Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można się zgodzić z Twoją argumentacją, tylko moim celem nie jest dokładne opomiarowanie pompy ciepła. Moim celem jest dołożenie bufora i korzystanie z taniej taryfy. Owszem, ciepłomierz może być w tym pomocny, ale nie uważam, żeby był konieczny. Straty energii przez izolację rur i bufora będę się starał ograniczyć, ale istotne dla mnie jest nagrzanie określonej ilości wody w buforze. Czy z ciepłomierzem, czy bez niego, straty będą zbliżone, czas grzania się nie zmieni, ani ilość ciepła magazynowana w wodzie też się nie zmieni.

P.S. Pompa ma przyłącza 5/4 cala.

 

Nie życzę Tobie źle , ale ten ciepłomierz może Tobie pokazać ,jak już się narobisz z tymi buforami , że o kant deee można to rozbić , raz że w nocy zwłaszcza w Twoim regionie zimniej jest ( mniejszy COP , zwłaszcza przy chince) dwa grzanie bufora do50*C też dużo mniejszy cop ( zwłaszcza przy chince) Wstaw sobie na tę zimę jakiś ciepłomierz , pomierz co i jak i wtedy łatwiej będzie można stwierdzić zasadność bufora .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie życzę Tobie źle , ale ten ciepłomierz może Tobie pokazać ,jak już się narobisz z tymi buforami , że o kant deee można to rozbić , raz że w nocy zwłaszcza w Twoim regionie zimniej jest ( mniejszy COP , zwłaszcza przy chince) dwa grzanie bufora do50*C też dużo mniejszy cop ( zwłaszcza przy chince) Wstaw sobie na tę zimę jakiś ciepłomierz , pomierz co i jak i wtedy łatwiej będzie można stwierdzić zasadność bufora .

 

Też koledze dobrze życzę- wydaje mi się , że inwestycja w używkę ciepłomierz jest najtańszym sposobem na otrzymanie potrzebnych danych ( widziałem za 200 pln- mandaty większe nieraz płacimy za głupotę na drodze..,)

Może ktoś zna inny , tańszy sposób ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pompę ciepła powietrze - woda 9kW , zamierzam do niej zastosować zasobnik buforowy z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody , znalazłem taki : http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/137/wgj-b-inox-z-wezownica-ze-stali-nierdzewnej czy ktoś z osób znających temat jest w stanie mi doradzić będzie dobry i da odpowiednią ilość c.w.u. , rodzina czteroosobowa . zasobnik 500 L

 

Pozdrawiam

 

Sami fachowcy na forum a może jakaś drobna podpowiedź , może ktoś takie rozwiązanie ma u siebie i podzieli się opinią czy się sprawdza ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

mam pompę ciepła powietrze - woda 9kW , zamierzam do niej zastosować zasobnik buforowy z przepływowym przygotowaniem ciepłej wody , znalazłem taki : http://elektromet.pl/pl/technika-grzewcza/produkt/137/wgj-b-inox-z-wezownica-ze-stali-nierdzewnej czy ktoś z osób znających temat jest w stanie mi doradzić będzie dobry i da odpowiednią ilość c.w.u. , rodzina czteroosobowa . zasobnik 500 L

 

Pozdrawiam

 

Sami fachowcy na forum a może jakaś drobna podpowiedź , może ktoś takie rozwiązanie ma u siebie i podzieli się opinią czy się sprawdza ???

 

Podpytaj się kolegi mar1173

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tozarek

 

Nie będzie to rozwiązanie efektywne.

 

Żeby grzać przepływowo CWU poprzez bufor musiałbyś utrzymywać w nim temperaturę o co najmniej kilka stopni wyższą niż oczekiwana temp. CW.

Załóżmy że ok. 50*.

Sprawność energetyczna PC spada dość drastycznie wraz ze wzrostem temp. górnego źródła - tu wody w buforze. O innych implikacjach nie wspomnę.

Nie bez powodu PC przeznaczona jest głównie do ogrzewania niskotemperaturowego.

Temat był wielokrotnie na forum wałkowany. Nic nowego nie wymyślę.

 

Rozwiązanie;

 

Klasyczny zbiornik CW, może a nawet powinien być w całości nierdzewny. Z odpowiedniej długości i powierzchni wymiany wężownicą, jedną lub dwiema.

Odpowiednia izolacja rur CW i ew.cyrkulacji.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np grzałkę osobno

Teraz kumam. Musze jeszcze porownac specyfikacje 1 fazowej z 3 fazowa czy one sie wydajnoscia roznia. Bo jesli sie nie roznia to jaki jest sens ladowac sie w 3 fazowa ? U mnie jakis tam plan podlaczenia PC byl z tylu glowy i zalozylem bezpiecznik 25A. Z tego co wyczytalem to wystarczy nawet do jednofazowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kumam. Musze jeszcze porownac specyfikacje 1 fazowej z 3 fazowa czy one sie wydajnoscia roznia. Bo jesli sie nie roznia to jaki jest sens ladowac sie w 3 fazowa ? U mnie jakis tam plan podlaczenia PC byl z tylu glowy i zalozylem bezpiecznik 25A. Z tego co wyczytalem to wystarczy nawet do jednofazowej.

 

Parametry t-capów są takie same (copy)- w moim przypadku dla 9kW PC musiał być duży bezpiecznik , przy mniejszej PC +podłączenie do układu 3fazowego -pewnie będzie ok.

 

pzdr

 

PS

info o przyłączu masz w katalogu-możesz sobie ściągnąć od wielu firm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...