Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Jeśli ktoś byłby zainteresowany systemem ogrzewania podłogowego, to mamy w ofercie system ViPex.

 

ViPEX jest rurą wielowarstwową, w skład której wchodzą:

1 warstwa zewnętrzna, z polietylenu usieciowanego wysokiej jakości (Sioplas Process) (PE-X)

2 Warstwa kleju wysokiej jakości, do przyklejenia PE-X do rury aluminiowej

3 Rura aluminiowa zgrzewana ultradźwiękowo

4 Warstwa kleju wysokiej jakości, do przyklejenia PE-X do rury aluminiowej

5 Warstwa wewnętrzna, z polietylenu wysokiej jakości (Sioplas Process) (PE-X)

 

Warstwa syntetyczna, zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna zapobiega utlenianiu się rury, co z kolei pozwala uniknąć ryzyka, z którym mamy zwykle do czynienia w przypadku wody spożywczej, a także szkód spowodowanych rdzą.

 

Jeśli są dodatkowe pytania - służę pomocą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z was pompę ciepła w układzie woda-woda?

Użytkownicy takich układów pojawiają się tutaj rzadko.

Na pewno chodzi Ci o układ na studniach? Kiedyś pytałeś o kolektor poziomy (czyli układ glikol - woda).

Pytanie powinieneś zadać w temacie poświęconym gruntówkom.

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam zamontowany Mitsubihi Zubadan instalator wyłączył w hydroboxie opcje czujnik przepływu ustawił off nie wiem czyto prawidłowe postępowanie. Przełaczając czyjnik w pozycję On pokazuje się bład zbyt mały przeplyw lub zamulony filtr, instalacja jest 2 dni po przeglądzie gwarancyjnym, a dotatkowy filtr skośny przed jednostką oczyściłem sam (było sporo mułu), pomomo tego bląd przy włączonym czyjniki pojawia się po 2 minutach pracy. Proszę o podpowiedź czy ten czujnik ma być właczny bo jeżeli tak to chyba muszę zgłosić reklamację (instalacja pracuje od 6.2016 i cały czas działa z wyłaczonym czujnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam zamontowany Mitsubihi Zubadan instalator wyłączył w hydroboxie opcje czujnik przepływu ustawił off nie wiem czyto prawidłowe postępowanie. Przełaczając czyjnik w pozycję On pokazuje się bład zbyt mały przeplyw lub zamulony filtr, instalacja jest 2 dni po przeglądzie gwarancyjnym, a dotatkowy filtr skośny przed jednostką oczyściłem sam (było sporo mułu), pomomo tego bląd przy włączonym czyjniki pojawia się po 2 minutach pracy. Proszę o podpowiedź czy ten czujnik ma być właczny bo jeżeli tak to chyba muszę zgłosić reklamację (instalacja pracuje od 6.2016 i cały czas działa z wyłaczonym czujnikiem.

 

A czy ten instalator popełnił całą instalacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten instalator popełnił całą instalacje?

 

Pompa jest dołożona do istniejącej instalacji (podłogówka + grzejniki). Instalacja działa dobrze grzeje CWU i CO (na razie). Problem polega na tym, że od momentu montażu nie działa licznik wytworzonego ciepła, firma tłumaczyła to na różne sposoby. Obiecali, że ustawią to na przeglądzie gwarancyjnym w trakcie przeglądu powiedzieli, że włączyli czujnik przepływu i będzie OK lecz licznik nadal nie działa więc mają dać znać jak go uruchomić. Zauważyłem jednak, że w hydroboxie funkcja czujnik jest w pozycji OFF i przełączyłem na ON po 2 minutach pojawił się błąd "za mały przepływ", wymontowałem filtr skośny (założony dodatkowy przed filtrem w hydroboxie) filtr był zanieczyszczony (głównie pasta do pakół) po montażu dalej wyskakiwał błąd. Przypomniałem sobie i sprawdziłem historie i okazało się, że w trakcie uruchamiania instalator miał ten sam problem (pojawiał się błąd) więc pewnie wyłączyli funkcję czujnika i dlatego nie działa licznik. Tylko boję się, że licznik to najmniejszy problem i dlatego pytałem o funkcję czujnika w układzie. Jeżeli przepływ jest za mały to może trzeba ustawić pompę biegową na 5 zamiast na 4, może zapchany jest filtr w hydroboxie, albo czujnik jest niesprawny. Z tego co piszecie to praca z wyłączonym czujnikiem jest niewskazana, nieodpowiedni odbiór ciepła z wymiennika to niższa wydajność ale i możliwość jego przegrzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem błędów czujnika rozwiązany. Instalator w ustawieniach dostępnych tylko dla niego ustawił czujnik na przepływ od 2 10 l/min a pompa zgodnie z charakterystyką na 4 biegudeje około 25 litrów przestawiłem zakres i czujnik działa (nie pokazuje błędu). Zastanawia mnie co miał na celu przegląd gwarancyjny na razie za niego nie płaciłem (koszt 500 zł).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem błędów czujnika rozwiązany. Instalator w ustawieniach dostępnych tylko dla niego ustawił czujnik na przepływ od 2 10 l/min a pompa zgodnie z charakterystyką na 4 biegudeje około 25 litrów przestawiłem zakres i czujnik działa (nie pokazuje błędu)...

Może i daje 25l/min., ale przy określonych oporach. Jeśli te będą większe, to przepływ będzie mniejszy. A oporów całkowitych nie znasz...

Przepływ można obliczyć z grzewczej i delty GZ. Jeśli masz tam pomiar temperatur na wyjściu i powrocie, to je podaj. Spróbuj uchwycić moment gdy różnica będzie największa.

Jaka moc grzewcza tej PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i daje 25l/min., ale przy określonych oporach. Jeśli te będą większe, to przepływ będzie mniejszy. A oporów całkowitych nie znasz...

Przepływ można obliczyć z grzewczej i delty GZ. Jeśli masz tam pomiar temperatur na wyjściu i powrocie, to je podaj. Spróbuj uchwycić moment gdy różnica będzie największa.

Jaka moc grzewcza tej PC?

 

Pompa 8 kW temp wyjście 40 powrót 32, podałem 25 ale ile jest tego nie wiem napewno wiecej niż 10 bo przy tych nastawach pokazywał błąd. Pompa zasila bufor 200 l, bufor podłogę i kaloryfery (góra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa 8 kW temp wyjście 40 powrót 32, podałem 25 ale ile jest tego nie wiem napewno wiecej niż 10 bo przy tych nastawach pokazywał błąd. Pompa zasila bufor 200 l, bufor podłogę i kaloryfery (góra).

Przyjmując założenie, że w chwili pomiaru PC pracowała z mocą nominalną - wychodzi przepływ 0,86m3/h.

Skoro w układzie jest zbiornik pracujący jak sprzęgło, teoretycznie nie powinno być żadnych problemów z uzyskaniem stosunkowo dużych wartości przepływu na odcinku PC - sprzęgło.

Może coś tam jest zapchane, może rury o małych średnicach wewnętrznych?

Jakich rur użyto do połączeń?

Obiegówka w jednostce wewnętrznej pracuje na 4 biegu, a biegów jest 7?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegów jest 5 z rury 3/4" bufor jest pod jednostką więc połączenia w sumie mają 1,5m, przed jednostką dodatkowy filtr, który czyściłem (był zamulony). Jest jeszcze filtr w jednostce przed pompą (nie ruszałem go bo boje się, że pompa obiegowa jednostki się zapowietrzy). Czyli jeśli dobrze rozumiemprzepływ jest zbyt mały (z Twoich wyliczeń poniżej 15l/min).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biegów jest 5 z rury 3/4" bufor jest pod jednostką więc połączenia w sumie mają 1,5m, przed jednostką dodatkowy filtr, który czyściłem (był zamulony). Jest jeszcze filtr w jednostce przed pompą (nie ruszałem go bo boje się, że pompa obiegowa jednostki się zapowietrzy). Czyli jeśli dobrze rozumiemprzepływ jest zbyt mały (z Twoich wyliczeń poniżej 15l/min).

Jeśli rura to nie stal (a np. PP lub Cu), to dla jasności podaj materiał i średnicę zewnętrzną w mm. Niektórzy oszczędzają na średnicach, a to się póżniej mści.

Dla pewności ja bym sprawdził również drugi filtr. Jeśli nie czujesz się na siłach - niech to zrobi instalator. Skoro masz dwa (jeden za drugim), to można rozważyć pozostawienie siatki tylko w filtrze z łatwym dostępem.

Wracając jeszcze do licznika - skoro w układzie jest, to ma działać (za darmo Ci go nie dali).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rura to nie stal (a np. PP lub Cu), to dla jasności podaj materiał i średnicę zewnętrzną w mm. Niektórzy oszczędzają na średnicach, a to się póżniej mści.

Dla pewności ja bym sprawdził również drugi filtr. Jeśli nie czujesz się na siłach - niech to zrobi instalator. Skoro masz dwa (jeden za drugim), to można rozważyć pozostawienie siatki tylko w filtrze z łatwym dostępem.

Wracając jeszcze do licznika - skoro w układzie jest, to ma działać (za darmo Ci go nie dali).

 

Rurki są miedziane 22 scianka 1mm. Instalator twierdzi, że filtr czyścili. Ustawiłem zakres czujnika na min 20l/min nie nie pokazuje błędu czyli przepływ jest wyższy.

W Mitsubishi liczni wytworzonego ciepła jest działa na zasadzie pomiaru temperatur i przepływ więc jak włączyłem czujnik to może zacznie działać.

Tylko do wszystkiego musiałem dojść, a firma wmawia mi, że czujnik działał, a naprawdę to go wyłączyli bo nie mogli sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...