Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

Cała instalacja pompy z wszystkimi elementami do tego by pracowała bez kiwnięcia palcem z twojej strony to wydatek rzędu 25 -35 K

A teraz:

ad1. zmieścisz bez problemu

ad2. dokładnie tak samo jak z samochodem lub innym urządzeniem typu lodówka, pralka, telewizor bądź komputer

ad3. to żaden problem

ad4. 2-3 kW

ad5. zrób OZC

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Dom będzie miał ~163m2 Parter + poddasze użytkowe. z ściana phorotherm 25 + 18cm styropian. kominek grawitacyjny/z dgp (jeszcze nie zdecydowałem) jako uzupełnienie podstawowej instalacji cieplnej.

 

 

Paweł

 

Lepiej daj YTONGa 24 cm i 15 cm styro, ściana będzie w tej samej cenie, cieńsza o 5 cm i o niego szczelniejsza i lepiej trzymająca wymiar (latwo potem to tynkować, ocieplać i prowadzić instalacje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej daj YTONGa 24 cm i 15 cm styro, ściana będzie w tej samej cenie, cieńsza o 5 cm i o niego szczelniejsza i lepiej trzymająca wymiar (latwo potem to tynkować, ocieplać i prowadzić instalacje).

Takie durne rady lepiej zachowaj dla siebie. Do siebie dales Ytonga tylko dlatego, bo jest cieply? Sciana to element konstrukcyjny nie odpowiada za izolacyjnosc termiczna. Zapamietaj to sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie durne rady lepiej zachowaj dla siebie. Do siebie dales Ytonga tylko dlatego, bo jest ciepły? Ściana to element konstrukcyjny nie odpowiada za izolacyjnosc termiczna. Zapamietaj to sobie.

 

Czy ja napisałem, że ma być YTONG bo jest cieplejszy od ceramiki? Gdzie ja u siebie dałem YTONGa? Mam dom z silikatów, ale dzisiaj wolałbym taki z YTONGa. Zalety YTONGa wymieniłem, czyli głównie dokładność wymiarowa i łatwa obróbka, a w porównaniu z ceramiką bezwzględnie łatwiej o szczelność takiej przegrody.

 

Próbujesz mnie pouczać kiedy ja o tym, iż izolacyjność materiału konstrukcyjnego jest mało istotna pisałem kilka lat przed tym, zanim Ty się na tym forum pojawiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję parterówkę ok 130m2 grzaną powietrzną pompą ciepła.

 

Zostawiam sobie możliwość adaptacji poddasza (taka potrzeba może pojawić się 5-15 lat po wprowadzeniu). Taka adaptacja zwiększy metry użytkowe o 20-50% (taki rozrzut bo adaptacja może być częściowa).

 

Jak to ugryźć w planowaniu ogrzewania? Planuję od razu pociągnąć tam rurki wod-kan i grzewcze i zaślepić.

Ale co z mocą pompy po takiej adaptacji - będę musiał kupić nową mocniejszą? Czy warto już teraz zamontować coś większego?

Wiem, że pompa = podłogówka inaczej to słaby pomysł, ale czy po takiej adaptacji grzejniki (odpowiednie, niskotemperaturowe) zdadzą egzamin?

 

Dzięki za pomoc, może już ktoś stał przed takimi dylematami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja napisałem, że ma być YTONG bo jest cieplejszy od ceramiki? Gdzie ja u siebie dałem YTONGa? Mam dom z silikatów, ale dzisiaj wolałbym taki z YTONGa. Zalety YTONGa wymieniłem, czyli głównie dokładność wymiarowa i łatwa obróbka, a w porównaniu z ceramiką bezwzględnie łatwiej o szczelność takiej przegrody.

 

Próbujesz mnie pouczać kiedy ja o tym, iż izolacyjność materiału konstrukcyjnego jest mało istotna pisałem kilka lat przed tym, zanim Ty się na tym forum pojawiłeś.

Moj silikat trzymal wymiar, a jesli masz taka ekipe, ze potrafi murowac tylko z Ytonga to faktycznie wyboru zbyt duzego nie ma.

Fakt, napisales "szczelniejsza" nie wiem czemu zinterpretowalem, ze cieplejsza - tutaj sry z mojej strony.

 

Tak czy inaczej ja bym ytonga nie polecil nigdy w zyciu. Mam czesto przyjemnosc przebywac w domu z ytonga i masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała instalacja pompy z wszystkimi elementami do tego by pracowała bez kiwnięcia palcem z twojej strony to wydatek rzędu 25 -35 K

A teraz:

ad1. zmieścisz bez problemu

ad2. dokładnie tak samo jak z samochodem lub innym urządzeniem typu lodówka, pralka, telewizor bądź komputer

ad3. to żaden problem

ad4. 2-3 kW

ad5. zrób OZC

Pozdrawiam

 

plusfoto, dzięki !

co do OZC, to profesjonalne zorbię ale dopiero jak będę miał gotowy projekt, narazie jestem na etapie koncepcyjnego.

na stronce cieplowlasciwie.pl zrobiłem taki "prowizoryczny i wyszło mi:

 

"Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 22,0°C.

7,1kW maksymalna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -20°C

3,5kW przeciętna moc grzewcza

Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,3°C

43W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc

14 805kWh = 53GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie

Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.

89kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii

Tę wartość znajdziesz na świadectwie energetycznym budynku (nowsze takie mają). Na tej podstawie twój dom zalicza się do klasy energetycznej C

 

Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (CWU)

Dla 4 osób, głównie prysznice, czasem wanna.

 

4kW dodatkowa moc potrzebna do grzania CWU"

 

 

 

Lepiej daj YTONGa 24 cm i 15 cm styro, ściana będzie w tej samej cenie, cieńsza o 5 cm i o niego szczelniejsza i lepiej trzymająca wymiar (latwo potem to tynkować, ocieplać i prowadzić instalacje).

 

Dzięki za poradę, jeszcze nie zdecydowałem do końca. pomyślimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa jako pompa jest ok ale zdecydowanie za drogo i czy będzie ok pod obciążenie cieplne to wątpię.

Ona powinna kosztować 20 klocków z vatem i na tyle negocjuj.

 

Ciekawe czy się udało za te 20 klocków .

Ja myślę ,że powinien zażądać darmowych przeglądów na 5 lat i montażu liczników w tych 20 klockach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy się udało za te 20 klocków .

Ja myślę ,że powinien zażądać darmowych przeglądów na 5 lat i montażu liczników w tych 20 klockach.

 

Może się uda ale kotłownia w standardzie Artura ogolona pocieniona zaoszczędzone nawet na otulinach ;)

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?

Gazu nie ma, węgla nie chcę. KONDYGNACJA______.jpgPARTER.jpgPiwnica.jpg

PIetro_.jpg

Jaki koszt wyjdzie przy założeniu że parter podłogówka, góra grzejniki + łazienki podłogówka + wod-kan?

 

Mam mętlik w głowie i nie wiem w co inwestować. Stan surowy zamknięty. W piwnicy też po jednym grzejniku.

Edytowane przez Admund
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradzicie czy iść w Pellet czy w Pompę ciepła Powietrze/woda ?

Gazu nie ma, węgla nie chcę. [ATTACH=CONFIG]366909[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]366910[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]366911[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]366912[/ATTACH]

Jaki koszt wyjdzie przy założeniu że parter podłogówka, góra grzejniki + łazienki podłogówka + wod-kan?

 

Mam mętlik w głowie i nie wiem w co inwestować. Stan surowy zamknięty. W piwnicy też po jednym grzejniku.

 

jak pompa to nie grzejniki (jak już to duże a więc szpetne), ścienne albo podłogowe (sufitowe też działa może być na skosach np. )

ścienne i sufitowe lepiej chłodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że powielam swój własny post sprzed kilku dni, ale może ktoś będzie mógł coś doradzić. Sam nie wiem jak to ugryźć.

 

Planuję parterówkę ok 130m2 grzaną powietrzną pompą ciepła.

 

Zostawiam sobie możliwość adaptacji poddasza (taka potrzeba może pojawić się 5-15 lat po wprowadzeniu). Taka adaptacja zwiększy metry użytkowe o 20-50% (taki rozrzut bo adaptacja może być częściowa).

 

Jak to ugryźć w planowaniu ogrzewania? Planuję od razu pociągnąć tam rurki wod-kan i grzewcze i zaślepić.

Ale co z mocą pompy po takiej adaptacji - będę musiał kupić nową mocniejszą? Czy warto już teraz zamontować coś większego?

Wiem, że pompa = podłogówka inaczej to słaby pomysł, ale czy po takiej adaptacji grzejniki (odpowiednie, niskotemperaturowe) zdadzą egzamin?

 

Dzięki za pomoc, może już ktoś stał przed takimi dylematami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...