Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
Obecnie zagłębiam się w temat pomp ciepła i ich cen.

 

Zakładając, że przyzwoita pompa ciepła powietrze - woda z całym towarzyszącym "szpejem" kosztuje 100%, to ile będzie kosztować gruntowa pion/ poziom itd - inne pozostałe?

Jeśli różnica miedzy gruntową a powietrzną wyjdzie max.2tys.zł zł to brać gruntową w innym wypadku powietrzna.

Jak widać różnica będzie ok.10tys.zł czyli odpowiedź jest prosta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tego nie da się tak % określić, bo rozpiętość cenowa gruntówek jest olbrzymia

wezmiesz "markowego" producenta i może być 250% :p

A weźmiesz Zubadana to też będzie 150%. Chodziło o rząd wielkości i to powinno dawidowi wystarczyć. Pewnie ostatecznie i tak dojdzie do wniosku, że najlepszym wyjściem jest Panas, Atlantic, czy inny Daikin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
A weźmiesz Zubadana to też będzie 150%. Chodziło o rząd wielkości i to powinno dawidowi wystarczyć. Pewnie ostatecznie i tak dojdzie do wniosku, że najlepszym wyjściem jest Panas, Atlantic, czy inny Daikin

Tego nie byłbym taki pewny ;)

Z tego co widziałem to Dawid zastanawiał się nad węglem do nowego domu a w tych kręgach panuje mit i przekonanie że z powietrza o temp.minusowej nie można zrobić +23st.C a jak już to grzałka i tego nie można wykorzenic ;)

Stąd jego pytanie o gruntowki bo dalej nie wierzy powietrzna nie zamarza :D

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie byłbym taki pewny ;)

Z tego co widziałem to Dawid zastanawiał się nad węglem do nowego domu a w tych kręgach panuje mit i przekonanie że z powietrza o temp.minusowej nie można zrobić +23st.C a jak już to grzałka i tego nie można wykorzenic ;)

Stąd jego pytanie o gruntowki bo dalej nie wierzy powietrzna nie zamarza :D

 

To przekonanie wynika zapewne z tego, że dla nas temperatura poniżej 0st to jest temperatura w której odczuwamy zimno i trudno sobie wyobrazić, że coś w tej temperaturze może parować. Trzeba wytłumaczyć, że są substancje, które wrzą w bardzo niskiej temperaturze i mogą też parować w niskiej temperaturze, dużo niższej temperatura 0st.

I to jest cała tajemnica :) no i do tego jeszcze przemiany termodynamiczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie byłbym taki pewny ;)

Z tego co widziałem to Dawid zastanawiał się nad węglem do nowego domu a w tych kręgach panuje mit i przekonanie że z powietrza o temp.minusowej nie można zrobić +23st.C a jak już to grzałka i tego nie można wykorzenic ;)

Stąd jego pytanie o gruntowki bo dalej nie wierzy powietrzna nie zamarza :D

Spokojnie Arturek, spokojnie.

Edukuje się, czytam, pytam i zyskuje nową wiedze. Dziś wiem, że grzanie pompą będzie tańsze, a o komforcie nie wspomnę. Znam juz z grubsza różnice cenowe w rodzajach pomp, ale nie wiem jak wygląda różnica wydajności miedzy nimi. Czy można to w podobny sposób określić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Arturek, spokojnie.

Edukuje się, czytam, pytam i zyskuje nową wiedze. Dziś wiem, że grzanie pompą będzie tańsze, a o komforcie nie wspomnę. Znam juz z grubsza różnice cenowe w rodzajach pomp, ale nie wiem jak wygląda różnica wydajności miedzy nimi. Czy można to w podobny sposób określić?

Fajnie, że się przekonałeś. Różnice znajdziesz w kartach katalogowych producentów -- oczywiście im tańsze urządzenie, tym dokładniej się trzeba przyjrzeć parametrom i temu co piszą w kartach producenci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Spokojnie Arturek, spokojnie.

Edukuje się, czytam, pytam i zyskuje nową wiedze. Dziś wiem, że grzanie pompą będzie tańsze, a o komforcie nie wspomnę. Znam juz z grubsza różnice cenowe w rodzajach pomp, ale nie wiem jak wygląda różnica wydajności miedzy nimi. Czy można to w podobny sposób określić?

Copy zależą od wielu rzeczy a przede wszystkim od instalacji czyli od temperatury zasilania.

Powietrznych srednioroczne copy z tego co chłopaki piszą są zdrowo ponad 3 a gruntowych 4 czyli różnica w sprawnosciach między gruntową a powietrzna przy domu ok.150m2 czyli jakieś 15000kWh to 250-300zł rocznie na korzyść gruntowej co przy różnicy 10tys.zł w zakupie mija się z sensem ekonomicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Copy zależą od wielu rzeczy .....

między gruntową a powietrzna przy domu ok.150m2 czyli jakieś 15000kWh ....

 

Patrząc na to dokładniej należałoby patrzeć jeszcze na miejsce postawienia domu (strefa klimatyczna!).

Mój dom niewiele odbiega od Twego jeśli chodzi o izolację a zapotrzebowanie wyliczone to około 70kWh/m2. Lokalizacja - okolice Białegostoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Patrząc na to dokładniej należałoby patrzeć jeszcze na miejsce postawienia domu (strefa klimatyczna!).

Mój dom niewiele odbiega od Twego jeśli chodzi o izolację a zapotrzebowanie wyliczone to około 70kWh/m2. Lokalizacja - okolice Białegostoku.

No też ale wg mnie ma to małe znaczenie dla COP,po prostu zużycie będziesz miał wyższe ale COP srednioroczny,nie okresowy ale właśnie srednioroczny będzie na zbliżonym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też ale wg mnie ma to małe znaczenie dla COP,po prostu zużycie będziesz miał wyższe ale COP srednioroczny,nie okresowy ale właśnie srednioroczny będzie na zbliżonym poziomie.

 

co nie zmienia faktu, ze lokalizacja ma znacznie, cop srednioroczny jest gowno warty. liczy sie grzanie domu zima, a nie grzanie cwu w sieprniu o 13:00. cop kogos mieszkajacego w bialymstoku na pewno bedzie gorszy niz kogos z wroclawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
co nie zmienia faktu, ze lokalizacja ma znacznie, cop srednioroczny jest gowno warty. liczy sie grzanie domu zima, a nie grzanie cwu w sieprniu o 13:00. cop kogos mieszkajacego w bialymstoku na pewno bedzie gorszy niz kogos z wroclawia.

Pytanie o ile ?

Wg mnie będą to minimalne różnice jeśli chodzi o COP.

Zużycie prądu będzie wyższe oczywiście ale nie przez COP a tylko przez konieczność dłuższego grzania.

 

U mnie c.o/cwu to 55/45

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o ile ?

Wg mnie będą to minimalne różnice jeśli chodzi o COP.

Zużycie prądu będzie wyższe oczywiście ale nie przez COP a tylko przez konieczność dłuższego grzania.

 

U mnie c.o/cwu to 55/45

 

Wystarczy popatrzeć teraz na prognozę pogody u Ciebie i u mnie. Tak samo np. jeśli w wyżowym styczniu u mnie będzie -18 w dzień -29 w nocy to u Ciebie zazwyczaj wtedy jest -5/-8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli niecałe 30 dni, a grzeje się 160-180 dni.

 

Podałem jako przykład ekstremalne temperatury dla mego regionu, do których jesteśmy tu przyzwyczajeni, jak jest bezwietrznie oczywiście.

W pozostałą część okresu grzewczego różnica między moim regionem a Polską południowo-zachodnią również jest widoczna. Tam jest na plusie a u mnie wciąż potrafi być na minusie przez całą dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam Wszystkich ! Od jesieni jestem użytkownikiem skandynawsko- chińskiej pompy powietrze woda o mocy 11kw. Domek ok. 160m2 użytkowej, 20cm styropian, okna trzy szyby, 30cm wełny na poddaszu.

Właśnie wyciągnąłem rachunek z Enea (mieszkam okolice Szczecina) a na nim kwota 1150 zł . Chciałbym zapytać użytkowników jak Wasze rachunki. Wydaje mi się trochę dużo, chociaż w domu jest dwójka małych dzieci i pralka, zmywarka chodzą praktycznie codziennie. Aaa, w całym domu podłogówka, temp 22 stopnie w chacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...