Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Papier wszystko przyjmie.

 

Jak ta "chinka" ma być lepsza od konkurencji i w dodatku tańsza?

NIEMOŻLIWE.

 

Co z tego że przyłącza 25 (1'') skoro nie ma DN25.

To nie jest nawet DN20, prawdopodobnie DN20R.

 

Panie od Meetinga, bądź pan bardziej wiarygodny na przyszłość, to się opłaci...

Albo wywal z opisu średnicę kulki (20mm)

 

W temacie zaworów przełączających, NIE polecam firmy ESBE, zawory z racji swej konstrukcji przeciekają.

 

niektórzy to prawie rasistowskie mają nastawienie do chińszczyzny.

Różnica polega na konstrukcji dlatego przepływ jest innym w Honywell jest grzybek który się podnosi i opuszcza, mają też wersję z kulą ale są droższe.

Kula ma dużo większy przepływ bo jest po prostu wielka dziura w zaworze i dlatego jest lepiej.

Honywell ma grzybek który hamuje przepływ, do tego grzybek zbiera syf który lata po instalacji bo ma więcej elementów w przepływie na których może się on osadzić, oczywiście zakładamy że ktoś nie założył filtra, lub go wyrzucił by zwiększyć przepływ bo miał z nim problem.

 

Poniżej zdjęcia chińczyka i Honywell do porównania dla tych co muszą zobaczyć by uwierzyć.....

 

2016-06-20 19.26.43.jpg2016-06-20 19.27.05.jpg2016-06-20 19.27.10.jpg2016-06-20 19.27.29.jpg2016-06-20 19.27.36.jpg

Edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 1 month później...

Powiedzcie prosze przy ogrzewaniu podłogowym jak ustawić pompę obiegową? Ze zmienną wysokością cisnienia czy stałą. Widzę ze instalato ustawił mi zmienną i tak chodzi od 9 m-cy a dzis w instrukcji Atlantica znalazłem że powinno być ze stałą przy OP.

Wytłumaczcie jak chłopu na granicy.

Zrobiłem po swojemu (wg. instrukcji) i ustawiłem stałą.

20160812_224949_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienny przepływ występuje prze grzejnikach z termostatami i przy OP jeżeli masz siłowniki na rozdzielaczach

Ale domyślam się ,że nie posiadasz siłowników na rozdzielaczach.

 

Jednym słowem nie ma znaczenia jak ustawisz pompkę . Ustaw na maxa .

 

A czy to co jest na zdjęciu jest prawidłowo?

Nie mam chyba siłowników . Mam rozdzielacze z anemostatami ale to pewnie nie to samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to co jest na zdjęciu jest prawidłowo?

Nie mam chyba siłowników . Mam rozdzielacze z anemostatami ale to pewnie nie to samo?

 

to raczej rotametry Anemostaty to w wentylacji. A pompkę ustawiłbym na max . albo tak aby podczas pracy różnica pomiędzy powrotem a zasilaniem wynosiła 5*

ale ta różnicę ostawiałbym gdy na dworze jest około zera (czyli średnia moc pompy ciepla ) PC jest projektowana na taka róznice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMOCY !!!! proszę pomóżcie . kupuję 106 m ( pól blizniaka) domek bez kotłowni posiada założone ogrzewanie podłogowe . Jest dobrze ocieplony . ceramika ,styropian szary, wełna mineralna , dachówka . Myślałam o kotłowni na pelet , ale doradzono mi powietrzną pompę ciepła . Jeden fachowiec doradzał Pompa ciepła LAK-9,2 – rewersyjna . Zadzwoniłam do drugiej firmy a oni mówią że raczej w to nie iść taka pompa nadaje się tylko jako dodatkowy element grzewczy i doradzili Powietrzna pompa ciepła SPLIT, SAMSUNG AE060JXEDEH/EU AE090JNYDEH/EU. Boje się już dzwonić do kolejnego fachowca. Może ktoś doradziłby oczywiście zrozumiałym językiem dla laika na co zwracać uwagę w ofertach . Jakie ogrzewanie wybrać . Ważne parametry : cena eksploatacji , funkcjonalność , ciepło w domu .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ocieplony to nie jest rzetelna informacja. Przy dobieraniu pompy ciepła należy wykonać OZC (Obliczenia Zapotrzebowania na Ciepło). Poszukaj audytora OZC, niech policzy i na tej podstawie wróć po dalszą dyskusję, poradę. Generalnie najpopularniejsze są pompy Panasonic 6/9kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dokument dostane , przy zakupie domu dopiero we wrześniu , chciałam zamówić te kotłownię wcześniej . Instalatorzy mieli dokładne informacje na temat budynku i na tej podstawie zaproponowali te 2 urządzenia jeżeli chodzi o pompy ciepła . Alternatywnie Kocioł pellet 3,3-13,8 kW . Interesuje mnie , czy w ogóle pompa ciepla jest dobrym rozwiązaniem w polskim klimacie , czy raczej myśleć o pelecie Kotłownia z pompą ciepła jest o 12 tys droższa od od kotłowni na pelet . Zależy mi na komforcie , ale cena jest takze bardzo istotnym czynnikiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokument nie jest tajny przez poufny. Niech go udostępnią teraz (podejrzewam, że jest tylko charakterystyka energetyczna a nie OZC). Instalatorzy w większości przypadków będą Ci wciskać większe urządzenia, bo większą mają z nich prowizję -- dlatego trzeba wiedzieć czego się chce aby nie przepłacić. Aby to wiedzieć, trzeba użyć matematyki i to nie tej "instalatorskiej".

 

Pompa jest u nas dobrym rozwiązaniem -- skoro w Szwecji i Norwegii je z powodzeniem montują. Jest droższa, wiadomo, ale za to czysta i bezobsługowa.

 

Ponownie, wykonać/wydębić OZC inaczej będzie jałowo i co za tym idzie, źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowali 6kW więc chyba ok, mniejsze są chyba 5kW .ale nie w tym rzecz , chodzi o to czy warto dodać 10.000zł do pompy powietrznej zamiast kotłowni na pelet . czy w zimie przy pompie jest realne osiągnięcie temperatury w domu 23-24C?? czy nie okaże się ze przy określonej temperaturze pompa powietrzna przestanie działać i przełączy się ogrzewanie prądem a takie ogrzewanie jest drogie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaproponowali 6kW więc chyba ok, mniejsze są chyba 5kW .ale nie w tym rzecz , chodzi o to czy warto dodać 10.000zł do pompy powietrznej zamiast kotłowni na pelet . czy w zimie przy pompie jest realne osiągnięcie temperatury w domu 23-24C?? czy nie okaże się ze przy określonej temperaturze pompa powietrzna przestanie działać i przełączy się ogrzewanie prądem a takie ogrzewanie jest drogie.

 

to zależy od tego czy PC jest dobrze dobrana do budynku i pewnie też od poprawności wykonania całej instalacji grzewczej. poza tym, jeśli budynek to nie jest jakaś energochłonna dziura, to dogrzanie go przez statystycznie kilka czy kilkanaście godzin w roku grzałką nikogo nie zrujnuje. ja np. grzeję tylko prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Zaproponowali 6kW więc chyba ok, mniejsze są chyba 5kW .ale nie w tym rzecz , chodzi o to czy warto dodać 10.000zł do pompy powietrznej zamiast kotłowni na pelet . czy w zimie przy pompie jest realne osiągnięcie temperatury w domu 23-24C?? czy nie okaże się ze przy określonej temperaturze pompa powietrzna przestanie działać i przełączy się ogrzewanie prądem a takie ogrzewanie jest drogie.

1kWh z pelletu to 0,20zł a 1kWh z pompy to 0,10zł.

Do kosztu kWh musisz doliczyć koszt obsługi pelletu czyli kogoś kto będzie babral się w tym syfie czyli palacza. Policz mu najniższa krajowa za godzinę pracy razy cały sezon i to podziel na ilość kWh za ogrzewanie,wtedy porównuj.

 

Pompa p-w nagrzeje dom nawet do 50st.C nawet podczas największych mrozów.

 

Ogrzewanie prądem nie jest drogie,jest w podobnym koszcie co gazem ziemnym i nie dużo droższe od grzania pelletem a jest najtańsze w inwestycji i biorąc pod uwagę koszt inwestycji/koszt eksploatacji jest tańsze od węgla od pelletu i od gazu ziemnego.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki,

otrzymałam taka propozycje:

czy pompy powietrzne samsung SPLIT, SAMSUNG AE060JXEDEH/EU AE090JNYDEH/EU to dobry dobór??

zasobnik CWU 200L

Zakres prac:

• montaż jednostki zewnętrznej,

• montaż jednostki wewnętrznej,

• połączenie między jednostkami,

• podłączenie do zasobnika CWU,

• podłączenie zasobnika CWU do systemu dystrybucji CWU (bez

cyrkulacji (płatne dodatkowo)

• podłączenie do rozdzielacza CO

• rozruch pompy ciepłą

• krótki instruktaż z zakresu obsługi i eksploatacji

 

całkowity koszt 23000zł + VAT ??

 

na co zwrócić uwagę?? co jest ważne? w całym systemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
dzięki,

otrzymałam taka propozycje:

czy pompy powietrzne samsung SPLIT, SAMSUNG AE060JXEDEH/EU AE090JNYDEH/EU to dobry dobór??

zasobnik CWU 200L

Zakres prac:

• montaż jednostki zewnętrznej,

• montaż jednostki wewnętrznej,

• połączenie między jednostkami,

• podłączenie do zasobnika CWU,

• podłączenie zasobnika CWU do systemu dystrybucji CWU (bez

cyrkulacji (płatne dodatkowo)

• podłączenie do rozdzielacza CO

• rozruch pompy ciepłą

• krótki instruktaż z zakresu obsługi i eksploatacji

 

całkowity koszt 23000zł + VAT ??

 

na co zwrócić uwagę?? co jest ważne? w całym systemie

Pompa jako pompa jest ok ale zdecydowanie za drogo i czy będzie ok pod obciążenie cieplne to wątpię.

Ona powinna kosztować 20 klocków z vatem i na tyle negocjuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pompę ciepła galmet 200l z jedną wężownicą. Dodatkowo spory piec kaflowy z silną podkową która będzie zimą zasilać tą wężownicę w pompie ciepła. Zbiornik 200l pompy ciepła chce wykorzystać także jako pewnego rodzaju wymiennik ciepła, bo woda po przejsciu przez wężownice pompy byłaby kierowana jeszcze na grzejniki. Czyli z podkowy pieca kaflowego gorąca woda nie poszła by bezpośrednio na grzejniki jak robią wszyscy, tylko najpierw przez wężownice w pompie ciepła, potem na grzejniki i na koniec powrót do pieca kaflowego. Po co te ceregiele? Obawiam się że piec ten jest za silny żeby bezpośrednio jechać z gorąca wodą na grzejniki. A z drugiej strony jest też za silny tzn za gorący na samą taką pompę i grzejniki będą słuzyły jako taki swoisty odprowadzacz gorąca. Będzie palone drewnem więc temp bardzo wysoka. Naczynie wzbiorcze izolowane na ocieplonym strychu ma zapobiegać wybuchowi bomby. Pytanie - o ile mniej więcej stopni schładza się woda wychodząca z pieca - powiedzmy że woda ma wtedy temp. 80-85 stopni - o ile się schłodzi po przejściu przez taką wężownicę pompy gdy woda we wnętrzu pompy ma temp ok 50 stopni. I czy w ogóle taki układ będzie działał, Oczywiście latem gdy pompa sama grzeje wodę to przepływ ciepła od niej do grzejników byłby zakręcany zaworem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

w temacie PC jestem kompletnie "zielony" stąd kilka pytań do was.

Planuje budowę domu i zastanawiam się nad CO.

Jako że teraz w szeregowcu w który mieszkam używam gazu to planowałem, że w nowym domu tez zainstaluje gaz, jednak jak naczytałem się o PC to coraz bardziej skłaniam się ku temu rozwiązaniu.

Mam jednak kilka dylematów dlatego chciałem się was podpytać. . i tak:

- czy zmieszczę całą instalacje PC (+cwu) w kotłowni 4,4m2? (169*262cm) ? czy musiałbym powiększyć kotłownie?

- jak wygląda sprawa z "awaryjnością" pomp ciepła. macie jakieś doświadczenia? pytanie dla mnie dość istotne bo sama pompa to wydatek rzędu 15-25K. a w dzisiejszych czasach towary produkuje się na ok 10 "żywotności",

- jak wygląda sprawa z dostarczaniem wody, na razie na mojej ulicy wodociąg jest "w planach" także sobie jeszcze poczekam. tymczasem będę musiał wiercić studnie + Zestaw hydroforowy. czy ma to jakiś wpływ na działanie PC?

- dom będę budował na wsi, gdzie przerwy w dostawach prądu zdarzają się często. będę instalował Agregat aby awaryjnie zasilać piec z pompą CO, lodówkę i oświetlenie, jaki pobór mocy trzeba zarezerwować dla PC ?

 

Dom będzie miał ~163m2 Parter + poddasze użytkowe. z ściana phorotherm 25 + 18cm styropian. kominek grawitacyjny/z dgp (jeszcze nie zdecydowałem) jako uzupełnienie podstawowej instalacji cieplnej.

 

P.S Jaką PC byście polecili do takiego domu?

 

z góry dziękuje za podpowiedzi i pozdrawiam.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...