Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobre pytanie :) Może dlatego, ze wszyscy ją tu polecają i trzyma swoje parametry wraz ze spadkiem temperatury. U mnie OZC 7,1 KW jak doliczę CWU to masz 8,1 KW. Chyba będę czuł się bezpieczniej mając T-CAPa.

jest to jakies wytlumaczenie, zerknij tylko czy instalacje elektryczna masz przygotowana pod takie urzadzenie. kabel powinnien byc 4mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected]

 

Mam u siebie klimakonwektor sufitowy. Tylko jeden, położony centralnie między kuchnią a salonem.

Z odgałęzieniem przewodami wentylacyjnymi do dwóch mniejszych pokoi

Dość duży by w praktyce schłodzić cały dom. Albo go dogrzać.

 

Korzystałem tylko w sezonie letnim 2015, kiedy temp. zewnętrzne sięgały 38*, a wewnątrz zaczęło dochodzić do 26.

Jeśli chodzi o koszty to wbrew pozorom są one niemałe i nie dotyczy to tylko ceny samego klimakonwektora.

Trzeba zapłacić za orurowanie, bardzo porządną izolację, odprowadzenie skroplin i inne z pozoru drobiazgi.

 

Podobny, jeśli nie lepszy efekt z mniejszym nakładem kosztów, w tym zwłaszcza instalacyjnych można osiągnąć za pomocą zwyczajnego split-inwertera.

Jednak nie takiego z najwyższej półki, bo dla takich celów będzie on niepotrzebny.

 

U mojego syna mieszkającego w bloku z potężnym nasłonecznieniem na 48 m2 bardzo skutecznie działa zwyczajna - przewymiarowana Toshiba 3.3 kW.

Koszt zakupu z montażem i fakturą -3,3k zł.

Klimakonwektory, przy czym nie mówię o jakichś odzyskach z A..... , wychodzą drożej.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum. Posiadam 9 letni dom 100m2 zbudowany z cegły thermopor 30 cm, ocieplony 10 cm styro, poddasze użytkowe - regipsy i 20 cm wełny, okna trzyszybowe. Obecnie ogrzewam co i cwu węglem (piec 15KW rakoczy, zbiornik cwu 300 l z pieca,)

W lecie cwu z solarów (praktycznie od kwietnia do połowy paździenika nie musiałem odpalać kotła).

Mam także zainstalowaną [instalację fotowoltaiczną 6kW, więc myślę o zamontowaniu pompy ciepła powietrze woda do ogrzewania co i cwu w zimie.

Piec co zostanie wtedy zdemontowany, awaryjnie zostanie kominek. Obecnie na sezon zużywam ok 2 t węgla i 1mp drewna. Mam nadmiar ok 4000 Kwh energii, więc myślę tą energią zasilić pomę ciepła.

Interesuje mnie jakieś tanie rozwiązanie, ale nie najgorszej jakości, myślę o pompie powietrznej o mocy ok 12 KW .

 

Mieszkam w Małopolsce koło Tarnowa, chętnie obejrzę jakąś pracującą instalację , być może któryś z szanownych użytkowników mógłby mi polecić jakieś rozwiązanie. Myślę o zakupie i montażu pompy około połowy przyszłego roku.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected]

 

Mam u siebie klimakonwektor sufitowy. Tylko jeden, położony centralnie między kuchnią a salonem.

Z odgałęzieniem przewodami wentylacyjnymi do dwóch mniejszych pokoi

Dość duży by w praktyce schłodzić cały dom. Albo go dogrzać.

 

Korzystałem tylko w sezonie letnim 2015, kiedy temp. zewnętrzne sięgały 38*, a wewnątrz zaczęło dochodzić do 26.

Jeśli chodzi o koszty to wbrew pozorom są one niemałe i nie dotyczy to tylko ceny samego klimakonwektora.

Trzeba zapłacić za orurowanie, bardzo porządną izolację, odprowadzenie skroplin i inne z pozoru drobiazgi.

 

Podobny, jeśli nie lepszy efekt z mniejszym nakładem kosztów, w tym zwłaszcza instalacyjnych można osiągnąć za pomocą zwyczajnego split-inwertera.

Jednak nie takiego z najwyższej półki, bo dla takich celów będzie on niepotrzebny.

 

U mojego syna mieszkającego w bloku z potężnym nasłonecznieniem na 48 m2 bardzo skutecznie działa zwyczajna - przewymiarowana Toshiba 3.3 kW.

Koszt zakupu z montażem i fakturą -3,3k zł.

Klimakonwektory, przy czym nie mówię o jakichś odzyskach z A..... , wychodzą drożej.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Ja tez w mieszkaniu 51m2 zamontowalem mitsubishi 2.5kw, daje rade bez problemu poza jednym pokojem ktory jest niekorzystnie polozony wzgledem klimy. Montowalem praktycznie sam, laczny koszt z rurkami i kablami 2500 brutto (w tym urzadzenie kupione na 23%).

Tez mi sie wydaje, ze bardziej sie oplaca kupic osobnego splita. Koszt nizszy, a zawsze moze wspomoc pompe w okresach przejsciowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darekjanas ; Należałoby określić zużycie opału w kWh , uwzględnić sprawność pieca . Ogrzewanie z pewnością grzejnikowe bez rekuperacji .

Proponuje przestudiować temat ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page14 oraz wykonać tzw.obliczenia domu OZC.

Na szybko;

2000 kg węgla to ok = 8000 kWh + 1 mp drewna to ok. (1300 - 1500 ) kWh = 9500 kWh

Zakładając sprawność ok.50 % - to Twoje zapotrzebowanie wynosi ok.5000 - 6000 kWh na ogrzewanie w roku

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi jeszcze po głowie założenie klimakonwektorów, ale tylko latem do chłodzenia. Ktoś ma tak to podłączone ? Co wyjdzie korzystniej - założyć 2-3 klimakonwektory czy pakować sie w osobną klime ? Jak z wydajnością chłodzenia PC ?

 

Na etapie budowy, najlepiej od razu montować jeden centralny klimakonwektor z rozprowadzeniem na pomieszczenia.

Nie cierpi estetyka - jedna jednostka zew.

Równomiernie chłodzone pomieszczenia - w porównaniu do centralnie montowanego splita ściennego.

 

Montowanie klimakonwektorów w każdym pomieszczeniu + funkcja chłodzenia zupełnie się nie kalkuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na etapie budowy, najlepiej od razu montować jeden centralny klimakonwektor z rozprowadzeniem na pomieszczenia.

Nie cierpi estetyka - jedna jednostka zew.

Równomiernie chłodzone pomieszczenia - w porównaniu do centralnie montowanego splita ściennego.

 

Montowanie klimakonwektorów w każdym pomieszczeniu + funkcja chłodzenia zupełnie się nie kalkuluje.

 

Mam piętrowy domek bez skosów, 164m2 użytkowe. Jak to rozprowadzić z jednego klimakonwektora ? I jak z wydajnością ? PC będzie tak wydajna jak klima ? Czy latem bedzie musiała non stop chodzić żeby chłodzić i dziabnie tyle prądu co na grzanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[email protected]

 

To jak długo i jakim kosztem PC lub klima będzie musiała chłodzić latem twój dom zależy zasadniczo od dwóch rzeczy.

Po pierwsze; uzysków cieplnych i zastosowanych sposobów na ich minimalizację (usytuowanie, okapy, żaluzje itp).

Po drugie; jakości zastosowanej izolacji termicznej

Ponadto istotne jest odpowiednie sterowanie wentylacją no i co oczywiste schładzanie budynku w okresach obniżenia temperatury - zazwyczaj nocą.

 

Sam proces schładzania budynku PC lub klimą jest bardziej energochłonny niż jego ogrzewanie.

A klimatyzacja bardzo się upowszechniła

Stąd min. zapaść systemu energetycznego latem 2015

 

Budując dom należy na etapie projektu rozważyć wszystkie w/w czynniki.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko stwierdzić jak się dom będzie nagrzewał i to jest cały problem. Zastanawiam się jak ma się wydajność chłodzenia PC przez klimakonwektor z rozprowadzeniem do założenia klimy split w domu. Plan miałem taki ze jeden nawiew z klimy zrobie na korytarzu na pietrze (pokoje będa na prawo i lewo od wylotu) z nadzieją ze powietrze się rozejdzie + drugi nawiew w salonie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się ze wstydem, że dotychczas, od czasu instalacji moja PC też wisi na C20

Od ponad 2 lat leży na półce C25 ale mi lub zaprzyjaźnionemu elektrykowi jakoś schodzi.

Jak zrobi się na dworze -18 i pompa pójdzie pełną mocą to te zabezpieczenie 20A będzie wybijać co kilka chwil.

 

Zresztą, jak mi tłumaczył inny mądry elektryk, żeby te zabezpieczenia zadziałały muszą dość długo chodzić ze znacznym przeciążeniem.

Nie wiem czy on taki mądry. Zabezpieczenie nadprądowe ma dwie funkcje: zabezpiecza przed nadmiernym prądem obciążenia czyli prądem który pojawia się w obwodzie na dłużej np dla zabezpieczenia 20A wywali ją po "dłuższym" obciążeniem prądem w przedziale 22-26A; oraz drugą funkcję czyli zabezpieczenie przed prądem zwarciowym czyli takim który pojawia się w obwodzie na ułamek sekundy. Bezpieczniki są tak skonstruowane żeby nie zadziałały przy chwilowym skoku prądu chyba że jest on bardzo duży. Dla bezpieczników typu B musi to być prąd większy 3 do 5 razy od prądu znamionowego eSki czyli dla naszego przykładu dla B20 nawet chwilowy skok do prawie 100A nie spowoduje jego zadziałania. Ty masz bezpiecznik o charakterystyce C więc ten chwilowy prąd może być jeszcze większy, nawet 10 razy większy. Ale chwilowy to mam na myśli chwile a nie minuty czy godziny.... :)

 

Według mnie przy pompach ciepła chyba jednak powinno stosować się bezpieczniki typu B. C są typowo pod silniki.

 

 

 

Krytyczne są kable i jakość połączeń.

Te mam podobno pierwszej klasy.

E tam, bajkopisarstwo.

Edytowane przez cactus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piętrowy domek bez skosów, 164m2 użytkowe. Jak to rozprowadzić z jednego klimakonwektora ? I jak z wydajnością ? PC będzie tak wydajna jak klima ? Czy latem bedzie musiała non stop chodzić żeby chłodzić i dziabnie tyle prądu co na grzanie ?

 

Z klimakonwektora trzeba zrobić rozprowadzenie do pomieszczeń, które chcemy chłodzić.

Czerpnie robimy najczęściej w korytarzu.

Bez jakiegokolwiek poddasza będzie ciężko, bo najniższe klimakonwektory kanałowe to 200 mm, więc tyle musiał byś obniżyć sufit.

9kW Panasonic, ma 7 kW mocy chłodniczej przy A35W7.

To wystarczająca moc chłodnicza dla domu jednorodzinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...