to ostateczność.

 

Swoją drogą.

Jaką moc maksymalną ma twoje ogrzewanie podłogowe.

A jaką moc maksymalną ma pompa

Dla A-20, Tw30

 

Pompa w drogiej taryfie i tak będzie tańsza niż jej grzałka w taniej taryfie.

 

Praca w drogiej to nie ostateczność. Nie przesadzajmy.

 

Moc całej podłogówki to ok. 6,5kW dla 35C i delty 5C ale przy A-15C -20C model SDC na pewno nie da 9kW a chyba nawet nie 7kW. Tcap przy A-15 - da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72

Pytanie: dlaczego pompa miała by wychodzić poza tanią taryfę?

Jeśli brakuje mocy - uruchamia się grzałka wspomagająca

 

Praca w drogiej taryfie to ostateczność.

Jest wręcz odwrotnie.

Grzałka pracuje z COP1 czyli w taniej zjada energię za 0,3zl a pompa pracuje w drogiej z COP3 czyli zjada energi za ok.0,20zł. Za kWh oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wręcz odwrotnie.

Grzałka pracuje z COP1 czyli w taniej zjada energię za 0,3zl a pompa pracuje w drogiej z COP3 czyli zjada energi za ok.0,20zł. Za kWh oczywiście.

 

To zalezy od cennika energii elektrycznej.

Ja mam np 72 / 21 gr, a to juz sie ociera o COP=3.5. Przy grzaniu CWU u mnie nieosiagalne. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To zalezy od cennika energii elektrycznej.

Ja mam np 72 / 21 gr, a to juz sie ociera o COP=3.5. Przy grzaniu CWU u mnie nieosiagalne. :)

No to wiadomo że cwu robisz w taniej a c.o. niech se idzie w drogiej z niską temp.zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest wręcz odwrotnie.

Grzałka pracuje z COP1 czyli w taniej zjada energię za 0,3zl a pompa pracuje w drogiej z COP3 czyli zjada energi za ok.0,20zł. Za kWh oczywiście.

 

 

COP = 3 to te pompy mają w temperaturach -5 - 0 st.C

Jeżeli pompa zaczyna podpierać się grzałką, to zakładam temperaturę rzędu -20 st.C.

Ile wtedy ten COP wynosi - 2 jak będzie to dobrze.

 

Przykład kolegi rydzadam

Przy -16 ma 5kW z hakiem

Tyle mocy da 1F SDC z grzałką 3 kW

-16 to ekstrema występujące maks 1 tydzień.

Jaki to koszt? tydzień pracy grzałki 3 KW w taniej taryfie?

 

A różnica w zakupie między SDC 4 tys, T-Cap 5 tys.PLN

 

Duża pompa nie zchodzi nisko z modulacją - zaczyna "kichać" w okresach przejściowych

Ma większą obiegówkę, wymagającą wyższych nominalnych przepływów.

 

Może być tak, że cyklicznie załączona grzałka, nie naciągnie więcej prądu niż ta obiegówka próbująca zapewnić przepływ nominalny, a pracująca non stop zimą i latem.

Hipotetycznie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...