Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompy ciepła powietrze woda


hydraulik_

Recommended Posts

jesli chodzi o mnie... Wystarczyłaby gdybym rozważał grzanie w drogiej taryfie. Z racji paru mostków/niedoróbek pewnie u mnie ozc wychodzi lekko powyżej 7kw, doliczając cwu zbliżam się do 8. Kupiłem 9kw. T cap droższy był w 2015r o 2 tysiące. Może dzięki temu w tym sezonie nie przekrocze zużycia w drogiej taryfie 5%, ale nie o tym mowa.

 

 

jesli chodzi o pytanie sztolu nie wiem czemu ale wydawało mi się ze w poscie były podawane wartości pomp 16kw. Mój błąd. Chyba zakodowałem pytanie z innego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • malux20

    1045

  • miki121

    1020

  • Pyxis

    1002

  • hydraulik_

    766

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sądze że Kaizen pytał poważnie...

 

Ile wynosi u Ciebie całoroczne zapotrzebowanie na ciepło? Bo że w największe mrozy będziesz potrzebował poniżej 6-7kw to pewne.

 

według moich wyliczeń maksymalna moc grzewcza na CO to 4,7 Kw, ale grzanie prądem nie wchodzi w grę, gdyż mam już rozłożoną wodną podłogówkę, a dwa, to chcę mieć jak najtańsze koszty miesięczne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobre pytanie. Może normy zużycia CWU powstały za czasów ręcznego mycia garów i pralek Frania? I nie zostały zmniejszone, jak całe pranie i zmywanie przestało korzystać z CWU? A może faktycznie średnia jest taka, bo w wielu domach ciągle rządzą Franie i ręczne zmywanie?

 

Moze jedni sie myja dokladniej i czesciej.

To w sumie proste zalozenie swietnie tlumaczy rozbieznosci w ilosci zuzywanej CWU, wiec po co komlplikowac wprowadzajac dodatkowe byty? Trzymajmy sie zasad. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nacisnąłbyś gdybym uwierzyła w to co piszesz ;) ale powodzenia w przyszłości :*

 

Skoro masz inna metodę liczenia to pokaż . Piszesz ,że moja jest niewłaściwa .

Ja znam wzór który mówi ,że ilość ciepłą uciekająca przez przegrodę zalezy od jej powierzchni, wsp przenikania ciepła i różnicy temperatur .

Jeżeli uważasz ,że jest inaczej to pokaż.

To nie jest kwestia wiary tylko wiedzy( wykształcenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę się powoli decydować na pompę powietrze-woda, mam do wyboru kilka opcji. skłaniam się ku dwóm:

- BUDERUS WPL 8AR

- INWERTER SPLIT AE090JXEDEH/EU Samsung EHS 9kW

 

Co możecie powiedzieć o tych pompach? Sama różnica w kosztach to 6 tys zł na korzyść SAMSUNGA - więc bardziej skłaniam się ku tej opcji, ponieważ różnica z COP nigdy się nie zwróci... czy coś podpowiecie? może jednak warto dopłacić?

dom parterowy 119m2 po podłoddze, całość podłogówka zatopiona w PF 23cm ocieplonej 16cm XPS - rurki zatopione ok. 5cm pod powierzchnią płyty. Budynek z silikatów N24 ocieplony 22cm 033 AUSTROTHERM w stropie ok 40cm wełny.

pozdrawiam

 

ktoś coś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na samsunga mam lepszą ofertę cenową, z gwarancją 5 letnią i wyższym COP...

 

zależy na który parametr patrzysz:

porównanie.JPG

LG ma lepsze parametry COP przy A-15, A-7, A2, samsung ma tylko lepszy COP przy +7st.C

 

i jak miałbyś taki sam osprzęt dodatkowy to LG wyjdzie znacznie taniej, niż Samsung.

Prawdopodobnie masz inny (słabszy) osprzęt przy samsungu dlatego jest tańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich.

Zastanawiam się nad montażem pompy ciepła pw. W większości wszyscy piszą o zaletach pomp przy tańszej eksploatacji,oszczędnościach itp. Ja natomiast chciałbym dowiedzieć się jakie są wady korzystania z pomp ciepła? Jaka jest przewidywana żywotność pomp pw. Nie wiele droższa wychodzi eksploatacja kotłowni na ekogroszek a koszt instalacji kotłowni na ekogroszek sporo niższy od pompy ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Zastanawiam się nad montażem pompy ciepła pw. W większości wszyscy piszą o zaletach pomp przy tańszej eksploatacji,oszczędnościach itp. Ja natomiast chciałbym dowiedzieć się jakie są wady korzystania z pomp ciepła? Jaka jest przewidywana żywotność pomp pw. Nie wiele droższa wychodzi eksploatacja kotłowni na ekogroszek a koszt instalacji kotłowni na ekogroszek sporo niższy od pompy ciepła.

 

Proszę brać pod uwagę, jaka jest żywotność kotła na groszek, a także fakt, iż przy ewentualnej wymianie będzie to kocioł nie tani - najwyższej możliwej klasy eko, co cenowo może być na tej samym poziomie co powietrzna PC.

 

Poza tym, stawiacie domy za pół miliona albo więcej, i wybieracie wersję ogrzewania, którą jak w średniowieczu trzeba "obsługiwać" i kopci :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to wyliczyłeś, i ile to jest sporo?

 

Rożnica ok +/- 10 tys zł na kotłowni. W zależności od tego jaki kocioł i jaka pompa różnica może być jeszcze większa.

 

 

Proszę brać pod uwagę, jaka jest żywotność kotła na groszek, a także fakt, iż przy ewentualnej wymianie będzie to kocioł nie tani - najwyższej możliwej klasy eko, co cenowo może być na tej samym poziomie co powietrzna PC.

 

Poza tym, stawiacie domy za pół miliona albo więcej, i wybieracie wersję ogrzewania, którą jak w średniowieczu trzeba "obsługiwać" i kopci :p

 

No właśnie o to chodzi, żywotność kotła na ekogroszek można oszacować na 8-10 lat natomiast nigdzie nie mogę znaleźć informacji ile lat wytrzyma pompa. Nie zakładam wersji najtańszego kotła ale różnica w cenie i tak jest na jego korzyść . W średniowieczu ludzie też liczyli się z wydatkami, zalety pomp znam. nie trzeba mi tego tłumaczyć, szukam ich wad. A rachunek ekonomiczny też odgrywa ogromną rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+/- 10 tys - fajny rozrzut...:yes:

W/g mnie nie ma wielkiej różnicy w cenie. U mnie cena pompy plus cwu i robocizna to 25tys(bez dofinansowania). Można było taniej ale instalatora miałbym około 300km odemnie.

Kocioł plus zbiornik, robocizna, miejsce na składowanie opalu, komin... To wszystko kosztuje. Dziś byłem u klienta który w w dwu stanowiskiem garażu może parkować tylko jednym mniejszym samochodem bo woli mieć opał bliżej kotłowni niż samochód w garażu :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czemu nikt nie bierze pod uwagę oprócz rachunku ekonomicznego, rachunku środowiskowego czyli smogu. Miloszenko dobrze napisał dom za 500 tyś. ale kotłownia jak najtaniej bo zawsze to 8tyś zostanie (albo i nie) w kieszeni, śmieszne. Tu się nie ma co zastanawiać i szukać wad na siłę bo takie zawsze i przy wszystkim się znajdą. Pc to są tylko plusy (dodatnie i ujemne).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+/- 10 tys - fajny rozrzut...:yes:

W/g mnie nie ma wielkiej różnicy w cenie. U mnie cena pompy plus cwu i robocizna to 25tys(bez dofinansowania). Można było taniej ale instalatora miałbym około 300km odemnie.

Kocioł plus zbiornik, robocizna, miejsce na składowanie opalu, komin... To wszystko kosztuje. Dziś byłem u klienta który w w dwu stanowiskiem garażu może parkować tylko jednym mniejszym samochodem bo woli mieć opał bliżej kotłowni niż samochód w garażu :lol2:

Rozrzut? Każdy wybiera pod siebie, jak pisałem zalety pomp znam. Chcę poznać wady użytkowania takiego systemu i ryzyko jakie ponosi użytkownik pomp.

 

Zastanawia mnie czemu nikt nie bierze pod uwagę oprócz rachunku ekonomicznego, rachunku środowiskowego czyli smogu. Miloszenko dobrze napisał dom za 500 tyś. ale kotłownia jak najtaniej bo zawsze to 8tyś zostanie (albo i nie) w kieszeni, śmieszne. Tu się nie ma co zastanawiać i szukać wad na siłę bo takie zawsze i przy wszystkim się znajdą. Pc to są tylko plusy (dodatnie i ujemne).

A skąd wiesz że nie bierze, niczego takiego nie napisałem. Zresztą to nie temat o smogu tylko o pompach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...